წელიწადნახევარში გარდაცვლილია 80 პატიმარი
სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში პატიმართა გარდაცვალების შემთხვევები თითქმის ყოველ კვირა ხდება. წელიწადნახევარში 80 პატიმრის გარდაცვალება, არცთუ ისე სახარბიელო სტატისტიკაა და ამის გამო საერთაშორისო ორგანიზაციები იუსტიციის სამინისტროს ხშირად აკრიტიკებენ. ხელისუფლება კი სისტემაში ჩატარებული რეფორმებით იწონებს თავს და პატიმართა გარდაცვალებას მათ ავადმყოფობას უკავშირებს.
გარდაცვლილი პატიმრები
გასულ წლებზე რომ არაფერი ვთქვათ, 2006 წლის მარტო ერთ თვეში - აპრილში გარდაცვლილია 6 პატიმარი:
1. 15 აპრილს 23.00 საათზე იუსტიციის სამინისტროს მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში მსჯავრდებული, 61 წლის ალექსანდრე კოვინი სიმსივნური ინტოქსიკაციის ფონზე განვითარებული გულ-ფილტვის უკმარისობით გარდაიცვალა. ის მკვლელობის ბრალდებით იყო გასამართლებული და 10 წლით პატიმრობა ჰქონდა მისჯილი;
2. იმავე დღეს შიდსისა და კლინიკური იმუნოლოგიის სამეცნიერო-პრაქტიკულ ცენტრში კიდევ ერთი პატიმარი, 37 წლის ემზარ ჯ. გარდაიცვალა. სიკვდილის მიზეზი აივ-ინფექცია, შიდსის ფონზე განვითარებული პნევმოცისტური პნევმონია გახდა. ის 2005 წლის 15 დეკემბერს ყაჩაღობის ბრალდებით იყო დაკავებული;
3. 11 აპრილს იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში ორი პატიმარი გარდაიცვალა. ექიმების ინფორმაციით, 24 წლის ზურაბ ხუცურაულის გარდაცვალების მიზეზი ტუბერკულოზი და სხვა დაავადებები გახდა,
ის 2002 წლის 18 სექტემბერს იყო დაკავებული და 18 წლიანი პატიმრობა ჰქონდა მისჯილი;
4. მეორე გარდაცვლილი მსჯავრდებულის, 18 წლის გიორგი ძველიშვილის დიაგნოზიც ტუბერკულოზი იყო. ის 2004 წლის 13 მარტს დააკავეს და 3  წლითა და 6 თვით პატიმრობა ჰქონდა მისჯილი. ავადმყოფი მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში თბილისის #5 საპყრობილედან 10 აპრილს იყო გადაყვანილი.
5. 30 აპრილს იუსტიციის სამინისტროს მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულების ქირურგიულ განყოფილებაში ფილტვ-გულის მწვავე უკმარისობით, მსჯავრდებული ედუარდ შარიპოვი გარდაიცვალა. ის
რუსთავის #1 დაწესებულებიდან სამკურნალო დაწესებულებაში 2005 წლის 10 მაისს გადაიყვანეს. ის ყაჩაღობის ბრალდებით იყო გასამართლებული და 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა ჰქონდა მისჯილი.
6. იმავე დღეს სამკურნალო დაწესებულებაში კიდევ ერთი განსასჯელი ზაზა ბ.  ტუბერკულოზური ინტოქსიკაციის ფონზე განვითარებული ფილტვ-გულის უკმარისობით გარდაიცვალა.
იუსტიციის სამინისტროს ინფორმაციით, 2005 წლიდან 2006 წლის მაისის მდგომარეობით, გარდაცვლილია 80 პატიმარი. აქედან 2005 წელს 47 პატიმარი (36 ავადმყოფობით, აქედან 10 ტუბერკულოზით, 3 - თვითმკვლელობა, 7 - ჭრილობები და ტრამვები, 1- გაურკვეველი ინტოქსიკაცია). 2006 წლის მაისის ჩათვლით 33 პატიმარი.
გარდაცვალებულ პატიმართა სერიოზული რაოდენობის მიუხედავად, არ არსებობს ფაქტები, როცა კონკრეტული პირები დაისაჯნენ. როგორც ყოველთვის, გარდაცვალების მიზეზად მძიმე ავადმყოფობა სახელდება. არადა, არის ჩამოხრჩობისა და სხეულის დაზიანების შემთხვევებიც.
