კორუფცია ქათმის გრიპთან ბრძოლის სახელით საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარზე
კახეთის რეგიონის სხვადასხვა სოფლებში ფრინველი მასობრივად იხოცება, რაც ისედაც დაპანიკებული მოსახლეობის თავზარდაცემას იწვევს. საქართველო-აზერბაიჯანის მოსაზღვრე ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ბაისუბანში, ბოჟაძეების ოჯახში ქათმების დახოცვის გამო მთელი დღის განმავლობაში ელოდნენ ფრინველის გრიპის წინააღმდეგ ბრძოლის რეგიონული შტაბის წარმომადგენლებს, თუმცა მათთან 8 საათის განმავლობაში არავინ მისულა. მოსახლეობის აღშფოთებას ხელს სასაზღვრო-გამშვებ პუნქზე ვირუსის წინააღმდეგ მიმდინარე სადეზინფექციო სამუშაოების არასწორად ჩატარება და ქათმის გრიპთან ბრძოლის სახელით არსებული კორუფციაც უწყობს.
ბოლო ორი დღის განმავლობაში სიღნაღის, თელავის, გურჯაანის და ლაგოდეხის რაიონების სოფლებში ფრინველი იხოცება. როგორც ქათმის გრიპის წინააღმდეგ ბრძოლის გურჯაანის შტაბში აცხადებენ, ამის მიზეზი სხვადასხვა დაავადებებია.
ჩვენთან საუბარში ფრინველის გრიპთან ბრძოლის გურჯაანის შტაბის უფროსი შალვა პეტრიაშვილი აცხადებს, რომ ჯერჯერობით კახეთში ფრინველის გრიპის შემთხვევა არ დაფიქსირებულა. „ლაგოდეხში დახოცილი ქათამი შემოწმდა და ამ ეტაპზე შემიძლია გითხრათ, რომ ფრინველი მოწამლულია, რამაც გამოიწვია სიკვდილი. გამოკვლევა გრძელდება“,- დასძენს პეტრიაშვილი.
მოსახლეობა შიშობს, რომ ბაისუბანში (ლაგოდეხის რაიონი) დახოცილ ქათმებს ფრინველის გრიპის სიმპტომები ჰქონდათ, რაც ეჭვს ქათმის გრიპის წინააღმდეგ ბრძოლის გურჯაანის შტაბის ვეტერინარებშიც იწვევს, თუმცა შტაბში ამაზე ოფიციალურად არავინ საუბრობს. პირად საუბარში კი ვეტერინარი არ უარყოფს, რომ დახოცილი ქათმების გამოკვლევისას ბევრ რამეში შეეპარათ ეჭვი. შტაბში ვერც ფრინველის დახოცვის ზუსტ დიაგნოზზე მიუთითებენ.
აღსანიშნავია ასევე, რომ ლაგოდეხის ჭალის ტყეებში მონადირეები კვლავ ნადირობენ მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის გიორგი პაპუაშვილის ბრძანებით, დაავადების გავრცელების თავიდან ასაცილებლად გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა აიკრძალა. “ჩვენ მონადირეთა კავშირის წევრები ვართ და ნადირობის ნებართვაც მათ მოგვცეს. რომ არ შეიძლებოდეს, თავადაც არ ინადირებდნენ”,- გვითხრეს ჭიაურის ტყის “პატარა ნაკრძალში” მყოფმა მონადირეებმა.
მოსახლეობის განსაკუთრებულ აღშფოთებას საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარზე შექმნილი მდგომარეობა იწვევს. მანქანა საზღვარს ვერ გადაკვეთავს, თუ მძღოლმა სადეზინფექციო სამუშაოს ჩასატარებლად ვეტდეპარტამენტის წარმომადგენელთა მიერ მითითებული თანხა არა გადაიხადა. „საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტრო ყოველდღე იმას აცხადებს, ქათმის გრიპთან საბრძოლველად ყველაფერი უფასოაო, მაგრამ ხომ ხედავთ რაც ხდება. მსუბუქ მანქანას რომ გაუკეთონ დეზინფექცია 4 ლარი უნდა გადაიხადოს მძღოლმა, ხოლო ავტობუსმა 12 ლარი, მაგრამ ხშირად მეტსაც გვართმევენ. ვეტსამსახურის თანამშრომლებმა მითხრეს, ეს ახალი კანონია და ვალდებულები ხართ, თანხა გადაიხადოთო. გამაფრთხილეს, თუ ფულს არ გადაიხდი არ შევწამლით შენს ავტობუსს და საზღვარსაც ვერ გადაკვეთავო. მიასხეს მერე რაღაც აქა-იქ და გამიშვეს. არავითარ წესებს არ იცავენ. აირწინაღი მათ არ აქვთ და არაფერი. აუკიდიათ ზურგზე რაღაც აპარატი და არც იმას უკვირდებიან, ხალხი ადის თუ ჩამოდის მანქანაში. ფეხებშიც კი გვასხამენ. თან გვეუბნებიან, არ ინერვიულოთ, უფრო დაცულები იქნებით, ხომ ხედავთ ჩვენ სახეზეც არაფერი გვიკეთიაო“,- ამბობს ავტობუსის მძღოლი ფირუზ მაისურაძე.
