იურისტები არასრულწლოვანის 10 წლიან პატიმრობას აპროტესტებენ
სასამართლომ 14 წლის არასრულწლოვან გიორგი ზერეკიძეს ამა წლის 30 ივნისს 10 წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. ამის მიზეზი ის გახდა, რომ ზერეკიძემ ცივი იარაღით  მსუბუქად დაჭრა მოქალაქე ბოჭორიშვილი. ადამიანისა და ბავშვთა  უფლებების დამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციები სასამართლოს გადაწყვეტილებას აპროტესტებენ და აცხადებენ, რომ საქმის გამოძიება არასრულფასოვნად ჩატარდა და სასამართლომ მას არასწორი კვალიფიკაცია მისცა.
რაც შეეხება ინციდენტს, ის 2006 წლის იანვარში მოხდა. სახლიდან გასულ ზერეკიძეს შელაპარაკება მოუვიდა იქვე მდებარე ერთ-ერთი მაღაზიის დისტრიბუტორთან. კერძოდ, ბრალდებულმა შეამჩნია, რომ დაზარალებულმა მანქანა იქ გააჩერა, სადაც მამამისის მანქანის სადგომი იყო. ამის გამო მას შენიშვნა მისცა. ლევან ბოჭორიშვილმა საყვედური არ მიიღო და მათი საუბარი ჩხუბში გადაიზარდა. ზერეკიძემ კი ის მსუბუქად დაჭრა.
პირველადი დაკითხვისას დაზარალებულმა განაცხადა, რომ ზერეკიძე  მას აყაჩაღებდა, თანხა მოსთხოვა  და მასთან ჩხუბი სწორედ ამ მიზეზით მოუვიდა. თვითმხილველები და თავად ზერეკიძე ამბობს, რომ მსგავსი არაფერი მომხდარა. მოგვიანებით დაზარალებულმაც აღიარა, რომ თანხის მოთხოვნას ადგილი არ ჰქონია და მას ჩვენება მისმა დაცვის უფროსმა ძალით დააწერინა, თუმცა სასამართლომ ეს არ გაითვალისწინა და არასრულწლოვანი 10 წლიანი პატიმრობისთვის გაიმეტა.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, პროტესტი როგორც სახალხო დამცველის ოფისმა, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებმაც გამოხატეს. მომხდარ შემთხვევას თბილისის მერიის ბავშვთა უფლებების დაცვის საქალაქო ცენტრიც გამოეხმაურა. ცენტრის იურისტის მაგდა კოტრიკაძის თქმით, დაუშვებელია, არასრულწლოვანი, რომელსაც მძიმე დანაშაული არ ჩაუდენია, 10 წლით დააპატიმრონ.
მაგდა კოტრიკაძე: „მოსამართლე გოგინაშვილმა არსებულ მტკიცებულებათა ერთობლიობა არ გაითვალისწინა. ფაქტის შემსწრე თვითმხილველები ადასტურებენ, რომ ჩხუბის დროს არასრულწლოვან ზერეკიძეს დაზარალებული ბოჭორიშვილისთვის თანხა არ მოუთხოვია, მაგრამ სამწუხაროდ, მოსამართლე დაეყრდნო დაზარალებულის პირველ ჩვენებას.
მეორე დარღვევა ის იყო, რომ დაზარალებულის დაკითხვას მისი სამსახურის დაცვის უფროსი ესწრებოდა, რაც კანონის უხეში დარღვევაა. გამომძიებელი დავით სიხარულიძე ვალდებული იყო, დაკითხვა კანონით დადგენილი წესით ეწარმოებინა და ამ პროცესს მხოლოდ დაზარალებულის ადვოაკატი დასწრებოდა. ზერეკიძეს ის დანაშაული ედება ბრალად, რაც არ ჩაუდენია.“
ზერეკიძეს პატიმრობა 3 მუხლით შეუფარდეს: სს კოდექსის მე-19 მუხლით(დაუმთავრებელი დანაშული), 108-ე მუხლით (განზრახ მკვლელობა) და 179-ე მუხლით (ყაჩაღობა). რაც შეეხება დაზარალებულ ბოჭორიშვილს, მას  აღენიშნებოდა მსუბუქი ხარისხის 2,5 სანტიმეტრიანი ჭრილობა, რომელიც ადგილობრივი ანესთეზიით დაუმუშავდა და ერთი საათის შემდეგ საავადმყოფოდან გაწერეს.
