თავდაცვის სამინისტრო სოფელ უფლისციხეს „გადასახლებით“ ემუქრება
გორის რაიონის სოფელ უფლისციხეში პანიკაა. სოფლის ტერიტორიაზე მდებარე ყოფილ სახელმწიფო ობიექტის შენობაში თავდაცვის სამინისტროს ქვედანაყოფების განლაგების გამო ადგილობრივი მაცხოვრებლები გარკვეულ შეშფოთებას გამოთქვამენ. მოსახლეობაში მუსირებს აზრი, რომ 300 კომლიან უძველეს სოფელს გადასახლება ემუქრება, რადგან მთელი ტერიტორია თავდაცვის მინისტრს სამხედრო ქვედანაყოფების განლაგებისთვის და კიდევ უფრო გაფართოებისთვის  სჭირდება.
ამ ეჭვს აძლიერებს ის ფაქტიც, რომ სოფელში არსებული საბავშვო ბაღის ტერიტორია, კულტურის სახლი და მათზე მიკუთვნებული ტერიტორია თავდაცვის სამინისტროს ბალანსზე გადავიდა. სოფელში არსებულ არასრულ საშუალო სკოლასაც გაუქმების საფრთხე ემუქრება, რადგან მოსწავლეთა კონტიგენტი საკმაოდ მცირეა. ფაქტობრივად, სოფელი ყოველგვარ ფუნქციას კარგავს. უფლისციხე ქვახვრელის საკრებულოს შემადგენლობაში შედის და ცალკე ტერიტორიული თვითმმართველი ორგანო არ გააჩნია.
არჩილ გაბინაშვილი (ადგილობრივი მკვიდრი): - „ძალიან ბევრი ფაქტორი მიანიშნებს იმაზე, რომ შუა სოფელში განლაგებულ თავდაცვის სამინისტროს ქვედანაყოფებს შეიძლება ჩვენი საცხოვრებელი ფართებიც შეუერთდეს. სოფელში ხშირად მოდის ინფორმაცია ჩვენი აყრის და სხვაგან, მეზობელ სოფლებში გადასახლების შესახებ. თვითონ ჯარისკაცებიც არაფერს ამბობენ. ბევრჯერ მათთან ერთად ჩვენი სოფლის ბიჭები ხან ფეხბურთს თამაშობენ, ხან რას, მაგრამ არც ისინი არიან გარკვეულნი, რა შეიძლება მოხდეს აქ. ალბათ ნელ-ნელა გვაჩვევენ, ხან ჭორის დონეზე, ხან ოფიციალურ დონეზე, რომ ჯარს ჩვენი სოფლის ტერიტორია აინტერესებს.“
გორის რაიონის დასახლებული სოფელი უფლისციხე მტკვრის მარჯვენა სანაპიროზე მდებარეობს. 1960-იან წლებამდე მოსახლეობა მტკვრის მარცხენა სანაპიროზე, ისტორიულ ძეგლ უფლისციხის ძირში ცხოვრობდა. ყოფილი საბჭოთა კავშირის პერიოდში, „ძველი უფლისციხის“ მოსახლეობა მტკვრის მარჯვენა სანაპიროზე გადაასახლეს, სადაც რკინიგზა გადიოდა და სადაც სახელმწიფო ობიექტი (პროდუქტებისა და სხვადასხვა ნედლეულის შემნახველი ბაზა) მდებარეობდა. მტკვრის მარჯვენა სანაპიროზე დასახლებული უფლისციხელები ხან რკინიგზაში დაასაქმეს, ხან კი ნედლეულისა და პროდუქტების შემნახველ ბაზაში. ვინც ობიექტში მუშაობდა, საბჭოთა მთავრობამ კოლექტიური ბინები აუშენა და შეასახლა, ბევრმა საკუთარი სახსრებით საცხოვრებელი სახლების მშენებლობა დაიწყო. ხელისუფლება მაშინ თავს იმით იმართლებდა, რომ „ძველ უფლისციხეში“ საცხოვრებელი პირობები არ ვარგოდა, არ იყო სასმელი წყალი და ა.შ. სწორედ ამიტომ გახდა საჭირო მათი დასახლება უკეთეს ადგილზე და დასაქმება. მართალია, უფლისციხელები აღნიშნავენ, რომ 1960-იან წლებში მათი გადასახლება მტკვრის მეორე ნაპირზე უკეთესი იყო, მაგრამ დღეს ამ უკეთეს ადგილსაც სამხედრო ფორმიანები ართმევენ, ყოველ შემთხვევაში, შეშფოთების საფუძველი ნამდვილად აქვთ. უფლისციხელები, მართალია, ქართული ჯარის გაძლიერების წინააღმდეგი არ არიან, მაგრამ ერთადერთი რის გარკვევაც უნდათ, შეიტყონ, მოარული ჭორები რამდენად შეესაბამება სიმართლეს.
გიგო ბერიკაშვილი (ადგილობრივი მკვიდრი): - „დავსახლდით, შევეჩვიეთ აქაურობას, ცოტა ფეხზე დავდექით, მაგრამ ამ ბოლო დროს გვაშინებენ, რომ თქვენ სახლებს სამხედროები შეიძენენ და გაგასახლებენო. ვინ წარმოიდგენდა, რომ შუა სოფელში, ამხელა საწარმოში ჯარი დადგებოდა. არც კი ვიცით დანამდვილებით შიგ რა ინახება. შუაღამისას სამხედრო მანქანები დადიან და მოსახლეობას მოსვენებას არ აძლევენ. რა უნდა ჩვენ სოფელში ჯარს? საწვრთნელი პოლიგონი აქ არ არის და სარბენი ადგილი...”
