17 წლის გოგონა პოლიციას ძალადობაში ადანაშაულებს
17 წლის გორელმა გოგონამ ეკა სეხნიაშვილმა შიდა ქართლის სამართალდამცავები ფიზიკურ ძალადობაში დაადანაშაულა. მისი თქმით, ძალოვნებს იგი რამდენიმე თვის განმავლობაში სხვადასხვა ადგილას და სხვადასხვა პიროვნებების საცხოვრებელ სახლებში დატყვევებული ჰყავდათ. საქმე ეხება მის მიერ რამდენიმე თვის წინ დაწერილ ჩვენებებს, რომლითაც შიდა ქართლის სამხარეო მთავარი სამმართველოს მაშინდელმა უფროსმა ვოვა ჯუღელმა 12 კაციანი ყაჩაღობაში ეჭვმიტანილი ჯგუფი დააკავა. დღეს ეკა სეხნიაშვილი აცხადებს, რომ ამ 12 კაცის წინააღმდეგ ჩვენება მას პოლიციის უფროსმა და პროკურორმა მოტყუებით და ძალის გამოყენებით დააწერინეს.
2005 წლის აგვისტოს თვეში, შიდა ქართლის სამხარეო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლების მიერ რამდენიმე პიროვნება სპეც-ოპერაციის ჩატარების დროს ერთდროულად დააკავეს. სამართალდამცავთა ინფორმაციით, მათ ბრალი რამდენიმე ორგანიზებულ ყაჩაღობაში ედებოდათ, მათ შორის ქეთევან მირძველის ავტომანქანის გატაცებაში, რა დროსაც იმ დროისთვის დაუდგენელმა პირებმა 1073 აშშ დოლარის და 1000 ლართან ერთად ერთი კილოგრამი ოქროც გაიყოლეს.
დაკითხვის დროს დაზარალებულმა ქეთევან მირძველმა განაცხადა, რომ ამ ოქროს შესახებ ინფორმაცია ჰქონდა მხოლოდ და მხოლოდ მის მეზობელს 17 წლის ეკა სეხნიაშვილს. პოლიციამ სეხნიაშვილი რამდენიმე საათში მოძებნა და დაიწყო მისი დაკითხვაც. როგორც შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციაში აცხადებენ, ეკა სეხნიაშვილის დაკავებიდან რამდენიმე წუთში პოლიციის შენობაში 12-მდე ეჭვმიტანილი მიიყვანეს დასაკითხად, ამათგან უმრავლესობა დააპატიმრეს. ეკა სეხნიაშვილმა აღიარა, რომ 12 კაციან ჯგუფს მიაწოდა ინფორმაცია, რისი საშუალებითაც მოხდა აღნიშნული დაყაჩაღება. დაკავებულებიც არასრულწლოვანები აღმოჩნდნენ. გარდა ამისა, ამავე ჯგუფს დაედო ბრალი გორში კიდევ ერთი ფართომასშტაბიანი დაყაჩაღებაც, რა დროსაც დიდი რაოდენობით ფულის წართმევასთან ერთად დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებმა ოჯახის პატრონი „დააუთოვეს“.
მომხადრი შემთხვევიდან ცხრა თვის შემდეგ ეკა სეხნიაშვილი ჩვენებას ცვლის. სასამართლო პროცესი, ქარელის რაიონულ სასამართლოში მიმდინარე წლის 1 მაისს გაიმართა, სადაც ეკა სეხნიაშვილი მოწმის სახით იმყოფებოდა. მან უარყო ყველა ის პირი, ვინც სავარაუდოდ ჩვენების მიცემის დროს ჰყავდა დასახელებული და განაცხადა, რომ გასული წლის აგვისტოს თვეში მის მიერ პროკურატურისთვის მიცემული ჩვენება ზეწოლის ქვეშ და ძალით დაწერა. ეკა სეხნიაშვილმა აღნიშნა, რომ მის დაკითხვას მიუხედავად მისი არასრულწლოვანებისა, არავინ დაასწრეს, თუმცა სასამართლო პროცესზე იმყოფებოდა ქ. გორის მე-6 საშუალო სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგე მედიკო თეგეტაშვილმა, რომელიც აცხადებს, რომ, როგორც პედაგოგი იგი დაკითხვის პროცესს დაასწრეს.
