საქართველოში ლტოლვილთა უფლებები დაუცველია
უკვე სამი კვირაა, რაც პანკისის ხეობის სოფელ დუისში ორი ჩეჩენი ქალბატონი შიმშილობს. რამდენიმე დღის წინ ერთ-ერთი მათგანის ჯანმრთელობის მდგომარეობა საგრძნობლად გაუარესდა, რის გამოც ახმეტის რაიონის საავადმყოფოში იქნა გადაყვანილი. მოშიმშილეები გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატისაგან მესამე ქვეყანაში გადაყვანის დაპირების შესრულებას მოითხოვენ, თუმცა, მიუხედავად მათი პროტესტისა, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატი  ჩეჩენთა მოთხოვნებზე რეაგირებას არ ახდენს და არც ოფიციალური უარის დამადასტურებელ დოკუმენტს აძლევს მათ.
პანკისის ხეობაში უკვე სამი კვირაა ორი ქალბატონი შიმშილობს. მათი მოთხოვნაა, რომ გაეროს უმაღლესმა კომისარიატმა მესამე ქვეყანაში გადასვლის ნება დართოს. სახალხო დამცველის აპარატის თავისუფლებისა და თანასწორობის სამმართველოს უფროსმა ბექა მინდიაშვილმა, რომელმაც პირადად მოინახულა მოშიმშილე ჩეჩნები, ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრთან საუბარში განაცხადა, რომ „ერთ-ერთი მოშიმშილე ქალბატონი ზოლა ოზუევა ოფიციალურ დოკუმენტს მოითხოვს, რომლის თანახმად, მას მესამე ქვეყანაში გადასვლის უფლება არ აქვს. როგორც თავად ქ-ნი ოზუევა აცხადებს, მას ორი თვის განმავლობაში მესამე ქვეყანაში უპრობლემო გადასვლას ჰპირდებოდნენ. თუმცა, ბოლო პერიოდში გაირკვა, რომ მის მიღებაზე უარს ამბობდა სამი ქვეყანა (ჰოლანდია, ირლანდია და კანადა). შესაბამისად, იგი ოფიციალურად მოითხოვს ამ უარის  დამადასტურებელ დოკუმენტაციას. ქ-ნი ოზუევა აცხადებს, რომ  ოფიციალური წერილის მიღების შემთხვევაში შეწყვეტს შიმშილობას. რაც შეეხება მეორე მოშიმშილეს, ქ-ნ ხალიფად ოკუევას, მან რამდენიმე ხნის წინ გაიკეთა ოპერაცია და ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო ახმეტის საავადმყოფოში იქნა გადაყვანილი. ის საყოფაცხოვრებო პირობები, რომელიც დუისშია, მას არ აკმაყოფილებს და რადგანაც მესამე ქვეყანაში გადასვლაზე უარი განუცხადეს, თბილისში გადმოსვლა სურს.“
აღსანიშნავია, რომ ჩეჩენი ლტოლვილები უნდობლობას უცხადებენ გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატს და მას კორუფციაში ადანაშაულებენ. მათი გადმოცემით, ძალიან ბევრი შემთხვევა დაფიქსირდა, როდესაც მესამე ქვეყანაში გადაჰყავდათ არა ჩეჩენი ლტოლვილები, არამედ ქართველები, როგორც ჩეჩნები.
რამდენიმე დღის წინ სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები შეხვდნენ გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის იურიდიული სამსახურის უფროსს ქ-ნ ურარა ფურუკავას, რომელმაც განაცხადა, რომ მოშიმშილეთათვის წერილობითი დოკუმენტაციის გაგზავნა შეუძლებელია, რადგან მათ ამის რესურსები არ გააჩნიათ. ვინაიდან აღნიშნული თავის გასამართლებლად საკმარისი არ აღმოჩნდა, მან განაცხადა, რომ მესამე ქვეყნის სახელით ვერ ილაპარაკებდა, რაც ჩეჩენ ლტოლვილებში კიდევ უფრო აღრმავებს ეჭვს იმის თაობაზე, რომ არანაირი დოკუმენტაცია არ გადაგზავნილა ზემოაღნიშნულ ქვეყნებში.
ვითარების გასარკვევად ქ-ნი ურარა ფურუკავა ჩასული იყო პანკისში. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით, ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი დაუკავშირდა ქ-ნ ფურუკავას, რომელმაც კონკრეტულ კითხვებზე პასუხს თავი აარიდა და ზოგადად გაგვცა პასუხი: „ისეთ შემთხვევაში თუ ლტოლვილები იმყოფებიან ნორმალურ გარემოში განსაზღვრულ ქვეყანაში  გადასვლა არ შეუძლიათ, მაგრამ თუ ეს მათ გაერთიანებაზე მოახდენს გავლენას, ლტოლვილს შეუძლია მოითხოვოს იმ ქვეყანაში გადასახლება სადაც მისი ოჯახის წევრები ცხოვრობენ.“
მიუხედავად ქ-ნი ფურუკავას პანკისში ვიზიტისა, ლტოლვილთა მოთხოვნები ჯერ-ჯერობით დაკმაყოფილებული არ არის და ისინი კვლავ განაგრძობენ შიმშილს, რის გამოც, გამორიცხული არაა, რომ მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუარესდეს.

Rights of Refugees are not Defended in Georgia
Two Chechen women have been going on hunger-strike for almost three weeks in Pankisi Gorge. As the health conditions of one of the women worsened, she was taken to hospital of Akhmeta Region. Hunger-strikers demand to give them permission to move to the third country as promised by the UN High Commission on Refugees. However, in spite of their protest, UNHCR neither responds to Chechens’ demands nor give them official document about refusal.
Two women have been going on hunger-strike for almost three weeks in Pankisi Gorge. They demand permission for moving to the third country from the UN High Commission on Refugees. Beka Mindiashvili, the head of the Division of Liberty and Equality in Public Defender’s Office, who personally met hunger-strikers, stated in the interview with Human Rights Information and Documentation Centre, that “Zola Ozueva, one of the women, demands the official document, according to which she has no right to move to the third country. According to Mrs. Ozueva, she was promised to move to the third country without any problem. Though, later it was found out, that three countries (the Netherlands, Ireland and Canada) refused to receive her. So, she demands the official document of refusal. Mrs. Ozueva stated, that in case of receiving official letter, she will stop hunger-strike. Mrs. Khalipad Okueva, the other hunger-striker, had been operated before and she was taken to hospital of Akhmeta because her health situation worsened significantly. She is not satisfied with the living conditions in Duisi and she wants to arrive in Tbilisi as she was also refused to move to the third country.”
It must be mentioned, that Chechen refugees express their suspicion towards the UNHCR and blame them in corruption. According to their information, there are many facts observed, when Georgians were moved to the third country as Chechen refugees.
Couple of days ago the representatives of Public Defender’s Office met Urara Furukava, the head of Legal Service of the UNHCR, who stated, that it was impossible to send them the official documentation they demanded, because they did not have relevant sources. And to justify herself she added, that she could not speak by the name of the third country. It deepened the suspicion of Chechen refugees, that they had not even sent any documentation to the mentioned countries.
Mrs. Urara Furukava went to Pankisi to search the situation better. Human Rights Information and Documentation Centre contacted Mrs. Furukava, who avoided answering the concrete questions and gave general replies: “If refugees are in normal circumstances, they can not request resettlement in a specific country. But in the interests of family reunification, refugees may request resettlement in countries where their close family members are living”.
In spite of Mrs. Furukava’s visit to Pankisi, the demands of refugees have not been satisfied yet and they are still going on hunger-strike. It’s possible that their health condition will worsen again.