მიღებულია მინისტრთა მოადგილეების 898-ე შეხვედრაზე (2004 წლის 30 სექტემბერი)
1. მინისტრთა კომიტეტმა განიხილა საპარლამენტო ასამბლეის რეკომენდაცია 1643 (2004) საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების ფუნქციონირების შესახებ. ევროპის საბჭოში გაწევრიანებისას საქართველოს მიერ აღებული მოვალეობებისა და ვალდებულებების შესრულების სისტემური მონიტორინგის ფარგლებში, მინისტრთა კომიტეტი, ისევე როგორც საპარლამენტო ასამბლეა, ყურადღებით ადევნებდა თვალყურს იმ პროცესებსა და ცვლილებებს, რომლებსაც ადგილი ჰქონდათ საქართველოში 2004 წლის იანვრის შემდეგ.
2. ამან საშუალება მისცა მინისტრთა კომიტეტს შეაფასოს არა მხოლოდ საქართველოში მიმდინერე ცვლილებები, არამედ ერთობლივად განხორციელებული საქმიანობის ეფექტიანობა, რომელიც მოიცავს ევროკომისიისა და ევროპის საბჭოს ერთობლივი პროგრამების (დასრულებული ერთობლივი პროგრამა სამხრთ კავკასიისთვის და მიმდინარე ერთობლივი პროგრამა საქარველოსთვის) ფარგლებში განხორციელებულ ღონისძიებებს. ეს პროცესი ასევე საშუალებას აძლევს მინისტრთა კომიტეტს ერთობლივი საქმიანობა წარმართოს ახლად წარმოქმნილი საჭიროებების გათვალისწინებით.
3. შესაბამისად, მინისტრთა კომიტეტმა გადაწყვიტა ყურადღება გაემახვილებინა შემდეგ პრიორიტეტულ სამოქმედო სფეროებზე: დემოკრატიული ინსტიტუტების მდგომარეობა, რაც ასევე გულისხმობს რეგიონალიზაციას, სასამართლოებისა და სამართალდამცავი ორგანოების ფუნქციონირება და კორუფციისა და ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა.
4. თვალყურს ადევნებდა რა სამხრეთ ოსეთში მიმდინარე მოვლენებს, მინისტრთა კომიტეტი ადასტურებს, რომ ევროპის საბჭო მხარს უჭერს საქართველოს სუვერენიტეტს და ტერიტორიულ მთლიანობას და სურვილს გამოთქვამს დახმარება აღმოუჩინოს მხარეებს, რათა მიღწეულ იქნას კრიზისის მშვიდობიანი გადაწყვეტის გზები.
5. საარჩევნო კოდექსის გადასინჯვასთან მიმართებაში (რეკომენდაციის პუნქტი 3.ი.), მინისტრთა კომიტეტი საპარლამენტო ასემბლეას ატყობინებს შემდეგს:
I. ვენეციის კომისიის დასკვნა საქართველოს ერთიანი საარჩევნო კოდექსის შესახებ გადაეცა საქართველოს ხელისუფლებას 2004 წლის 17 თებერვალს. შესაბამისად, ვერ მოხერხდა ერთიანი საარჩევნო კოდექსის შესწორება 2004 წლის 28 მარტის საპარლამენტო არჩევნებამდე. მიუხედავად ამისა, საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდეს დასკვნის საფუძველზე შესწორებები შეიტანოს ერთიან საარჩევნო კოდექსში მომავალ საყოველთაო არჩევნებამდე.
II. 2004 წლის 20 ივნისს აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში ჩატარებულ რეგიონალურ არჩევნებთან მიმართებაში, ვენეციის კომისიამ აჭარის უმაღლეს საარჩევნო კომისიაში მიავლინა საარჩევნო სამართლის ექსპერტი, რომელმაც დახმარება გაუწია მათ არჩევნების მომზადების სამართლებრივ და ტექნიკურ საკითხებში.
III. ვენეციის კომისია მზად არის საქართველოს ხელისუფლებასთან მომავალი თანამშრომლობისათვის არჩევნების სფეროში.
6. დემოკრატიული ინსტიტუტების ფუნქციონირებასთან მიმართებაში (რეკომენდაციის პუნქტი 3.ი.ი), კერძოდ ტერიტორიული მოწყობის რეფორმასთან დაკავშირებით:
I. ევროპის საბჭო დახმარებას უწევს საქართველოს ხელისუფლებას დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის შემუშავებაში, რომელიც განსაზღვრავს რეფორმის პრიორიტეტულ მიზნებს და დასახავს პრაქტიკულ ნაბიჯებს. ეს გააადვილებს ადგილობრივი თვითმმართველობის ევროპული ქარტიის სამართლებრივი სისტემისადმი, რაც წარმოადგენს ევროპის საბჭოში გაწევრიანებისას საქართველოს ხელისუფლების მიერ აღებულ მოვალეობას.
