რამდენი გადაუხადა თემურ ყორშიამ უგულავას ბაზრის კარის ჩაკეტვისათვის (ნაწილი პირველი)
ზუგდიდის ბაზრის კარების გახსნის თემა დღის წესრიგიდან ჯერჯერობით არ მოხსნილა და ჩანს, კარგა ხანს ასეც იქნება, რადგან ბაზრის კარების პრობლემას ხელისუფლებასა და მოსახლეობის ბაზარში დასაქმებული ნაწილის სერიოზული დაპირისპირება ხან ერთ, ხან მეორე ან სხვა კონტექსტში პერიოდულად ემატება აქტუალობა.
ყველაფერი კი ასე დაიწყო: 2005 წელს, ზუგდიდის რაიონის გამგეობის გადაწყვეტილებით, ქალაქის ცენტრალური ქუჩის რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით შ.პ.ს. სუპერმარკეტად წოდებული ზუგდიდის ცენტრალური ბაზრის კარი ჩაიკეტა. რაიონის გამგეობის განცხადებით, ბაზრის კარების ჩაკეტვის მიზეზი ცენტრალური ქუჩაზე მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოები იყო. ადგილობრივი ხელისუფლება მოვაჭრეებს იმ დროს ბაზრის კარების გახსნას რეაბილიტაციის დასრულებისთანავე ჰპირდებოდა. იმ დღიდან მოყოლებული ბაზარში მოვაჭრეები აქციას აქციაზე მართავდნენ და აცხადებდნენ, რომ ადგილობრივ ხელისუფლებას სხვა, უფრო შორს მიმავალი მიზნები ამოძრავებდა:
მარინა ბულია, ბაზარში მოვაჭრე: „იმავე დღიდან ვიცოდით, რომ ბაზრის კარებს მთავრობა არ გააღებდა. არდიამ (მიხეილ არდია-ზუგდიდს რაიონის იმჟამინდელი გამგებელი) ფინანსურ პოლიციას რეიდები გაამკაცრებინა. კონტრაბანდულ სიგარეტს ეძებდნენ. არ უარვყოფ, იმ დროს ჩვენც ვყიდიდით უაქციზო სიგარეტებს, ბევრი ამოიღეს, ბევრი - არა. ყველამ ვიცოდით, რომ  სიგარეტები საბაბი იყო მხოლოდ“.
ზუგდიდის ცენტრალური ბაზრის (იგივე შ.პ.ს. „სუპერმარკეტი“) მიმდებარე ტერიტორიისათვის „ბრძოლა“ 2004 წლიდან, ჯერ კიდევ გარე ვაჭრობის აკრძალვის მცდელობით დაიწყო. 5 ნოემბერს ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიიდან აყრილმა გარემოვაჭრეებმა მაშინ პირველი სერიოზული პროტესტი იმით გამოხატეს, რომ 12 ნოემბერს, ჯერ ზუგდიდის რაიონის გამგეობის წინ მაშინდელი გამგებლის, პაატა დანელიას გადადგომა და გამგებლად მის ნაცვლად გრიშა ქობალიას დანიშვნა მოითხოვეს, შემდეგ კი ზუგდიდის თეატრში შეკრებილი ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლების რაიონული ორგანიზაციის  კონფერენციის ჩაშლას შეეცადნენ. ამ დაპირისპირებისას საზოგადოების ნაწილში ჩნდება ეჭვი, რომ მოვაჭრეთა აქციებს ნაციონალური მოძრაობის წევრი და პარტიული სიით პარლამენტში გასული პარლამენტარი, გრიშა ქობალია მართავს. საზოგადოებისა და ნაცმოძრაობის წევრებში შიდა დაპირისპირება იწყება. მოვაჭრეები ნაცმოძრაობის კიდევ ერთი წევრის, ნაზი არონიას დევნას იწყებენ. ეს გაუგებარია თავად პარლამენტარ არონიასათვის, რომელიც ამტკიცებს, რომ ბაზრის თემასთან არანაირი კავშირი არა აქვს და „ვიღაცა“ მის პოლიტიკურ დისკრედიტაციას ცდილობს. მოგვიანებით, ნაცმოძრაობის წევრი მოვაჭრეები, სვეტა ჟვანიას ხელმძღვანელობით, ზუგდიდის ნაციონალური მოძრაობის დამფუძნებელ შეხვედრაზე, რომელსაც მიხეილ მაჭავარიანიც ესწრება, მათ მოუწვევლობას გააპროტესტებენ და შენობას ბლოკირებას გაუკეთებენ. დაპირისპირება კულმინაციას აღწევს. მაშინ კონფერენციის მონაწილეები გარემოვაჭრეებს, სიტუაციის განსამუხტად გუბერნატორთან, გიგი უგულავასთან შუამდგომლობას შეპირდნენ. ეს შეპირება შეპირებად დარჩა.
