წამების საწინააღმდეგო პროპაგანდა ქართველ პოლიციელებს იმიჯს ულახავს
16 დეკემბრიდან წამების საწინააღმდეგო რეკლამების ტელევიზიით ჩვენება ანტიმონოპოლიურმა სამსახურმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაკვეთით აკრძალა. ანტიმონოპოლიური სამსახურის გადაწყვეტილების მიხედვით, რეკლამა, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“  პროექტის ფარგლებში ემსახურებოდა საზოგადოებისათვის  წამების აკრძალვის შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას, დროებით შეჩერებულია საქმის ვითარების გარკვევამდე. რეკლამებით იმიჯშელახული ხელისუფლება კი კვლავ საბჭოური მეთოდებით ცდილობს საზოგადოებაზე ზეწოლის განხორციელებას.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“ ხელმძღვანელის ნანა კაკაბაძის მიხედვით, ანტიმონოპოლიურმა სამსახურმა ეს გადაწყვეტილება შინაგან საქმეთა სამინისტროს წერილის საფუძველზე მიიღო, სადაც ნათქვამია, რომ აღნიშნული რეკლამა არღვევს პოლიციელთა უფლებებს და ლახავს მათ იმიჯსა და ღირსებას.
აღნიშნული რეკლამის მიზანი იყო საზოგადოებისათვის და პოლიციელთათვის მიეწოდებინა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ადამიანთა წამება კანონით აკრძალულია და რომ საქართველოს კანონმდებლობაში არსებობს შესაბამისი მუხლი (სისხლის სამართლის კოდექსის 335-ე მუხლი), რომელიც ითვალისწინებს დამნაშავის დასჯას 4-დან 10 წლამდე.
რეკლამა, რომელიც მოულოდნელად შეურაცხმყოფელი და მიუღებელი აღმოჩნდა ხელისუფლებისათვის, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“ პროექტის ფარგლებში ევროკავშირის მხარდაჭერით მომზადდა და თითქმის წელიწადია რაც ეთერში გადის. არასამთავრობო ორგანიზაციაში აცხადებენ, რომ რეკლამის თანხა პროექტის მიმდინარეობის ბოლომდე - თებერვლამდე იყო ჩარიცხული, ხოლო ანტიმონოპოლიური სამსახურის მიერ რეკლამის „დროებით შეჩერება“, არცთუ ისე მოკლე დროს შეიძლება ეხებოდეს. ნანა კაკაბაძის თქმით, ყოველივე მიზანმიმართულად ხორციელდება ხელისუფლების მხრიდან, რადგან ტელევიზიები ამ რეკლამის გამო ზეწოლას დიდი ხნის განმავლობაში განიცდიდნენ - იყო არაერთი ზარი თუ არაოფიციალური მიმართვა, რათა აღნიშნული რეკლამის გაშვებაზე თავად ტელევიზიებს ეთქვათ უარი. წამების საწინააღმდეგო რეკლამა ტელეკომპანია „იმედსა“ და „კავკასიაზე“ გადიოდა, ხოლო როგორც კაკაბაძე აცხადებს, პირველმა არხმა თავი შეიკავა აღნიშნული რეკლამის ეთერში გაშვებისგან.
როგორც ნანა კაკაბაძემ განგვიცხადა, იგი გეგმავს ევროკავშირის წარმომადგენლებთან შეხვედრას აღნიშნული საკითხის განსახილველად და გასარკვევად. მან ასევე აღნიშნა, რომ გამოიყენებს არსებულ იურიდიულ მექანიზმებს და გააგრძელებს ბრძოლას რეკლამის აღდგენისათვის.

Anti-torture Propaganda Humiliates the Image of Georgian Policemen
On December 16 antimonopoly service forbad showing the advertisements against torture on TV. The decision was taken after the Interior Ministry of Georgia insisted to stop the advertisement as, according to them, it humiliates the image of police. The advertisement, that was “temporarily stopped”, used to provide society with the information that torture is prohibited by the Georgian legislation. It was done in the framework of the project of the NGO “Former Political Prisoners for Human Rights” supported by the European Union. Government, humiliated by the advertisement, still continues pressure on the society with the old Soviet methods..
According to Nana Kakabadze, the chairperson of the NGO “Former Political Prisoners for Human Rights”, antimonopoly service took the decision of stopping the advertisements against torture based on the letter from the Interior Ministry of Georgia, which states that the mentioned advertisement violates the rights of the police and humiliates their image.
The purpose of the mentioned advertisement was to provide the society with the information that torture is prohibited by the law and that there is a specific article in the Criminal Code of Georgia (335th article) envisaging from 4 to 10 years imprisonment in case of torture.
The advertisement that suddenly appeared to be the humiliating for the Georgian government was prepared by the NGO “Former Political Prisoners for Human Rights” and was shown on TV during a year. As the members of the organization say, the price of the advertisement was paid till February - until the end of the project, but “temporarily stopping” of the advertisement may last for a long time. According to Nana Kakabadze, TV companies used to permanently exercise pressure by the government because of the advertisement – there were several phone calls, unofficial statements in order to force TV companies to refuse showing this advertisement. Anti-torture advertisement was shown by the “Imedi TV” and “Kavkasia” and according to Kakabadze, the First Channel refused to show.
As Kakabadze told us she plans the meting with the representatives of the European Union to discuss the matter. She also mentioned that all the legal resources will be used to recover the advertisement.