II. მინისტრთა კომიტეტი ასევე ატყობინებს ასამბლეას, რომ საქართველოს ხელისუფლების მოთხოვნით, თბილისში ხუთი თვის ვადით მუშაობს სამი მუდმივი ექსპერტი, რომლებიც საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან ერთად კონკრეტულ სამოქმედო გეგმაზე დაყრდნობით შეიმუშავებენ დეცენტრალიზაციის სტრატეგიას, რომელიც უმოკლეს ვადაში მიღებული იქნება უმაღლეს პოლიტიკურ დონეზე.
7. კონსტიტუციურ რეფორმასთან მიმართებაში (რეკომენდაციის პუნქტი 3.ი.ი.):
I. საპარლამენტო ასამბლეის რეკომენდაციის მიხედვით, 2004 წლის თებერვალში მიღებული საკონსტიტუციო ცვლილებები მიაწოდა საქართველოს ხელისუფლებამ ვენეციის კომისიას დასკვნისათვის. მიუხედავად ამისა, საქართველოში რეფორმების პროცესის სწრაფი განვითარებისა და კომენტარების მიწოდებისათვის არსებული ძალზედ მოკლე დროის გამო, ვენეციის კომისიის კომენტარები არ იყო სრულად გათვალისწინებული. ვენეციის კომისია თავის დასკვნაში, რომელსაც მინისტრთა კომიტეტიც იზიარებს, ურჩევს საქართველოს გაგრძელოს საკონსტიტუციო რეფორმა. მინისტრთა კომიტეტი მიესალმება იმ ფაქტს, რომ 2004 წლის 18-19 მაისს თბილისში სახელმწიფოს საკონსტიტუციო მოწყობაზე ჩატარებულმა კონფერენციამ დაამტკიცა საქართველოს ხელისუფლების სურვილი, დროთა განმავლობაში მოახდინოს კონსტიტუციის გადასინჯვა.
II. ამასთან დაკავშირებით უნდა აღინიშნოს, რომ 2004 წლის 12 აგვისტოს საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავჯდომარემ მიმართა ეუთოს მისიას საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციის ინიციატივით დაეხმაროს კომიტეტს საკონსტიტუციო ცვლილებების ახალი კანონპროექტის მომზადებაში. ეუთო-ს განცხადებით, ახალი ცვლილებები მნიშვნელოვანია და შეიცავს კონსტიტუციის 95 მუხლის ცვლილებას. ვენეციის კომისია მზად არის დაეხმაროს ხელისუფლებას საკონსტიტუციო შესწორებებთან დაკავშირებით.
III. ვენეციის კომისიამ ასევე მიიღო დასკვნა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის შესახებ კონსტიტუციურ კანონპროექტთან დაკავშირებით, სადაც სთავაზობდა ტექსტის შესწორებას. სტატუსი მოგვიანებით მიიღო საქართველოს პარლამენტმა.
8. სამართლის უზენაესობასა და სამართალდამცავ ორგანოებთან მიმართებაში (რეკომენდაციის პუნქტი 3.III.):
I. მინისტრთა კომიტეტი ატყობინებს ასამბლეას, რომ საქართველოს ხელისუფლების მოთხოვნით, ევროპის საბჭოს ექსპერტი ეწვია თბილისს 2004 წლის აგვისტოში და აქტიური მონაწილეობა მიიღო სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის რეფორმასთან დაკავშირებულ დისკუსიებში. იუსტიციის სამინისტრო აპირებს გააგრძელოს მუშაობა არსებულ კანონპროექტებზე. ტექსტის საბოლოო მონახაზი შეიძლება წარედგინოს ევროპის საბჭოს განსახილველად ადამიანის უფლებების ევროპული სტანდარტებთან შესაბამისობის თვალსაზრისით.
II. ასამბლეის რეკომენდაციაში ხსენებული ორი კანონის, კერძოდ, პოლიციისა და პროკურატურის შესახებ კანონების მიღმა დაგეგმილია სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მიღების შემდეგ. ევროპის საბჭო მზად არის ექსპერტიზა ჩაუტაროს ამ ორი კანონის საბოლოო ვარიანტს პარლამენტში მათ განხილვამდე.
III. პროგრამა „პოლიცია და ადაიანის უფლებების“ ფარგლებში, ევროპის საბჭოს ექსპერტები სთავაზობენ დახმარებას საქართველოში პოლიციის რეფორმის გატარებასთან დაკავშირებით, რაც გულისხმობს ადამიანის უფლებების დაცვის კომპონენტების შეტანას პოლიციის სასწავლო პროგრამაში.

Reply from the Committee of Ministers
1. The Committee of Ministers has considered carefully Parliamentary Assembly Recommendation 1643 (2004) on the functioning of democratic institutions in Georgia. As part of the regular monitoring of the honouring of commitments and obligations undertaken by Georgia on joining the Council of Europe, the Committee of Ministers, like the Assembly, has followed closely the developments and many changes that have occurred in Georgia since January 2004.