გარემოვაჭრეები მაშინ პირველად მოატყუეს. მიუხედავად ამისა, ზუგდიდში რეგიონული ორგანიზაცია ფუძნდება, გრიშა ქობალია კი ტელევიზიებისათვის მიცემულ ინტერვიუებში აქციის მონაწილეებთან ყოველგვარ კავშირს უარყოფს. მოვაჭრეები შემდგომ მიტინგებზე ამ აზრის გასამყარებლად მას ხმამაღლა აკრიტიკებენ. ცოტა ხანში კი, ერთ-ერთ აქციაზე, პროტესტის ნიშნად, ნაციონალური მოძრაობის წევრიობის პარტბილეთებს ხევენ. მაჭავარიანი მათ ამ დროს უკვე „პარტიას მიტმასნილ ადამიანებად“ იხსენიებს.
2005 წლის 6 მარტს ბაზარში მისულ მოვაჭრეებს ბაზრის ტერიტორიაზე დამატებით გაშლილი დახლები აყრილი და სამუშაო ადგილები დარბეული დახვდათ. ბაზრის დირექციასთან პირველი დაპირისპირება მაშინ დაიწყო. მოვაჭრეები ბაზრის დირექტორს, გია კანკიასა და ბაზრის ადმინისტრაციას ხელისუფლებასთან ფარულ გარიგებაში ადანაშაულებდნენ და აცხადებდნენ, რომ მათ შუაღამით ბაზრის კარები ფინანსური პოლიციის სპეცდანიშნულების რაზმელებს თავად გაუღეს და უფლება მისცეს მოვაჭრეების დახლები დაერბიათ. ფინანსური პოლიციის მაშინდელი უფროსი, კახა კაკაბაძე არ უარყოფდა მისი სამსახურის სპეცრაზმელების მიერ დახლების დარბევის ფაქტს; მეტიც, აცხადებდა, რომ დამატებითი დახლები ბაზრის ნორმალურ ფუნქციონირებას აფერხებდა, სტანდარტებში არ ჯდებოდა, თან მისი მტკიცებით, ამ ადგილას ძირითადად უაქციზო სიგარეტებით მოვაჭრეები იყვნენ განთავსებული.
მზია ფიფია, ბაზარში მოვაჭრე: „ აფხაზეთიდან გადმოტანილ სიგარეტს ჩვენ წლების მანძილზე ვყიდდით. ათი წელია ბაზარში ვვაჭრობ და ოჯახის ერთად-ერთი მარჩენალი მე ვარ. სიგარეტი მაშინ ზედიზედ სამჯერ წამართვეს. ვალებში ჩავვარდი. დახლების არასტანდარტულობაზე საუბრობდნენ და ის კი ავიწყდებოდათ, ამ ადგილისთვის ყველა მოვაჭრე ყოველდღიური „ჩეკის“ ფულს რომ იხდიდა. მაშინ ბაზრის დირექციას ამის გახმაურება არ უნდოდა და იმიტომაც ემორჩილებოდნენ ფინანსურ პოლიციას უსიტყვოდ“.
