ზუგდიდის ბაზრის კარების გახსნის თემა დღის წესრიგიდან ჯერჯერობით არ მოხსნილა და ჩანს, კარგა ხანს ასეც იქნება, რადგან ბაზრის კარების პრობლემას ხელისუფლებასა და მოსახლეობის ბაზარში დასაქმებული ნაწილის სერიოზულ დაპირისპირებას ხან ერთ, ხან მეორე ან სხვა კონტექსტში პერიოდულად ემატება აქტუალობა.
ნაწილი მეორე
2005 წლის ივნისში ბაზარში მოვაჭრეები ზუგდიდის რაონულ სასამართლოში ზუგდიდის რაიონის გამგეობის წინააღმდეგ სარჩელით შედიან და ადგილობრივი ხელისუფლებისაგან ბაზრის კარების დაუყოვნებლივ გახსნას ითხოვენ. ივნისის თვეში მოვაჭრეები პროტესტის ნიშნად, ვაჭრობას 12 დღით ისევ წყვეტენ. ქალაქის საარსებო ერთ-ერთი წყარო კარგა ხნით პარალიზებული ხდება. სასამართლო პროცესი ხმაურითა და დაპირისპირებების ფონზე მიმდინარეობს. მოსამართლე ნუგზარ სარიას გადაწყვეტილებას, მოვაჭრეების სარჩელის დაკმაყოფილების თაობაზე, დარბაზში შეკრებილი მოვაჭრეები სიხარულის შეძახილებითა და ზარ-ზეიმით ხვდებიან. რაიონის გამგეობის მოპასუხე მხარედ წარმოდგენილ იურისტს კი სპეციალური ბადრაგი სასამართლოს სათადარიგო კარებიდან გაჰყავს (სათადარიგო კარები აქტუალობას კარგა ხანი ვერ დაკარგავს, რადგან დადარაჯებული მოვაჭრეების რისხვისა და ფიზიკური შეურაცყოფის თავიდან ასაცილებლად ამ კარებით სარგებლობა, ამჯერად თეატრსა და ნაცმოძრაობის ოფისში, კარგა ხნის მანძილზე მოუწევს პარლამენტარ, ნაზი არონიას. მოგვიანებით, მის ბედს მიხეილ მაჭავარიანი და ნაცმოძრაობის ზუგდიდის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძრვანელი პირებიც გაიზიარებენ. ამ ინცინდენტის შემდეგ, მაჭავარიანი ნაცმოძრაობის დისკრედიტაციის მცდელობაზე ალაპარაკდება და განაცხადებს, რომ მოვაჭრეებს ხელისუფლების წინააღმდეგ და რეგიონში გავლენის მოსაპოვებლად იყენებენ. ის არაორაზროვან მინიშნებას გრიშა ქობალიაზე გააკეთებს, თუმცა მის ვინაობას არ დაასახელებს. აქ კიდევ ერთხელ ამოტივტივდება პარლამენტარ ქობალიას ინტერესები).
