კანონი, რომლის დარღვევისთვის არავინ ისჯება
სახელმწიფო სტრუქტურებიდან საჯარო ინფორმაციის მიღება ჭირს. მართალია, კანონმდებლობა სახელმწიფო მოხელეებს საჯარო ინფორმაციის დაუყოვნებლივ გაცემას ავალდებულებს, მაგრამ, კანონის ეს მოთხოვნა ხშირ შემთხვევებში იგნორირებულია. ძირითადად ამ მხრივ თბილისის მერია, გარემის დაცვის სამინისტრო, შინაგან საქმეთა სამინისტრო და პრეზიდენტის კანცელარია „სცოდავს“.
საქართველოს ადმინისტრაციული კოდექსის 37-ე მუხლით: „ყველას აქვს უფლება საჯარო ინფორმაცია მოითხოვოს და აირჩიოს საჯარო ინფორმაციის მიღების ფორმა. აგრეთვე გაეცნოს ინფორმაციას დედანში. თუ არსებობს დედანის დაზიანების საფრთხე, საჯარო დაწესებულება ვალდებულია, უზრუნველყოს ზედამხედველობის ქვეშ მისი გაცნობის შესაძლებლობა ან წარუდგინოს სათანადო წესით დამოწმებული ასლი.“
38-ე მუხლი ამბობს: „საჯარო დაწესებულება ვალდებულია, უზრუნველყოს საჯარო ინფორმაციის ასლების ხელმისაწვდომობა. დაუშვებელია დაწესდეს რაიმე სახის საფასური საჯარო ინფორმაციის გაცემისთვის, გარდა ასლის გადაღებისთვის აუცილებელი თანხის ანაზღაურებისა“.
40-ე მუხლით კი: „საჯარო დაწესებულება ვალდებულია, გასცეს საჯარო ინფორმაცია დაუყოვნებლივ ან არა უგვიანეს 10 დღისა...“ ამავე მუხლის მეორე პუნქტი ამბობს, რომ „თუ საჯარო ინფორმაციის გაცემისთვის საჭიროა 10-დღიანი ვადა, საჯარო დაწესებულება ვალდებულია, მოთხოვნისთანავე აცნობოს ამის შესახებ განმცხადებელს.“
მიუხედავად არსებული კანონმდებლობისა, რეალური ფაქტები მისგან რადიკალურად განსხვავდება. რომ არაფერი ვთქვათ სოციალურად დაუცველ ფენებზე, აღნიშნული პრობლემა საკმაოდ ხშირად ექმნებათ ჟურნალისტებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს.  ერთ-ერთი ისტორია კი გადაცემა „60 წუთს“ ეხება. კერძოდ, გადაცემის ჟურნალისტმა საჯარო ინფორმაციის დაბლოკვისთვის სასამართლოს 15 თვის წინ მიმართა, თუმცა, უშედეგოდ. ნანა ბიგანიშავილი, „60 წუთის“ ჟურნალისტი: „2004 წლის ნოემბერის თვეში შიდა ქართლის რწმუნებულის აპარატისგან რწმუნებულის ფონდის თანხების განკარგვის შესახებ ინფორმაცია მოვითხოვეთ. პასუხი საკმაოდ დიდხანს არ მოგვცეს. გარკვეული პერიოდის შემდეგ ინფორმაციის ნაწილი ფაქსით გამომიგზავნეს. ქარელის ფონდში დაახლოებით 500 000 ლარი იყო შესული. იმ ინფორმაციაში, რომელიც მივიღე, საუბარი იყო, საიდან შევიდა ფონდში 71 000 ლარი. დანარჩენი 429 000 ლარის შესახებ არაფერი იყო ნათქვამი. ამის შემდეგ, იანვრის თვეში გორის რაიონულ სასამართლოში სარჩელი შევიტანე. სასამართლო პროცესი 12-ჯერ გადაიდო. ჩემმა საქმემ დღემდე თითქმის ყველა სასამართლო ისტანცია მოიარა, ბოლოს კი ისევ იმ ეტაპზე (გორის სასამართლოში) დაბრუნდა, რა ეტაპიდანაც დაიწყო. ინფორმცია ოპერატიულად მჭირდებოდა, უკვე ერთ წელი გავიდა, სასამართლო კი არ მთავრდება.“
მიუხედავად იმისა, რომ კანონმდებლობის დარღვევა სს დანაშაულია (სსკ 153-ე მუხლი), ჯერჯერობით არ არსებობს არცერთი შემთხვევა, როცა საჯარო მოხელეებმა საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობისთვის პასუხი აგეს. არადა, სასამართლოებს არაერთი სარჩელი განუხილავთ, რომელიც საჯარო ინფორმაციის დაბლოკვას ეხება და ყველა სარჩელი დაკმაყოფილდა.
