დაჭაობებული ჭიაურის ტყე – ეკოლოგიური კატასტროფა და მალარიის ეპიდემია
„დავიცვათ გარემო“ – ასე ერქვა 10 მარტს კახეთში წნორი-ლაგოდეხის საავტომობილო გზაზე ჭიაურის ტყესთან გამართულ აქციას, რომელშიც მონაწილეობა, რეგიონის არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, თელაველმა და სიღნაღელმა სტუდენტებმაც მიიღეს. რამდენიმე საათის განმავლობაში აქციის მონაწილეები ავტომანქანებით გამვლელ ადამიანებს ტრანსფარანტებით კიდევ ერთხელ აფრთხილებდნენ მოსალოდნელი ეკოლოგიური კატასტროფის და ეპიდემიის შესახებ.
ათეულობით წელია, რაც ლაგოდეხის რაიონის ეკოლოგიური საფრთხის წინაშეა. ჭიაურის ტყე, რომელიც 4 ათას ჰა ფართობს იკავებს, ფაქტობრივად წყალშია. გაზაფხულობით, ნალექების მატებისას რამდენიმე ადიდებული მდინარის წყალი ჭიაურის ტყეში შედის, იქ გუბდება და დროთა განმავლობაში ჭაობდება. ის, რომ დღემდე არსებულმა არცერთმა ხელისუფლებამ არც ჭაობის დაშრობაზე იფიქრა და არც მდინარეების კალაპოტები გაამაგრა, დღეს კახეთის მოსახლეობას სერიოზულ საფრთხის წინაშე აყენებს. ჭიაურის ტყეში უკვე დიდი ხანია აღარ ბინადრობს შველი, ხოხობი, ღორი და ბევრი სხვა სახეობის ფრინველი თუ ცხოველი. დაახლოებით 200-მდე ჰექტარზე მხოლოდ გამხმარი ხეებიღაა შემორჩენილი. სისტემატურმა დატბორვამ ათობით ჰა სასოფლო სამეურნეო სავარგულები მთლიანად წყლით დაფარა და სოფლის მეურნეობისათვის აბსოლუტურად გამოუყენებელი გახადა. მდინარეების ადიდების დროს ტყეში შემავალი წყალი ხშირად ავტომაგისტრალზე გადის და ავტომანქანებით მოძრაობას თითქმის შეუძლებელს ხდის. დაჭაობებულ ტყეში გავრცელებულია მალარიის გადამტანი კოღო ანოფელესი. ლაგოდეხის რაიონში მალარიის ასეულობით შემთხვევა უკვე დაფიქსირებულია.
10 მარტს, ჭიაურის ტყესთან გამართულ აქციას ცენტრალური მედია-საშუალებების წარმომადგენლები არ დასწრებიან. იმდენად, რამდენადაც 10 მარტს კახეთს საქართველოს პრეზიდენტი სტუმრობდა და გლეხებს ამონიუმის გვარჯილას ურიგებდა, ცენტრალური მედია სწორედ პრეზიდენტის ვოიაჟს აშუქებდა. ჭიაურის ტყის პრობლემით მხოლოდ ადგილობრივი ტელევიზიები და პრესა დაინტერესდა.
დაინტერესდა (ან იქნებ შეშფოთდა) და აქციაზეც გამოჩნდა ლაგოდეხის რაიონის გამგებელი თამაზ გოძიაშვილი, რომელმაც აქციის მონაწილეთა განცხადებით, „საკმაოდ გაურკვევლად ისაუბრა“. მან აქციის მონაწილეებს განუცხადა, რომ „რაიონის ხელმძღვანელობა პრობლემის მოსაგვარებლად ყველა ღონეს ხმარობს. ადგილობრივი ფერმერების მიერ შეგროვებულია დაახლოებით 40 ათასი ლარი, რომელიც ჭიაურის ტყის პრობლემის მოგვარებისათვის დაიხარჯება.“ თუმცა, აღნიშნული თანხა ჩასატარებელ სამუშაოებთან შედარებით საკმაოდ მიზერულია.
აქციიდან რამოდენიმე დღის შემდეგ, ჩვენ დავუკავშირდით პრეზიდენტის რწმუნებულის პრეს სამსახურს, რომელთაც გვაცნობეს, რომ მილიონი ლარი გადმოირიცხა ბიუჯეტიდან ჭიანურის ტყის აღსადგენად და რწმუნებულის ადმინისტრაცია საკუთარ თავზე იღებს სამუშაოების ჩატარებას.

“Let’s protect environment” was the slogan of the protest that took place on March 10th on the Tsnori-Lagodekhi motorway near the Chiauri forest. The protestors were local NGOs, Telavi inhabitants and students from Signagi. For several hours, people who passed them were reminded and warned by placards about an impending ecological disaster and epidemic.
Lagodekhi has been facing an ecological disaster for years. The Chiaura forest spreads over about 4 thousand hectares but is currently under water. In the spring, when sediment increases and the rivers flood, water runs into the forest. Over the course of time the place has become a damp swamp. The government has made no effort to find a solution to the problem, such as drying out the swamp or preventing the river from flooding by strengthening the river banks or deepening the river bed. This lack of action creates a real danger to the inhabitants of Kakheti.
You no longer see birds and animals such as pheasants, young deer and pigs in the forest. One can see only faded trees on about 200 hectares of this once mighty forest. Due to constant flooding, it is also useless to cultivate the land. In addition, the motorway is often covered with water, which hinders and endangers the traffic. Sometimes, it is even impossible to travel around the area. Furthermore, there are lots of mosquitoes - perfect conditions for an outbreak of swamp fever. Cases of Malaria have already been diagnosed in the Lagodekhi region.
The central media did not attend the protest on March 10th because attention was focused on a visit to the region by the President, who was distributing ammonium to the local inhabitants. The local media however was interested and covered the protest.
According to the protestors, the interested (or frightened) Governor of the Lagodekhi region, Tamaz Godiashvili, also attended the protest, delivering “a vague speech”. “The local government is trying hard to solve this problem. Local farmers have already gathered 40 thousand laris to tackle the issue”, said the Governor. However, the sum he mentioned is nothing compared to the amount needed to carry out the necessary works.
A while after the protest we contacted the press service of the local administration. They informed us that 2 million laris had been allotted from the budget for necessary works in the forest. The administration took full responsibility for the implementation of these works.