ჩვენთან საუბარში აღნიშნულ ფაქტებს არ უარყოფს სასაზღვრო-სატრანსპორტო სახეობის ვეტერინარული ზედამხედველობის სამმართველოს წარმომადგენელი ლაგოდეხის რაიონში ჯემალ კუსიანი. მისი თქმით, მძღოლთა მიერ მანქანების დეზინფექციისათვის საჭირო თანხის გადახდა რეგულირდება 2003 წლის 7 მაისის კანონით ვეტერინარულ-საკარანტინო ღონისძიებებისათვის მოსაკრებლის განაკვეთების შესახებ, „სადაც აღნიშნულია, რომ პროფილაქტიკური დეზინფექციისათვის გადასახადი მსუბუქ ავტომანაქანაზე შეადგენს 3,60 ლარს, მიკროავტობუსზე 5,60 ლარს, ავტობუსზე 9,60 ლარს, თურქეთის მანქანებზე 12 ლარს“,- აღნიშნავს კუსიანი.
როგორც ხედავთ, კანონით დადგენილ თანხას „ფრინველის გრიპის სახელით“ სხვა ყოვლად გაუგებარი გადასახედებიც ემატება, აღელვებული მოსახლეობა კი აცხადებს, რომ „იმ შემთხვევაში, თუ საბაჟოზე არსებულ კორუფციას ბოლო დროულად არ მოეღება, თანხას აღარ გადავიხდით და საპროტესტო აქციებსაც გავმართავთ“.
გავრცელებული ინფორმაციით, გუშინ ფრინველი დაიხოცა აზერბაიჯანის მოსაზღვრე სიღნაღის რაიონის სოფელ ერისიმედსა და დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ სამთაწყაროშიც. შტაბში აღნიშნულ ინფორმაციას არ ფლობენ.

Corruption Connected to Avian Bird Flu on Georgia-Azerbaijan Border
The death of birds in the Kakheti region fuels concern among the public. In Baisubani, a village situated near the Georgia-Azerbaijan border, the Bozjadze family was waiting for representatives of the bird flu fighting regional department because of chicken death. No one appeared the whole day though. Fear is on the increase due to insufficient implementation of disinfection measures and prevention works against outbreak of the virus and corruptive elements connected to the fight against avian bird flu.
Bird deaths have become a common issue in different villages of the Signagi, Telavi, Gurjaani and Lagosdekhi regions. According to the head of the bird flu fighting department in Gurjaani, the reason for the bird deaths are a manifold different diseases.
Shalva Petriashvili, head of the bird flue-fighting department in Gurjaani, states that the virus has not yet been fixed in the region. “The chicken that died in Gurjaani were examined. At the moment, I can tell you that they were poisoned but we still continue working on the issue”- says Petriashvili.
Inhabitants fear that the chicken that died in Lagodekhi had the symptoms of bird flu. Although vets in the bird flu department of Gurjaani do not express their doubts officially, they admit in private conversation that it is difficult to diagnose the exact reason for the chicken deaths.
It should also be mentioned that, in order to combat viruses, the hunt on wild and migratory birds is strictly forbidden according to an order issued by the Minister of Environment protection and natural resources Giorgi Papunashvili. Hunters nevertheless still continue shooting. “We are the members of hunters’ union and we have a permit for this”- says the hunters in Chiatura forest.
Citizens are especially irritated by the situation on the Georgia-Azerbaijan border. No car is allowed to cross the border unless the driver pays money to representatives from the vet department for the implementation of disinfection works against the virus. “The Ministry of Health constantly claims that all the necessary works against bird flu are free of charge for the people. However, the price of disinfection of vehicles varies from four to twelve lari and sometimes even more. Representatives from the vet services say that it is a new law and people should pay the money. In case we disobey, they do not allow us to cross the border. They follow neither instruction nor rules. They are not implementing the works in a professional way and pay no attention to the people”- says the bus driver Firuz Maisuradze.
Gemal Kusiani, representative of the border- transportation vet services department, does not deny the mentioned facts. According to him, money payment for the vehicle disinfection by the drivers is regulated by May 7 th, 2003 law. According to it, the tariff for a car is 3.0 lari, minibus- 5.60 lari, bus- 9.60 lari and vehicles from Turkey -12 lari.
Thus, corruption connected to bird flu is obvious as the tariff and the sum people pay does not coincide. Concerned people threaten with strikes and demonstrations if they are forced to pay extra money.
According to unofficial information, another case of bird flu occurred in Erisimedi (Signagi region) and Samtatskaro (Dedoplistskaro region).