პატიმრობა - "ჯილდო" ინფორმაციის ობიექტურად გაშუქებისთვის
ქართული მედიისათვის სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვის პრობლემა კვლავაც აქტუალურია და ამჯერად საქართველოს ფარგლებს სცდება. ქართველ ჟურნალისტებს თავისუფალი სიტყვა უხეშად ჩამოერთვათ ბესლანში და არ მიეცათ იქ მიმდინარე მოვლენების ობიექტურად გაშუქების საშუალება. ჩრდილოეთ ოსეთში პროფესიული ვალის მოსახდელად გამგზავრებული ნანა ლეჟავა და ლევან თეთვაძე ალბათ ვერასოდეს იფიქრებდნენ, რომ ოსი ბავშვების მსგავსად თვითონაც დატყვევებულნი აღმოჩნდებოდნენ; ოღონდ ამჯერად არა ტერორისტების, არამედ რუსული სპეცსამსახურების წყალობით. ხუთდღიანი უკანონო პატიმრობის შემდეგ რუსთავი 2-ის ჟურნალისტები თავისუფლები არიან. თუმცა რუსეთი კვლავ აგრძელებს ქართული მედიის წარმომადგენლებზე ზეწოლას - ჩრდილოეთ ოსეთის პოლიციამ ტელეკომანია „მზის“ მოსკოვის ოფისის ხელმძღვანელი ზურაბ დვალი ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე ბესლანიდან გააძევა.
ამა წლის პირველ სექტემბერს ბესლანში განხორციელებული ტერაქტის შესახებ შემაშფოთებელი ინფორმაციის გავრცელებიდან რამოდენიმე საათში ქართველი ჟურნალისტები ბესლანში ჩავიდნენ საზოგადოებისათვის ობიექტური და დროული ინფორმაციის მისაწოდებლად, მაგრამ რუსეთის ფედერალურმა სამსახურებმა არ მისცეს მათ თავიანთი პროფესიული ვალის ბოლომდე მოხდის საშუალება. ობიექტური ინფორმაციისათვის მათ ჯილდოდ პატიმრობა ერგოთ.
4 სექტემბერს დაკავებული ტელეკომპანია “რუსთავი-2“-ის გადამღები ჯგუფის წევრების, ჟურნალისტ ნანა ლეჟავასა და ოპერატორ ლევან თეთვაძის წინააღმდეგ ჩრდილოეთ ოსეთის უშიშროების სამსახურმა სისხლის სამართლის საქმე საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მუხლით აღძრა. მათ ბრალი ოფიციალურად 6 სექტემბერს წაუყენეს და წინასწარი პატიმრობაც შეუფარდეს. საბოლოოდ, სისხლის სამართლის საქმე ჩრდილოეთ ოსეთის პროკურატურამ დანაშაულის არარსებობის გამო შეწყვიტა, თუმცა გათავისუფლებამდე ქართველმა ჟურნალისტებმა ორი დღე ვლადიკავკაზის შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ხოლო სამი - ფედერალური უშიშროების სამსახურის იზოლატორში გაატარეს. აღსანიშნავია, რომ ნანა ლეჟავასა და ლევან თეთვაძის სასამართლო პროცესი გასაიდუმლოებულ ვითრებაში, რატომღაც არა სასამართლოს შენობაში, არამედ რუსეთის ფედერალური უშიშროების ვლადიკავკაზის განყოფილებაში ჩატარდა. დაკავებულ ქართველ ჟურნალისტებს თავდაპირველად ადვოკატის აყვანაზე უარი ეთქვა და სასამართლო პროცესზე მათ ინტერესებს უშიშროების სამსახურის მიერ დანიშნული ადვოკატი იცავდა. გარდა ამისა, რუსეთის მხარემ უხეშად დაარღვია რომის კონვენციის 36-ე მუხლი - ქართველ კონსულს უფლება არ მიეცა შეხვედროდა საქართველოს მოქალაქეებს, თუმცა ამის უფლება კონვენციით ჰქონდა მინიჭებული.
ფედერალური უშიშროების სამსახურმა მათ ბრალი საზღვრების უკანონო გადაკვეთისათვის წაუყენეს. საქართველოსა და რუსეთს შორის  არსებობს ოქმი საზღვრის გადაკვეთასთან დაკავშირებით, სადაც ყაზბეგის რაიონში ჩაწერილ  მოქალაქეებს უფლება ეძლევათ, პასპორტში ჩადებული ბარათის საფუძველზე, რომელსაც ადგილობრივი ხელისუფლება გასცემს, ვიზის გარეშე გადაკვეთონ სახელმწიფო საზღვარი. 10 დღის განმავლობაში მათ აქვთ უფლება, იმყოფებოდნენ ამ ტერიტორიაზე.  ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ხელმძღვანელობის განმარტებით, ნინო ლეჟავასა და ლევან თეთვაძეს პასპორტები სრულ წესრიგში ჰქონდათ, რადგან ყაზბეგში აქვთ ჩაწერა. რუსეთის ტერიტორიაზე თავისუფლება მათ სულ სამი დღე დასცალდათ, ამის შემდეგ კი გადაწყდა, რომ ქართველი ჟურნალისტები უკანონოდ იმყოფებოდნენ რუსეთის ტერიტორიაზე.