ადგილობრივ ხელისუფლებას მოვაჭრეებმა პირველი პროცესი მოუგეს
სასამართლოს დადგენილების აღსრულების მომლოდინე მოვაჭრეები ფაქტის წინაშე დგანან: ფინანსური პოლიცია ისევ აქტიურდება და 16 ივნისიდან ბაზარში დახლების აღებასა და კონტრაბანდული სიგარეტების ამოღებას აგრძელებენ. მოვაჭრეები სიგარეტებით ვაჭრობის ფაქტს უარყოფენ და აცხადებენ, რომ მხოლოდ საყოფაცხოვრებო ნივთებით ვაჭრობენ, თუმცა ფაქტია, რომ პოლიცია სიგარეტებს ბაზარში მაინც პოულობს. მოვაჭრეები აქციას აქციაზე მართავენ და ხან ცენტრალური ქუჩების გადაკეტვით, ხან სამხარეო და რაიონის ხელმძღვანელობების ოფისებთან მართავენ ხმაურიან აქციებს. მათთან პერიოდულად ოპოზიციური პარტიებისა და პარლამენტის უმცირესობის წარმომადგენლები ჩნდებიან. ყველა დახმარებას და თანადგომას პირდება მოვაჭრეებს, მაგრამ რეალური დახმარება არსაიდან ჩანს. ბოლო პერიოდში მოვაჭრეებთან ინტენსიურად ჩნდება ზუგდიდის მაჟორიტარი დეპუტატი გოჩა ფიფია, რომელიც მათი საკითხის პარლამენტში დასმას ჰპირდება. ის პირობას ასრულებს და პარლამენტის ერთ-ერთ სხდომაზე მიკროფონთან ბაზართან დაკავშირებულ სიტუაციას ახმოვანებს. მას ირონიით ხვდებიან და საკითხი რეაგირების გარეშე რჩება. ამ ფაქტით აღშფოთებული მოვაჭრეები რაიონის გამგეობასთან პერმანენტულ აქციებს მართავენ. რამდენიმე დღით, სპეცდანიშნულების რაზმის გაძლიერებული დაცვის მიუხედავად, ისინი გამგეობის მუშაობის პარალიზებას ახერხებენ. ბაზრის კარების თემა ცოტა ხნით განზე იწევს, მოვაჭრეები სალარო აპარატებს აპროტესტებენ. ამ დროსაც მათ გვერდით მაჟორიტარი ფიფია დგას. ოდნავ მოგვიანებით, სამეგრელოში პრეზიდენტ სააკაშვილის ვიზიტისას, მოვაჭრეებთან დაკავშირებული ყველაზე ხმაურიანი ინცინდენტი ხდება.
პრეზიდენტის ვიზიტის წინა ღამეს, ნიღბიანები ზუგდიდიდან ბაზრის მოვლენების აქტივისტებს გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანენ. ერთ-ერთი აქტივისტი აქტიური რევოლუციონერი, სააკაშვილის მიტინგის დროს სპეცნაზელების მიერ დაჭრილი ლუიზა ფიფიაა. მოგვიანებით გაირკვევა, რომ ქალბატონები ზუგდიდის კრიმინალური პოლიციის თანამშრომლებმა ქუთაისში, მიტოვებულ სახლში ჩაკეტეს, რათა პრეზიდენტის ვიზიტის დროს თავიდან აეცილებინათ „გაუგებრობები“ ან თუნდაც უსიამოვნო ინცინდენტები. ამ ფაქტს ბევრი მოწმე და თვითმხილველი ჰყავს, ისევე როგორც კიდევ ერთი ბაზრის აქტივისტის, ჯინა კატრტოზიას შვილის გატაცებას, ამიტომაც მათი მიჩუმათება ვერ ხერხდება, თუმცა ეს განსაკუთრებულ ზეგავლენას ვერ მოახდენს სამართალდამცველების იმიჯზე; ისინი ზემდგომთა მითითებით მოქმედებდნენ. ასე, რომ მათი დასჯა არავის უფიქრია. მოვაჭრეებმა პრეზიდენტისათვის ხმის მიწვდენა მაინც მოახერხეს. ეს მისია ბაზრის მოვლენების აქტიური სახის, ჯინა კარტოზიას 13 წლის შვილმა, მარიამ გვარამიამ იკისრა. მან მოვაჭრეების მიერ პრეზიდენტისათვის საგანგებოდ მომზადებული წერილი მის ადრესატს, პრეზიდენტს თავად გადასცა (მოგვიანებით სწორედ ეს ფაქტი გახდება ნიღბიანი პოლიციელების მიერ მისი გატაცების და მუქარის მიზეზი).
ბაზრის პრობლემა ქუჩიდან სასამართლოში ინაცვლებს. პირველ პროცესს მეორე მოჰყვება, მესამე... ყველა სასამართლო პროცესი ბაზარში მოვაჭრეების სასარგებლოდ სრულდება.