ეკა სეხნიაშვილი: „როდესაც მიმიყვანეს პოლიციაში, მითხრეს, რომ ამა და ამ პიროვნებების წინააღმდეგ ჩვენება უნდა მიმეცა. სამაგიეროდ გარანტირებული მქონდა თვითმფრინავის ბილეთი, მთავარი იყო, მე ამერჩია ქვეყანა. ვინც ამჟამად დაპატიმრებულია ჩემი ჩვენების წყალობით, არც ერთს არ ვიცნობ. ყველაფერი დაწერეს თვითონ, ხელი კი მე მოვაწერე, მაგრამ არ ვიცი რაზე მოვაწერე. თვითონ გია კავსაძის და ეთერ სადაღაშვილის სახლში ვყავდი გადამალული. იქ მეუბნებოდნენ, ასე ჯობია რომ გააკეთოო. კავსაძე მგონი პროკურორია, სადაღაშვილიც მანდ პოლიციაში მუშაობს. სადაღაშვილთან პირადად ვოვა ჯუღელმა ამიყვანა. რაც თვითონ სურდათ, იმას მაკეთებინებდნენ.
_ ზეწოლა რაში გამოიხატებოდა?
_ თავიდან მიყვიროდნენ, მე შემეშინდა. რამდენიმე დღე მათ განკარგულებაში ვიყავი. ბოლოს რაღაცეების წერა დაიწყეს, თან მეუბნებოდნენ, ასე ჯობია რომ დავწეროთო. მე საერთოდ არ ვიცნობ არც ერთ დაკავებულს. მერე თვითონვე თქვეს, ამას ვიღაც მოკლავსო. ხან სად გადამმალეს, ყაზბეგშიც კი ვყავდი. ამდენი ხნის განმავლობაში ვფიქრობდი, რომ სასამართლო პროცესამდე დამეცადა და იქ ვიტყოდი სიმართლეს. მანამდე მეშინოდა, რადგან მათ განკარგულებაში ვიყავი.
_ ცრუ ჩვენებისთვის შეიძლება დაგაპატიმრონ. რა არგუმენტები გაქვთ, რომ პოლიციის მხრიდან იძულების ფაქტი დაადასტურო?
_ ვერ გეტყვით. დაველაპარაკები ადვოკატს. ალბათ არასამთავრობოებიც დამიდგებიან გვერდში“.
შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის ყოფილი უფროსი ვლადიმერ ჯუღელი აცხადებს, რომ „აღნიშნული საქმის მოკვლევა უშუალოდ პროკურატურას ევალა და ყველაფერი ხდებოდა პროკურატურის მეთვალყურეობის ქვეშ. მინდა განვაცხადო, რომ მაშინ დავაკავეთ საკმაოდ მასშტაბური ბანდიტური დაჯგუფება, ყველა წვრილმანისა და დეტალის შესახებ ინფორმირებული იყო შინაგან საქმეთა სამინისტრო, ანუ უშუალოდ სამინისტროს მითითებით ხდებოდა ყველაფერი. არც ისაა ახალი და გასაკვირი, რომ სამინისტროში არის სპეციალური სამსახურები, რომელთაც უშუალოდ ევალებათ მოწმის უსაფრთხოების დაცვა, სწორედ ასეთ სამსახურებს ის უსაფრთხო სახლებიც გააჩნიათ, სადაც მოწმე თავს დაცულად გრძნობს”,_განაცხადა შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის ყოფილმა უფროსმა ვლადიმერ ჯუღელმა.
სეხნიაშვილის ბრალდებები გაუგებარია შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის პრესსამსახურის ხელმძღვანელის  ეთერ სადაღაშვილისთვისაც: „შარშან, ზაფხულის პერიოდში, მაშინ, როდესაც შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსი ვლადიმერ ჯუღელი იყო, მართლაც მოხდა ერთ-ერთი ბანდიტური დაჯგუფების წევრების აყვანა, როგორც მე ვიცი სწორედ ამ საქმეზე მოწმედ იკითხებოდა ეკა სეხნიაშვილი. სეხნიაშვილმა დაკითხვის შემდეგ განაცხადა, რომ სახლში ვეღარ მივიდოდა, რადგან მას მოკვლით ემუქრებოდნენ კრიმინალები. აქედან გამომდინარე, პოლიცია ვალდებული იყო მოწმე დაეცვა და შეურჩიეს უსაფრთხო ადგილი. მოგახსენებთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს გააჩნია ასეთი სამსახური და ამგვარი კონფედენციალური ადგილები, რისი დასახელების უფლებაც მე არ მაქვს და არც ვიცი.”
