მხარის გუბერნატორის მიხეილ ქარელის ,,კაპრიზების“ გამო პენსიონერები მშივრები არიან
თითქმის ორი თვეა, გორში, „ნაციონალური მოძრაობის” ეგიდით გახსნილი უფასო სასადილო დაკეტილია. მოხუცი პენსიონერი ელიკო ლეჟავა კი, რომელიც გორის ნარკოლოგიური ცენტრის დანგრეულ შენობაშია შესახლებული, თვეზე მეტია სასადილოს კარებთან ცარიელი ბანკით მიდის, იქნებ როდისმე გაიღოსო... ელიკო ლეჟავას ჩავარდნილი ღრმად მოხუცებული დედისთვისაც მიჰქონდა ხოლმე სასადილოდან საჭმელი.
სასადილოს ყოფილი ორგანიზატორის თამაზ აბრამიძის თქმით, მისთვის უცნობია სასადილოს დაკეტვის მიზეზები. „რაც ლადო გეგელაშვილი გორიდან წავიდა, იმის მერე ამ სასადილოს ბედიც უკუღმა დატრიალდა. მე ვერაფერს გეტყვით. ამის შესახებ სჯობია ვასიკო მახარაშვილს დაელაპარაკოთ”, - განაცხადა აბრამიძემ.
ლადო გეგელაშვილი „ნაციონალური მოძრაობის“ სიით გასული წარმოშობით ვარიანელი პარლამენტარია. სწორედ ამ გეგელაშვილს გულისხმობდა სასადილოს აწ უკვე ყოფილი ორგანიზატორი. სხვათა შორის, რაც ლადო გეგელაშვილი გორიდან წავიდა და „ნაცმოძრაობის“ გორის ორგანიზაციის ლიდერის პოსტი დატოვა, მას მერე გორის „ნაცმოძრაობის” ოფისიც აღარ გაღებულა. გორის „ნაციონალები“ 2006 წლის 18 აპრილიდან ხელმძღვანელის გარეშე არიან დარჩენილები.
2003 წლიდან „ნაციონალური მოძრაობის“ გორის ორგანიზაციის ჯერ ახალგაზრდული ფრთის, შემდეგ პარტიის თავმჯდომარე, ლადო გეგელაშვილი იყო. 2006 წლის 18 აპრილს გორის კულტურის სახლში მხარის გუბერნატორის მოადგილეებმა - მარლენ ნადირაძემ და გია მჭედლიძემ, ასევე გორელმა პარლამენტარმა თეო ტლაშაძემ „ნაცმოძრაობის“ თვითკრება ჩაატარეს და გეგელაშვილის გადაყენება მოითხოვეს. მის ნაცვლად მარლენ ნადირაძემ და თეო ტლაშაძემ თავდაცვის სამინისტროში მომუშავე ვასიკო მახარაშვილის დანიშვნა მოითხოვეს. ვასიკო მახარაშვილის კანდიდატურა პარტიის გენერალურმა მდივანმა გიორგი არველაძემ დაბლოკა.
სწორედ გეგელაშვილის „გადაყენების“ შემდეგ 18 აპრილს დაიკეტა სასადილოც და პარტიის გორის ოფისიც. გეგელაშვილის მომხრეები ზოგი პარტიიდან წავიდა, ზოგმა კი სხვადასხვა ოპოზიციურ პარტიებს შეაფარეს თავი. ყოფილი „ნაციონალის“  ზურაბ გოგიაშვილის თქმით, გორიდან გეგელაშვილის წასვლა მხარის რწმუნებულის მიხეილ ქარელის ინტერესებში შედიოდა. „გეგელაშვილს მიხეილ ქარელის შემცვლელად ამზადებდნენო, რაც არ აწყობდა მიშა ქარელს“, - ამბობს ზურაბ გოგიაშვილი.
