თელავის რაიონის გამგებლის ვაჟი ჟურნალისტებს ქუჩაში აგინებს
თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის ვაჟს, ლაშა მამაცაშვილს ჟურნალისტების დანახვაც კი ისე აღიზიანებს, რომ თავს ქუჩაშიც ვერ იკავებს და მათ უწმაწურ სიტყვებს ეძახის. მისი აგრესია ძირითადად იმ ჟურნალისტებისკენაა მიმართული, რომლებიც მისი გამგებელი მამის, გოჩა მამაცაშვილის დირექტივებს არ ემორჩილებიან და თავისუფალი ჟურნალისტიკის პრონციპებს არ ღალატობენ. თელავში იმაზეც საუბრობენ, რომ უმცროსმა მამაცაშვილმა მამა-გამგებლის “დაცვა” საკუთარ თავზე აიღო და დაცვის საკუთარი მეთოდოლოგიაც შეიმუშავა.
ტელეკომპანია “თანამგზავრის” ჟურნალისტი რომან ქევხიშვილი აცხადებს, რომ ის ტელეკომპანია “მზის” რეგიონულ კორესპონდენტ, ხათუნა გულიაშვილთან ერთად ქუჩაში მიდიოდა, როდესაც თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის, გოჩა მამაცაშვილის ვაჟმა, ლაშა მამაცაშვილმა მათ ხმამაღლა დაუსტვინა და ასევე ხმამაღლა უწმაწური სიტყვებით მიმართა.
“მე და ტელეკომპანია “მზის” კორესპონდენტი, ხათუნა გულიაშვილი ქუჩაში ერთად მივდიოდით. ჩვენი დანახვისას მამაცაშვილის ვაჟმა, ლაშა მამაცაშვილმა ჯერ დაუსტვინა და შემდეგ უბინძურესი სიტყვები მოგვაძახა. გამორიცხულია, რომ ასეთი ქმედება სხვების მისამართით ყოფილიყო მიმართული, რადგან იმ დროს ქუჩაში ჩვენს მეტი არავინ იმყოფებოდა...” – აცხადებს რომან ქევხიშვილი.
ტელეკომპანია “მზის” კორესპონდენტის, ხათუნა გულიაშვილის განცხადებით, გამგებლის ვაჟის საქციელი უფროსების აგიტაციის შედეგია. ხათუნა გულიაშვილი თვლის, რომ გამგებლის ვაჟმა ხულიგნობა ჩაიდინა და ჩადენილი დანაშაულისათვის ის აუცილებლად უნდა დაისაჯოს.
“საჯარო მოხელეთა შვილებს საზოგადოების წინაშე გაცილებით მეტი პასუხისმგებლობა აკისრიათ. დარწმუნებული ვარ, რომ მამაცაშვილის ვაჟის ხულიგნობა უფროსების აგიტაციის შედეგია. ვფიქრობ, მისმა იდეოლოგებმა ის სათანადოდ უნდა დასაჯონ და ბოდიშის მოხდა აიძულონ...” – აცხადებს ხათუნა გულიაშვილი.
როგორც გამოირკვა მამაცაშვილი არც შვილის დასჯას აპირებს და არც ბოდიშს მოახდევინებს, რადგან როგორც ტელეკომპანია “თანამგზავრის” კორესპონდენტი, რომან ქევხიშვილი აცხადებს, ინციდენტის შესახებ მან თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელს ტელეფონით აცნობა, თუმცა გოჩა მამაცაშვილისგან შეურაცხყოფის მეტი ვერაფერი მიიღო.
“რადგან მამაცაშვილი სატელეფონო ზარებს არ პასუხობს ხოლმე, მას სატელეფონო შეტყობინება გავუგზავნე, რის შემდეგაც, მან დამირეკა შეურაცხყოფა მომაყენა. მამაცაშვილმა ინტრიგანი და ავანტურისტი მეძახა, თან კატეგორიულად გამაფრთხილა, რომ თავი მისგან შორს დამეჭირა და მისი ტელეფონის ნომერი აღარასოდეს ამეკრიფა. ლანძღვა-გინების შემდეგ მან ტელეფონი გამითიშა...” – აცხადებს რომან ქევხიშვილი.
“ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრს” ბედმა გაუღიმა და ჩვენს სატელეფონო ზარს მამაცაშვილმა უპასუხა, თუმცა მას შემდეგ, რაც შეიტყო, თუ რის გამო “აწუხებდნენ”, განაცხადა, რომ პირადულის შესახებ კომენტარს არ გააკეთებს და ტელეფონი უცერემონიოდ გათიშა. (რატომ არის თელავის რაიონის გამგებლის მოვაელობის შემსრულებლისათვის ჟურნალისტების შეურაცხყოფა პირადული საკითხი, ჩვენთვის დღემდე გაურკვეველია).