ქართველი ჟურნალისტების ინკომუნიკადო დაკავებას მათზე ზეწოლაც მოჰყვა. დაკავებიდან რამოდენიმე საათში ნანა ლეჟავას, მისი ნების საწინააღმდეგოდ, სამედიცინო გამოკვლევა ჩაუტარდა, ხოლო შემდგომ უცნობი პრეპარატით გათიშეს (ყავაში ჩაუყარეს) და ისე წაიყვანეს უშიშროების იზოლატორში. თბილისში დაბრუნებულ ნანა ლეჟავას ჩაუტარდა ორდღიანი გამოკვლევა, რომლის მიხედვითაც ლეჟავას ორგანიზმში აღმოაჩნდა ძლიერი ფსიქოტროპიული, მომწამვლელი ნივთიერებები და თავის ტვინის დიფოზიური ცვლილებები.
რუსეთის სპეცსამსახურებს შედარებით ადვილად ტელეკომპანია „მზის“ მოსკოვის ბიუროს ხელმძღვანელი ზურაბ დვალი გადაურჩა. ამჯერად, ქართველი ჟურნალისტის სასჯელი ობიექტური ინფორმაციის გავრცელებისათვის მისი ბესლანიდან გაძევება აღმოჩნდა საკმარისი.
7 სექტემბერს სატელევიზიო ჩართვის შემდეგ ზურაბ დვალის ვინაობით არამარტო ადგილობრივი მაცხოვრებლები, არამედ ოსი სამართალდამცავებიც დაინტერესდნენ. ეროვნების დადგენის შემდეგ, მას სასტუმროში მიაკითხეს, სადაც პირადი ნივთები და აკრედიტაცია ჩამოართვეს. მოგვიანებით ოსმა სამართალდამცავებმა თავად გადაიყვანეს ზურაბ დვალი ვლადიკავკაზში საიდანაც იგი მოსკოვში დაბრუნდა.
როგორც ცნობილია, ტყვეობას დაღწეული რუსთავი 2-ის ჟურნალისტები არ აპირებენ მათ მიმართ განხორციელებული დარღვევის უპასუხოდ დატოვებას და ევროსასამართლოში რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სარჩელის შეტანას უახლოეს მომავალში გეგმავენ.

Imprisonment – an Award for Providing Objective information
The problem of restricting liberty of speech still remains the issue of the day for Georgian Media and nowadays even continues beyond Georgian borders. Georgian journalists had been seriously deprived of their liberty of speech in Beslan and they were not given a chance to provide the public with an account of the real events taking place there. Nana Lezhava and Levan Tetvadze – journalists, who had departed to North Ossetia for fulfilling their professional obligations would have never thought that, like the Ossetian children, they would also have been imprisoned. However, the difference between these two cases was, that they were taken prisoners not by terrorists, but by Russian special teams. After five-days of illegal imprisonmen the journalists of Rustavi-2 are free. Though Russia still continues putting pressure on the Georgian Mass-Media representatives – the police of North Ossetia exiled Zurab Dvali, head of the Moscow office of the TV company ’’Mze” from Beslan without any explanations.
On September 1 of the current year, several hours after the disturbing information about a terrorist act in Beslan had been spread, Georgian journalists left for Beslan in order to provide the public with objective and timely information. But the federal authourities did not allow them to carry out their professional obligations to the end. They have been granted imprisonment for impartial information.
The federal authorities of North Ossetia have brought a criminal law case against the detained members of the TV company Rustavi2, journalist Nana Lezhava and cameraman Levan Tetvadze. They were accused of illegally crossing the border. The official accusation was brought against them on September 6 and preliminary detention was confirmed. After all, the criminal law case has been terminated in abscence of a crime, but before that the Georgian journalists had spent two days in the Ministry of Internal Affairs of Vladikavkaz as well as three days in the insulator of the federal security agency. It is noteworthy that the trial of Nana Lezhava and Levan Tetvadze took place in uncommon surroundings. Instead of the building of the court itself, the Vladikavkaz department of the Russian federal security agency had been chosen. At first, the detained Georgian journalists were refused to have their own advocates and an advocate assigned by the security agency pleaded for the prisoners’ interests. Also, Russia has seriously violated the 36-th convention of Rome by not allowing the consul of Georgia to meet the Georgian citizens, though the convention grants such right.
The federal security agency has accused the journalists of crossing the border illegally. However, there is a special protocol between Russia and Georgia with regard to crossing the frontier, according to which citizens of the Khazbegi region are entitled to cross the border without being subjected to any visa regime. To cross the border, a residence permit card in their passports, issued by the local authority suffices. Furthermore, these citizens have a right to remain on this territory for 10 days. According to the explanations given by the Rustavi2 leadership, Nino Lezhava and Levan Tetvadze had their passports in order, because they do have a residence permit in Khazbegi. They managed to move freely on the territory of Russia for merely three days. After that it was concluded that the Georgian journalists were on the territory of Russia illegally.
The incommunicado detention of the Georgian journalists was followed by pressure excersised on them. Several hours after the detention, Nana Lezhava had undergone a medical investigation against her will. Later, she was beaten down by some unknown medication (which had been poured into her coffee). Suffering from this condition she was taken to the insulator of security.
The head of the Moscow Bureau of the TV company “Mze’’ has evaded Russian Special teams more easily. The punishment of this Georgian journalist turned out to be restricted to his deportation from Beslan.
After September 7, since Zurab Dvali had appeared on TV, both local inhabitants and Ossetian lawkeepers got interested in his identity. On finding out his nationality, they had come after him in the hotel and had deprived him of his personal belongings and accreditation. Later the Ossetian lawkeepers took Zurab Dvali to Vladikavkaz, from where he went back to Moscow.
As far as we know, the Rustavi 2 journalists, who have escaped captivity, are not going to leave this violation without response. They are planning to bring an action in the European Court in the nearest future.