ჟურნალისტებზე თავდასხმები გეომეტრიული პროგრესიით იზრდება
6 სექტემბერს, გვიან ღამით, ტელეკომპანია „202“-ის გადაცემა „დებატების“ მორიგი წამყვანი ირაკლი კაკაბაძე ორმა დაუდგენელმა პირმა დააყაჩაღა და თავის არეში ჭრილობა მიაყენა. ეს ფაქტი ერთგვარი გაგრძელებაა გორში მომხდარი ვანდალური აქტისა, როდესაც ჟურნალისტ საბა წიწიკაშვილზე თავდასხმა განხორციელდა. ბოლო დროს განვითარებული მოვლენები ნათელყოფს, რომ ძალადობამ ქართული მედიის საქმიანობაში სერიოზულად შეაღწია.
თბილისის პროკურატურის მიერ  ირაკლი კაკაბაძის საქმესთან დაკავშირებით გავრცელებული რამდენიმე ვერსია თავიდანვე ურთიერთგამომრიცხავი იყო. თავად დაზარალებული და მისი მეგობრები ერთხმად აღნიშნავენ, რომ ხელისუფლება შეგნებულ პროვოკაციას ეწევა. პროკურატურამ დაკითხა ამ საქმის ერთადერთი მოწმე ტელეკომპანია „202“-ის პროდიუსერი  ზაალ ბაიდაშვილი, რომელმაც განაცხადა, რომ დაკითხვების დროს, მასზე მორალური ზეწოლა ხორციელდებოდა. ტელევიზიით გასული ვიდეომასალა, რომლის ჩაწერაც მოწმის ნებართვის გარეშე მოხდა, სადაც იგი თითქოს სხვადასხვა ვერსიებზე საუბრობს, დამონტაჟებულია. რამდენიმე საათიანი დაკითხვის შემდეგ, ზაალ ბაიდაშვილი ნარკოლოგიურ განყოფილებაში გადაიყვანეს და „ჰეროინის“ მოხმარების კვალიც „აღმოუჩინეს“.
პუბლიცისტი კაკაბაძე თვლის, რომ  ხელისუფლებას მისთვის ისეთივე სიბინძურის დაბრალება სურს, როგორიც, თავის დროზე, პრემიერ-მინისტრ ზურაბ ჟვანიას დააბრალა: „ჩემი ჯიბიდან საფულე დაიკარგა. სამაგიეროდ, ჯიბეში ვიპოვე ორი ცალი პრეზერვატივი. გამომძიებლები აცხადებენ, რომ ჩემი მეგობრის, ზაალ ბაიდაშვილის სახლში სისხლიანი ზეწრები და დამტვრეული საწოლი იპოვეს. ეს კიდევ ერთხელ მიანიშნებს, თუ რა სიბინძურეზე მიდის ხელისუფლება“.
ირაკლი კაკაბაძის ცემის ფაქტს საპარლამენტო ოპოზიცია ხელისუფლების დაკვეთას უწოდებს. როგორც „ახალი მემარჯვენეების“ ლიდერი დავით გამყრელიძე აცხადებს: კაკაბაძეს „დებატების“ აღდგენა არ აპატიეს: „ხელისუფლების მიზანი იყო, რომ დაეხურა ტელეკომპანია „202“ და გადაცემა „დებატები“. კაკაბაძემ მათ ამის საშუალება არ მისცა და შესაბამისი პასუხიც მიიღო. პირდაპირ ვაცხადებ, რომ ეს არის ტერორი და ხელისუფლების ასეთი ქმედებების თაობაზე ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციამ უნდა იზრუნოს“.
„ყველა ეჭვი, რომელიც კაკაბაძის ცემის ფაქტთან დაკავშირებით ჩნდება, ხელისუფლებას უკავშირდება და მათ პასუხის გაცემა მოუწევთ. თუმცა დარწმუნებული ვარ, ხელისუფლების წარმომადგენლები ამ ეჭვების გაბათილებას შეეცდებიან“, - აცხადებს რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი დავით უსუფაშვილი.
სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი ირაკლი კაკაბაძის ცემის გამო შეშფოთებას გამოთქვამს.  იგი მიიჩნევს, რომ ბოლო დროს ჟურნალისტებზე გახშირებული თავდასხმები იღებს ტენდენციის სახეს და ნამდვილად იძლევა შეშფოთების საფუძველს.
ბოლო დროს ჟურნალისტებზე თავდასხმის ფაქტები საგრძნობლად გახშირდა, რომლებიც, რატომღაც საეჭვოდ ემთხვევა ერთმანეთს. საქართველოს პრეზიდენტმა აღნიშნული საქმის პირად კონტროლზე აყვანა მოსთხოვა  შს მინისტრის, ვანო მერაბიშვილის.
თბილისის პროკურორი და თავად საქართველოს პრეზიდენტი პირობას დებენ, რომ ირაკლი კაკაბაძის საქმეს მალე აეხდება ფარდა. მაგრამ დაპირებული „მალე“ რა პერიოდს მოიცავს, ძნელი სათქმელია, გამომდინარე იქიდან, რომ ზურაბ ჟვანიას მკვლელობიდან აგერ უკვე შვიდ თვეზე მეტია გასული, პარლამენტარ ვალერი გელაშვილის ცემის ფაქტიდან კი „სულ რაღაც“ ორი თვე და დანაშაულის შემკვეთებიცა და აღმსრულებლებიც დაუსჯელები დადიან, რომ არაფერი ვთქვათ გიორგი სანაიაზე, რომელიც მართალ სიტყვას შეეწირა. ამ დროს კი ვოვა არუთინიანი კოსმოსიდან გადაღებული სურათით ამოიცნეს.
სტატია მომზადებულია რუსუდან ჯამასპიშვილის მიერ საინფორმაციო სააგენტოების „მედიანიუსისა“ და „ჯი-ეიჩ-ენის“ ინფორმაციებზე დაყრდნობით

01:10, Sunday, 19.05.2013
On the 6th of September late at night, the new host of the famous political TV talk shows “Debates on 202” Irakli Kakabadze, was beaten up near his house. The fact came soon after the attack on another journalist in Gori - Saba Tsitsikashvili. It seems that violence against the independent Georgian media is spreading.
Different comments made by the Prosecutor’s Office about Kakabadze’s case were confusing. Kakabadze and his friends spoke of provocation from the side of the government. The only witness of the case, Zaal Baidashvili, gave his testimony in the office of the Prosecutor. Baidashvili says, he was put under pressure during the interrogation and that the video material, which was shown on different TV stations was edited. Hours after the questioning, Baidashvili was taken to the Drugs Department, where the remains of heroin were “discovered” in his blood.
Kakabadze thinks that the government tries to accuse him of the same lie; it has accused the former PM Zurab Zhvania of.
Kakabadze: “I have lost money, but I have found two condoms in my pocket instead.  Police says that they have found blooded sheets in the apartment of my friend Zaal Baidashvili. It is another dirty step, made by the government.”
Georgian opposition leaders say that the attack was planned by the government. As the leader of the “New Righters” David Gamkrelidze thinks, the attack had a political background and aims to shut the famous TV show down. “Kakabadze did not allow the government to shut down the program and this is how the government reacted. I am saying clearly that the government is terrorizing independent media in Georgia and international organizations have to do something to stop it.”
David Usupashvili, Republican Party leader: “It is obvious, that all the doubts that rise over Kakabadze’s case stand in connection to the government. But I am sure; politicians will do their best to resolve it.”
Human Rights defender Sozar Subar is also concerned about the fact. He says that the latest attacks on journalists get more and more biased.
President Saakashvili personally ordered the investigation of the frequent cases of attack to the chief of the Ministry of Interior - Vano Merabishvili. Saakashvili and the General Prosecutor have promised that the case will be investigated soon. But no one knows what they mean with “soon”. Seven months have passed after the death of former PM Zurab Zhvania, two months after the attack on Valerie Gelashvili and 4 years after the murder on the famous journalist George Sanaia and the criminals have still remained unpunished. At the same time, Vova Arutinian was found through a picture made from a satellite.