პოლიტპატიმრების რიცხვი იზრდება
პოლიტიკური ორგანიზაცია „მრგვალი მაგიდის“ სამი აქტივისტი, რომელთა შორის ერთი არასრულწლოვანია, საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევისა და ეკონომიკის მინისტრის კახა ბენდუქიძის შეურაცხყოფისთვის დააპატიმრეს. „მრგვალი მაგიდის“ წევრთა განცხადებით ირაკლი შონია, თამაზ წიკლაური და ლაშა ქაცანაშვილი პოლიტპატიმრები არიან და სასამართლოს მიერ 1 ნოემბერს გამოტანილი განაჩენი ხელისუფლების ზეწოლის შედეგად მოხდა. პოლიტიკური ორგანიზაციის აქტივისტების ადვოკატის ამირან ბურდულის განცხადებით მოსამართლის მიერ გამოტანილი განაჩენი უსამართლოა და აუცილებლად გაასაჩივრებს ზემდგომ ინსტანციაში.
2004 წლის ივლისში პოლიტიკური ორგანიზაცია „მრგვალი მაგიდის“ აქტივისტები ირაკლი შონია, თამაზ წიკლაური და არასრულწლოვანი ლაშა ქაცანაშვილი საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევისთვის და ეკონომიკის მინისტრის კახა ბენდუქიძის შეურაცხყოფისთვის ეკონომიკის სამინისტროს წინ გამართულ აქციაზე დააკავეს. საქმის განხილვის შედეგად თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის რაიონულმა სასამართლომ ირაკლი შონიას თავისუფლების აღკვეთა ერთი წლის ვადით, ხოლო თამაზ წიკლაურს - წლითა და 6 თვით მიუსაჯა. რაც შეეხება არასრულწლოვან ლაშა ქაცანაშვილს მოსამართლე ზაურ მებონიამ ორი წლით თავისუფლების აღკვეთა პირობითი სასჯელით შეუცვალა.
„იმედი არა მაქვს, რომ გასაჩივრებით რაიმეს მივაღწევთ ისეთ ქვეყანაში, როგორიც საქართველოა, სადაც მოსამართლეები ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლას განიცდიან“- განაცხადა „მრგვალი მაგიდის“ აქტივისტების ადვოკატმა ამირან ბურდულმა. მისი თქმით, განაჩენი უსამართლოა და ზემდგომ ინსტანციაში აუცილებლად გასაჩივრდება.
მოსამართლის მიერ გამოტანილი სასამართლო გადაწყვეტილებით  უკმაყოფილო ორგანიზაცია „მრგვალი მაგიდის“ წევრებმა თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის სასამართლოს წინ საპროტესტო აქციები გამართეს და აქტივისტების ირაკლი შონიასა და თამაზ წიკლაურისთვის სასამართლოს მიერ თავისულების აღკვეთას აპროტესტებდნენ. აქციის ორგანიზატორთა თქმით, საპროტესტო გამოსვლები პერმანენტულ ხასიათს მიიღებს და პროკურატურის წინ გადაინაცვლებს.
„მრგვალი მაგიდის“ ლიდერის მანანა არჩვაძე-გამსახურდიას განცხადებით დღევანდელი ხელისუფლება საბჭოთა საქართველოს დროინდელი მეთოდებით მოქმედებს.  „კარგად მახსოვს 70-იანი წლების რეპრესიები. მაშინაც სამშობლოს სიყვარულისთვის იხდიდნენ უდანაშაულო ადამიანები სასჯელს“- განაცხადა პირველი პრეზიდენტის ცოლმა.

Number of Political Prisoners Increases
Three activists of the Political Organization “Round Table,” (one minor being among them) were imprisoned for violation of public order and insulting the Minister of Economy Kakha Bendukidze. “According to a statement by the “Round Table”, Irakli Shonia, Tamaz Tsiklauri and Lasha katsanashvili are political prisoners and the court pronounced the sentence on 1st of November as a result of pressure from the government. Amiran Burduli, lawyer of the activists, declared that the verdict is unjust and that he is going to appeal to a higher instance.
In July, 2004 Irakli Shonia, Tamaz Tsiklauri and minor Lasha Katsanashvili, activists of the political organization “Round Table,” were imprisoned during an action in front of the Ministry of Economy for violation of public order and insulting the Minister of Economy Kahka Bendukidze. Tbilisi Mtatsminda-krtsanisi District Court sentenced Irakli Shonia to one year of imprisonment, and Tamaz Tsiklauri to one year and 6 months. As for the minor Lasha Katsanashvili the judge Zaur Mebonia suspended a sentence of two years.
“I do no have a hope that we can achieve anything through appealing the decision in a country like Georgia in which judges are under the pressure of the government” – stated Amiran Burduli, lawyer of the activists of “Round Table”. According to him the verdict is unjust and he will, by all means, appeal to a higher instance.
Unsatisfied with the decision of the judge the members of “Round Table” held a protest action in front of Tbilisi Mtatsminda-Krtsanisi District Court where they protested the imprisonment of Irakli Shonia and Tamaz Tsiklauri. According to the organizers of the action protests will be held on a permanent basis in front of the Prosecutor’s Office.
Manana Archvadze-Gamsakhurdia, leader of “Round Table” declared that the current government is using the same methods as during Soviet times. “I can remember the repressions of the 1970s. Back then innocent people were punished for loving their homeland” – stated the wife of the first president.