ეთერ სადაღაშვილისთვის გაუგებარია სეხნიაშვილის გააქტიურება 9 თვის შემდეგ. იგი აცხადებს, რომ ეკა სეხნიაშვილს თუ კი მისი უფლებები ირღვეოდა, გაცილებით უკეთ შეეძლო ამის დემონსტრირება ჩვენების მიცემის დროს: „როცა მოწმის სახით იკითხებოდა სეხნიაშვილი, სწორედ იმ პერიოდში მომხდარი ამბავი საკმაოდ აჟიტირებული იყო არასამთავრობო სექტორის მხრიდან. ყველას კარგად ახსოვს, რომ თეა თუთბერიძე სამხარეო პოლიციის შენობაში შემოვიდა და სათითაო ოთახი დაათვალიერა რათა დარწმუნებულიყო, რომ არ ხდებოდა მოწმეებზე ზეწოლა. იგი გაესაუბრა თითოეულ დაკავებულსა და მოწმეს.“
შიდა ქართლის საოლქო პროკურორის მოადგილე გიორგი კავსაძე აბსურდულს უწოდებს მოწმის მხრიდან გაკეთებულ განცხადებას: „როგორ უნდა დამემალა სეხნიაშვილი ჩემს სახლში, როცა იგი ჩემს მეზობლად ცხოვრობს, რამდენჯერმე ამოვიდა, რადგან შეშინებული იყო და სიტუაციაში გარკვევა მთხოვა. ყველაფერს ძიება მიხედავს და სასამართლო პროცესზე გაირკვევა სიმართლე.“
აბსოლუტურად განსხვავებულ განცხადებას აკეთებს ადვოკატი ზაზა გიგაური, რომელიც ეკა სეხნიაშვილის მიერ დასახელებულ ერთ-ერთ დაკავებულს იცავს. „ეს ყველაფერი მოიფიქრა „სოდმა“, სეხნიაშვილს მათ შეაცვლევინეს ჩვენება, რადგან შემდეგ დაიჭერენ და ათქმევინებენ, რომ მე დავავალე, რომ უკუღმა ელაპარაკა“,_აცხადებს ჩვენთან გაკეთებული კომენტარის დროს ადვოკატი ზაზა გიგაური.
მაინც რა ინტერესი უნდა ჰქონდეს „სოდს“ ადვოკატ ზაზა გიგაურთან? როგორც ირკვევა, ზაზა გიგაური ყველა იმ ადამიანის ადვოკატია, რომელიც ბოლო ხანებში გახმაურებული სპეცოპერაციების დროს დააკავეს. ზაზა გიგაური ასევე ადგილობრივ გაზეთ „თრიალეთის“ მთავარი რედაქტორის თინათინ ვაჩაძის ადვოკატია, რომელიც ოლქის პროკურორს ვაჩაძისადმი სექსუალურ ძალადობაში ადანაშაულებს.

17 Year Old Girl Accuses Police of Keeping Her in Captivity
Eka Sekhniashvili, aged 17, from Gori, a city in the Shida Kartli region, accuses police officers of keeping her in captivity. According to Sekhniashvili, the officers kept her in various places for several months against her will. Nine months ago, she gave testimony against a 12 member gang that was arrested by Vova Jugeli, the Chief of Police in the Shida Kartli region. Now Eka Sekhniashvili alleges that the Police Chief and the Prosecutor forced her to give false testimony against the gang.
In August of 2005, as a result of a special operation, officers from the Shida Kartli Regional Police Department detained some people. According to the police, the detainees were suspected of several robberies. They are thought to have stolen a car from Ketevan Mirdzveli, together with $1703USD, 1000 laris and a kilo of gold.