იმავე საღამოს მოვაჭრეებმა დარბეული დახლები ისევ გამართეს და ვაჭრობა განაახლეს და სადღეღამისო მორიგეობაც დააწესეს. მოვაჭრეებმა უარი განაცხადეს აგრეთვე ადგილობრივი ხელისუფელბის შეთავაზებაზე, ქალაქგარეთ მდებარე ბაზრობაზე გადასვლაზე.
ფინანსური პოლიციის გახშირებულ რეიდებს ბაზრის კარების ჩაკეტვით, სამხარეო ადმინისტრაციასთან გამართული საპროტესტო აქციითა და  რუსთაველის ცენტრალური ქუჩის გადაკეტვით უპასუხეს. აქციაზე მათთან მისულმა ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ბაზარში მოვაჭრეებს უაქციზო სიგარეტის ნაცვლად სხვა საყოფაცხოვრებო ნივთებით ვაჭრობის ნება დართო. რამდენიმე დღეში მოვაჭრეებს დახლები ისევ აყრილი ხვდებათ. უამინდობის მიუხედავად, ისინი ღამის მორიგეობას ისევ იწყებენ, დღე კი პროტესტის ნიშნად ბაზარში ვაჭრობა წყდება.
მოვაჭრეებმა ბაზრის კარები პირველად თავად ჩაკეტეს. რამდენიმე დღით ბაზარი მუშაობის ძველებურ რიტმს უბრუნდება, თუ არ გავითვალისწინებთ ფინანსური პოლიციის თითქმის ყოველდღიურ სპეცოპერაციებს, რომლის შედეგადაც ბაზრიდან ასობით ყუთი რუსულ და აფხაზურაქციზიანი სიგარეტების ამოღება ხდება. ფიქსირდება ფიზიკური დაპირისპირებები მოვაჭრეებსა და სპეცრაზმელებს შორის.
20 მარტს ბაზრის თემა პიკს აღწევს - ბაზარში მისულ მოვაჭრეებს დილით ბაზრის კარები ჩაკეტილი, კარების წინ გათხრილი დიდი ორმო და განსაკუთრებულ დავალებათა ბატალიონის გაძლიერებული კორდონი ხვდებათ. დაპირისპირება ამჯერად სპეცრაზმელებსა და მოვაჭრეებს შორის გრძელდება. ერთ-ერთი ასეთი დაპირისპირების დროს ისინი ფიზიკურად უსწორდებიან ბაზრის აქტიურ მომიტინგეებს ოთხ ქალს, მათ შორის ჯონა კარტოზიასა და მის დედას, მედიკო კარტოზიას, ხოლო ერთ-ერთი მოვაჭრის ქმარს აპატიმრებენ და დილის ექვს საათზე ზუგდიდის რაიონის შორეულ სოფელში მანქანიდან აგდებენ. მოვაჭრეები მასმედიის წარმომადგენლებს იწვევენ და მათზე განხორციელებული ფიზიკური ანგარიშსწორების შესახებ ხმამაღლა საუბრობენ.
ჯინა კარტოზია ბაზარში მოვაჭრე: „ბაზართან ჩემი ოჯახის განსაცდელი იგივდება. სპეცრაზმელების ღამის დარბევებისას მე და დედაჩემი ოთხმა სპეცრაზმელმა უმოწყალოდ გვცემა. მე, როგორც ყველაზე აქტიურ აქციის მონაწილეს, მემუქრებოდნენ, თუ არ გაჩერდები შენს თავს დააბრალე რაც შენს ოჯახს მოუვაო. ეს მუქარა მოგვიანებით შემისრულეს კიდევაც, ჩემი 12 წლის გოგონა, მარიამ გვარამია ნიღბიანებმა გაიტაცეს, ემუქრებოდნენ, თუ დედაშენი არ გაჩერდება, უარესი დაგემართებაო. ბავშვთან ერთად გატაცებულ მის კლასელებს ჩვენებები შეაცვლევინეს, ბავშვებზე განხორციელებული ზეგავლენის შემდეგ მათ პირველი ჩვენებები შეცვალეს და გატაცების ფაქტი მარიამის წარმოსახვის შედეგად წარმოაჩინეს. სახალხო დამცველის წარმომადგენელმაც კი არ დაგვიჯერა მაშინ. მიზეზი ცხადზე უცხადესია - ბაჩო ახალაიას, რომელიც მაშინ სახალხო დამცველის, სოზარ სუბარის მოადგილე იყო, რა თქმა უნდა, არ აწყობდა მისი ძმის, დათა ახალაიას ზუგდიდელი ხელქვეითების „საგმირო საქმეების“ გამომზეურება. ბავშვი ამბობდა, ერთ-ერთს ნიღაბი არ ჰქონდა და ამოცნობას შევძლებო, არავინ მოუსმინა. ის კი არა, სისხლის სამართლის საქმეც არ აღუძრავთ, გარემოებების არქონის გამო“.