2. This enables the Committee of Ministers not only to assess changes occurring in Georgia but also to evaluate the effectiveness of cooperation activities already implemented, including those under the completed EC/Council of Europe Joint Programme for the South Caucasus and the ongoing EC/ Council of Europe Joint Programme for Georgia.  This process also enables the Committee of Ministers to adjust cooperation activities to meet evolving and emerging needs.
3. Consequently it decided to focus attention on the following priority fields of action: the functioning of democratic institutions, including those connected with regionalisation, the functioning of the courts and of law enforcement agencies and the fight against corruption and organised crime.
4. The Committee of Ministers has also been following recent events in South Ossetia with concern and repeats that the Council of Europe remains firmly attached to Georgia’s sovereignty and territorial integrity and that it is willing to provide the parties with assistance and expertise in order to work out a lasting and peaceful solution to the crisis.
5. As regards the revision of the Electoral Code (paragraph 3.i. of the Recommendation), the Committee of Ministers wishes to inform the Assembly of the following:
i. The Venice Commission’s opinion on Georgia’s Unified Electoral Code was transmitted to the Georgian authorities on 17 February 2004.  Thus, the Electoral Code could not be revised before the partial parliamentary elections of 28 March 2004.  However, the Georgian authorities are called upon to revise the Unified Electoral Code on the basis of this opinion before the next general election.
ii.  In addition, on the occasion of the regional elections held in the Autonomous Republic of Adjaria on 20 June 2004, the Venice Commission made available to the Supreme Electoral Commission of Adjaria an expert in electoral law who gave his assistance with the legal and technical aspects of the preparation of the elections.
iii. The Venice Commission is available for further cooperation with the Georgian authorities in the electoral field.
6. As regards the functioning of democratic institutions (paragraph 3.ii. of the Recommendation), in particular the reform of territorial organisation:
i. The Council of Europe is assisting the Georgian authorities in framing a decentralisation strategy which will identify the priority objectives of the reform and provide for practical steps designed to pave the way for ratification of the European Charter of Local Self-Government and ensure that it is implemented in Georgia’s legal system - a commitment undertaken by the Georgian authorities on joining the Council of Europe.
ii. The Committee of Ministers also informs the Assembly that, at the Georgian authorities’ request, three resident experts are currently working in Tbilisi for a duration of five months, cooperating within the Georgian President’s Administration in drawing up the decentralisation strategy on the basis of a specific action plan soon to be adopted at the highest political level.
7.   As regards constitutional reform (paragraph 3.ii. of the Recommendation):
i. In accordance with the Parliamentary Assembly Recommendation, the constitutional amendments adopted in February 2004 were first submitted by the Georgian authorities to the Venice Commission for an opinion.  Nevertheless, owing to the speed of the reform process in Georgia, the time for providing comments was very short and the Venice Commission’s comments were taken into account to a very limited extent.  In the Venice Commission’s opinion, which the Committee of Ministers shares, it would be advisable for Georgia to pursue its constitutional reform.  The Committee of Ministers therefore welcomes the fact that the Conference on the constitutional organisation of the state held in Tbilisi on 18-19 May 2004 confirmed that the Georgian authorities seemed willing to carry out a revision in due course.
ii.  In this respect, it will be noted that on 12 August 2004 the Chair of the Legal Committee of the Georgian Parliament asked the OSCE Mission, at the initiative of a Georgian NGO, to assist his Committee in preparing a new set of draft constitutional amendments.  According to the OSCE the new set of amendments is significant and includes changes to 95 articles of the Constitution. The Venice Commission remains at the disposal of the authorities for the constitutional revision.
iii. The Venice Commission has also adopted an opinion on the draft constitutional law on the status of Adjaria proposing modifications to this text. The status was subsequently adopted by the Georgian Parliament.
8. As regards respect for the rule of law and law enforcement agencies (paragraph 3.iii of the Recommendation):
i. The Committee of Ministers informs the Assembly that at the Georgian authorities’ request a Council of Europe expert visited Tbilisi in August 2004 and took an active part in the discussions on the reform of the Code of Criminal Procedure.  The Ministry of Justice now intends to work on the existing drafts.  When a final draft text has been drawn up, it may be submitted to the Council of Europe for consideration from the point of view of compatibility with European human rights standards.
ii.  As regards the two other laws mentioned in the Assembly's Recommendation, namely the law on the police and the law on the Public Prosecutor’s Office, it is planned to adopt them after the adoption of the new Code of Criminal Procedure.  The Council of Europe has confirmed its readiness to offer expertise on the final drafts of the two laws before they are discussed by Parliament.
iii. As part of the “Police and Human Rights” Programme, Council of Europe experts also offer assistance with the reform of the police in Georgia, particularly regarding the inclusion of human rights components in police curricula.