სამართლიანობის მოთხოვნისათვის ადვოკატებს აპატიმრებენ
ადვოკატები და ადამიანის უფლებების დამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციები ადვოკატთა შევიწროებასა და დევნაზე ალაპარაკდნენ და არაკონსტიტუციური კანონმდებლობის შეცვლას მოითხოვენ. თელავში მოსამართლე ხვიჩა კიკილაშვილმა ადვოკატ ონისე მებონიას 10 დღიანი პატიმრობა იმიტომ შეუფარდა, რომ სასამართლოს კანონის დარღვევისთვის შენიშვნა მისცა.
მართალია, ადვოკატმა 10 დღიანი საპატიმრო ვადა მოიხადა და თავისუფალია, გაჩერებას არ აპირებს და კანონმდებლობის არაკონსტიტუციური ნორმების გაუქმებას ითხოვს. მას მხარდაჭერას ადვოკატთა ასოციაცია და „კონსტიტუციის 42-ე“ მუხლი უცხადებს.
როგორც „კონსტიტუციის 42-ე“ მუხლის წარმომადგენელი მანანა კობახიძე  აცხადებს, ადვოკატი პროცესს შეგნებულად ჩამოაცილეს: „ონისე მებონია მოსამართლემ იმის გამო დააპატიმრა, რომ მიკერძოებისა და უკანონო ქმედებისთვის შენიშვნა მისცა. კერძოდ, მოსამართლე იხილავდა სს საქმეს, სადაც უნდა დაეკითხათ როგორც მოწმე, ისე დაზარალებული. დაკითხვა აზერბაიჯანულ ენაზე მიმდინარეობდა, რაც ადვოკატსა და სხვა პირებს არ ესმოდათ. ამის გამო მებინიამ თარჯიმნის მოყვანა ითხოვა, მაგრამ მოსამართლემ მას არც ეს და არც სხვა შუამდგომლობა არ დაუკმაყოფილა. ამის შემდეგ კი ადვოკატმა გამოხატა პოზიცია, რომ დარბაზში მისი ყოფნა აზრს კარგავდა. მოსამართლემ ის დარბაზიდან გამოაძევა და 10 დღიანი პატიმრობა შეუფარდა.“
როგორც კობახიძე ამბობს, ბოლო პერიოდში მოსამართლეები სს საპროცესო კოდექსის 208-ე მუხლს ბოროტად იყენებენ, რის გამოც მათ საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელი შეიტანეს და ამ მუხლის გაუქმება მოითხოვეს.  208-ე მუხლის მიხედვით, სასამართლოს უპატივცემულობის ან წესრიგის დარღვევისთვის მხარე შეიძლება გამოაძევონ დარბაზიდან, დააჯარიმონ ან დააპატიმრონ 30 დღემდე.
„ეს არის ძალიან სუბიექტური კატეგორია და შესაძლებელია, მოსამართლემ ადვოკატის სრულიად კანონიერი მოთხოვნა უპატივცემლობად მიიჩნიოს და ის დააპატიმროს. ზუსტად ასე მოხდა ამ შემთხვევაშიც. ადვოკატი, რომელიც მისთვის არასასურველი აღმოჩნდა, პროცესს ძალიან მარტივად ჩამოაშორა,“ - ამბობს კობახიძე.