ციცო სალია, ბაზარში მოვაჭრე: „ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ (მოსამართლე ნოდარ ცალანი) ისევ მიიღო გადაწყვეტილება ბაზრის გაუქმებული ცენტრალური შესასვლელის აღდგენის თაობაზე. გამგეობამ ტრადიციულად 14 დღის შემდეგ კვლავ გაასაჩივრა გაანაჩენი ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში. ამ შემთხვევაშიც გავიმარჯვეთ. უზენაესი სასამართლოს განჩინებაში,მესამე პუნქტად წერია, განჩინება საბოლოოა და გასაჩივრებას არ ექვემდებარებაო. კარების გახსნას კი არავინ ჩქარობს“.
ბაზარში მოვაჭრეები პარლამენტარ ქობალიას მას შემდეგ გადაემტერნენ, რაც რაიონის გამგებლად მისი შვილი, ალექსანდრე ქობალია დაინიშნა და მათ სასარგებლოდ არაფერი შეიცვალა. მოვაჭრეები უკვე ალექსანდრე ქობალიასგან ითხოვენ სასამართლოს მიერ გამოტანილი განაჩენის აღსრულებას, რომლის თანახმადაც, რაიონის გამგეობას ბაზრის კარების გახსნა ევალება.
ქალაქში ვრცელდება ხმები, მისი ნება რომ იყოს, გამგებელი ქობალია დაუყოვნებლივ გახსნიდა ბაზრის კარებს, რომ არა უგულავას დაინტერესებაო. თავად გამგებელი ბაზართან დაკავშირებით ყოველგვარ კომენტარზე უარს აცხადებს (!), თუმცა დასძენს, რომ ყველაფერი კანონის შესაბამისად მოხდება და ბაზრის კარების გახსნას სასამართლო გადაწყვეტს.
გადაწყვეტილება კი, რომლის არსებობასაც უარყოფს მხარის გუბერნატორი, ზაზა გოროზია,- არსებობს და ის 2005 წლის მაისით თარიღდება. მოვაჭრეები ამ დუმენტის ადგილობრივ გაზეთში გამოქვეყნებასაც აპირებენ და აღშფოთებას ვერ მალავენ გუბერნატორის ამ განცხადების გამო.
ციცო სალია, ბაზრის აქციების აქტიური მონაწილე, ვარაუდობს, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება კვლავ არაფრად ჩააგდებს სასამართლოს გადაწყვეტილებას და ბაზრის კარები ისევ არ გაიღება; მეტიც, ხელისუფლებას ეს ისევე შერჩება, როგორც მის მიერ კანონიერად შესყიდულ ადგილზე თვითნებურად დანგრეული მაღაზია.
ციცო სალია: „მაღაზიები რომ დაანგრიეს მდინარის სანაპიროსთან, იქ ჩემი მაღაზიაც იყო. ის მიწა მე ტენდერით მოვიგე. მაღაზიას 4 წელი ვაშენებდი. სახლი გავყიდე ის მიწა რომ მეყიდა. დამინგრიეს და იმ დროს შეპირებული კომპენსაციაც კი არავის მოუცია. ვიდეოკასეტაზე მაქვს გადაღებული იმ დროს „სპეცნაზი“ დუბინკებით რომ  გვცემდა“.
ბაზრის მოვაჭრეები აცხადებენ, რომ სახელმწიფომ და ადგილობრივმა ბიუჯეტმა ბაზრის კარების ჩაკეტვით 20 000 ლარით იზარალა. მათივე თქმით, ბაზრის შიგნით განთავსებული 450-მდე კერძო მაღაზია ამ პრობლემის გამო ვერ ახერხებს ვაჭრობას.
სასამართლო განჩინების შეუსრულებლობით აღშფოთებულმა ბაზრის მოვაჭრეებმა ივნისის დასაწყისში თვითნებურად გაანგრიეს ბაზრის ჩაბეტონებული ჭიშკარი, მაგრამ სპეცნაზმა მათი თვითნებობა მალევე ალაგმა, მთელი ღამის განმავლობაში იმუშავეს მუშებმა და მოვაჭრეების მიერ განგრეული კარები დილით ისევ ჩაგმანულ- ჩაბეტონებული იყო.