ქ. ზუგდიდის გამგებელი, ირა ჯიქია ზუგდიდში განლაგებულ „ალტერნატიულ“ ბაზრობებს ათვალიერებს, რის შემდეგაც ბზრიდან აყრილ მოვაჭრეებს ხვდება და ბაზრობებზე გადასვლას სთავაზობს. შეხვედრა დაპირისპირებით მთავრდება.
მოვაჭრეების პრობლემით ოპოზიციური პარტიები ინტერესდებიან. მათგან პირველად „ახალი მემარჯვენეები“ მოვაჭრეებს 31 მარტს რაიონის კულტურის ჩაბნელებულ დარბაზში ხვდებიან და დახმარებას პირდებიან.

How Much Did Temur Korshia Pay Ugulava to Lock The Market Gate?
The locking of the Zugdidi market gate is an ongoing issue which is likely to continue for quite some time.  The reason for the market closure is a serious confrontation between the government and traders, a conflict that worsens as time goes on.
The events unfolded as follows: In 2005, in accordance with a decree enacted by Zugdidi City Administration regarding the rehabilitation of the central streets of Zugdidi, the gate of the Zugdidi Trade Center (also known as the ‘Supermarket Ltd’) was locked. According to the announcement made by the City Administration, the reason for locking the gate was the rehabilitation taking place around the central streets.
The local authority promised to unlock the gate once the street rehabilitation works had been completed. Since that time however the traders have organized demonstrations many times. Their concerns were as a result of preplanned schemes by the local authority that were likely to be implemented in the not too distant future.
Marina Bulia, a market trader: “We have been informed about the government’s decision not to unlock the gate”. Ardia [Mikheil Ardia – the Head of the Administration of the Zugdidi district] made the financial police increase their raids. The police search for smuggled cigarettes. I do not deny that that from time to time we trade untaxed cigarettes - many of these were confiscated, but some of them were not”.
The attempt to occupy the Zugdidi Trade Center began in 2004 - when traders were compelled to stop selling in the streets. They were raided on November 5th. Protesting against this they arranged a demonstration on November 12th in front of the Zugdidi City Administration building. The protestors demanded the resignation of the Head of the Administration, Paata Danelia, and the appointment of Grisha Kobalia to his position.
Afterwards the demonstrators tried to disrupt the Regions Organizational Conference in the Zugdidi theatre building, held by representatives of the National Movement. During this confrontation people expressed their views of Grisha Kobalia – a member of Nationalist Movement and MP. Some believed that the demonstrations were being headed by Kobalia.
The conflict between the public and the Nationalists Movement then started to aggravate. Nazi Aronia, as well as other members of Nationalists Movement, was pursued by traders. This was embarrassing for MP Aronia, who denies any kind of link with the matter referring to the Trade Center and thinks that ‘someone’ is trying to politically discredit her.
Later, traders, who were also members of Nationalists Movement, protested at the fact that the Nationalists did not invite them to the Zugdidi Nationalists Movement Foundation meeting which was also attended by Mikheil Machavariani. This was the reason the traders decided to blockade the building. Aiming to ease the situation, the participants of the conference promised the traders that they would have talks with Governor Gigi Ugulava concerning the matter, but in reality they did not keep their word.
