ჟურნალისტებზე ტერორი გრძელდება
5 სექტემბერს, საღამოს 8 საათზე, “ახალი ვერსიისა” და “ხალხის გაზეთის” კორესპონდენტ საბა წიწიკაშვილს გორში, რკინიგზის მიმდებარე ტერიტორიაზე სამი დაუდგენელი პიროვნება თავს დაესხა და სასტიკად სცემა. სავარაუდოა, რომ ჟურნალისტი ანგარიშსწორების მიზნით სცემეს, რადგან არ დაუყაჩაღებიათ. ამ ინციდენტამდე 2 დღით ადრე, 3 სექტებმერს იგივე ტერიტორიაზე უცნობმა პიროვნებამ მას ქვების სროლა დაუწყო. მაშინ წიწიკაშვილმა გაქცევა მოახერხა. როგორც ჩანს, 5 სექტემბერს თავდამსხმელები უფრო მომზადებულები აღმოჩნდნენ. დაზარალებულს ტვინის შერყევა აქვს მიღებული  და სხეულზე  ბლაგვი საგნით მიყენებული მრავლობითი დაჟეჟილობა აღენიშნება.
საბა წიწიკაშვილი 2 წელია ჟურნალისტურ საქმიანობას ეწევა. იგი არ ეხება უწყინარ და ხელისუფლებისთვის სასიამოვნო წასაკითხ თემებს. წიწიკაშვილი ფლობს მასალებს, თუ როგორ ართმევდნენ შიდა ქართლის გუბერნატორის, მიხეილ ქარელის ბრძანებით, მოიჯარეებს მიწის ნაკვეთებს და როგორ ანიავებდნენ მოსავალს პირადი სარგებელისთავის. ამიტომ სავარაუდოა, რომ ცემის ფაქტი უკავშირდება მის ჟურნალისტურ საქმიანობას. დაზარალებულიც მომხდარში ადგილობრივ ხელისუფლებას ადანაშაულებს: „სრული საფუძველი მაქვს ვიფიქრო, რომ ეს იყო  გუბერნატორის ან რაიონის გამგებელის დაკვეთით. მე ვმუშაობ ადგილობრივი ხელისუფლების საქმიანობის გასაშუქებლად საბიუჯეტო დარღვევებსა და კონტრაბანდის სფეროში. თითქმის ყველა სფეროში, რაც კი გამიშუქებია, მიმიგნია, რომ ქარელის რაღაც ინტერესი ყოფილა“.
ადგილობრივი ხელისუფლების მაღალჩინოსნების დამოკიდებულება ჟურნალისტის მიმართ მუდამ ცინიკური იყო. დაახლოებით 2 თვის წინ გუბერნატორი ღიად დაუპირისპირდა წიწიკაშვილს სოფელ უფლისციხესთან. ქარელმა პირად დაცვას ჟურნალისტი მანქანიდან ჩამოაგდებინა და გორის სოფლებში გადასვლის საშუალება არ მისცა. თან ნიშნისმოგებით უთხრა, რომ თუ მაგარი ბიჭი იყო, თავად გადასულიყო. ამ ინციდენტს შეესწრო მოსახლეობა, რომელთაც ახსნა-განმარტებებიც კი აქვთ დაწერილი სახალხო დამცველის სახელზე.
მუქარა ქარელის თანამშრომლების მხრიდან მუდმივად ხორციელდებოდა ჟურნალისტის მისამართით. რასაც, ჟურნალისტის თქმით, ძირითადად, რევაზ გოგიაშვილი _ გორის რაიონის გამგეობის იურიდიული განყოფილების უფროსი აკეთებდა. საინფორმაციო სააგენტო „ჯი-ეიჩ-ენ”-ის ინფორმაციაზე დაყრდნობით, გოგიაშვილის გაღიზიანებას იწვევს ის ფაქტი, რომ წიწიკაშვილი ამზადებს მასალას შპს „ძევერაზე“, რომლის მფლობელიც არის გოგიაშვილის დედის ძმა, ომარ ბუხრაძე. ეს შპს ყოფილი საბჭოთა მეურნეობის ბაზაზეა შექმნილი და რამდენიმე ერთეულ სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკასა და მიწის ნაკვეთს ფლობს. თავის დროზე ბუხრაძე ამ შპს-ის დირექტორი იყო. როგორც ჟურნალისტი აცხადებს, ბუხრაძემ იგი ჯერ მიზანმიმართულად გააკოტრა და შემდეგ მიზერულ თანხად შეისყიდა.