ბაზრის მოვაჭრეები აცხადებენ, რომ „ბაზრის თემას“ ახალი განვითარება მოსდევს. ამჟამად ისინი მინიშნებებიდან აშკარა ბრალდებებზე გადადიან და აცხადებენ, რომ ბაზრის კარების ჩაკეტვით მისი გაკოტრება და შემდგომ გასხვისებაა დაგეგმილი.
ჯინა კარტოზია, ბაზარში მოვაჭრე: „თუ გინდათ მე გეტყვით რაც ხდება. არავისი არ მეშინია. ამ ბაზრის გამო ჩემი შვილი გაიტაცეს, ქმარი პოლიციელებმა ცემეს. არაფერი არა მაქვს დასაკარგი. ბაზრის კარების ჩაკეტვა ყორშიასა (რეგიონში „კოკა-კოლას“ წარმომადგენელი) და გიგი უგულავას (სამეგრელოს მაშინდელი გუბერნატორი) დანაშაულებრივი შეთანხმების შედეგია. ყორშიამ ამისათვის მას 60 000 დოლარი გადაუხადა. ყორშიას მფარველები პარლამენტშიც ჰყავს. ახლა რომ ჩვენი ბაზრის წინ თვითონ ბაზარს ხსნის, იქ წილში ბესო ჯუღელი, თემურ ჭყონია, ფრიდონ თოდუა ალიკა და გრიშა ქობალიები არიან. სხვა პარლამენტარებიც. მე ამას პირველად არ ვამბობ. ეს შეხვედრებისას სოზარ სუბარსაც ვუთხარი, ნაზი არონიასაც; ზურაბ ნოღაიდელსაც შევხვდი, გიორგი არველაძესაც...შედეგად რა?“.
მოვაჭრეები აცხადებენ, რომ ბაზარს მიზანმიმართულად აკოტრებენ და თუნდაც ნიახურის ფასად გაყიდიან, ან გააუქმებენ. ასობით მოვაჭრე კი უმუშევარი დარჩება.
მზია ჭანია, მოვაჭრე: „ჩვენ რა ვქნათ. ყორშიას ბაზარში წინასწარ 1500 დოლარია სავაჭრო ადგილზე გადასახდელი, ყოველთვიურად კი 300 დოლარი. ამდენი თანხა რომ მქონდეს, რა მინდა, შვილო ბაზარში?“ .
„ძველი ბაზრის“ პირდაპირ თემურ ყორშიამ მართლაც დაიწყო საკმაოდ მასშტაბური მშენებლობა. სამშენებლო ტვირთების დაცლა ზოგჯერ საგზაო მოძრაობასაც აფერხებს (ეტყობა ამ ადგილს ასე დაებედა). მოსახლეობის ნაწილისათვის გაუგებარია, თუ ქუჩის მოძრაობისაგან განტვირთვას გეგმავდა ხელისუფლება, ერთი ქუჩიდან მეორეზე ბაზრის გადატანას რა აზრი ჰქონდა.
პიმენ ბულია, პენსიონერი: „აქ სხვა ხდება. უბრალოდ, იმ ბაზარს სხვა მთავრობა ჭამდა, ამ ბაზარში კი თავისი კაცი ყავთ და იმასაც აჭმევენ და თვითონაც შეჭამენ. ეს რა რთული გასაგებია. ბაზარში კი ფული ყრია“.
ნაწილს კი ეს ცვლილებები მოსწონს. ნატა ჟვანია, სტუდენტი: „ძალიანაც კარგია, რომ ბაზრის კარები ჩაკეტეს. რა საჭიროა იქ ბაზარი. სხვაგან უნდა გადაიტანონ. მყიდველიც ეყოლებათ. რა ამბავია, დავიღალეთ ამდენი ხმაურით“.
