გთხოვთ ადგეთ ფეხზე, გარდაიცვალა ქართული სასამართლო!
უზენაესი სასამართლოს თანამდებობიდან გათავისუფლებული მოსამართლეები იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სადისციპლინო კოლეგიის 25 დეკემბრის გადაწყვეტილებას ამავე უწყების საბჭოში ასაჩივრებენ. მოსამართლეები გადაწყვეტილების გაუქმებას და გამართლებას მოითხოვენ. სამოქალაქო საზოგადოება მიიჩნევს, რომ აღნიშნული მოსამართლეები არა სამართლებრივი, არამედ პოლიტიკური დევნის მსხვერპლნი არიან.
უმაღლესი საბჭოს სადისციპლინო კოლეგიის გადაწყვეტილებით, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებს - ნინო გვენეტაძეს და მერაბ ტურავას უფლებამოსილება შეუწყდათ, ხოლო დავით სულაქველიძეს გაფრთხილება მიეცა.
„ვთვლით, რომ ჩვენს მიმართ განხორციელებული დევნა იყო უსამართლო, გადაწყვეტილება არის დაუსაბუთებელი. ჩვენ სამართლიანი გადაწყვეტილების იმედი სადისციპლინო საბჭოს ეტაპზე არ გაგვაჩნია. ვფიქრობთ, რომ ეს არის კიდევ ერთი ფორმალური ეტაპი ჩვენს მიერ გასავლელი. კოლეგიის 4 წევრი, რომელმაც ჩვენს წინააღმდეგ გამოიტანა გადაწყვეტილება, ისევ მიიღებს საბჭოს მუშაობაში მონაწილეობას და მას საბჭოს კიდევ 2 წევრი დაემატება“,- ამბობს ნინო გვენეტაძე.
მოსამართლეების წინააღმდეგ ორი ბრალდება არსებობს: პირველი -არარეგისტრირებული მეუღლე, რომელთანაც პიროვნებას ჰყავდა 2 შვილი, მოსამართლემ სცნო დაზარალებულად და მეორე ბრალდება ეხება გადაწყვეტილების აღსასრულებლად მიქცევის დაგვიანებას. იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარის ანი დოლიძის განცხადებით, „არსებული დარღვევებისთვის დისციპლინარული პასუხისმგებლობა მოსამართლეებს შეიძლება დაეკისროთ მხოლოდ საქმის განხილვის დროს. აქ კი იყო აღსრულების სტადია, როდესაც გადაწყვეტილება გამოტანილია და მიექცევა აღსასრულებლად. ისინი თუ მაინც მიიჩნევენ, რომ ეს დარღვევაა მაშინ ჩვენი მოთხოვნაა, რომ მოსამართლეების გვერდზე, ბრალდებულთა როლში დიდი პალატის მთელი შემადგენლობა და მისი თავმჯდომარეც ისხდნენ. ვინაიდან დიდი პალატა, რომელიც სისხლის სამართლებლივ საქმეებს იხილავს, ასევე აგვიანებს საქმეების აღსრულებას და ეს შემიძლია დოკუმენტურად დავასაბუთო“.
მერაბ ტურავას განცხადებით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო მთლიანად ასრულებდა სამი პოლიტიკოსის ნიკა გვარამიას (პარლამენტში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრი), გიგა ბოკერიას ( პარლამენტში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე)  და ნინო კალანდაძის (პარლამენტში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე) მითითებებს. „ეს არის ე.წ. „ტროიკა“, რომელთაც მოსამართლეების წინააღმდეგ გადაწყვეტილება გამოიტანეს“,-ამბობს იგი.
აზრი იმის შესახებ, რომ მოსამართლეების წინააღმდეგ არა სამართლებლივი, არამედ პოლიტიკური დევნა ხორციელდება სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმაც დააფიქსირეს. აღნიშნული მოსამართლეები პირველნი იყვნენ ვინც ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლის ფაქტებზე საუბრობდნენ.
ეგრედწოდებული „დევნილი მოსამართლეების“ საქმე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა ხელისუფლების ზეწოლად შეაფასეს. საინიციატივო ჯგუფმა, რომელშიც საქართველოს „ახალგაზდა იურისტთა ასოციაცია“, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ და სხვა ათამდე არასამთავრობო ორგანიზაცია შედის, საჯარო განცხადება გააკეთა, რომელშიც ნათქვამია რომ: „სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები მივიჩნევთ, რომ მოსამართლეთა გასამართლება და გადაწყვეტილების მიღება შაბათ-კვირას, ღამის საათებში, დაცვის უფლების დარღვევით, წარმოადგენს მოსამართლეთა მიმართ არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობას, პატივისა და ღირსების ხელყოფას. ამ მეთოდით მოსამართლეთა დევნა და მათი სამაგალითო დასჯა მიზნად ისახავს სასამართლო კორპუსის დაშინებას და მოსამართლეებში სრული მორჩილების სინდრომის დამკვიდრებას.
სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები ვგმობთ სასამართლო  ხელისუფლებაზე განხორციელებულ ზეწოლას, მხარს ვუჭერთ უკანონოდ დევნილ მოსამართლეებს და ვითხოვთ სამართლიანობის აღდგენას და მოვუწოდებთ ხელისუფლებას დაიცვას კონსტიტუციით და კანონმდებლობით გათვალისწინებული მოვალეობები“.
კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო ცენტრის დირექტორის გიორგი ხუციშვილის აზრით, ხელისუფლება საზოგადოებაში შიშის სინდრომს ნერგავს, რომლის მიხედვითაც ნებისმიერი განსხვავებული აზრის მქონე პიროვნება დაისჯება. „რევოლუციის შედეგად მოსულმა ხელისუფლებამ გამოაცხადა, რომ კურსი დემოკრატიის, ადამიანის უფლებების და ევრო ინტეგრაციისკენ აიღო. რეალურად კი მოვლენები საწინააღმდეგოდ განვითარდა. იზღუდება მასმედია, ზეწოლაა სასამართლო ხელისუფლებაზე, ასევე არასამთავრობო სექტორზე“,- ამბობს იგი.
„დევნილი მოსამართლეები“ აცხადებენ, რომ იმ შემთხვევაში თუ საქართველოში არ მოხდება  მათი ინტერესთა დაცვა, ისინი  გადაწყვეტილებას ევროსასამართლოში გაასაჩივრებენ. ასეთ შემთხვევაში დაზარალებულ მხარეს შეუძლია მოითხოვოს კომპენსაცია მატერიალური, მორალური, გაცდენილი ხელფასის ანაზღაურება, რაც საქართველოს სახელმწიფოს დაეკისრება.

Released judges of the Supreme Court appealed the decision of the Supreme Council Disciplinary Board in the same insitution's Council. Judges demand the abolishment of decision and discharge. The members of civil society agree with the point of view that there is a political rather than legal motivation for the case against judges.
According to the decision of the disciplinary commission, the judges of Supreme Court Nino Gvenetadze and Merab Turava were dismissed from their positions and judge Davit Sulakvelidze was given a warning.
“I think that the actions taken against us are unfair and unreasonable. We don’t have hopes of a fair decision from Disciplinary Council, but this is one more formal stage which we have to undergo. Four members of the board are the same people who made decision against us and there are 2 more members of the council. So it is clear why we don’t trust them,” said Nino Gvenetadze.
The judges are charged with two separate offences. According to the first, the judge named as the offending party was an unregistered wife and the mother of two children, and the second blame was late fulfillment of decisions. “Such violations can be given disciplinary punishment only when the case is in the process of consideration. This is elementary.  In this case, the decision was in the process of fulfillment. If they still think that it was the violation, then the judges from Big Chamber should stay along with them, as I can prove with documents that those who try criminal cases have the same problems fulfilling it.”
According to Merab Turava, The Supreme Council of Ministry of Justice fulfills the orders of three politicians, Nika Gvaramia (Legal Issue Committee Member in the Parliament), Giga Bokeria (Deputy Chairman of Legal Issue Committee in the Parliament), and Nino Kalandadze (Deputy Chairman of Legal Issue Committee in The Parliament). “These are the three people who made the decision against judges,” he stated.
The members of civil society agree with that there is political rather than legal motivation for the case against judges. These judges were the first ones who began talking about pressure they received from the government.
An initiative group which consists of Young Lawyers Association, Article 42 of the Constitution, the Human Rights Information and Documentation Centre, and more than ten NGOs made a public statement which states: “We, the representatives of civil community, consider that sentencing judges during the weekend, late in the night, which violated the rights of defender, is an inhuman and humiliating attitude toward judges. Persecution of judges by these methods, and their public punishment, is aimed to frighten workers within the judicial system and build syndrome of obedience within them.
We, the representatives of civil society, protest against the pressure on judicial system, support judges that have been dismissed illegally, and demand a fair attitude toward them.  We call for fulfillment of constitutional responsibilities considered by law.”