ფინანსურ პოლიციას ფეხმძიმე ქალის ცემაში ადანაშაულებენ
შიდა ქართლის ფინანსური პოლიციის თანამშრომლები ადამიანების ცემაში არაერთხელ დაადანაშაულეს. მორიგი ფაქტი, გორის რაიონის სოფელ ფლავისმანში მოხდა. კონტრაბანდული ტვირთების გადაზიდვაში ეჭვმიტანილ ფსოურების ოჯახში 17 ივლისს საღამოს ფინანსური პოლიციის თანამშრომლებსა და ოჯახის წევრებს შორის შეხლა-შემოხლა მოხდა. ოჯახის წევრს – ნიკოლოზ ფსოურს თავის არეში ტვინის შერყევა აღენიშნება, ხოლო მისი ფეხმძიმე მეუღლე საავადმყოფოში მოათავსეს. ექიმების განცხადებით, ფეხმძიმე მანდილოსანს ავადმყოფობის შემდგომი გართულება ელოდება.
კონტრაბანდული სიგარეტის შენახვის ბრალდებით დაკავებული ნიკოლოზ ფსოური შიდა ქართლის ფინანსური პოლიციის თანამშრომლებს ფიზიკურ შეურაცხყოფაში ადანაშაულებს. დაკავებულს ახსნა-განმარტება სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა ლევან ჯაჭვლიანმა ჩამოართვა. მისი თქმით, ფსოურს თავის არეში, სახესა და ქვედა კიდურებზე მრავლობითი დაზიანებები აღენიშნება.
ფინანსური პოლიციის უფროსი ზურაბ არსოშვილი აღნიშნავს, რომ მისი თანამშრომლები კანონის სრული დაცვით მოქმედებენ. „ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, ფინანსური პოლიციის თანამშრომლებმა ნიკოლოზ ფოსურის საცხოვრებელ სახლში კონტრაბანდული სიგარეტის სამალავს მიაგნო. ესენი არიან ნამდვილი კონტარაბანდისტები. მას შემდეგ, რაც ჩვენმა თანამშრომლებმა განიზრახეს მათი საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკა, მათი მხრიდან ადგილი ჰქონდა წინააღმდეგობას. მაშინვე ატეხეს ყვირილი. დაუძახეს მეზობლებს და ხელოვნურად დაძაბეს მდგომარეობა. სწორედ ამ შეხლა-შემოხლის დროს დაშავდა რამდენიმე მათგანი. მათი მხრიდან რომ არ ყოფილიყო წინააღმდეგობა, ასეთ შედეგს არ მივიღებდით“, – აცხადებს ზურაბ არსოშვილი.
ნიკოლოზ ფსოურთან ერთად, სამართალდამცავებს ფიზიკურ შეურაცხყოფაში მისი მეუღლეც ადანაშაულებს. იგი ამჟამად გორის რაიონული საავადმყოფოს გინეკოლოგიურ განყოფილებაშია მოთავსებული. ფინანსური პოლიციას ასევე უპირისპირდება გორში მცხოვრები შორენა გაბინაშვილი. შორენა გაბინაშვილის თქმით, უშუალოდ ფინანსური პოლიციის უფროსი ზურაბ არსოშვილი ემუქრება და დაჭერით ემუქრება.
