გორის მოსამართლეები პროკურორებს დაშინებული ჰყავთ
„გორის მოსამართლეები პროკურორებს შეშინებული ჰყავთ“,- ასეთ განცხადებას აკეთებენ „ახალი მემარჯვენეების“ ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერები. პარტიის ადგილობრივი ფრთის თავმჯდომარე მამუკა ფანიაშვილის განცხადებით, გორის მოსამართლეები  შიდა ქართლისა და გორის პროკურორების გავლენის ქვეშ არიან. წინააღმდეგობის შემთხვევაში მათ იუსტიციის საბჭოს მდივანი ვალერი ცერცვაძე სადისციპლინო კომისიის სხდომებზე, როგორც  „ურჩ მოსამართლეებს, ყოველდღე არბენინებს“. ვალერი ცერცვაძის ძმა გორის პროკურორი გიორგი ცერცვაძეა. ,,შეუძლებელია, ასეთი სისტემის ქვეშ რაიმე სამართლებრივ გარემოზე ისაუბრო, როგორი სისტემაც ჩამოყალიბებული აქვთ პროკურატურას და სასამართლოს გორში“, - აცხადებს მემარჯვენე მამუკა ფანიაშვილი.
„ახალმა მემარჯვენეებმა“  გორის სასამართლოს კანცელარიიდან გამოითხოვეს ინფორმაცია იმასთან დაკავშირებით, თუ პროკურატურიდან აღკვეთის ღონისძიების შერჩევისას პატიმრობის სახით შესული რამდენი შუამდგომლობა დააკმაყოფილა გორის სასამართლომ იმდაგვარად, როგორც ეს პროკურორებს სურთ. როგორც გაირკვა, 2005 წლის სექტემბრიდან ნოემბრის ჩათვლით, პროკურატურიდან სასამართლოში ბრალდებულის სახით პასუხისგებაში მისაცემ 31 პირთა მიმართ მოსამართლეებმა ყველა მათგანზე პატიმრობა გამოიყენა. 2003 წლის სექტემბერ-ნოემბერში კი გორის სასამართლოში აღკვეთის ღონისძიების შერჩევისას პატიმრობა გამოყენებულია მხოლოდ 3-ჯერ.  „ახლებს“ მიაჩნიათ, რომ მოსამართლეები თანამდებობიდან გათავისუფლების შიშით სხვა შედარებით მსუბუქ ღონისძიებებს არ იყენებენ.
გორის პროკურორი გიორგი ცერცვაძე „ახლების“ განცხადებას აბსურდულს უწოდებს და ამბობს, რომ გამორიცხულია მას რაიმე სახით მონაწილეობა მიეღოს მოსამართლეების დაშინებაში.

Pressure on Judges by Prosecutors in Gori
„Judges in Gori are frightened by the prosecutors“- sates the leader of local oppositional party „New Righters“. According to Mamuka Paniashvili’s statement, the judges in Gori are influenced by the Shida-Kartli and Gori prosecutors. Valeri Tsertsvadze, secretary of the Council of Justice, makes „mischievous“ judges attend disciplinary committee  meetings if they resist the pressure. Valeri Tsertsvadze’s brother Giorgi Tsertsvadze is the main prosecutor in Gori. „It is impossible to speak of a legislative environment when considering the system that is established by the Prosecutors’ Office and the court in Gori“- says Mamuka Paniashvili.
The New Righters requested data form Gori’s Court chancellery about the number of cases persecuted and the number of convictions. In 2005, from September to November, 31 persons were accused by the prosecutors and all of them were sentenced to pre-trial imprisonment by the court instead of using other coercive actions towards them. In 2003, over the same months, only 3 persons were imprisoned. The New Righters consider that the judges are afraid to be dismissed and therefore go along with the prosecution’s demands.
Giorgi Tsertsvadze labels these statements as absurd and denies his participation in putting pressure on judges.