13:59, Sunday, 19.05.2013
კახის რაიონის სოფელ ალიბეგლოში განთავსებული თეატრი, რომელსაც 2005 წლის იანვარში აზერბაიჯანის პრეზიდენტის ბრძანებით, სახელმწიფო სტატუსი მიენიჭა დღესაც არ ფუნქციონირებს. დასს რეპეტიციების ჩატარების საშუალება არ ეძლევა. კულტსახლის ადმინისტრაცია და, რამდენადაც პარადოქსი არ უნდა იყოს, თეატრის სამხატრო ხელმძღვანელი მათ შენობაში შესვლის უფლებას არ აძლევენ. აზერბაიჯანისა და საქართველოს მთავრობებისაგან უყურადღებოდ დარჩენილმა თეატრის დასის წევრებმა პროტესტის უკიდურეს ზომას მიმართეს და კულტურის სახლის დირექტორს ოფელია ანდრიაშვილს კულტსახლში შესასვლელი კარი აურაზეს. დასის წევრები სოფლის მოსახლეობასთან ერთად დღეიდან საპროტესტო აქციების გამართვას იწყებენ, რათა ამ გზით მაინც მიიპყრონ კომპეტენტური ორგანოების ყურადღება და წერტილი დაესვას მათი პრობლემის მუდმივ იგნორირებას. მიუხედავად რეალობისა, საქართველოში აზერბაიჯანის საელჩოს კულტურის დეპარტამენტის უფროსი ილგარ ჯაფაროვი ჩვენთან საუბრისას ცდილობდა არსებული პრობლემის დაფარვას და უარყოფდა იმ ინფორმაციას, რომ აზერბაიჯანში ქართული თეატრი არ ფუნქციონირებს. ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრმა აღნიშნული პრობლემა ადგილზე შეისწავლა, სადაც პირველწყაროსაგან მიღებული ინფორმაცია და რეალური სურათი აბსოლუტურად ეწინააღმდეგება ბ-ნი ჯაფაროვის დაჟინებულ მტკიცებას.
ეგრეთ წოდებული ქართული „სახელმწიფო თეატრი“ ამ სტატუტის მიღებამდე აზერბაიჯანის სახალხო თეატრის სტატუსითა და საქართველოს დაფინანსებით ფუნქციონირებდა. მოყვარულთა წრე ჩამოყალიბდა 1980 წლიდან, ხოლო 1985 წელს მათ მიიღეს სახალხო თეატრის სტატუსი.
2000 წლამდე სანამ სახალხო თეატრის რეჟისორი და სამხატვრო ხელმძღვანელი ანზორ დოლენჯაშვილი იყო, თეატრი ყოველ სეზონზე დგავდა ახალ სპექტაკლს და ხდებოდა გასვლები არა მარტო აზერბაიჯანში რაიონის მასშტაბით, არამედ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებშიც კი.
მას შემდეგ კი, რაც თეატრმა მიიღო სახელმწიფო სტატუსი, თეატრმა ფუნქციონირება შეწყვიტა. საქმე იმაშია, რომ ეს კულტურის სახლთან არსებული თეატრია, ხოლო მისი დირექტორი ოფელია ანდრიაშვილი დასს თეატრში არ უშვებს. კახში  ვიზიტისას ჩვენ გავესაუბრეთ დასის წევრებს, რომლებიც არ მალავენ უკმაყოფილებას: „თეატრის დირექტორად უნდათ ოფელია ანდრიაშვილს დანიშვნა. ჩვენ კი ვითხოვთ, რომ დაინიშნოს ჩვენი დასის წევრი ლალი შიოშვილი. მას პროფესიული განათლებაც ხელს უწყობს“.
ისინი ოფელია ანდრიაშვილის კანდიდატურის წინააღმდეგ სერიოზული მიზეზებს ასახელებენ: „თეატრის კედლებზე იყო აფიშები, რომლებიც მათ ჩამოხსნეს და დახიეს; არ გვიშვებს შენობაში არც ნაილი ცოქოლაშვილი და არც ოფელია ანდრიაშვილი. ისინი წარმოდგენის გამართვის უფლებას არ გვაძლევენ. ფორმალურად, მსახიობთა დასი იგივეა, მაგრამ საბუთები   განსხვავებულია, შტატები გაბერილია“.
საქართველოდან კახში ჩასული კათალიკოს-პატრიარქის დასახვედრად თეატრის დასს, მიუხედავად დელეგაციის თხოვნისა, არ მიეცა რეპეტიციების ჩატარების საშუალება და რაიმე სპექტაკლიდან ნაწყვეტის მომზადება.
