ტელეკომპანია “თანამგზავრის” დირექტორი დაპატიმრებას გადარჩა
2 თებერვალს კახეთის რეგიონის ყველა მედია-საშუალება თელავის რაიონულ სასამართლოში რამდენიმე საათის განმავლობაში ელოდა მოსამართლე ნათელა ჯაშიაშვილის განაჩენს. შს თელავის რაიონული სამმართველო ტელეკომპანია “თანამგზავრის” დირექტორს ენრი კობახიძეს საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევაში სდებდა ბრალს... ბრალდება თელავის რაიონულ სასამართლოში 1 თებერვალს ჩატარებულ ერთ-ერთ სასამართლო პროცესს უკავშირდებოდა.
1 თებერვალს თელავის რაიონულმა სასამართლომ ენრი კობახიძის მეგობარს და ბიზნეს-პარტნიორს ლუკა რამაზაშვილს ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა. აღნიშნულ პროცესს ენრი კობახიძეც ესწრებოდა. როგორც თელავის პოლიციის თანამშრომლები აცხადებდენ, მოსამართლე ნემსიწვერიძის მიერ ბრძანების გამოცხადებას ენრი კობახიძის მხრიდან გინება მოჰყვა. მოწმეთა ერთი ნაწილის განცხადებით, კობახიძემ შეურაცხყოფა მოსამართლეს მიაყენა.
2 თებერვლის სასამართლო პროცესზე ბრალმდებლის სახით შს თელავის რაიონული სამმართველოს თანამშრომელი უჩა იაგორაშვილი წარსდგა. მან სასამართლოს განუცხადა: “როდესაც ბრძანება გამოაცხადეს, ხალხი აჩოჩქოლდა და დავინახე, რომ ამ ადამიანმა (ხელი ბრალდებულისაკენ გაიშვირა) მგონი შეიგინა... მოსამართლე ამ დროს მგონი დარბაზიდან გადიოდა... ჩემს გარდა პოლიციის სხვა თანამშრომლებიც დაადასტურებენ ამას...”  უჩა იაგორაშვილის “მგონი” რამდენიმე წუთში შეიცვალა და მან სასამართლოს განუცხადა, რომ ზუსტად დაინახა, თუ როგორ შეაგინა კობახიძემ მოსამართლე.
მიუხედავად იმისა, რომ იაგორაშვილმა სასამართლოზე საკუთარი განცხადებების განსამტკიცებლად მოწმეებად თავისი თანამშრომლები მოიყვანა, წინა დღეს საკუთარი ხელით შედგენილ ოქმში მათ შესახებ რატომღაც არაფერი მიუთითა, რაც შემდეგნაირად ახსნა: “მოწმეები ოქმის შედგენის დროს არ იყვნენ და ოქმშიც ამიტომ არ არიან დაფიქსირებულები...”
სასამართლოზე გამოსული ზოგიერთი მოწმე აცხადებდა, რომ ტაშს მთელი დარბაზი უკრავდა, ზოგი მათგანი კი ირწმუნებოდა, რომ “დარბაზში აბსოლუტური სიჩუმე იყო და ტაში მხოლოდ ენრი კობახიძემ დაუკრა...”
ტელეკომპანია “თანამგზავრის” დირექტორმა სასამართლოს და ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ “ყოველივე ბინძური ცილისწამებაა და ყველაფრის უკან ადგილობრივი ხელისუფლება და კონკრეტულად თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი გოჩა მამაცაშვილი დგას, რომელმაც სხვადასხვა მეთოდებით ბევრჯერ სცადა ტელევიზიის ხელში ჩაგდება და რადგან არაფერი გამოუვიდა, გადაწყვიტა ტელევიზიის ხელმძღვანელობა ციხეში გაუშვას...”
2 თებერვლის სასამართლოზე მოწმის სახით თელავის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატი თამაზ ხიდაშელიც დაიკითხა. მან სასამართლოს განუცხადა, რომ “გუშინ, მთელი დღის განმავლობაში, დილიდან საღამომდე მე და ენრი ერთად ვიყავით. ლუკა რამაზაშვილი ჩემი მეგობარია და მის სასამართლოს მეც ვესწრებოდი. ვადასტურებ, რომ ენრის არ შეუგინებია და საერთოდ ამ პროცესზე მე გინება არ გამიგონია...”
განაჩენის გამოსატანად გასული მოსამართლე ჯაშიაშვილის დარბაზში გამოჩენამდე სასამართლოს შენობაში მყოფი თითქმის ყველა ჟურნალისტი ენრი კობახიძის დაპატიმრებას პროგნოზირებდა. მის საფუძველს სასამართლოს შენობასთან საგანგებოდ მობილიზებული ბადრაგი იძლეოდა...