უფასო სასადილო გორში 2005 წლის დეკემბერში გაიხსნა. სასადილოს გახსნისთვის პარტიის გორის ოფისს ცენტრალური ოფისიდან საკმაოდ სოლიდური თანხა დაერიცხა. სამშენებლო სამუშაოების ჩატარება პარტიის გორის ორგანიზაციის მდივანს დავით კეკელიშვილს დაევალა. მოეწყო კიდეც სასადილოს მსგავსი ტიპის ოთახი, მაგრამ როდესაც ადგილზე გენერალური მდივანი გიორგი არველაძე და პარლამენტარი დავით კირკიტაძე ჩამოვიდნენ, მათ სასადილო სავალალო მდგომარეობაში დახვდათ. სასადილოში არც გაზი, არც დენი, არც სითბო და არც სისუფთავე იყო.
დავით კეკელიშვილის გაწყობილი სასადილო არველაძემ და კირკიტაძემ საკუთარი თვალით ნახეს. სასადილო ორი კვირით დაიკეტა და მისი სარემონტო სამუშაოები ლადო გეგელაშვილმა აღარავის ანდო. როგორც თავად აცხადებს, ორი თვის ხელფასი სასადილოს რემონტს დაახარჯა და 2006 წლის იანვარში ხელმეორედ გახსნა. რაც შეეხება დავით კეკელიშვილს, არველაძემ იგი პარტიიდან არაეთიკური ქცევის გამო გარიცხა. მის მერე კეკელიშვილი მიხეილ ქარელმა შეიფარა. ქარელმა იგი ამჟამად გორის რაიონის გამგებლის მოადგილედ დანიშნა. გეგელაშვილის მომხრეები აცხადებენ, რომ კეკელიშვილმა სასადილოს პროგრამა მიხეილ ქარელის დაკვეთით ჩააგდო, რადგან „ნაციონალური მოძრაობის“ გორის ორგანიზაციის მუშაობა არადამაკმაყოფილებლად შეფასებულიყო და გეგელაშვილის დისკრედიტაცია მომხდარიყო.
კეკელიშვილსა და გეგელაშვილის მომხრეებს შორის ხელჩართული ჩხუბიც გაიმართა. გაღიზიანებული პარტიის წევრები დავით კეკელიშვილს სასადილოსთვის გამოყოფილი თანხების გაფლანგვაში ადანაშაულებდნენ. მომხდარი ჩხუბის გამო კეკელიშვილი რამდენიმე კვირით წოლით რეჟიმში იმყოფებოდა. მას ფიზიკური შეურაცყოფა ძირითადად პარტიის ახალგაზრდული ფრთის ლიდერმა კახა გამდლიშვილმა მიაყენა. გამდლიშვილმა ამჟამად საერთოდ დატოვა პარტია. კეკელიშვილი კი ჩვენთან საუბარში აცხადებს, რომ წოლით რეჟიმში გაციების გამო იმყოფებოდა.
აი, სწორედ ამ ურთიერთდაპირისპირებას შეეწირა უფასო სასადილო. „ნაციონალური მოძრაობის” ცენტრალური ოფისი უფასო სასადილოს იმ მოტივით აღარ აფინანსებს, რომ არც პარტიის გორის ორგანიზაცია და არც მისი ახალი თავმჯდომარე არ არის დანიშნული. ჯერ-ჯერობით სასურველი და ავტორიტეტული კადრი ვერ მოიძებნა გორში.
გენერალური მდივნისგან და ერთ დროს ფინანსური პოლიციის რიგებიდან გარიცხული ვასიკო მახარაშვილი კომენტარისგან თავს იკავებს. მას შემდეგ რაც ჩვენი დაინტერესების თემა შეიტყო, განგვიცხადა, რომ მოიფიქრებს, კომენტარი გააკეთოს თუ არა და ამის შემდეგ თავად დაგვიკავშირდებოდა.
სასადილოს გახსნას კი მხარის რწმუნებულის აპარატში და რაიონის გამგეობაში არ ჩქარობენ. გუბერნატორის მოადგილე სოციალურ საკითხებში ზვიად ხმალაძე აღნიშნავს, რომ სასადილოსთან დაკავშირებით მხარის გუბერნატორთან არავითარი საუბარი არ ყოფილა, რაც იმას ნიშნავს, რომ მიხელ ქარელი თვენახევრის განმავლობაში არ დაინტერესებულა სასადილოს ბედით.