ქალაქში ხმები დადის, ყორშიას ბაზარი მალე გაიხსნება და გახსნაზე პრეზიდენტსაც ელოდებიანო. იმასაც ამბობენ, გოროზიას ბაზრის მოვაჭრეები სერიოზულ სკანდალს უმზადებენო.

How Much Did Temur Korshaia Pay Ugulava to Lock the Market Gate? (Part 2)
The locking of the Zugdidi market gate is an ongoing issue which is likely to continue for quite some time.  The reason for the market closure is the serious confrontation between the government and traders; an argument that worsens for various reasons as time goes on.
Part Two
In June 2005, market traders appealed to Zugdidi Regional Court against the Head of the Administrative Board of the Zugdidi region, demanding that the market gate be unlocked immediately. In June, as a sign of protest, they stopped trading for 12 days. Because of this one of the life sources of the town was paralyzed.
The trial took place with constant confrontations and quarrels.  However, Judge Nugzar Saria’s verdict – to allow the appeal was received with loud and happy remarks. A solicitor, representing the Administrative Board was led out through the back door by special guards
The back door will remain open for a long time, for MP Nazi Aronia. She must now try to avoid harassment and physical abuse from the traders, waiting for her near the entrances of the theater and the National Movement Office - she will have to keep using the back door.
Following in her steps will be Mikheil Machavariani, as well as the head officials of the Zugdidi regional organization of the Nationalist Movement. After the incident Machavariani should speak up about attempts to discredit the Nationalist Movement and declare that the traders’ manipulative actions aim to combat the government and to get control over the region. He drops explicit hints regarding Grisha Kobalia, but without naming him. MP Grisha Kobalia’s interests emerge once again.
Traders win the first trial against local authority
The traders, waiting for the execution of the courts decision, experienced the following: The Financial Police has restarted its actions and since June 16, it has continued removing stalls from the market area and seizing smuggled cigarettes. However, the traders deny selling untaxed cigarettes and declare that they only sell household goods. It is evident, though, that untaxed cigarettes are still found in the market place.
Traders hold protests continuously, either blocking the central streets, or holding noisy action in front of the regional or district Administrative offices. Periodically, some representatives of opposition parties and the Parliamentary minority appear to visit them. Every official promises help and support, but no real aid has actually been seen yet.
Gocha Pipia, the Zugdidi majority Deputy, frequently meets with the demonstrators and promised to raise their issue in Parliament. He kept his promise and during a Parliament session, he announced the Zigdidi market problem. But the Parliament did not take his statement seriously and it was ignored.
Astonished by this, the traders start arranging ongoing demonstrations in front of the Town Administrative Board. They try to blockade the building for several days, despite the strengthened security presence of the Special Operation Group. The market gate problem was put aside for a while and traders began to protest against cash apparatus. Deputy Gocha Pipia remained with the demonstrators the whole time. Later, during President Saakashvili’s visit to Zugdidi, the noisiest incident took place regarding the traders. .
The night before the President’s visit to Zugdidi, certain people in masks kidnapped the most active demonstrators. One of the activists was Luiza Pipia, an active revolutionary, who had been wounded by a Special Operations Group member during Saakashvili’s former demonstrations.
Later, it becomes clear that the women were kept in a deserted house in Kutaisi by Criminal Policemen to avoid any extra “problems” during Saakashvili’s trip. This incident was observed by many witnesses, as was the kidnapping of Jina Kartozia’s daughter – making it impossible to silence them. Their testimonies however cannot have any impact upon the image of the police; they are simply following orders given by high-ranking officials, therefore nobody considers punishing them.
In any case, the traders managed to inform the President about their situation. The mission was accomplished by 13-year-old Mariam Gvaramia – daughter of the famous activist, Jina Kartozia. She handed a letter written by the traders to the President – an act that later led to Mariam Gvaramia’s kidnapping by masked policemen.