This was first act of deliberate deception against the street traders. A regional organization is now being established in Zugdidi. As for Grisha Kobalia, in an interview with TV Companies, he denies all links with the demonstrators. This made the traders condemn him publicly at their next demonstration. Later, as a sign of protest, the traders tore their party-membership cards to pieces.
On March 6th 2005, the traders observed that extra additional stalls around the market area had been disrupted and that their work places had been raided. It was the first step towards a disagreement with the Market Administration. Gia Kankia - the chief of the Trade Center and Market Administration was blamed for making a secret contract with the authorities and it is also claimed that he let the Special Operation Service of the Financial Police into the marketplace and permitted traders to disrupt stalls.
The head of the Financial Police of that time, Kakha Kakabdze does not deny that stalls were disrupted by the Special Operation Service; moreover, he alleges that the additional stalls were a great impediment for the market management. He thinks that these stalls were below standard. In addition, the place was occupied by traders selling untaxed cigarettes.
Mzia Pipia, a market trader: “We have been selling cigarettes imported from Abkhazia for many years. I have been working in the market for ten years so far, I am the only bread-winner in the family. They confiscated my cigarettes three times and I ran into debt. They thought that these stalls were inappropriate for the market but at the same time conveniently forgot the rent the traders had already paid to them for these stalls. At that time the market administration did not intend to leak any information about the money collected for the extra stalls and this was why they followed the instructions of the Financial Police”.
That evening, the traders reconstructed their ruined stalls, restarted trade and started a twenty-four hour shift. The traders disapproved of the offer of the local authority to change the location of the marketplace and move it to the outskirts of the city.
The constant raids carried out by the financial police were responded to with the locking of the market gate, protest demonstrations in front of the Regions Administration Building and the blocking of Rustaveli Street. Representative of the local authority attending the demonstration allowed traders to sell domestic appliances instead of untaxed cigarettes. But the stalls were disrupted again after a few days. Despite the unreliable weather, they are starting a night shift again but today trading has been stopped in the market place as a sign of protest.
First the traders locked the market gate. For several days the Trade Center was working as normal, despite the special operations implemented daily by the Financial Police. The operations resulted in the confiscation of hundreds of boxes of cigarettes displaying Russian and Abkhazian excise tax. Physical confrontations were witnessed between the traders and the special operations group of the police.
March 20th was the most astonishing day for the traders – the market gate was locked, there was a deep pit dug in front it, and the market area was cordoned off by the Special Operations Group. The confrontation still continues between the Special Operations Group and the traders. During one demonstration they attacked 4 active female demonstrators, among them were Jina Kartozia and her mother – Mediko Kartozia. It should also be mentioned that one of the trader’s husbands was also arrested at 6 o’clock in the morning after being forced from his car in the far off village of Zugdidi. The traders call for the Media to publicize their feelings of vengeance regarding the attacks upon them.
Jina Kartozia, a market trader: “My family had resisted the temptation others followed. My mother and I were ruthlessly beaten by members of the Special Operations Group during a night raid. I was threatened and told to give up and stop demonstrating, as I had been one of the most active demonstrators.
They really implemented their threats: my 12 year-old daughter was then kidnapped by strangers wearing masks. They compelled my daughter and her classmates to make changes in their testimonies and they depicted the kidnapping as a figment of Mariam’s imagination.
Even the Public Defender was doubtful and could not trust us. It is likely that Bacho Akhalaia - the Deputy Public Defender – did not really approve of revealing the ‘heroic deeds’ performed by his brother’s (Data Akhalaia) assistants. My child said that one of the kidnappers was not wearing a mask and she insisted she could identify him. However, my daughter’s statement was ignored.”
Ira Jikia - the Head of Administration of Zugdidi – looked around the ‘alternative’ markets in Zugdidi. Then she met with the victims of the incidents – the traders –and offered to move them to these so called ‘alternative’ markets. But the meeting turned into clash between the two sides, with the traders opposing Ira Jikia.
Opposition parties are also interested in the problem.  The opposition party the ‘New Righters’ held a meeting with the traders in the dark Culture Hall and made many promises of help and assistance.