რაიონის გამგებლის მოადგილე გიორგი აბულაძეც აცხადებს, რომ რაიონის გამგეობას უახლოეს ხანებში არ აქვს დაგეგმილი უფასო სასადილოს განახლება.

It has been nearly two months already since the Free Meal Center, opened by the Nationalist Movement, was closed.  Eliko Lezhava, an old age pensioner whose only shelter is the ruined former building of the Gori Narcological Center, goes to the Center in hope to see it reopened. Eliko used to take meals home for her mother who is very old and disabled.
The reason for the closure of the Free Meal Center is not known to its former manager - Tamaz Abramidze. “When Lado Gegelashvili left Gori, the Free Meal Center stopped giving away food. I can tell you nothing. You should talk to Vasiko Makharashvili”, Abramidze told us.
MP Lado Gegelashvili is a person we were advised to contact. He is from Variani, a village in the Gori region. It should be mentioned that since Lado Gegelashvili left the position as Head of the Nationalist Party in Gori, the door to the office has not been opened. The Nationalists in Gori have been left without a head since April 18th, 2006.
Since 2003 Lado Gegelashvili was first head of the Young Nationalists and then the Head of the Nationalist Party. On April 18th 2006, the Deputy Governors, Marlen Nadiradze and Gia Mchedlidze, and MP Teo Tlashadze held a Nationalists’ meeting and demanded that Gegelashvili leave his position. Marlen Nadiradze and Teo Tlashadze offered Vasiko Makharashvili (an employee of the Defense Ministry) the position instead. However, his candidature was blocked by the Nationalists’ General Deputy- George Arveladze.
It was on April 18th when both the Free Meal Center and the Nationalists’ Gori Office closed. Some of Gegelashvili’s supporters left the party too and some moved to opposition parties. Zurab Gogiashvili, a former Nationalist, says that the Regional Governor Mikheil Kareli was interested in having Gegelashvili’s leave. “Gegelashvili was trained and prepared to take over from Kareli, therefore, Kareli opposes him”, states Zurab Gogiashvili.
The Free Meal Center was opened on December, 2005. The Nationalists’ Central Office allotted a solid amount of money to the Gori Office for the Center. David Kekelishvili, the Deputy Head of the Nationalists’ Gori Office was in charge of the building work. The building had a dining hall which was in poor condition. When MP Davit Kirkitadze and George Arveladze visited the place they found out that there were not any facilities there (gas, electricity or heating).
The Center was closed for two weeks and this time Gegelashvili monitored the new repair work himself. According to Gegelashvili, two months of his salary was entirely spent on the repairs to the Center, which was later reopened in January 2006.  Arveladze excluded David Kekelishvili from the Nationalist Party for unethical acts but Mikheil Kareli sheltered him. Currently, with help from Kareli, he holds the position of Gori Deputy Governor. Gegelashvili’s supporters state that Kekelishvili failed to complete the work on the Center deliberately because of Kareli’s orders to compromise Gegelashvili.
There was a real fight between the supporters of Kekelishvili and Gegelasvhili. Irritated members of the Nationalist Party accused Davit Kekelishvili of wasting the money that had been allotted for the Center. After the fight Kekelishvili had to stay in bed for several weeks. He was physically assaulted by Kakha Gamdlishvili, the leader of Young Nationalists. Gamdlishvili left the party. Kekelishvili tried to conceal the fight and told us that he remained in bed because of a terrible cold that he suffered from.
These poor relations became the main reason for the closure of the Free Meal Center. The reason why the Nationalist Movement does not now finance the Center is the fact that the Nationalists’ Gori Office is still without a new head. So far, a suitable candidate has yet to be found in Gori.
Vasiko Makharashvili does not comment on the fact. When we explained the reason why we contacted him, Makharashvili replied that he would think the issue over and call us.
Neither the Presidential Representative’s Administration nor the Gori Administration are in a hurry to reopen the Free Meal Center. Zviad Khmaladze, the Deputy Governor in Social Issues told us that he and the Presidential Representative have not discussed any plans concerning the Free Meal Center.
George Abuladze, the Deputy of the Regional Governor comments that the Administration plans to reopen the Free Meal Center within a short period of time.