აღნიშნულ ფაქტებს სახალხო დამცველიც მკაცრად აკრიტიკებს და სამართლიან გამოძიებას ითხოვს. მისი თქმით: „ნამდვილად არ ვიცი არც ერთი შემთხვევა, როცა პატიმართა გარდაცვალების გამო ვინმეს პასუხისმგებლობის საკითხი დაისვა. მინდა, ციხეში მომხდარ ერთ-ერთ მკვლელობას შევეხო, რომელიც სასჯელთაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსის შოთა კოპაძის პერიოდში მოხდა. ამ საქმეზე გამოძიება დასრულდა და ოფიციალური ვერსიით ეს იყო თვითმკვლელობა. ჩვენი ინფორმაციით კი, ეს იყო მკვლელობა. ამის შესახებ რამდენიმე მოწმე საუბრობს. რომლებიც დეტალურად აღწერენ როგორ და რა პირობებში მოხდა მკვლელობა. ჩვენ პროკურატურა საქმის კურსში ჩავაყენეთ და ძიება ხელახლა უნდა დაიწყოს.   მკვლელობის შესახებ ადმინისტრაციამაც იცოდა, რომელმაც გამოძიება შეცდომაში შეიყვანა.“
მისივე თქმით, არის შემთხვევები, როცა პატიმრები იმიტომ იღუპებიან, რომ მათ სამედიცინო დახმარება არ გაუწიეს. შარშან ასეთი ორი შემთხვევი იყო. გამოძიება ალბათ ყოველთვის ტარდება, მაგრამ დასჯილი არავინაა. ეჭვი იმისა, რომ პატიმართა გარდაცვალება ხშირ შემთხვევაში უყურადღებობით ხდება, როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციებში, ისე რიგით მოქალაქეებშიც არსებობს. პრობლემებზე საკმაოდ ხშირად საუბრობს „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“ ხელმძღვანელი ნანა კაკაბაძე. მისი თქმით, არასამთავრობოები რომ არა, პატიმართა გარდაცვლების საკმაოდ ბევრი შემთხვევა არც გახმაურდებოდა: „არაეართი შემთხვევის გახსენება შემიძლია, როცა პატიმართა გარდაცვალების შესახებ ჩვენ გავავრცელეთ ინფორმაცია. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მის შესახებ საზოგადოება ისევე ვერაფერს გაიგებდა, როგორც სხვა შემთხვევებში. ის ციფრები, რომელსაც იუსტიციის სამინისტრო გადრაცვალებული პატიმრების შესახებ ავრცელებს, არასანდო და არაზუსტია“.
პატიმართა სიკვდილიანობით საერთაშორისო ორგანიზაციებიც შეწუხებულები არინ. ერთ-ერთი მათ შორის არის „ჰუმან რაიტს ვოტჩი“ ( Human Rights Watch). მათი ექსპერტები საქართველოში ვიზიტით და პატიმრების მდგომარეობით აღშფოთებულები დარჩნენ. განსაკუთრებით კი პატიმართა გარდაცვალებით, მათი ცხოვრების პირობებითა და არაადამიანური მოპყრობით.

80 Prisoners Die in 1½ Years
Prisoners die in the prison system almost every week. 80 dead inmates in 18 months – it is a frightening statistic, resulting in criticism of the Ministry of Justice by international organizations. The government talks about its reforms and links the death of inmates to their poor health.
Dead Inmates
In April 2006 alone six prisoners died, to say nothing of recent years:
1. On the 15th of April, Alexander Kovin, aged 61, died in the Prison Hospital of the Ministry of Justice. He suffered from heart and lung disease. Kovin was accused of murder and was imprisoned for ten years.
2. Another inmate, Emzar J., 37, died in the Scientific Centre for Clinical Immunology and HIV. The reason for his death was an AIDS related illness. He was arrested on the 15th December 2005.
3. Two prisoners died in the Prison Hospital on the 11th of April. According to doctors, the reason for the death of Zurab Khutsurauli, aged 24, was last stage Tuberculoses (TB). Khutsurauli was arrested on the 18th of September 2002 and was imprisoned for 18 years. He was moved from the prison to the hospital on the 8th of April.
4. Giorgi Dzvelishvili, another inmate also died as a result of TB. He was sentenced to three years, six months in prison. He was transferred to hospital from Prison #5 on April the 10th.
5. Inmate Eduard Sharipov, died in the Prison Hospital of the Ministry of Justice on the 30th of April. He was transferred to the jail hospital from Rustavi Prison #1 on the 10th of May, 2005. He was accused of robbery and was imprisoned for nine years.
6. Another prisoner, Zaza B., died in the same day of TB.
According to the information of the Ministry of Justice, eighty prisoners died between 2005 and May 2006. 47 inmates died in 2005 (36 were ill, 10 suffered from TB, 3 committed suicide, 7 died from different traumas and cuts and 1 from unidentified intoxication). By June 2006, 33 inmates had died.
Despite the considerable quantity of dead prisoners, no one has ever been punished. As usual, information about prisoners’ illness is spread, however there are cases of suicides.
The Ombudsman criticizes those facts and demands fair investigation. “I do not know of any case when anyone was punished because of an inmate’s death. I want to remind you of a case of murder in the prison. It took place in the period when the former head of the Penitentiary Department Shota Kopadze was in office. The investigation process has now finished and according to official data, it was a suicide. But it was a murder - we can present several eye-witnesses. We have informed the Prosecutor’s Office about it and hopefully they will restart the investigation.”
According to Sozar Subari, the reason for the death of inmates is also a lack of medical assistance. Two such cases were raised last year. The idea that often prisoners are dying because of a lack of medical attention exists in the NGO sector as well as in society. Nana Kakabadze, a defender of prisoners’ rights, talks about this quite often. According to her, if it were not for the active work of NGOs, many deaths of prisoners would be hidden. “I can think of several cases, when we were the ones spreading the information about the death of prisoners. Otherwise, society would never learn about these facts. As usual the data, published by the Ministry of Justice is unreliable and inaccurate.”
International organizations are also concerned about the mortality rate amongst prisoners. Representatives of ‘Human Rights Watch’ were alarmed about the living conditions of prisoners, the number of deaths and inhuman treatment.