ადამიანთა ტრეფიკინგი საქართველოში - შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიში
გამოქვეყნებულია აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანთა ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლისა და მონიტორინგის ოფისის მიერ
2006 წლის 5 ივნისი
საქართველო (მე-2 დონე)
საქართველო წარმოადგენს როგორც წყაროს, ასევე სატრანზიტო ქვეყანას ქალების, ბავშვებისა და მამაკაცების ტრეფიკინგისათვის სექსუალური ექსპლოატაციისა და იძულებითი შრომის თვალსაზრისით. უამრავი ქართველი გახდა ტრეფიკინგის მსხვერპლი თურქეთში, რაც ძირითადად ამ ორ ქვეყანას შორის სავიზო რეჟიმის უქონლობითაა გამოწვეული. მსხვერპლნი უკრაინიდან, მოლდოვიდან, რუსეთიდან და ყოფილი საბჭოთა კავშირის სხვა ქვეყნებიდან საქართველოს გავლით ხვდებიან თურქეთში, არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში, საბერძნეთსა და დასავლეთ ევროპაში, სადაც ისინი ტრეფიკინგის მახეში ებმებიან.
მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის (IOM) მონაცემებზე დაყრდნობით, ყოველწლიურად სულ მცირე 500 ქართველი ქალი ხდება ტრეფიკინგის მსხვერპლი საზღვარგარეთ. ანგარიშები სექსუალური ექსპლოატაციისა და იძულებითი შრომის სახით საქართველოს სახელმწიფოს შიგნით არსებული ტრეფიკინგის შემთხვევების შესახებ კვლავაც გრძელდება.
ანგარიშების მიხედვით მსხვერპლნი იძულებითი შრომის სახით ებმებიან ტრეფიკინგში საქართველოსაგან  გამოყოფილ რეგიონებში- აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთში  ტერიტორიაზე, რაც ტრეფიკიორების მიერ გამოიყენება როგორც  რუსეთიდან მსხვერპლთა ტრეფიკინგში ჩასაბმელად საქართველოში ასევე პირიქით. საქართველოს მთავრობა ვერ აკმაყოფილებს მინიმალურ სტანდარტებს, რომელიც შემუშავებულია  ტრეფიკინგის  შემთხვევების შესამცირებლად;  თუმცა უნდა აღინიშნოს რომ ის ამისათვის არ იშურებს ძალისხმევას.
საქართველოს მთავრობამ 2005 წლის განმავლობაში შესამჩნევლად გაზარდა ტრეფიკინგის ფაქტებზე გამოძიება და ტრეფიკიორების დაკავება. პრეზიდენტმა დანიშნა გენერალური პროკურორი, მთავრობა, რათა მათ გაემართათ  ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლა, რამაც, როგორც შემდგომი ანგარიშები მოწმობენ გაზარდა ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლის ინტენსივობა. მიუხედავად ამისა, მთავრობამ ვერ შეძლო ტრეფიკიორების ინტენსიური განდევნა და ვერ მიაღწია არსებით წარმატებას ტრეფიკინგის მსხვერპლთა დაცვასა და რეაბილიტაციაში. მთავრობამ უნდა განახორციელოს მსხვერპლთა სახელმწიფო პოლიტიკა, გაზარდოს ბრალდებები და სასჯელები ამ სფეროში, ტრეფიკინგის მსხვერპლთათვის უზრუნველყოს სათანადო თავშესაფრების შექმნა და დააფუძნოს მოწმეთა დაცვის სისტემა, რათა მოწმეებმა თავი დაცულად იგრძნონ და შეძლონ საკუთარ ექსპლუატატორთა წინააღმდეგ ჩვენების მიცემა. უნდა ჩატარდეს სპეციალური კამპანიები ამ სფეროში მოსახლეობის ცოდნის ასამაღლებლად, რათა მსხვერპლნი იყვნენ წახალისებულნი ეძიონ ზრუნვა და დახმარება იმისათვის, რომ საქართველოში ტრეფიკინგის მსხვერპლთა მიმართ იკლოს ნეგატიურმა დამოკიდებულებამ.
