“კეზერას ბიჭები” და გაშმაგებული დონაძე
კახეთში ფინანსური პოლიციის საქმიანობას “ოფიციალურ რეკეტად” დიდი ხანია რაც მოიხსენიებენ. მცირე მეწარმეთა მიერ არაერთხელ დასახელდა ფინანსურ პოლიციელთაგან თანამდებობის ბოროტად გამოყენების კონკრეტული ფაქტებიც, მაგრამ დავით კეზერაშვილის უწყება “წარმატებულ მუშაობას” განაგრძობს.
მცირე ხნის წინ, თელავის ზონალურმა საგადასახადო ინსპექციამ შპს „აისი“- გურჯაანის ნაყინის ფინანსური საქმიანობა შეამოწმა. ოფიციალური ინფორმაციით, დარღვევები არ აღმოჩნდა, მაგრამ საგადასახადოს კონტროლს მალევე ორგანიზაციაში კახეთის ფინანსური პოლიციის შესვლა მოჰყვა. „საგადასახადო ინსპექცია ყოველწლიურად გვამოწმებს, მაგრამ დარღვევები არ გვაქვს. წელსაც შეგვამოწმეს, თუმცა რაიმე დარღვევა არც ამჯერად აღმოუჩენიათ. მათ შემოწმებას ორგანიზაციაში ფინანსური პოლიციის შემოსვლა მოჰყვა. დოკუმენტაცია ამოიღეს და თელავში წაიღეს. დაწერეს აქტი, სადაც 80 ათასამდე თანხას გვედავებიან. აქტი ექსპერტიზაზეა გაგზავნილი. ჯერ-ჯერობით ვერ გეტყვით რა მოხდება“,- გვითხრა შპს „აისი“- გურჯაანის ნაყინის დირექტორმა გურამ ბერიკაშვილმა.
როგორც თელავის ზონალურ საგადასახადო ინსპექციაში გვითხრეს, ინსპექციის იმ თანამშრომელთაგან, რომელთაც „აისის“ შემოწმება აწარმოეს, ამჟამად წინასწარ პატიმრობაში იმყოფება დათო ბუზარიაშვილი (საგარეჯოს მკვიდრი) „აისში“ არსებული დარღვევების დაფარვის გამო, ხოლო თამაზ ბაწაშვილი სამსახურში არ ცხადდება. გავრცელებული ინფორმაციით, იგი იმალება. თელავის ზონალური საგადასახადო ინსპექციის უფროსი დევი დევიძე არც მობილურ და არც სამსახურებრივ ტელეფონს არ პასუხობს.
ჩვენთან საუბარში „აისში“ დარღვევების არსებობას ადასტურებს კახეთის ფინანსური პოლიციის უფროსი დავით გელაძე. თუმცა, კომენტარის მოცემა ფინანსური პოლიციის პრესსამსახურის უფროსის რუდუდან დონაძის ნებართვის გარეშე ვერ გაბედა.
ჩვენ დავუკავშირდით ქალბატონ რუსუდანს (შსს პრესსამსახურის უფროსის გურამ დონაძის და). მან უარი განგვიცხადა ფინანსური პოლიციის მიერ წარმოებული გამოძიებისას აღმოჩენილი დარღვევების გახმოვანებაზე და კომენტარად უწმაწური სიტყვების კორიანტელი გვიძღვნა, თან დაგვემუქრა იმის გამო, რომ საერთოდ დავინტერესდით ამ საკითხით: „მითხარი კარგად შენ ვინ ხარ?... ხოდა, შე კახელო ......., თუ ჩამოვედი კახეთში დედას ....... მე რუსიკო არ ვიყო დონაძე, შენ თუ ეს შეგარჩინო...“ (სტილი დაცულია).
ჩვენ შპს „გურჯაანის ნაყინის“ თანამშრომლებსაც დავუკავშირდით. ერთ-ერთმა მათგანმა, რომელმაც ვინაობის საჯაროდ დაფიქსირება არ ისურვა, აღნიშნა, რომ „აისში“ წილის გადაცემის სანაცვლოდ მიმართული ქმედებები ჯერ კიდევ გასულ წელს დაიწყო. „სეზონზე, ზაფხულში, ხელმძღვანელობა წუხდა, რომ პრობლემებს უქმნიდნენ. გასულ წელს ამისათვის სეზონი ადრეც დავამთავრეთ, მაგრამ მაინც არ მოგვასვენეს. ხომ იცით ეხლა რა ხდება. სადაც ვინმეს ინტერესი აქვს ფინანსური პოლიცია ეცემა. „კეზერას ბიჭებიც“ გურჯაანის ნაყინში ამისთვის არიან და რა ქნას ხელმძღვანელობამ?“- განაცხადა „აისის“ თანამშრომელმა. ბიზნესკომპანიის წილის წართმევაზე საუბრობენ კახეთის არასამთავრობო ორგანიზაციათა კლუბშიც.
კომპანიის აქციებით დაინტერესების მოსაზრებას კატეგორიულად უარყოფს „აისის“ დირექტორი გურამ ბერიკაშვილი და მოვლენების შემდგომ განვითარებას ელოდება. საგულისხმოა, რომ გავრცელებულ ინფორმაციას კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციაში, არც უარყოფენ და არც ადასტურებენ.

‘Kezera’s Boys’ Involved in Official Racketeering
The financial police’s activities are called ‘official racketeering’ in the region of Kakheti. Individual entrepreneurs several times named concrete facts of illegal conduct by high officials of the financial police. Nonetheless, the department of Davit Kezerashvili continues his “successful job”.
Recently Telavi’s tax inspection examined the financial activities of LTD “Aisi”. According to official information violations were not found, nevertheless the inspection was closely followed by the Financial Police. “The Tax Police examines our work annually, but they never find any violations. They checked through our documents this year as well. Then the Financial Police arrived. They took all documentation and drew up a statement, according to which we have to pay 80 000 GEL. The act is sent to experts I do not know what will happen” - said LTD Aisi Director Guram berikashvili.
As we were told in the Tax Inspection, one of the officials who examined Aisi’s work Dato Buzarashvili is in pretrial detention, because of hiding violations in LTD Aisi and the other one, Tamaz Betsashvili, does not appear at work. According to general information he is hiding. The Head of the Telavi Tax Inspection Devi Devidze does not respond to the phone.
Kakhetian Financial Police director Davit Geladze agrees that there were violations in Aisi but would not dare to give a comment without the head of the press service Rusudan Donadze.
We contacted her. She refused to name those violations, shouting and swearing at us: “Tell me - who are you? You Kakhetian *** If I come to Kakheti I *** I will not forgive you this.”
We also contacted an employee of the ‘Gurjaani’ ice cream company. He does not want to state his name in public. He said that some interests were connected to LTD Aisi last summer. “One season they were making problems and because of this we had to close down for a while. You know how it happens - whoever has some interests, you will find the Financial Police at the spot. ‘Kezeras boys’ are there for this purpose only.” The Kakhetian NGO club also suspects that there are special interests at play in this case.