ტელეკომპანია “თანამგზავრის” ჟურნალისტი, რომან ქევხიშვილი აცხადებს, რომ მამაცაშვილის და მისი ვაჟის თავხედობა მისთვის მოულოდნელი არ ყოფილა და მათი მხრიდან არც ფიზიკური ძალადობაა გამორიცხული.
“მამაცაშვილს პოლიტიკაში მოსვლამდე ე.წ. „ქურდული ცხოვრება“ ჰქონდა და კრიმინალურ გარჩევებსაც აწარმოებდა. მე ვფიქრობ, რომ კრიმინალის გაზრდილი შვილის თავხედობა გასაკვირი არ არის. როგორც ჩანს ადამიანის მენტალიტეტის შეცვლა ვერც გამგებლის სავარძელს და ვერც „ნაციონალური მოძრაობის“ პარტიულ ბილეთს შეუძლია...“ – აცხადებს რომან ქევხიშვილი.
მამაცაშვილის ვაჟის მხრიდან მომავალში მორიგ ხულიგნობებს არც ტელეკომპანია „მზის“ კორესპონდენტი, ხათუნა გულიაშვილი გამორიცხავს. ის აცხადებს, რომ კანონის წინაშე პასუხი ყველას თანაბრად უნდა მოეთხოვოს. „მსგავსი დამოკიდებულების კიდევ ერთხელ გამოვლენის შემთხვევაში თავს აუცილებლად კანონით დავიცავ...“ – აცხადებს ხათუნა გულიაშვილი.

Telavi District Councilor’s Son Curses Journalists in the Street
The Telavi Districts Temporary Governor’s son, Lasha Mamatsashvili, becomes so irritated at seeing journalists, even in the street, that he cannot help calling them obscene names.  His aggression is directed mainly towards those journalists who do not obey his father’s, (Temporary Governor Gocha Mamatsashvili’s) directives and who do not betray the principles of independent journalism. They say in Telavi that Mamatsashvili junior has taken on the responsibility of ‘defending’ his father and has worked out his own methods for this defense.
Roman Kevxhishvili, a journalist for the TV Company ‘Tanamgzavri’, states that he was walking along the street with Khatuna Guliashvili, a correspondent for TV Company ‘Mze’, when Lasha Mamatsashvili, son of Telavi District Temporary Governor Gocha Mamatsashvili, whistled loudly at them and then assaulted them with foul language.
“Khatuna Guliashvili, the correspondent for TV Company ‘Mze’ and I were walking along the street together. Lasha Mamatsashvili first whistled and then yelled uncensored words at us. It is obvious that those words were not directed to others as there was nobody in the street at that time...” states Roman Kevkhishvili.
As Khatuna Guliashvili, correspondent for TV Company ‘Mze’ states, the behavior of the governor’s son is the result of the man’s agitation. She considers that the governor’s son has committed hooliganism and he must be punished for his behavior.
“The children of public officials are generally responsible for their behavior. I am sure that his behavior was the result of his agitation. I think he must be punished for his ideals properly and make him apologize...” states Khatuna Guliashvili.
As it soon became evident, Mamatsashvili is going neither to punish his son nor make him apologize. Roman Kevkhishvili, correspondent for TV Company ‘Tanamgzavri’, says he called the Temporary Governor after the incident and informed him about the fact but he heard nothing but abuse from him.
“As Mamatsashvili does not respond to calls, I sent him a message, after which he called me back to abuse me. Mamatsahvili called me an unscrupulous provocateur, and categorically warned me to keep away from him and never to dial his telephone number any more. Having finished his assault he disconnected the line...” states Roman Kevkhishvili.
The ‘Human Rights Information and Documentation Centre’ was lucky to be replied to after dialing Mamatsashvili, however after having learned why he was ‘troubled’ he stated that had no wish to speak about personal topics and disconnected the line immediately. Why the Telavi Temporary Governor considers a journalists’ questions as personal is unclear to us.
Roman Kevkhishvili, journalist for TV Company ‘Tanamgzavri’, states that insolence from Mamatsashvili and his son were not at all a  surprise to him and nor should physical violence be excluded.
“Before engaging in politics, Mamatsahsvili had a so called ‘thief’s life’ and he used to arrange criminal settlements as well. I think the insolence of a son, brought up by a criminal father is no a surprise at all. It is obvious that neither the governor’s position nor the ‘National Movement’ registration card can change a person’s mentality...” says Roman Kevkhishvili.
Khatuna Guliashvili, correspondent for TV Company ‘Mze’ also does not exclude the possibility of further hooliganism from Mamatsashvili’s son. She says that everybody must be responsible for their behavior under the law. “If a similar case is repeated I will certainly apply to the law...” states Khatuna Guliashvili.