მედიის თავისუფლების ხარისხის კატასტროფული ვარდნა გრძელდება
ჟურნალისტები საზღვრებს გარეშე 2005 წლის კვლევის შედეგებს აქვეყნებს. მსოფლიოს 167 ქვეყანაში ჩატარებული კვლევა აჩვენებს, რომ საქართველოში მედიის თავისუფლების ინდექსი გასულ წლებთან შედარებით საგრძნობლად დაეცა. 2003 წლიდან 73-ე ადგილიდან ქართულმა მედიამ ჯერ 94-ე, ხოლო წელს უკვე 99-ე ადგილზე დაიხია.
მაღალრეიტინგული გადაცემებისა და თავად ტელევიზიებისა თუ მრავალი გაზეთის დახურვა პოსტრევოლუციურ საქართველოში ყოველდღიურ რეალობად იქცა. ვარდების რევოლუციის შემდეგ დემოკრატიული საქართველო არაერთ პოლიტიკურ თოქ-შოუსა და დებატებს გამოემშვიდობა - „ ღამის კურიერი“, „თემა“, „ღამის მზერა“, „არჩევანის ზღვარზე“ და ა.შ. გადაცემებს თავად ტელევიზიების დახურვა მოჰყვა - "იბერია", "მე-9 არხი". ყოველივე ამის შემდეგ ხელისუფლებას იერიში თავად ჟურნალისტებზეც მიაქვს. უხილავ მარწუხებში მოქცევის ამაოდ მცდელობის შემდეგ, ტელეკომპანია „202“-ის ერთ-ერთი დამფუძნებლის - რამიშვილის ბედი ხილული ბორკილებით დაბოლოვდა. ამას ემატება სამსახურიდან გათავისუფლებული არაერთი ჟურნალისტი, რომელთაც უარი თქვეს ჟურნალისტური თავისუფლების დაკარგვაზე.
ბეჭვდით მედიაშიც შემაშფოთებელი „ცვლილებებია“. დაიხურა „მთავარი გაზეთი“, „დილის გაზეთი“, „ახალი ეპოქა“, „ტრიბუნა“. „ჯორჯიან თაიმსს“ ფინანსური პოლიციის საშუალებით უპირებდნენ გასწორებას და მას ფინანსურ მაქინაციებში, გადასახადების დამალვაში, ფინანსური დოკუმენტების გაყალბებაში სდებდნენ ბრალს.
ყოველივე იმის მანიშნებელია, რომ პოსტრევოლუციური საქართველო თავისუფალ მედიაზე ზეწოლის მებაირაღე ხდება. ხელისუფლება ფარული ხელით აჩუმებს ყველას (რა თქმა უნდა, მედია ორგანიზაციის მფლობელებს არ სურთ შეიქმნან პრობლემები და ურჩევნიათ „ანგარიში“ გაუწიონ მთავრობას).
ობიექტური „სამსჯავრო“ კი ყველაფერს ვარდისფერი სათვალის გარეშე უყურებს და აფასებს ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებს და ჩვენთვის არც თუ ისე სახარბიელო განაჩენი გამოაქვს - საქართველო 99-ე საფეხურს იკავებს და დემოკრატიულ საწყისებს კვლავ შორეულ პერსპექტივაში იტოვებს.

Media Freedom Index Continues to Drop
‘Reporters without Frontiers’ published the results of their research conducted in 2005. The research, which assessed 167 countries, shows that the media freedom index in Georgia is still deteriorating. From 2003 onwards, Georgia dropped from the 73rd place to the 94th and now to the 99th.
Shutting down popular programs, television stations and newspapers is almost becoming an every-day affair in post-revolutionary Georgia. After the Rose Revolution, the Georgian population said good-buy to several political talk-shows and debates programs – “Gamis Kurieri”(“”Night Courier), “Theme”, “Gamis Mzera” (“Night Sight”), “Archevanis Zgvarze” (“At the Edge of Choice”), etc. Repression of the programs was followed by the liquidation of several TV Stations themselves. Eventually, the Georgian government started harassing journalists. The co-founder of TV Company “202” Ramishvili is imprisoned; several journalists, who did not want to lose their independence, lost their jobs.
This practice also spreads to the printing media. The “Main Newspaper”, “Morning Newspaper”, “New Epoch”, “Tribune” were closed down. “Georgian Times” was accused in hiding taxes and in financial machinations.
All of this shows that post-revolutionary Georgia is trying to pressurize the media. The owners of media organizations prefer to follow the “recommendations” of the government, rather than being imprisoned.
Meanwhile, international organizations objectively observe all the processes, taking place in our country. The objective “law-court” estimating the current events of our country passes a not so enviable sentence – Georgia steps back to the 99th and moves far away from the prospect of democratic development.