დევნა
2005 წლის განმავლობაში საქართველოს მთავრობის სამართალდამცავთა პასუხი ტრეფიკინგზე არ ყოფილა ერთფეროვანი. მთავრობამ გაზარდა ამ სფეროში დაკავებებისა და გამოძიებების რიცხვი, მაგრამ ვერ მიაღწია წარმატებას ტრეფიკიორების მსჯავრდებასა და დასჯაში. საქართველოს მთავრობამ გამოიძია ტრეფიკინგის 27 შემთხვევა და ჩაატარა ცხრა სასამართლო პროცესი საანგარიშო პერიოდში. ამ საქმეთაგან სამი დასრულდა ცხრა ტრეფიკიორის წინააღმდეგ გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანით. ამათგან მხოლოდ ორი იხდის  სასჯელს, რომელთაც მიესაჯათ თავისუფლების აღკვეთას ხუთი წლის ვადით. ოთხი ტრეფიკიორი განთავისუფლდა სასჯელის მოხდის შემდეგ, ხოლო დარჩენილი სამი კი, იხდის პირობით სასჯელს. ტრეფიკინგის საწინააღმდეგო ნაწილმა კვლავაც განაგრძო მოქმედება მთელი საქართველოს მასშტაბით. ცენტრის შემადგენლობაში შედიოდნენ 29 ოფიცერი თბილისში და 12 რეგიონში და კიდევ ერთი ნაწილი შეიქმნა თბილისის აეროპორტში, რომელიც მუშაობდა ყოველდღე 24 საათის განმავლობში. არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ცნობით ისინი მჭიდროდ თანამშრომლობდნენ აღნიშნულ ცენტრთან. მთავრობამ წარმატებებს მიაღწია ტრეფიკინგის საწინააღმდეგო კანონპროექტთან დაკავშირებით, რისთვისაც მოიწვია საერთაშორისო ორგანიზაციები, რათა ამ უკანასკნელთ გაეწიათ რჩევები საუკეთესო პრაქტიკასთან დაკავშირებით. ამ კანონპროექტმა საქართველოს პარლამენტში მეორე მოსმენა გაიარა 2006 წლის დასაწყისში. ანგარიშები ტრეფიკინგთან დაკავშირებული კორუფციისა და სამართალდამცავთა  თანამონაწილეობის შესახებ ტრეფიკინგის შემთხვევებში კვლავაც გრძელდება. 2005 წლის თებერვლის ერთ-ერთი შემთხვევა, რომელიც ეხებოდა ტრეფიკინგის საქმეში თანამდებობის პირის თანამონაწილეობას, საბოლოოდ დასრულდა ჯარიმის გადახდითა და პირის განთავისუფლებით მას შემდეგ რაც მან მოიხადა სასჯელი. მთავრობამ განაგრძო კიდევ ერთი საქმის გამოძიება რომელიც სხვა საპასპორტო ორგანოს თანამდებობის პირს ეხებოდა, ეს უკანასკნელი ხელს უწყობდა ტრეფიკინგს 2004 წელში. ხსენებული საქმე 2006 წლის მარტში გენერალურ პროკურორს გადაეცა.
დაცვა
საქართველოს მთავრობამ 2005 წლის განმავლობაში ვერ შეძლო ტრეფიკინგის მსხვერპლთა სათანადო დაცვის უზრუნველყოფა და მათი დახმარება. მას არ დაუფუძნებია ტრეფიკინგის მსხვერპლთა თავშესაფარი; მსხვერპლთა უმრავლესობა საქართველოში დაბრუნებისას ვერ ღებულობს სათანადო დახმარებასა და რეაბილიტაციას. მსხვერპლთა დაცვის უქონლობა გახდა მიზეზი იმისა, რომ მათ ვინც აღმოჩნდა ტრეფიკინგის მსხვერპლი არ აქვთ სურვილი მისცენ ჩვენება ტრეფიკიორების წინააღმდეგ გამოძიებისა და სასამართლოში საქმის განხილვის დროს. მიუხედავად იმისა, რომ სამართალდამცავებსა და მესაზღვრეებს  ფორმალურად თვალყური არ მიუდევნებიათ ტრეფიკინგის პოტენციური მსხვერპლისთვის, 2005 წელს, წინა წლებთან შედარებით,  შეიმჩნეოდა ტრეფიკინგის მსხვერპლთა რაოდენობის გარკვეული ზრდა 15-დან 18 შემთხვევამდე. მთავრობამ ვერ შეძლო ჩამოეყალიბებინა  მექანიზმი , რომლის საფუძველზეც ტრეფიკინგის მსხვერპლნი დახმარებისათვის მიმართავდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, მიუხედავად ამისა 2005 წლის განმავლობაში აჭარის პოლიციამ ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად ხელი მოაწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს იდენტიფიცირებისა და მიმართვის თაობაზე პილოტური პროექტის შესახებ. სასაზღვრო პოლიციამ, არასამთავრობოს დახმარებით თურქეთის საზღვარზე ჩამოაყალიბა მოსაცდელი ოთახი პოტენციურ მსხვერპლთა უკეთესი ამოცნობისათვის.