უფლისციხესთან დაკავშირებით საინტერესოა, კიდევ ერთი ფაქტორი. გასულ წელს გორი-უფლისციხის გზა ხელახლა დაიგო. თავდაპირველად საავტომობილო გზის გაკეთებას ისტორიულ ძეგლ უფლისციხეს მიაწერდნენ, მაგრამ აღმოჩნდა, რომ ახალი საავტომობილი გზა მხოლოდ სოფელ უფლისციხემდე დაიგო, სადაც ქართული სამხედრო ბაზაა განლაგებული. ისტორიულ ძეგლამდე დარჩენილი 4 კმ კი კვლავ სავალალო მდგომარეობაშია. რაიონის ბიუჯეტში ჯერ-ჯერობით არ არის გათვალისწინებული აღნიშნული მონაკვეთის „დაკერებაც“ კი. უფლისციხელები დარწმუნებულები არიან, რომ ახალი გზის დაგება მხოლოდ და მხოლოდ სამხედრო ბაზის განლაგების გამო მოხდა და ისტორიული ძეგლის მოშველიება მხოლოდ საბაბია. უფრო მეტიც, სოფელში იმასაც საუბრობენ, გორიდან სოფელში შემოსასვლელ გზას გადაკეტავენ და ნამდვილ სამხედრო ბაზად გადაქცეულ უფლისციხეში ბუზიც კი ვერ შემოფრინდება.
რეალურად რა მოხდება უფლისციხის ყოფილ საწარმოს ტერიტორიაზე, ჯერ-ჯერობით უცნობია. გორი და მისი ტერიტორია რომ ნელ-ნელა სამხედრო ტერიტორია ხდება, ეს კი ცხადია. გორის რაიონულ საავადმყოფოს ტერიტორიაზე, რომელიც მიმდინარე წელს თავდაცვის სამინისტროს ბალანსზე გადავიდა, სამხედრო ჰოსპიტალის მშენებლობა დასასრულს უახლოვდება. გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტს კი აკრედიტაციის არ გავლის საშიშროება ემუქრება და, სავარაუდოდ, ისიც სამხედრო აკადემიად მოიაზრება.

Defense Ministry Threatens to Evict Villagers from Uplistsikhe
The villagers of Uplistsikhe in the Gori region are starting to panic. The villagers are concerned because a division of the Defense Ministry has recently been located in the village, on the site of the former State Industrial Park. Rumors are spreading that the Ministry of Defense plans to locate military divisions there, thus the 300 inhabitants of the village may face eviction from the territory.
The fact that the grounds of the kindergarten and culture house are now under the ownership of the Defense Ministry raises concerns amongst the people. The village faces another danger as well; the elementary school could be closed because of a lack of students. If this happens, the village will lose the last of its own functions and will simply become part of the Kakhvreli Administration.
“There are lots of factors that point to the possible incorporation of land that we own into land that already belongs to the Ministry of Defense in our village. Rumors have been spread about our relocation to other villages. Sometimes the soldiers play football with the locals, but the soldiers say nothing because they do not know themselves what may happen. Maybe they are checking our reactions to the news or simply want us to get accustomed to the idea”, says local inhabitant Archil Gabinashvili.
The village of Uplistsikhe is located to the right of Mtkvari in the Gori region. The left-side (Old Uplistsikhe), at the bottom of the old cave town of Uplistsikhe, was also settled until the 1960s. During Soviet times, the population of Old Uplistsikhe was moved to the right side of Mtkvari, where a railway and a State Industrial Park (used for storing various goods) had been built. Back then, some people were employed on the railway and at the Industrial Park. Those who were employed in the Industrial Park were provided with flats by the government. Some people built their own homes.
The official reason why people were moved from Old Uplistsikhe was given as the ‘improper living’ conditions existing there. The inhabitants still state that their relocation to the new site back then was a good idea. Nowadays they see the danger of being taken away from their homes and again moved to somewhere else. They want the Georgian Army to be strong; however they are against being moved to a new location. The only thing the inhabitants want to know now is whether the information that has been spread is true or not.
“We settled in the new place and got accustomed to it. However, we are frightened that the military will take our houses and we will have to start all over again. Who could imagine that the Military Forces would be located in the former State Industrial Park? We do not even know what they are keeping in there. The population is bothered by all the military vehicles driving around at night. What does the army want here? There is no room for training here”, states another local inhabitant, Gigo Berikashvili.
Another interesting issue regarding Uplistsikhe is the Gori-Uplistsikhe road, which was rebuilt last year. At first, everybody thought the road was being rebuilt in order to make the journey to Old Uplistsikhe easier as it is a historical site and has many visitors. However, it appears that the road was rebuilt only to get to the new military base. The 4 kilometer road to the historical monument still remains in bad condition. Money to repair the remaining part of the road has also not been allotted from the regional budget. The inhabitants of Uplistsikhe are sure that the new road has been built for military purposes. Furthermore, villagers speak about the possible closure of the Gori-Uplistsikhe road. They think the territory will be turned into an off-limits military base that even ‘a fly won’t be able to enter’.
So far it is not known what might happen regarding the site of the former Industrial Park. It is obvious however that Gori and the surrounding area are being turned into military base. The work to change the Gori Regional Hospital (which was transferred to the Defense Ministry earlier this year) into Military Hospital has already finished. Additionally, if the Gori State University fails to obtain accreditation, it risks being turned into Military Academy.