აღსანიშნავია, რომ აზერბაიჯანის კულტურის მინისტრს, ფოლად ბულ-ბულ ოღლს აგერ უკვე რამდენიმე კვირაა ამაოდ ელიან ქართული თეატრის მსახიობები. მათ იმედი აქვთ, რომ პირად შეხვედრაზე მაინც შეძლებენ  პასუხის მიღებას კულტურის მინისტრისაგან, რადგან მათი არაერთი წერილობითი მიმართვა დღემდე რეაგირების გარეშე რჩება.
თეატრის დასმა 10 ივლისს კარები აუჭედა კულტურის სახლის დირექტორს ოფელია ანდრიაშვილს. ისინი ამავე დღეს შეხვდნენ რაიონის გამგებელს, მის მოადგილეს და კულტსახლის უფროსს, რომელთაც განაცხადეს, რომ 3 თვე ვერ მოხსნიან თანამდებობიდან ოფელია ანდრიაშვილს. თუმცა, დროის  გაჭიანურების მიზეზს ვერ ხსნიან.
აზერბაიჯანში ქართული სულის შენარჩუნებით ანთებული თეატრის მსახიობები ხელისუფლებისაგან ზეწოლას არ ეგუებიან, ფარ-ხმალს არ ყრიან და ორივე ქვეყნის (აზერბაიჯანისა და საქართველოს) ხელისუფლებისაგან ერთდროულად ითხოვენ ყურადღების გამოჩენასა და მათი პრობლემების მოგვარებას. მათ წერილები გაუგზავნეს აზერბაიჯანის პრეზიდენტს ილჰამ ალიევს, საქართველოს პრეზიდენტს მიხეილ სააკაშვილსა და ორივე ქვეყნის სახალხო დამცველებს.

Georgian Theatre is Under Pressure in Azerbaijan
Georgian Theatre in Azerbaijan (in the village of Alebeglo in the region of Kaxi), which was granted the state status by the order of the President of Azerbaijan in June 2005 does not function. The actors prevented from rehearsal due to the fact that the administration of the Cultural House and the art officer do not allow them to enter the building. Both sides, the Georgian and Azerbaijani governments, ignored the situation to the point that the theatre staff had to organise a protest and decided not to let Opelia Andriashvili, the President of the Cultural House, into the premises and locked the entrance door. Actors along with the local community are starting the peaceful manifestations in order to attract the attention of the respective bodies and end with ignoring their problem all the time. Despite the reality, Ilgar Japarov, the head of the Culture Department of the Azerbaijan Embassy in Georgia, was trying to hide the problem and denied the information about it. Human Rights Information and Documentation Center studied the mentioned issue in the district itself. The information got from the first source and the real picture of the situation speaks absolutely different than Mr. Japarov states.
Before it received the title of the Georgian “State Theatre,” the building in question was operating with the financial support of Georgia under the name of the Azerbaijani Peoples’ Theatre. In the beginning, a group of amateur actors came together in 1980 to establish the Theatre and then afterwards, in 1985, they received the statues of the Peoples’ Theatre.
From its establishment until 2000, under the direction of Mr Anzor Dolenjashvili, the art officer, the theatre staged a new play every season and would travel throughout the district and within other regions of Georgia to perform the play.
The Theatre, however, ceased to function after it received the State statues. According to the arrangement, the Cultural House and the Theatre share the same building without any separations but Andriashvili, the director of the Cultural House, will not allow the theatre staff to enter the building. When visiting Kaxi, we interviewed members of actors group who do not conceal their dissatisfaction. “They want to appoint Opelia Andreiashvili, as director of theatre but we want it to be a member of our actors staff, Lali Shioshvili, Her professional education and experience makes her the right choice to be the director,” said one of the members.  “The walls of theatre were full of posters but they now have been turned upside down or torn apart.  Neither Naili Cokolashvili nor Opelia Andriashvili lets us go inside the building. They will not let us perform a play. The list of actors is the same but the documentation is different and human resources have been unnecessarily enlarged.”
When the Georgian Catholic Patriarch visited Kaxi, theatre staff was not allowed to rehearse any of their play in order to perform for the visit inspite of the request of the visiting delegation for a performance.
Further, the Georgian actors have been waiting for two weeks alreadya for the Minister of Culture of Azerbaijan, Mr Polar Bul-Bul orl, who has not replied to any of their letters of request for assistance. The theatre staff even blocked the entrance of the building so that the Andriashvili herself would not be able to go inside. They also met head officer of the Cultural House and the regional chairman together with his deputy but the only answer they received was that Andriashvili cannot be fired until after three months. When asked for the reason, the officials were unable to explain.
Georgian actors strive to keep the Georgian spirit alive and flourishing in Azerbaijan and will not give up their protests but demand from both Azerbaijan and Georgia that due  government attention is focused on their problem. The theatre staff has sent letters to both Presidents, Mr Ilham Aliev of Azerbaijan and Mr Mikheil Saakashvili of Georgia and to the Offices of the Public Defenders in both countries.