მოსამართლის გადაწყვეტილება ყველასათვის მოულოდნელი აღმოჩნდა. თელავის რაიონულმა სასამართლომ ენრი კობახიძეს ჯარიმის სახით 7.5 ლარი დააკისრა.
მიუხედავად იმისა, რომ ტელეკომპანიის დირექტორი დაპატიმრებას გადარჩა, სასამართლოზე დამსწრე საზოგადოების დიდი ნაწილის აზრით, სასამართლოს ასეთი გადაწყვეტილება ერთის მხრივ პარლამენტარ ხიდაშელის იქ ყოფნის ფაქტორმა განაპირობა, მეორეს მხრივ კი – კახეთის მედიის დღეს ყველაფერი კარგად დამთავრდა, მაგრამ ეს კიდევ არ ნიშნავს იმას, რომ ხელისუფლება ამ მარცხს შეეგუება და პოზიციებს დათმობს.
აღსანიშნავია, რომ ხვალ 4 თებერვალს 12 საათზე ტელეკომპანია „თანამგზავრი“ გეგმავს აქციას, რომელსაც უერთდებიან ადგილობრივი მედია და არასამთავრობოების წარმომადგენლები. მათი მოთხოვნაა შეწყდეს თავისუფალ მედიაზე ზეწოლა. აღნიშნულ აქციას შეუერთდებიან საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებიდან ჩამოსული მედია საშუალებების წარმომადგენლები.

21:40, Saturday, 25.05.2013
On February 2, all the local media in the Kakheti region were anxiously awaiting a sentence to be given by Judge Natela Jashiashvili. Enri Kobakhidze, the Director of the Telavi regional TV station, “Tanamgzavri”, was accused of contempt of court. The accusation is connected with a trial held in Telavi regional court on February 1.
On February 1, Telavi regional court sentenced Luka Ramazashvili, a friend and business partner of Enri Kobakhidze, to two months imprisonment. Kobakhidze attended the trial. According to Telavi police officers, Enri Kobakhidze responded with inappropriate expressions to the verdict of the court, given by Judge Nemsitsveradze. Other witnesses claim that Kobakhidze verbally assaulted the judge.
On February 2, Ucha Iagorashvili, an employee at the Telavi Regional Police Office, giving testimony about the accusation stated: “Whilst the verdict was being given, people became alarmed and I could hear possibly this man (he pointed to Kobakhidze) swearing… As far as I remember, at that moment the judge was leaving the room. Other police officers are also able to testify to these facts”.
After several minutes, Ucha Iagorashvili changed his mind and was sure Kobakhidze was the man swearing - the word “possibly” had disappeared altogether. Despite the fact that Iagorashvili noted that the other witnesses (his colleagues) were able to confirm the facts and prove his statement; he failed to mention them in the writ completed by him the day before. In explanation of this, he stated: “The other witnesses were not present whilst I was writing the writ, which is why they are not mentioned in it”.
Some witnesses claimed that the whole room greeted the court decision with an uproar but others say: “There was silence in the room; only Kobakhidze made any noise”.
The director of the “Tanamgzavri” TV station stated the following to the court and the journalists: ‘Everything is a brazen lie; the local government and Gocha Mamatsashvili personally, the acting governor of the Telavi region, are behind all of this because they are trying to transfer the TV station into Mamatsashvili’s hands. They have made several attempts at this so far but these have been unsuccessful. That is why he decided to arrest the heads of the TV station”.
On February 2, Telavi region majority deputy, Tamaz Khidasheli, also gave testimony to the court. He stated that: “Yesterday, throughout the whole day, Enri and I were together. Luka Ramazashvili is my friend, thus, I attended his trial. Consequently, I can confirm that Enri did not swear. What is more, I could not hear any swearing at all”.
In anticipation of the sentence that was to be given by Judge Natela Jashiashvili, all of the journalists had gathered in the court building, predicting Enri Kobakhidze’s arrest. Fears were especially high because of the escort that had mobilized in front of the court building.
The judge’s decision came as a surprise, because Enri Kobakhitze only had to pay a 7.50 lari fine and was then released.
The fact that the TV station director had escaped imprisonment meant a happy ending for the media in Kakheti this time. However, the people attending the trial believe that the decision was only influenced for the better by the presence of MP Khidasheli. Had he not been there, the authorities would not have easily agreed with losing the case and will certainly not want any further set backs to their plans in the future.