კასპის რაიონში მოსახლეობა იწამლება
კასპის რაიონში არსებული ს.ს. „კასპიცემენტი“ უკვე ათ წელზე მეტია, რაც პროდუქციას გამწმენდი ფილტრების გარეშე ამუშავებს. შედეგად, როგორც რაიონის, ასევე მისი მიმდებარე ტერიტორიის ნაწილი, კერძოდ, სოფლები - ქვემო გომი და მეტეხი, საკმაოდ მძიმე მდგომარეობაში იმყოფება. გამონაბოლქვის შედეგად ნადგურდება მოსავალი, ბოლო პერიოდში კი მოსახლეობაში ხშირად თავს იჩენს  ისეთი დაავადება, როგორიც არის ჩიყვი. მიუხედავად ხალხის არაერთი პროტესტისა, საწარმო კვლავ აგრძელებს გაუმართავ მდგომარეობაში მუშაობას, რასაც ქარხნის ხელმძღვანელობა მოწყობილობების სიძვირით ხსნის. ქარხნის მფლობელი უკვე რამდენიმე წელია ჰპირდება ადგილობრივ მაცხოვრებლებს, რომ  ერთ წელიწადში ქარხნის მუშაობას ევროპულ სტანდარტებამდე აიყვანს. თუმცა, ეს ერთწლიანი მინიმალური ვადა ყოველ წელს ახალ დაპირებად იქცევა, ამასობაში კი მოსახლეობის ჯანმრთელობის ხარჯზე საწარმო მოგებას არ ამცირებს. გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო აღნიშნულ დაბინძურებას საგანგაშოდ არ  აღიქვამს და ქარხანას მუშაობის ნებართვას აძლევს.
ს.ს. „კასპიცემენტის“ პრივატიზება მოხდა 2000 წელს, როცა ქარხანას ახალი მეპატრონე გამოუჩნდა. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ მეპატრონის დასახელებისაგან რაიონის გამგებელი ბ-ნი გენადი ხაჩიძე თავს იკავებს, ხოლო თავად საწარმოს გენერალური დირექტორი ბ-ნი მამუკა სულაძე აღნიშნავს, რომ  ქარხანა კერძო კომპანია „ინტერტრასს“ ეკუთვნის და ის ერთი, კონკრეტული პირის, მფლობელობაში არ არის. თუმცა, თუ მოსახლეობაში გავრცელებულ ინფორმაციას დავუჯერებთ, აღნიშნული საწარმო უშიშროების საბჭოს მდივნის გელა ბეჟუაშვილის ძმას ეკუთვნის.
საწარმოს ამუშავებისთანავე ბუნების დაცვის სამინისტროსა და შიდა ქართლის გარემოს დამცველ ორგანოებთან შეთანხმებით, ქონების მართვის სამინისტროსა და მმართველ კომპანიას შორის დაიდო ხელშეკრულება. მიუხედავად იმისა, რომ არცერთ ღუმელზე ფილტრები არ იყო დამონტაჟებული, ხელშეკრულებით დამტკიცდა გაფრქვევის ზღვრულად დასაშვები ნორმები. ქარხანა საკმაოდ დიდ თანხას უხდიდა გარემოს დამცველ ორგანოებს, რათა შემდგომში ჩატარებულიყო გამწმენდი ღონისძიებები. ხელშეკრულებით ასევე დამტკიცდა იმ ღონისძიებების თანმიმდევრობა, რომელსაც წლების განმავლობაში უნდა მოეწესრიგებინა მტვრის ჰაერში გაფრქვევის პროცესი. ეკოლოგიური სამსახურისათვის გადახდილი თანხის ნაწილი ისევ კასპის რაიონს უნდა დაბრუნებოდა შემდგომში სხვადასხვა გამწმენდი ღონისძიებების ჩასატარებლად (საკანალიზაციო ქსელის მოწესრიგება, წყლის სისტემების მოწესრიგება ქალაქში და ა.შ.). თუმცა, საწარმოს ხელმძღვანელისათვის დღესაც  გაურკვეველი რჩება, სად გაქრა ამხელა თანხა (საუბარია მილიონობით ლარზე).