პრევენცია
გასული წლის განმავლობაში მთავრობა კვლავაც არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს ეყრდნობოდა ტრეფიკინგის საწინააღმდეგო პროგრამების განხორციელებასთან დაკავშირებით. 2005 წლის დეკემბერში მთავრობამ გენერალურ პროკურატურას დააკისრა პასუხისმგებლობა ტრეფიკინგზე და გენერალური პროკურორი მისი სააგენტოთაშორისო  კომისისიის თავმჯდომარედ დანიშნა. ყოველ ორ თვეში ერთხელ ახალი მონაცემების  შეგროვებისა და გავრცელების საფუძველზე, და  საკუთარი მოქმედების გეგმის შემუშავების შედეგად კომისიამ გააუმჯობესა საკუთარი ღონისძიებების გამჭირვალობა. მიუხედავად ამისა, მთავრობის ეროვნული სამოქმედო გეგმა, რომელიც 2004 წლის დეკემბერში იქნა შემუშავებული, კვლავაც უმეტესწილად განუხორციელებელია. მართალია, გასული წლის განმავლობაში რამოდენიმე სამინისტრომ საკუთარი ბიუჯეტიდან მიმართა თანხები ტრეფიკინგის წინააღმდეგ განსახორციელებელი ღონისძიებების სასარგებლოდ, მთავრობამ კიდევ უნდა გამოყოს თანხები ამ სამოქმედო გეგმის განსახორციელებლად.

US State Report on Trafficking in Persons in Georgia
Georgia is a source and transit country for women, children, and men trafficked for the purposes of sexual exploitation and forced labor. Many Georgian victims are trafficked to Turkey, mostly attributed to the lack of a visa regime between the two countries. Victims from Ukraine, Moldova, Russia, and other former Soviet states are trafficked through Georgia to Turkey, the U.A.E., Greece, and Western Europe.
According to IOM, at least 500 Georgian women are trafficked abroad every year. Reports of internal trafficking for both sexual exploitation and forced labor continued. Victims are reportedly trafficked for the purpose of forced labor in the breakaway region of Abkhazia and traffickers may be using South Ossetia to traffic victims from Russia into Georgia and onwards. The Government of Georgia does not fully comply with the minimum standards for the elimination of trafficking; however, it is making significant efforts to do so. Notably, the government increased both arrests and investigations of traffickers in 2005. The President appointed the Prosecutor General's Office, a senior government Ministry, to lead its anti-trafficking efforts, which showed increased momentum late in the reporting period. However, the government failed to vigorously prosecute traffickers, and it did not achieve tangible progress in the protection and rehabilitation of trafficking victims. The government should implement a national victim referral, increase its convictions and sentences, ensure adequate shelter for trafficking victims, and establish witness protection so victims feel secure to testify against their exploiters. A public awareness campaign is needed to encourage victims to seek care and help reduce the stigma of trafficking victims in Georgia.
Prosecution
The Government of Georgia’s law enforcement response to trafficking was mixed in 2005. The government increased its arrests and investigations but failed to show progress in convicting and sentencing traffickers. The Georgian Government investigated 27 cases and prosecuted nine cases of trafficking during the reporting period. Three of these cases resulted in convictions of nine traffickers. Only two are serving sentences of five years. Four traffickers were released with time served, and the remaining three received conditional or suspended sentences. The anti-trafficking unit continued to operate throughout Georgia with 29 dedicated officers in Tbilisi and 12 regions, with one unit stationed at the airport 24 hours a day. NGOs and international organizations reported good collaboration with the unit. The government made progress on its draft anti-trafficking law, bringing in international organizations for guidance on best practices. This legislation passed its second reading in the Parliament early in 2006. While IOM continued to collaborate with Georgia's border police to distribute anti-trafficking information pamphlets at the border with Turkey, only a few hundred had been distributed as of March 2006. Reports of trafficking-related corruption and direct law nforcement involvement in trafficking continued. One case from February 2005 involving an official for trafficking-related complicity resulted in a plea bargain and led to the release of the individual with time already served. The government continued its investigation of another passport official for facilitating trafficking in 2004, transferring the case to the General Prosecutor in March 2006.
Protection
The Government of Georgia failed to provide adequate protection and assistance to trafficking victims in 2005. It did not establish a shelter for victims of trafficking; most victims return to Georgia without receiving sufficient rehabilitation and assistance. This lack of victim protection translated into few to no victims willing to serve as witnesses in police investigations or court prosecutions of traffickers. Although law enforcement and border officials do not formally screen for potential trafficking victims, the government identified a slightly greater number of trafficking victims in 2005, 18, up from 15 identified during the previous year. The government failed to formalize a mechanism for referring victims to NGOs for care, though in 2005, police in Adjara signed a memorandum of understanding with a local NGO to implement a pilot project for identification and referral. Border police, with the assistance of an NGO, established a waiting room on the border with Turkey to facilitate better identification of potential victims.
Prevention
The government continued to rely on NGOs and international organizations to conduct anti-trafficking prevention programs over the last year. In December 2005, the government assigned lead anti-trafficking responsibilities to the Prosecutor General’s Office, and appointed the Prosecutor General to chair its anti-trafficking Inter-agency Commission. The Commission subsequently improved the transparency of its enforcement efforts by collecting and disseminating up-to-date statistics on a bi-monthly basis, in accordance with its action plan. The Government’s National Action Plan, adopted in December 2004, however, remains largely unimplemented. Although several ministries reportedly redirected funds from their budgets for anti-trafficking efforts last year, the government has yet to dedicate funding to implement the plan. http://www.state.gov/g/tip/rls/tiprpt/2006/65988.htm