ფინანსური პოლიციის უფროსს დაკავებულის ცემაში ადანაშაულებენ
გორის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ზაზა რამიშვილმა კონტრაბანდის გადაზიდვაში ბრალდებულ სიმონ შოშიაშვილს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. დაკავებული შოშიაშვილი შიდა ქართლის ფინანსური პოლიციის უფროსს ზურაბ არსოშვილს ფიზიკურ შეურაცხყოფაში ადანაშაულებს.
სასამართლო პროცესი 14 მაისს ჩატარდა. თბილისელ სიმონ შოშიაშვილს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 200-ე მუხლის მესამე ნაწილით - განსაკუთრებით დიდი ოდენობით უაქციზო სიგარეტის გადაზიდვა წარედგინა, რაც ითვალისწინებს 10 წლამდე პატიმრობას. პროცესზე შოშიაშვილმა კონკრეტული გვარები დაასახელა, რომლებმაც მას ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ყველაზე მეტად შოშიაშვილი ფინანსური პოლიციის თანამშრომელს, ვინმე ნოდარ მელაძეს ასახელებდა.
საქმეში "თავისუფლების ინსტიტუტის" გორის ორგანიზაციის თავმჯდომარე გიორგი გოცირიძე ჩაერთო. გოცირიძე შეხვდა დაკავებულს, გაესაუბრა და მის სხეულზე არსებული დაზიანებები ფოტოფირზე დააფიქსირა.
გიორგი გოცირიძე: „მე შევხვდი დაკავებულს. ამჟამად, ვერ ვიდავებ იმ ფაქტზე, ჰქონდა თუ არა ადგილი მისი მხრიდან კონტრაბანდული სიგარეტის გადაზიდვის ფაქტს, მაგრამ უდავოა, რომ იგი ნაცემია. სხეულის სხვადასხვა ნაწილზე აღენიშნება დაჟეჟილობები და სილურჯეები, რაც მკაცრი შეფასების საგანი უნდა გახდეს. აღნიშნულის თაობაზე მასალებს გენერალური პროკურატურის ადამიანის უფლებათა დაცვის სამმართველოს მივაწვდი და მოჰყვება შესაბამისი რეაგირება“.
გიორგი გოცირიძესთან საუბარში დაკავებული სიმონ შოშიაშვილი აცხადებდა, რომ ფიზიკური დაზიანებები მას ფინანსური პოლიციის უფროსმა ზურაბ არსოშვილმა და თანამშრომელმა ნოდარ მელაძემ მიაყენა. შოშიაშვილი დეტალურად ყვება მისი ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტს.
ოფიციალური ინფორმაციით, სიმონ შოშიაშვილი ავტომანქანით ოსურ სოფელ ორჭოსანიდან მოძრაობდა. შოშიაშვილი სოფელ ნიგოზასთან დააკავეს.
სიმონ შოშიაშვილი: „გააჩერეს მანქანა, გაჩხრიკეს საბარგული, მაგრამ პოლიციის თანამშრომელმა ნოდარ მელაძემ დანანებით თქვა, რომ დროზე ვერ წაასწრეს და ვერაფერი აღმოაჩინეს. ამის შემდეგ გამომართვეს მანქანის გასაღები. ჩასხდნენ მანქანაში და წაიყვანეს. ავტეხე ყვირილი, სად მიგყავთ მანქანა-მეთქი. ამ ყვირილზე ფინანსური პოლიციის უფროსი არსოშვილი გადმოვიდა მანქანიდან და სახეში გამარტყა. წავიქეცი და ნოდარ მელაძემ განაგრძო ჩემი ცემა. მერე მოიყვანეს მანქანა და აღმოჩნდა, რომ ჩემს მანქანაში დიდი ოდენობით სიგარეტი ეწყო. სიგარეტი მათ ჩამიდეს.“
სიმონ შოშიაშვილი ადრე სწორედ 200-ე მუხლის ბრალდებით იყო დაკავებული. მას მხოლოდ ჯარიმა დააკისრეს, თუმცა ჯარიმა ბოლომდე არ ჰქონდა გადახდილი.
ფინანსური პოლიციის უფროსი ზურაბ არსოშვილი ჟურნალისტებთან საუბარში აცხადებს, რომ მსგავსი რამ არ მომხდარა. მისი უწყების თანამშრომლები იხსენებენ, რომ შოშიაშვილმა დაზიანებები წაქცევის დროს მიიღო. არსოშვილი აცხადებს, რომ ერთ-ერთ ნივთმტკიცებად ამოღებულია ბლოკნოტი, სადაც შოშიაშვილს იმ ოსი პიროვნებების ტელეფონის ნომრები ეწერა, ვისგანაც სიგარეტები მოჰქონდაო. ამ ბლოკნოტს ფინანსური პოლიცია მყარ ნივთმტკიცებულად თვლის.

Chief of Financial Police Accused of Beating Detainee
Judge Zaza Ramishvili of the Gori Regional Court, sentenced Simon Shoshiashvili to two months preliminary detention for smuggling. Imprisoned Shoshiashvili accuses the Chief of the Financial Police, Zurab Arsoshvili, of physically assaulting him.
On May 14th, Simon Shoshiashvili, from Tbilisi, was brought in front of the court under Article 200, Part 3, of the Criminal Code - for smuggling cigarettes without excise. Shoshiashvili, who faces possible imprisonment for 10 years, named the persons who physically abused him. Someone called Nodar Meladze was mentioned several times by Shoshiashvili in relation to the beating.
Giorgi Gotsiridze, the Head of the Freedom Institute - Gori Branch, got involved in the case. Gotsiridze met the detainee, spoke to him and took photos of the injuries on his body.
“I met Shoshishvili. At the moment I could not tell you if he was guilty of smuggling any cigarettes, but he has certainly been beaten black and blue. The fact that he has been beaten must be properly responded to. I will send the materials about the case to the Human Rights Department at the General Prosecutor’s Office”, stated Giorgi Gotsiridze.
Simon Shoshiashvili told Giorgi Gotsiridze all the details regarding his beating. He claimed that he was physically assaulted by the Chief of the Financial Police - Zurab Arsoshvili and Officer Nodar Meladze.
According to official information, Simon Shoshiashvili was driving from the Ossetian village of Orchosani. He was stopped in the village Nigoza. “They stopped me and searched the car but could find nothing. Nodar Meladze said that they were late. Afterwards, they took my car keys and drove away. I wondered where they were taking my car and called out to them to stop. On hearing me, the Chief of the Financial Police got out of the car and slapped me. I fell down and Nodar Meladze continued beating me. After a while they arrived at the place where some boxes of cigarettes were kept. They put the cigarettes in my vehicle themselves”, says Shoshiashvili.
Simon Shoshiashvili had been previously detained under the same Article 200 of the Criminal Code. He had been fined but did not pay the whole sum.
The Chief of the Financial Police, Zurab Arsoshvili, told journalists that the incident that Shoshiashvili spoke about never occurred. Staff of the Financial Police recalled that Shoshiashvili was injured when he fell over. Arsoshvili also stated that during the search they found a notebook with the telephone numbers of the Ossetians who supplied him with the cigarettes. The notebook is regarded as strong evidence of his crime.