ჰოლანდიური ავტობუსები – კრახით დამთავრებული ნაადრევად დაწყებული საარჩევნო კამპანია?!
3 თვის წინ, მაშინ, როდესაც ადგილობრივმა ხელისუფლებამ თელავში ჰოლანდიური ავტობუსები დიდი ზარ-ზეიმით შემოიყვანა, მოსახლეობამ იფიქრა, რომ ხელისუფლებამ ხალხზე ზრუნვა დაიწყო. ადგილობრივი ხელისუფლება ირწმუნებოდა, რომ მგზავრობის იაფი ღირებულება თელავის რაიონის სოციალურად გაჭირვებულ მოსახლეობას მდგომარეობას შეუმსუბუქებდა. პრეზიდენტის კახეთის მხარის რწმუნებული, პეტრე ცისკარიშვილი აცხადებდა, რომ ჰოლანდიური  ოცთეთრიანი ავტობუსები მალე კახეთის სხვა რაიონების მოსახლეობასაც მოემსახურებოდა, თუმცა, იაფად მგზავრობის სიამოვნება თელაველებისათვის ხანმოკლე აღმოჩნდა. მოგვიანებით, თელავის რაიონის ხელმძღვანელობამ რეისების რაოდენობა გაანახევრა.
უკმაყოფილო თელაველები ხელისუფლებას ხალხისადმი გულგრილობაში ადანაშაულებენ და აცხადებენ, რომ ხელისუფლება საკუთარ ხალხს საცხოვრებლად ელემენტარულ პირობებსაც არ უქმნის. „ხელისუფლება ყველაფერს საკუთარი თავის წარმოჩენისთვის აკეთებს. როცა ავტობუსი ყოველ ერთ საათში დადიოდა, ბევრი ადამიანისთვის იყო შეღავათი, მაგრამ ახლა ან ისევ ძვირი ტრანსპორტით გვიწევს მგზავრობა, ან რამდენიმე საათი უნდა ველოდოთ იაფ ტრანსპორტს. ხელისუფლება ხალხზე ზრუნვას გადაეჩვია“, -  აცხადებს მაია გოცირიძე.
თელაველი ეთერ მამუკელაშვილის განცხადებით, მოსახლეობას ხელისუფლების ნდობა საბოლოოდ დაეკარგა. „მოსახლეობა სიღატაკის ზღვარს ქვემოთ არის. ამ ავტობუსებით ძირითადად ყველაზე გაჭირვებული ადამიანები მგზავრობენ. უმეტესობა მოხუცები არიან. ამ ხალხისათვის იაფად მგზავრობა საკმაოდ დიდი შეღავათი იყო, მაგრამ ესეც მოუსპეს. ზაფხულის სიცხეში რამდენიმე საათი ტრანსპორტის ლოდინი მათთვის ძალიან ძნელია. ხელისუფლებამ უკვე იმდენი გააკეთა, რომ ხალხს ყველაფრის იმედი დაუკარგა“, – აცხადებს ე. მამუკელაშვილი.
თელაველების დიდი ნაწილი თვლის, რომ ხელისუფლება ყველაფერს მოსაჩვენებლად აკეთებს. მაია გოცირიძის განცხადებით, „სანახაობების დიდოსტატი ხელისუფლება საკუთარ ხალხს ძალიან დაშორდა.“
„ეს საწყალი ხალხის ავტობუსებია. ვისაც ფული აქვს, ის ან საკუთარი მანქანით დადის, ან ტაქსით. გვეგონა, რომ ხელისუფლებამ ეს ავტობუსები ჩვენთვის შემოიყვანა, მაგრამ ისე გამოვიდა, რომ თავისთვის შემოუყვანია და ყველაფერი მოჩვენებითი ყოფილა...“ – აცხადებს გიორგი ქევხიშვილი.
ჰოლანდიური ავტობუსების შესახებ საკუთარი აზრი აქვთ ადგილობრივ ოპოზიციურ პარტიებსაც. პარტია „კონსერვატორების“ თელავის რაიონულ ორგანიზაციაში აცხადებენ, რომ ავტობუსების შემოყვანა ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ნაადრევად დაწყებული საარჩევნო კამპანიის ნაწილი იყო, რომელიც კრახით დასრულდა.