მისივე თქმით, კანონმდებლობაში კიდევ ერთი დარღვევა ის არის, რომ მოსამართლის განკარგულება პატიმრობის შესახებ არ საჩივრდება: „ადვოკატს არცერთ სასამართლო ინსტანციაში არ ეძლევა უფლება, მოსამართლის მსგავსი გადაწყვეტილება გაასაჩივროს. კონსტიტუციის 42-ე მუხლი კი ამბობს, რომ ყველას უფლება აქვს მიმართოს სასამართლოს. გარდა ამისა, „რომის სტატუტის“ მიხედვით, რომელიც რატიფიცირებულია საქართველოს პარლამენტის მიერ, დაუშვებულია პირის დაპატიმრება, დარბაზში წესიგის დარღვევისთვის. სამწუხაროდ, მოსამართლეები ბოლო დროს ამ არაკონსტიტუციური ნორმით ძალიან კარგად სარგებლობენ. ზუსტად იგივე მოხდა ირაკლი კაკაბაძის შემთხვევაშიც. მოსამართლეებმა დაცვის მხარის სრული იგნორირირება, შევიწროება და ზეწოლა დაიწყეს.“
ადვოკატების წინააღმდეგ მიმართულ კამპანიაზე საუბრობს ადვოკატთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრი დავით ასათიანი: „პირველი შემთხვევაა, როცა ადვოკატს სამართლიანობის მოთხოვნისთვის პატიმრობა შეუფარდეს. ყველა ზღვარს გადავიდნენ. ეს ფაქტი არის ნიშანი იმისა, რომ თუ ხმა არ ავიმაღლეთ, უფრო სერიოზულ გართულებებს უნდა ველოდეთ. მსგავს ქმედებებზე ხმაურის ატეხვას და საზოგადოების ყურადღების კონცენტრირებას ვაპირებთ.“
მომხდართან დაკავშირებით, კომენტარები უზენაესი სასამართლოს წარმომადგენლებს ვთხოვეთ. სპიკერი მოსამართლე ნუნუ კვანტალიანი ამბობს, რომ მოსამართლე ჩიტაშვილმა კანონიერი გადაწყვეტილება გამოიტანა და სასამართლო ადვოკატებს არ დევნის: „რაც შეეხება ადვოკატ მებონიას საქმეს, სხდომის დარბაზში, საქმის განხილვის დროს, მან ხმაური დაიწყო, რაზეც მოსამართლემ შენიშვნა მისცა. მან მოსამართლის მიერ უპატივცემლობა არაერთხელ გამოხატა. რაგან მოსამართლემ მისი ეს ქმედება ვერ აღკვეთა, სხდომის დარბაზიდან გააძევა. ადვოკატმა ისევ გააგრძელა მოქმედება. ეს გახდა მიზეზი, რის გამოც ის 10 დღით დააპატიმრეს.“
სპიკერი მოსამართლის განმარტებით, ადვოკატები სასამართლოს მხრდან არ იდევნებიან და თუ მოსამართლე კანონს არღვევს, მის მიერ გამოტანილი გადაწყეტილება უნდა გასაჩივრდეს და არავის აქვს უფლება, სასამართლოს შეურაცხყოფა მიაყენოს.

Lawyers Demanding Justice Are Arrested
Lawyers and Human Rights NGOs are speaking out about the harassment of lawyers and demand changes be made to unconstitutional legislation. Judge Khvicha Kikalishvili, from Telavi, imprisoned lawyer Onise Mebonia for ten days, because he criticized legal violations committed by the Judge.
Although Mebonia is free now, after ten days of detention, he is not going to give up and continues to demand the abolition of unconstitutional standards. The Young Lawyers Association and Article 42 of the Constitution support him.
According to Manana Kobakhidze, lawyer for Article 42 of Constitution, the advocate was consciously excluded from the process. “The reason for Mebonia’s detention was that he pointed out legal violations made by the Judge. The hearing of the criminal code case was mainly conducted in the Azeri language, so it was impossible for the lawyers and other persons to understand what was being said. Mebonia demanded a translator but the judge did not satisfy his requirements. After that Mebonia said that there was no need for him to remain in the Court. The judge kicked him out of the hall and decided to arrest him”.
According to Kobakhidze, Judges exploit Article 208 of the Criminal Code for purposes other than it was originally intended. That is why advocates demand the striking down of this article by the Constitutional Court. According to Article 208, judges have the right to kick out, fine or arrest for a maximum of 30 days, someone who disrupts order in court.
“This is a very personal part of the Code. You never know what the judge will find as an abuse of order. It was the same with Mebonia’s case. The judge simply removed an unwanted lawyer from the case quite easily”, declares Kobakhidze.
Another violation resulting from this article is that the decision of judge cannot be appealed. “Lawyers do not have the right to appeal against this decision in any instance. However, according to Article 42 of the Constitution, everyone has the right to a Court hearing. Moreover, in accordance with ‘The Rome Statute’, ratified by Georgia, arresting a person for disrupting order in the court room is prohibited. Unfortunately, judges have recently been using this unconstitutional standard often. The same thing happened regarding Irakli Kakabadze.”
David Asatiani, a member of the executive council of the Young Georgian Lawyers Association also spoke about the campaign being organized against lawyers. “It is the first time a lawyer has been arrested for demanding justice. This is a violation of every standard. It is a sign that the time has come to resist this trend. We intend to focus public attention on such cases”.
We asked the representatives of the High Court to comment on the case. Judge Nunu Kvantaliani believes that the decision made by Chitashvili was fair and the Court is not harassing advocates. “As for Mebonia’s case – he disrupted order in the court and did not respect the judge. The judge was unable to calm him down, so he kicked Mebonia out of the hall. Later he was detained for ten days”.
Nunu Kvantaliani explained that no one has the right to insult the court and if a lawyer does not agree with a decision made by a judge, they can appeal against it.