შორენა გაბინაშვილი: „დღეს დაბარებული ვარ ფინანსურ პოლიციაში. უკვე რამდენიმე ხანია, მაწუხებენ და დაჭერით მემუქრებიან. მემუქრებიან, რომ სიგარეტს ჩამიდებენ. მე ვფიქრობ, იმიტომაც გადამეკიდნენ, რომ რვა თვის წინ დამიჭირეს რამდენიმე ბლოკ სიგარეტზე. ასე მეუბნებიან, იმ საქმეს განვაახლებთ და ასეთი გზით დაგიჭერთო. ეს იმ შემთხვევაში მოხდება, თუკი არ გვამუშავებო. სახლში დღე და ღამე არ მძინავს. წლების წინ რომ რამდენიმე ცალ სიგარეტზე დამიჭირეს და რაზეც პასუხი უკვე მაქვს ნაგები, იმ საქმის ხელახლა გახსენებით მემუქრებიან ახლა. იქნებ რამე რეაგირება მოახდინოთ, რომ დღეს რომ მივალ ფინანსურ პოლიციაში, რამე არ მომიწყონ.“
ზურაბ არსოშვილი (ფინანსური პოლიციის უფროსი): „საერთოდ, არ ვიცნობ ეგეთ პიროვნებას. თუ დასაკავებელია პიროვნება, მნიშვნელობა არა აქვს იმას, თუ ვინ იქნება, დავაკავებთ. საერთოდ, არ ვიცნობ ეგეთ პიროვნებას და მაგ საკითხზე ვერანაირ კომენტარს გავაკეთებ. რაც შეეხება სოფელ ფლავისმანში მომხდარ ინციდენტს, მანდ საგანგაშო არაფერია. მე ვესაუბრე ექიმებს, რომლებიც აცხადებენ, რომ ფეხმძიმე ქალბატონს არაფერი საშიშროება არ ემუქრება. უბრალოდ, ამ ქალბატონმა პირადი განცხადების საფუძველზე მოისურვა საავადმყოფოში დაწოლა, რათა ისეთი სურათი შეექმნა, რომ ვითომ სერიოზულად არის დაშავებული. ადგილი აქვს წმინდა წყლის პროვოკაციას და ავანტიურას. დამიჯერეთ, კონტრაბანდისტებთან ბრძოლაში ასეთი ავანტიურისტები ბევრია“.

Shida Kartli Financial Police have again been accused of beating members of the public. The most recent incident took place in the Gori district in the village of Phlavismani. On July 17th there was confrontation between Financial Policemen and the Phsouris, a family suspected of transporting smuggled goods. Nikoloz Phsouri - a member of the family has concussion and his pregnant wife was taken to hospital. According to doctors, the woman is in danger of suffering further complications to her pregnancy.
Nikoloz Phsouri, detained for storing smuggled cigarettes, accuses the Financial Police of physical assault. The detainee’s explanation was given to Levan Jachvliani, a representative of the Public Defender’s Office. According to Jachvliani, Phsouri has numerous injures to his face and legs.
Zurab Arsoshvili, the Chief of Financial Police, points out that his staff act in accordance with the law. “Due to information gathered in operations, the Financial Police have found a secret stash of smuggled cigarettes. They are real smugglers. When our policemen decided to search their house, they tried to resist us. They began shouting, called neighbors and made the situation unnecessarily tense. During this quarrel, some of them were injured. If they had not resisted, we would not have had this outcome,” declares Zurab Arsoshvili.
Nikoloz Phsouri and his wife both accuse the police of physical assault. Now she is in the gynecological department of Gori Regional Hospital. The Financial Police are also opposed by Gori resident Shorena Gabinashvili. According to her, the Chief of the Financial Police, Zurab Arsoshvili himself threatens her with arrest.
Shorena Gabinashvili states: “Today I face charges at the Financial Police station. I have been hassled and threatened with the possibility of arrest for a long time. They threaten to plant cigarettes on me; I think they have targeted me because they arrested me eight months ago with several boxes of cigarettes. They said to me that they would renew the case against me and arrest me. It will happen if I don’t become their informant. I cannot sleep day or night at home. I was arrested for having several boxes of cigarettes and now they threaten to renew the case for which I have already served my sentence. Please, take any measures to protect me from being arrested when I go to the police.”
Zurab Arsoshvili (Chief of Financial Police) states: “I do not know of such person at all. If she is to be arrested, no matter who they are, we should detain them. Actually, I do not know that person and I cannot comment on those facts. As for the incident in Phlavismani, there was no disturbing situation there. I have spoken with the doctors, who state that the pregnant woman is not in any danger. Simply, she decided to go to hospital herself, to paint the picture of a seriously injured person. Stark provocation took place. Trust me; the struggle against smugglers encounters many who would cause such problems.”