„ავტობუსების შემოყვანა საარჩევნო კამპანიის ნაწილი იყო. ამ კამპანიის დაწყება ხელისუფლებამ რატომღაც ცოტა იჩქარა და ამით წააგო. ავტობუსები ცოტა ადრე ჩამოიყვანეს. ეს მათი პირველი კრახია. ცოტა ხნის შემდეგ აღარც ეს განახევრებული რეისები იქნება. ხელისუფლებას ამ ავტობუსების შენახვა არ შეუძლია“,- აცხადებს პარტია „კონსერვატორების“ თელავის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე ვანო გალახვარიძე.
თელავის რაიონის გამგეობაში ნაწილობრივ ადასტურებენ ადგილობრივი კონსერვატორების შეხედულებებს და აცხადებენ, რომ აღნიშნული ავტობუსების შენახვა სახელმწიფოს უჭირს, სამარშრუტო რეისების განახევრებაც მგზავრთა ნაკადის შემცირებით არის გამოწვეული, თუმცა ირწმუნებიან, რომ რეისები შემოდგომიდან აღდგება. „სასწავლო წლის დამთავრებასთან ერთად შემცირდა მგზავრთა ნაკადიც. ვინაიდან აღნიშნული ავტობუსები სახელმწიფო დოტაციაზე იყო და ხარჯები აჭარბებდა შემოსავლებს, ამიტომ შემცირდა გრაფიკი...“ – აცხადებს თელავის რაიონის გამგეობის კეთილმოწყობის სამსახური უფროსი დავით გრიშიკაშვილი.
ოპოზიციის განცხადებებს აბსურდულს უწოდებენ ადგილობრივი ნაციონალები და აცხადებენ, რომ „სექტემბრიდან მუშაობა სრული დატვირთვით დაიწყება და თელავში დამატებით ახალი ავტობუსებიც შემოვა...“

Three months ago, when local government brought Dutch buses with funfair in Telavi, people started to think that government had begun to care about people. The local government insisted that the cheap transport fare would facilitate the conditions of poor population in Telavi region. Petre Tsiskarishvili, Representative of President to Kakheti Region stated that Dutch buses with twenty-tetri-fare would serve other Kakhetian districts as well. Though, the pleasure of cheap transportation turned out to be short for Telavi dwellers. Later, the Telavi region authority reduced the number of buses in two.
Dissatisfied Telavi dwellers blame the authority for indifferent attitude towards the people and declare that the government does not create even living conditions for their people. “Government does everything to promote itself. When buses ran once an hour, it was a great relief for many people, but now we still have to move by expensive transport means. Otherwise, we have to wait for a cheap bus for hours. The government gave up thinking about the people.” – says Maia Gotsiridze.
According to Eter Mamukelashvili, a Telavi dweller, population does not believe in the government any more. “Population lives below the poverty. The buses were particularly used by the poorest population. Most of them are old people. The cheap transport was real relief for these people, but they have taken away even this chance from them.  Waiting for the bus for several hours in the heat of summer, is really impossible for them. The government has done its best to make people lose belief in them.”-declares E. Mamukelashvili.
Most of Telavi dwellers consider that, government always pretends to do something. According to Maia Gotsiridze, “Government, a master of show, has severed from the people very much.”
“These buses are for poor people. Those who are rich, move by cars or taxis. We thought the government had brought the buses for us, but it turned out that they have done it for themselves and everything was ostentatious...” says Giorgi Kevkhishvili.
Local opposition parties have their views concerning Dutch buses. Telavi regional organization of “Conservators” declares that, delivery of the buses was the part of early opened election campaign by the local authority, which failed.
“The introduction of the buses was the part of election campaign. The government hurried to open campaign and that led them to failure. They delivered buses too early. It is their first failure; a bit later they will not have even those half routs. The government can not keep these buses.”-declares Vano Galakhvaridze, head of Telavi Regional Oganization of “Conservator” party.
The views of the local conservators are partly confirmed at Telavi Administration Board and they declare that the government can not keep above-mentioned buses, the reducing of rout mini buses is the result of passengers’ reduced number, though they assure that the routs will be renewed from Autumn. “Together with the end of school term the number of passengers was reduced. Being on state donation, the buses overdrew the income. That is why, the itinerary was shortened...”- declares Davit Grishikashvili, head of Public Services and Amenities Department at Telavi Regional Administration.
The announcements, made by opposition, are called nonsense by the local Nationals and they say that, “the buses would start their work from September and additional buses would be brought in Telavi as well...”