ქარხნის ახლანდელი დირექტორი ბ-ნი მამუკა სულაძე მოსახლეობისათვის ზარალის მიყენებასთან დაკავშირებით ყოველგვარ პასუხისმგებლობას იხსნის, რადგან მიაჩნია, რომ ქარხნის გაუმართაობის შესახებ ზომების მისაღებად სახელმწიფოს უნდა ეზრუნა. რაც შეეხება მოსახლეობის ჯანმრთელობას, აღნიშნავს, რომ „გამონაბოლქვისაგან რამე დაავადების გამოწვევა გამორიცხულია და რეალობას აშკარად ემიჯნება“.
ცოტა ხნის წინ მოსახლეობის მხრიდან  ს.ს. „კასპიცემენტის“ წინააღმდეგ კასპის რაიონის გამგეობაში შეტანილ იქნა საჩივარი. სპეციალურად მოწვეულ კრებაზე საწარმოს გენერალური დირექტორი ბ-ნი მამუკა სულაძე ხალხს დაჰპირდა, რომ ქარხანას ფილტრების გარეშე არ აამუშავებდა, მაგრამ მან ეს პირობა დაარღვია, რამაც ადგილობრივ მაცხოვრებლებში დიდი აჟიოტაჟი გამოიწვია. როგორც კასპის რაიონის გამგებელმა ბ-ნმა ხაჩიძემ გადმოგვცა, საწარმოს გასაიდუმლოებული მფლობელი ირწმუნება, რომ მაქსიმუმ ერთ წელში შეძლებს ქარხნის ევროპულ დონეზე აყვანას, თუმცა ერთი წლის შემდეგ რა მდგომარეობა იქნება, ძნელი სათქმელია.

Population Is Poisoning in the Region of Kaspi
The joint-stock company the “Kaspitsementi” has been converting production without any cleaning filters for almost ten years. As the result, the territory of the region, as well as territory nearby, such as villages-Kvemo Gomi and Metekhi, is in the difficult situation. The harvest is destroyed by pollution; there exists disease of goiter in the population. In spite of the population’s protest, the factory continues its work in unstable state, which is justified by the equipment’s high prize from the side of administration of factory. The owner of this factory was promising the local population to raise the work of factory to the European standards for several years. Though this minimal term of a year becomes new promise for the next year, at this time the income of the factory is increasing on the basis of population’s health. The Ministry of Environment and Natural Sources doesn’t consider it as danger and gives the permission for work.
The privatization process of the joint-stock company “Kaspitsementi” finished in 2000, when a new owner appeared. It must be mentioned, that Mr.Genadi Khachidze, the chairman of region, restrains himself from nomination of the owner, Mr.Mamuka Suladze, the Director General of the factory, mentions, that the factory belongs to the private company, the “Intertrass,” and it is not in one person’s ownership. Though, according to the spread information among population, mentioned factory belongs to brother of Gela Bezhuashvili, the Secretary of Council of Security.
The contract was signed between the governing company and the Ministry of governing of estate in accordance with the Ministry of Environment and Environment’s defender organs of Shida Kartli. In spite of absence of filters on furnaces, norms of possible pollution were appointed. The factory was paying Environment’s defender organs enough much money for the cleaning procedures. The order of procedures was confirmed by the contract that would manage issue of pollution for years. The part of paid money to the Ecological Service would be returned to the Region of Kaspi for the further cleaning procedures, such as the arrangement of network of canalization, water system in city, etc. Though it’s not clear for the head of this factory, where so much money disappeared (it refers to the Millions of GEL).
Today’s Director of factory, Mamuka Suladze, disclaims responsibility on damages of population, because he thinks, that the state had to think about the unstable state of factory. As for the health of population, he mentions that it’s impossible to cause any disease from pollution and it doesn’t coincide with the reality.
The claim against the joint-stock company the “Kaspitsementi” was brought to the municipality of the region of Kaspi by the population. Mamuka Suladze, the Director General of the factory, promised the people to function the factory with filters on the special session, but he didn’t fulfill it, which caused protest in population. As Mr.Khachidze, the chairman of the region of Kaspi, said, the confidential owner of the factory promises to work it by European standards maximum in a year, though it’s difficult to say what will be after a year.