იურისტები სწორედ საქმის არასწორ კვალიფიკაციას აპროტესტებენ. მაგდა კოტრიკაძის თქმით: „ის სასურსათო მაღაზია, სადაც შემთხვევა მოხდა, რამდენიმე ხნით ადრე რამდენჯერმე დააყაჩაღეს. არ იყო გამორიცხული, რომ გამოძიებას ამ საქმეების გაერთიანება სდომოდა. ალბათ, სწორედ ამიტომ თქვეს, რომ ზერეკიძე ბოჭორიშვილს აყაჩაღებდა.“
ბრალდებულის ადვოკატის, დავით მოდებაძის ინფორმაციით, რამდენიმე პირმა ცრუ ჩვენებები დაწერა, რაზეც დაზარადებულს ხელი იძულებით მოაწერინეს.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის, პროექტის „არასრულწლოვანთა სამართლის ადმინისტრირების რეფორმის მხარდაჭერა საქართველოში“ იურისტ-ტრეინერის, ნინო ტოგონიძის განცხადებით: “მოსამართლემ აშკარად არასწორი კვალიფიკაცია მისცა აღნიშნულ ქმედებას. გიორგი ზერეკიძის მიერ ჩადენილ ქმედებას აქვს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 120-ე მუხლით, „ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქი დაზიანება“, ნიშნები. სისხლის სამართლის კოდექსის 120-ე მუხლის თანახმად, „ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქი დაზიანება, რამაც მისი ხანმოკლე მოშლა ან საერთო შრომისუნარიანობის უმნიშვნელო არ არამყარი დაკარგვა გამოიწვია“, ისჯება ჯარიმით ან გამასწორებელი სამუშაოთი ვადით ექვს თვემდე ანდა თავისუფლების აღკვეთით, ვადით ერთ წლამდე.“ ამასთანავე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლის, „ყაჩაღობა“ თანახმად, ყაჩაღობა წარმოადგენს თავდასხმას სხვისი მოძრავი ნივთის მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, ჩადენილი სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის საშიში ძალადობით ანდა ასეთი ძალადობის გამოყენების მუქარით, ანუ, თუ ნამდვილად ჰქონდა ადგილი ყაჩაღობას, მაშინ ზერეკიძის ქმედება უნდა დაკვალიფიცირებულიყო მხოლოდ ერთი, „ყაჩაღობის“ მუხლით.
მტკიცებულებებზე დაყრდნობით, არც ყაჩაღობასა და არც მკვლელობის მცდელობას ადგილი არ ჰქონია. ზემოთქმულიდან გამომდინარე, არასრულწლოვან გიორგი ზერეკიძეს, რომელიც მხოლოდ 14 წლისაა, მის მიერ ჩადენილი ქმედებისათვის აშკარად არაადეკვატური, უმკაცრესი სასჯელი აქვს შეფარდებული.“
14 წლის პატიმრის დასაცავად არასამთავრობო ორგანიზაციები საპროტესტო აქციებს გამართავენ და იმედი აქვთ, არასრულწლოვანს სათანადოდ მიუსჯიან პატიმრობას.

On June 30th a court sentenced 14 year old George Zerekidze to ten years imprisonment. Zerekidze was imprisoned for wounding citizen Bochorishvili with a knife. Human Rights organizations are protesting against the court’s decision and speak about the investigation being unfair.
The incident took place in January 2006 after Zerekidze had a dispute with the magazine distributor. Zerekidze noticed that the victim was parking his car in the spot where his father usually parks his vehicle. The dispute developed into a fight and Zerekidze slightly injured Bochorishvili with a knife.
During his first testimony, Bochorishvili said that Zerekidze had tried to rob him and that was the reason for the fight. Eye-witnesses and Zerekidze himself deny any attempt at robbery. Later, Bochorishvili acknowledged that his first statement was a lie and that he had been forced by the head guard of a shop to make it. However, the Court did not take this into the consideration and sentenced Zerekidze to ten years imprisonment.
Human Rights NGOs and the Ombudsman’s Office have protested against the decision. The Children’s Centre of Tbilisi Municipality also reacted to the case. According to Magda Kotrikadze, the Centre’s lawyer, sentencing a juvenile to ten years, if he is has not been involved in serious crime, is unbelievable.
“The Judge has not considered the whole set of evidence. Eye-witnesses stated that Zerekidze did not ask for money from Bochorishvili during the fight. Unfortunately, the judge only considered his first statement and did not take into consideration the fact that the first testimony was given under intimidation. This is a violation of the law. Zerekidze was accused of a crime he did not commit,” declares Kotrikadze.
Zerekidze was charged with three articles of the Criminal Code; article 19 (an unfinished crime), article 108 (attempted murder) and article 179 (robbery). As for the victim, Bochorishvili, his injuries were not at all serious and he only spent an hour in the hospital.
Lawyers are protesting against the wrongful conviction. Magda Kotrikadze states, “The Grocery was robbed several times in the past. It’s likely that the investigators wanted to connect the cases. That is why they said that Zerekidze tried to attack Bochorishvili”.
According to information from David Modebadze, Zerekidze’s lawyer, several people gave false testimonies.
Nino Togonidze, a lawyer with the Human Rights Information and Documentation Centre and coordinator of the project ‘Juvenile Justice Administration Reform in Georgia’: “The judge wrongly classified the case - Zerekidze should be charged under article 120 of Criminal Code and should be imprisoned for a period of one year. According to article 179, ‘robbery is an attack, committed to misappropriate someone’s property using a threat’. If the robbery really took place, Zerekidze should be charged under this article. It is obvious that 14 year old Zerekidze has been sentenced to ten years illegally.”
NGOs plan to organize protests to support the juvenile prisoner and hope that a just decision will be made.