კანონმდებლობის ჩამოთვლილი მუხლების დარღვევისთვის „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ და სახალხო დამცველის აპარატმა უამრავი სასამართლო პროცესი მოიგო. მათ შორის მოპასუხე მხარეები იყვნენ შინაგან საქმეთა სამინისტრო, თბილისის მერია, განათლების სამინისტრო, უშიშროების სამინისტრო, უშიშროების საბჭო. რაც შეეხება სასჯელს, რომელიც წაგებულ მხარეს სასამართლომ დააკისრა, ინფორმაციის გაცემა იყო.
როგორც საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი ამბობს, საჯარო ინფორმაციის დაბლოკვის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობა მათ ხშირად მიმართავს: „შემოსული განცხადებების მოხედვით, თბილისის მერია, ბუნებისა და გარემოს დაცვის სამინისტრო და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მოწინავე ადგილზეა. “სახელმწიფო დამცველის შესახებ ორგანული კანონის“ 21-ე მუხლის მიხედვით კი ჩვენ მხოლოდ ის შეგვიძლია, რომ კონკრეტულ უწყებებს ინფორმაციის დაუყოვნებლივ გაცემა მოვთხოვოთ. სამწუხაროდ, არ არსებობს პრაქტიკა, როცა ამ დარღვევისთვის საჯარო მოხელეებმა პასუხი აგეს“.

The Law Has Been Broken but Nobody Has Been Punished
State bodies and officials should allow the public access to public information - but the laws regarding freedom of information are often broken. Some government agencies who do not respect such laws are: the Tbilisi Municipality, the Ministry of Environment, the Ministry of Internal Affairs and the State Chancellory .
According to the Administrative Law article 37, ‘anyone can demand information, in any form; they also have the right to read information in its original format. Public bodies are obliged to provide the person with the original document and let them read it under supervision or give them a copy of the particular document.’
According to article 38, ‘there should not be any fee to obtain public information, except the cost of the photocopy.’
According article 40, ‘public bodies are obliged to reveal information within ten days.’ In spite of these good intentions of these laws, what happens in reality is very much different. NGOs and journalists often come across problems relating to freedom of information, not to mention those seeking information who are socially excluded.
Nana Biganishvili, a journalist for the show ‘60 Minutes’, applied to the courts 15 months ago but in vain: “In 2004 I demanded information from a Shida Qartli representative regarding the financial controls of the budget. We could not get any answer for a long time but after a while they sent the part of the requested information by fax. 500,000 lari entered the Qartli Budget. In the document, only 71 000 lari were accounted for, leaving 429.000 lari unaccounted for. After that I applied to the courts in Gori. The court date has since been postponed 12 times and my case has gone to every instance of the court, finally arriving back at the Gori Court after all that. I wanted the information immediately, but the court process is still going on after one year.”
In spite of the fact that it is a crime (article 153), there have not been any cases where somebody has actually been punished for hiding public information. There have been many cases where information has initially not been revealed but eventually, after a complaint has been filed, the information has been miraculously produced.
The Young Lawyers Association and Public Defenders Office have won many cases against government bodies, including: the Tbilisi Municipality, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Education, the Ministry of Security and the Board of Security. The punishment however in each of these cases was merely to force the officials to reveal the requested information.
As ombudsmen Sozar Subari states, there have been many complaints regarding freedom of information: “According to the complaints received by our office so far, the worst offenders are the Ministry of Environmental Protection, the Tbilisi Municipality and the Ministry of Agriculture. According to the law (article 21), we can only demand information. There have not been any occasions when somebody was actually punished for hiding information.”