საავადმყოფოდან პროკურატურაში მისული დაზარალებული ქარელმა მოინახულა. მან პოლიცია უმოქმედობაში დაადანაშაულა და ჟურნალისტის ცემის ფაქტი გორში გართულებულ კრიმინოგენულ სიტუაციას დაუკავშირა. ამის გამო, მას შელაპარაკებაც კი მოუხდა შიდა ქართლის ოლქის პროკურორთან, რომლის თქმით, სტატისტიკური მონაცემები საპირისპიროს მეტყველებს. მეორე დღეს ქარელმა წიწიკაშვილის დაურეკა და მკურნალობის ხარჯების ანაზღაურება შესთავაზა, რაზეც უარი მიიღო.
მიუხედავად შანტაჟისა და აღსრულებელი მუქარისა, წიწიკაშვილი გამოჯანმრთელებისთანავე ჩვეული რეჟიმით მუშაობის გაგრძელებას აპირებს: „არც ერთ ჟურნალისტს არ მივცემ იმის საფუძველს, რომ შეეშინდეს და თავის საქმიანობაზე უარი თქვას. ჩვეულებრივ, როგორც ვმუშაობდი, იგივე ტემპით გავაგრძელებ”.

Terror Is on the Way
A correspondent of the Georgian newspaper “Akhali Versia” (“New Version”) and “Khalkhis Gazeti” (“People’s News-Paper”) Saba Tsitsikashvili was assaulted by three unknown persons. The incident took place near the Railway Station in Gori on the 5th of September. Physically injured, Tsitsikashvili was taken to the hospital.
Supposedly, the attack came as an answer to the journalist’s recent works, as the aggressors did not steal anything from him. 2 days before the incident, an unknown person also attacked Tsitsikashvili, by throwing stones at him.
Saba Tsitsikashvili has 2 years of work experience in the field of journalism. He does not usually write about harmless topics or about things that the government likes to hear. Tsitsikashvili owns materials uncovering illegal activities of the Governor of Shida Kartli. By the order of Mikheil Kareli, the local government took away land from the peasants and used their harvest for private purposes. Supposedly, the attack sustained by the journalist was an answer on his recent works. Tsitsikashvili is accusing the government of organizing the assault. “I have reasons to think that the attack was organized by the Governor or by the head of the region. I work on issues relating to the activities of the government in the field of budget and contraband. In almost every field I was working in, I have found the trace of Kareli’s financial interests.”
The attitude of the local government towards Tsitsikashvili was always cynical. About 2 months earlier, the governor openly attacked the journalist in the village of Uplistsikhe. Kareli’s bodyguard dragged Tsitsikashvili out of his car and did not allow him to enter the villages situated near Gori. The witnesses of this accident have written letters to the Ombudsman.
Threats against Tsitsikashvili from Kareli and those surrounding him were issued quite often. Journalist says that the chief of the Legal Department of the local government, Revaz Gogiashvili, was usually involved in them as well. According to the news agency “GHN”, Gogiashvili disliked the fact that Tsitsikashvili was working on the issue of the “Dzevera” company. “Dzevera’s” owner is Gogiashvili’s uncle - Omar Bukhradze. “Dzevera” Ltd, which is based on Soviet machinery and equipment, owes land in the region. Journalist investigation showed that Bukhreidze announced “Dzevera” bankrupt and bought it again for a very low price.
Kareli himself visited Tsitsikashvili in the Prosecutor’s Office, where he was taken after hospital. He accused the police of inactivity and connected the case of the journalist to the difficult criminal situation in Gori. On the other day, Kareli phoned Tsitsikashvili and offered him to pay all medical expenses, but the journalist refused.
In spite of the blackmails and threats, Tsitsikashvili will continue working after he is back to health. “Journalists have to continue their work and must not be afraid of anything. I love my job and I will go on with it,”- said Tsitsikashvili.