At the interrogation Ketevan Mirdzveli stated that only her neighbor, 17 year old Eka Sekhniashvili, knew about the gold. Within several hours she had been found and questioned.  Soon police officers brought in 12 suspects to the department and the majority of them were arrested. During the interrogation, Eka Sekhniashvili confessed to informing the 12 member gang about the valuables later robbed from Mirdveli. The detainees turned out to be under age. The same gang was also accused of another crime in Gori where they allegedly broke into a house and tortured the owner with an iron in order to get money.
After nine months, Eka Sekhniashvili changed her testimony. On May 1st, the court proceedings took place in the Kareli Regional Court, where Eka was called as a witness. She denied everything she had said before. She stated that she had been pressured into giving the testimony to the Prosecutor’s Office. Eka also pointed out that despite her being under age, during the interrogation she was not accompanied by an adult. However, Eka Sekhniashvili’s teacher, Mediko Tegetashvili, who works at Secondary School # 6 in Gori, came to court. She told the prosecutor that she had also attended the interrogation.
Eka Sekhniashvili told us: “When the police officers brought me to the police station, I was told to testify against certain people. They promised me ticket to any country I liked. I don’t know any of those who have been arrested. They wrote everything themselves - I just signed it. I did not even read it, I just signed. Vova Jugeli took me to Gia Kavsadze and Eter Sadagashvili’s place and I was hidden there for a while - as if for my safety. They forced me to do whatever they wanted”.
- How did they force you do things?
- At first they shouted at me. I was too frightened to oppose them. I stayed with them for several days. Eventually, they started writing something. They said it was better to do that.  I know none of those people who were arrested. Then, they told me that somebody might kill me. Thus, they took me to different places - even to Kasbegi. During all of this time I planned to tell the truth in court. I could not do that earlier, because I was under their control.
- You can be arrested for giving false testimony. Have you got any evidence proving the police put pressure upon you?
- I cannot tell you. I will talk to my lawyer. I believe that NGOs will assist me too.
Vladimir Jugeli, the former Chief of the Shida Kartli Regional Police Department, stated: “The case was investigated under the supervision of the Prosecutor’s Office. I would also like to tell you that the Ministry of Internal Affairs was informed about every detail of the case because we detained a big gang. Hence we were following the directions and the instructions of the Ministry.  I reckon it’s not news to you that there are special parts of the Ministry of Internal Affairs that are responsible for witness protection. These special services have safe houses where witnesses are taken for their safety.”
Eter Sadagashvili, the head of the Press Service with the Shida Kartli Regional Police Department, is confused by the accusations of Eka Sekhniashvili. “Last summer, when Vladimir Jugeli was the Chief of Police, the department detained the members of a big gang and I remember Eka Sekhniashvili was questioned as a witness in regards to that case. Sekhniashvili told the police that the criminals threatened to kill her, therefore, she could not go back home. Thus, the police had to protect the witness and took her to a safe place. The places where witnesses are taken are confidential and even if I knew I could not tell you”, explained Eter Sadagashvili.
Sadagashvili cannot understand why Sekhniashvili has suddenly changed her story after nine months. Sadagashvili believes that if the rights of Eka Sekhniashvili had been violated, she could easily have revealed that whilst giving her testimony. “At the time when Eka Sekhniashvili was questioned, the NGOs were very active. Tea Tutberidze came to the department and entered every room there, in order to make sure the witnesses were not intimidated or forced to give testimony. She talked to each of the witnesses and detainees”, says Sadagashvili.
Giorgi Kavsadze considers Sekhniashvili’s allegations absurd. “It is very strange that I managed to hide Sekhniashvili in my house when she lives right nearby”, wonders Kavsadze and adds, “Eka came to me for advice because she was frightened. I believe the investigation will reveal the truth”.
The lawyer Zaza Gigauri, who defends one of the detainees claims otherwise. “Everything was calculated by the Special Operative Department (SOD). They made Sekhniashvili change her testimony because they want me to be blamed for intimidating her to do so”, argues Zaza Gigauri.
The question is why is SOD interested in Zaza Gigauri? The fact is that Zaza Gigauri appears to be the lawyer for all those who have been detained during recent special operations. He is also the lawyer of the Chief Editor of the ‘Trialeti’ newspaper - Tinatin Vachadze, who has accused the District Prosecutor of sexual harassment.