საქართველოში დანაშაულთა რაოდენობა გაიზარდა
საქართველოში სამართალდამცავ სისტემაში პოსტრევოლუციური ხელისუფლების მიერ დაწყებული სტრუქტურული და საკადრო რეფორმა, რომლის მიზანი სამართალდამცავი სისტემის სრულყოფა, გაუმჯობესება, დანაშაულის მინიმუმამდე შემცირება, საზოგადოების ნდობის აღდგენა და მისი უსაფრთხოების უზრუნველყოფა იყო, უნდა წარმოადგენდეს ქვეყანაში უსაფრთხოებისა და საზოგადოების სტაბილური განვითარების გარანტიას. თუმცა, სამწუხაროდ, არ არსებობს არანაირი ნიშანი იმისა, რომ  ამ სფეროში რეფორმა წარმატებით ხორციელდება და ქვეყანაში საზოგადოება დაცულია კრიმინალურ დაჯგუფებათა თავდასხმისაგან.
სახელმწიფოს ერთ-ერთი ძირითად ფუნქციას  საზოგადოების უსაფრთხო გარემოს შექმნა წარმოადგენს. თუმცა, როგორც ჩანს, სახელმწიფო ვერ ახერხებს ამ ფუნქციის განხორციელებას და სამართალდამცავი ორგანოები ვერ უზრუნველყოფენ ქვეყანაში უსაფრთხოებისა და წესრიგის დამყარებას. მიუხედავად იმისა, რომ ხელისუფლება დიდ წარმატებებზე საუბრობს ამ სფეროში და შესაბამისი სამართალდამცავი ორგანოების ხელმძღვანელები აცხადებენ, რომ ქვეყანაში დანაშაული შემცირდა, შს სამინისტროს ოფიციალური სტატისტიკური მონაცემები სულ სხვა სიტუაციას ასახავენ, ხელისუფლება კი სრულ იგნორირებას უკეთებს ამ ფაქტებს.
არსებობს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიცილაური მონაცემები, რომლის თანამად, საქართველოში დანაშაული კატასტროფულად გაიზარდა და არსებული სტატისტიკური მონაცემები რეალურად საგანგაშოა. პოლიტოლოგმა პაატა ზაქარეიშვილმა, რომელსაც ხელთ აქვს ეს მონაცემები, არაერთხელ განაცხადა ბეჭდვითი მედიის საშუალებით, რომ ქვეყანაში დანაშაულთა რიცხვი ერთი ორად გაიზარდა და რომ ხელისუფლებამ შესაბამისი რეაგირება უნდა მოახდინოს ამაზე.
როგორც ექსპერტ პაატა ზაქარეიშვილის მიერ გავრცელებული შს სამინისტროს ოფიციალურ მონაცემებშია აღნიშნული დანაშაულის რაოდენობა 4893-ით გაიზარდა. ანუ  წინა წელთა შედარებით დანაშაული 95%-ით გაიზარდა. თუ შარშან დანაშაულის ჩადენის 5154 შემთხვევა იყო, წელს არის -10 047 შემთხვევა. მიუხედავად იმისა, რომ ყველაზე მეტად წესრიგი დედაქალაქში უნდა იყო დაცული, როგორც ბატონი პაატა აცხადებს, თბილისში ერთი წლის წინ განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის 1849 შემთხვევა იყო, ხოლო წელს ეს ციფრი საგრძნობლად გაიზარდა ანუ დანაშაულთა რაოდენობა 3 938- ს შეადგენს, რაც იმას ნიშნავს, რომ განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულმა 114%-ით მოიმატა. თბილისში მძიმე დანაშაულის 1761 შემთხვევა დაფიქსირდა გასულ წელს, ხოლო ამჟამად 3449 გახდა. ოფიცილაური მონაცემების თანახმად, წელს აღრიცხულია 17833 დანაშაული ე.ი. საერთო რაოდენობა 7 000-ით გაიზარდა.
„ქვეყანაში დანაშაულთა რაოდენობის ზრდა რამოდენიმე ფაქტორმა განაპირობა - აცხადებს პაატა ზაქარეიშვილი - პირველ რიგში, კრიმინალები ხელისუფლებასთან შეკრულები აღარ არიან, რაც თავისთავად კარგი ნიშანია. მეორე, რეფორმების შედეგად, სამართალდამცავი ორგანოებიდან დათხოვილ იქნა 16-17 ათასი ადამიანი, ხოლო ახალ კადრებს არ გააჩნიათ შესაბამისი კვალიფიკაცია და გამოცდილება. ხოლო რაც ყველაზე საგანგაშოა, ეს არის ხელისუფლების გულგრილი დამოკიდებულება და იგნორირება შს სამინისტროს მონაცემებისა.“

Georgian Crime Rate Increases
The Post-revolutionary government began structural and human resources reforms in Law-enforcement bodies that should guarantee the security and stable development of Georgian society. The aim of these reforms is to improve the law-enforcement system, to reduce the crime rate, to reinstate confidence among society and to ensure its security. Despite these goals, there is no sign of successful implementation of reform in this field, or that the country is safer from criminal attacks.
The Georgian government seems to fail to fulfill its main function in creating a safe social environment, while law-enforcement fails to ensure security and public order in the country. Despite the fact that the government often speaks about success in this field and the heads of respective governmental structures state that the crime rate has dropped, the official data of the Interior Ministry of Georgia indicates a different situation, although the government seems to ignore this data.
According to the data of the Interior Ministry of Georgia, the number of crimes in Georgia has increased to an alarming degree. Political Scientist Paata Zakareishvili, who has access to the mentioned data, asserts that crimes doubled in the country and demands an appropriate governmental response.
According to the information of expert Paata Zakareishvili, the official data of the Interior Ministry of Georgia reads that the number of crimes increased by 4893. 10,047criminal cases were observed this year, a 95% increase from last year’s 5,154.  And despite the fact that security should now be stronger in the capital city, as Mr. Zakareishvili states, 3,938 cases of grave crime were registered this year, compared to 1,849 last year, which means that grave crime increased by a significant 114%. Out of this countrywide total, 1,761 grave crimes were registered last year in Tbilisi alone, while this number has increased to 3,449 this year. According to the official data, a total of 17,833 crimes were registered in the country in 2004, which means that overall the number of crimes increased by 7,000 in one year.
“The increase of criminal cases was reasoned by the several factors,” says Zakareishvili.  “First, the fact that criminals are not in touch with the government is a very good sign, and second, because 16-17 thousand people have been dismissed and the new personnel have no respective qualification or experience. And the most alarming fact is the indifferent position of the government, and that it ignores the data of the Interior Ministry”.