The market problem moves from the street to court
The first, second and third trials, one after another, approved traders’ claims. Tsitso Salia, a market trader states: “Zugdidi District Court (with Judge Nodar Tsalani) made a decision to unlock the market gate. The Town Administrative Board appealed to Kutaisi Appeal Court. Again we won. In the verdict, executed by the Supreme Court, it is written that this verdict is the final one - beyond amendment. Anyway, no one has appeared to unlock the gate”.
After appointing Aleksandre Kobalia, the son of MP Kobalia, as head of the Administration the latter was opposed by the traders and nothing has been improved in their favor. The traders demand the execution of the court verdict - the unlocking of the market gate by Aleksandre Kobalia, as the Town Administration is responsible for it.
There are rumors in the town that if the decision was up to Kobalia and not influenced by Ugulava’s interest in market, he would immediately order the gate to be opened. As for Kobalia himself, he refuses to comment on the fact (!), though adds that this issue will be solved by the court, in accordance with the law.
The solution already exists, dated May 2005, though it this is denied by Regional Governor Zaza Gorozia. The traders are embarrassed to hear the Governor’s statement and demand the solution be published in a local newspaper.
Tsitso Salia, an active participant in the demonstrations, believes that the local government will ignore the court verdict and the market gate will remain locked. Moreover, the government will also not take responsibility for its unlawful destruction of a shop, built on the land owned by Tsitso Salia
Tsitso Salia: “They destroyed many shops along the bank - they pulled down mine as well. I received it via tender. I had been building the shop for 4 years. I sold my house to buy the land. But they destroyed my shop and nobody cared about the promised compensation. I filmed how the Special Operations Group beat us with their clubs”.
According to the traders, the state and local government budget lost 20,000GEL by locking the gate. 450 shops inside the market cannot trade because of this.
Furious about the verdict not being executed, market traders deliberately broke through the cemented market gate. But the Special Operations Group harshly responded to their actions. Throughout the night workers tried hard to restore the damaged gate.
The market traders announced that the “market issue” is likely to continue in future. Now they change from making hints into casting blame and declare that locking the gate was the first step to the alienation of the market building.
Jina Kartozia, a market trader states: “I can tell you everything about what is happening. I am not scared at all. I have nothing to lose. My daughter was kidnapped and my husband beaten for this market. Locking the market gate is the result of a criminal agreement between Korshia (Coca-cola representative in the region) and Gigi Ugulava (former Governor of Megrelia). Korshia paid him 60,000 dollars to do this as a ‘favour’. He has his protectors in Parliament as well. He is opening a trade centre in front of our market, and his co-owners will be Beso Jugheli, Temur Chkonia, Pridon Todua, Alika and Grisha Kobalia as well as other MPs. I am not stating it for the first time. I have already informed Nazi Aronia about it; I have met Mr. Zurab Nogaideli and Giorgi Arveladze, but what was the result?”
Traders declare that the market is being purposely destroyed and it will be sold at the lowest price or left not functioning. Consequently, hundreds of people will remain without work.
Mzia Chania, a market trader asks: “What can we do? You must pay 1500USD for a counter in advance, in addition to the 300GEL monthly rent. If I had so much money, I would not trade in a market!”
In front of the “Old Market” Temur Korshia has begun large-scale building works. The unloading of construction materials occasionally even blocks the traffic (this evidently was the fate of the place). It is beyond the population - what was the use of transferring the market from one street to another, if it would not bring any relaxation to the traffic.
Retired Pimen Bulia states: “Various things are happening here. Simply, the previous market was owned by a different government, but they have their man in this market and they all share in the profits. It is not difficult to understand. And the market is rich in cash.”
Certain parts of society like the changes, Nata Jvania, a student states: “It is good the market gate is locked. A market should not exist there. It must be transferred. The customers will go there too. What is all this noise, we are tired of it”.
There are rumors around the town that Korshia’s market is on its way to being opened and that the President is also expected to be present at the opening. The gossip also says that market traders intend to create a serious scandal for Gorozia.