კვიციანის დასაჭერად ჩატარებულ სპეცოპერაციისას ოჯახი დაზარალდა
6_sek_spec_operacia.gif3 აგვისტოს ღამის 4 საათზე, ხულოს რაიონის სოფელ უჩხოში, გივრაძეების ოჯახში, სამართალდამცავები ემზარ კვიციანს, ცეცხლსასროლ იარაღსა და ასაფეთქებელ ნივთიერებებს ეძებდნენ. ჩხრეკისას სპეცრაზმელებმა ოჯახს გარკვეული ზიანიც მიაყენეს. სპეცოპერაციით შეშინებული ოჯახის წევრები ოპერაციის დეტალებს იხსენებენ.
აჭარის ტრადიციულ სახალხო დღესასწაულზე, შუამთობაზე გივრაძეების ოჯახს სიძე როლანდ აკობარდია და სიძის  დეიდაშვილი, ლტოლვილი (ამჟამად სამეგრელოში მცხოვრები) ემზარ ცობეხია 30 ივლისს ეწვივნენ. დღესასწაული აგარაკ ბეშუმში, აგვისტოს პირველ შაბათ-კვირას, იმართება.
„ჩემი შვილი და სიძე დღესასწაულზე ყოველწლიურად გვსტუმრობენ. აქამდე ეჭვი არავის შეუტანია მათ წესიერებაში და არც სამართალდამცავები დაინტერესებულან მათი საქმიანობით. ჩემი სიძე ბათუმში ცხოვრობს. ტერორისტი თუ იყო, აქამდე რატომ არ აიყვანეს?“, - კითხულობს სიდედრი ნანული აბულაძე.
სპეცოპერაცია გივრაძეების ოჯახში ღამით დაიწყეს. „ხმაურზე გაგვეღვიძა, შუბლთან ავტომატები გვქონდა მობჯენილი. დავიბენით... ხმის ამოღება ვინ გვაცალა, ხელ-ფეხი გაგვიკრეს... თავდაპირველად ყაჩაღები გვეგონა. მე ცუდად გავხდი, შვილები არ მომაკარეს. წყალი ისევ ნიღბიანებმა დამალევინეს. სხვა ოთახებში რა ხდებოდა, არ ვიცოდი. სპეცრაზმელები გვიყვიროდნენ, ტერორისტებს სად მალავთო. მათივე საუბრიდან მივხვდი, რომ სტუმრების ოთახშიც შესულიყვნენ. ჩემს სიძეს წინაღმდეგობა გაუწევია, მისი დეიდაშვილი ემზარ ცობეხია კი უცემიათ კიდეც“.
„შუაღამე იყო, ხმაურზე გამეღვიძა; იარაღიანი და ნიღბიანი პირები ბოროტმოქმედივით ჩვენს თავთან იდგნენ. ჯერ ვერ მივხდი, სიზმარი იყო თუ ცხადი. ემზარ კვიციანი, არ გაინძრეო - ყვიროდნენ. ჩემს დეიდაშვილს კი ჰქვია ემზარი, მაგრამ გვარად კვიციანი არაა. ინფორმაცია უნდა გადაემოწმებინათ და სპეცოპერაცია შემდეგ ჩაეტარებინათ. ასე როგორ შეიძლება“, - განაცხადა გივრაძეების სიძემ, როლანდ აკობარდიამ.
მას შემდეგ რაც სპეცრაზმს, ინფორმაციის შესაბამისად, ემზარ კვიციანი ვერ უპოვია, გივრაძეების სტუმრებისთვის პასპორტები მოუთხოვიათ. „პასპორტი რად მჭირდებოდა, სტუმრად ვიყავი მოყვრის ოჯახში“, - აღნიშნა აკობარდიამ.
სპეცდანიშნულების რაზმი გივრაძეების იმ ნათესავების ოჯახებშიც მისულა, რომლებსაც 30 ივლისიდან 2 აგვისტომდე ცობეხია და აკობარდია სტუმრობდნენ. უფრო მეტიც, სამართალდამცავებმა ისიც იცოდნენ იმ დროისათვის გივრაძეების ოჯახის ორი წევრი აგარაკ ბეშუმში რომ იმყოფებოდა. სპეცდანიშნულების რაზმი აგარაკზეც მისულა. გივრაძეებს ეჭვი აქვთ, რომ სამართალდამცავებთან ისინი მეზობელმა დაასმინა: „რადგან ჩვენს სტუმარს ემზარი ერქვა, ალბათ იფიქრეს, რომ კვიციანი იყო გვარად. პრეზიდენტმა კვიციანის მპოვნელისთვის ჯილდო დააწესა. ეტყობა ჩემს მეზობლებს გამდიდრება მოუნდათ. ალბათ, კვიციანი ტელევიზიითაც არ უნახავთ, თორემ მიხვდებოდნენ, ჩემი სტუმარი ის ემზარი რომ არ იყო“.
ოჯახის წევრები დღემდე შიშის ქვეშ იმყოფებიან: „მართალია, ყველაფერი დასრულდა, ქმარიც და სტუმრებიც გაათავისუფლეს, მაგრამ დღემდე შოკში ვართ. თვალს დავხუჭავ თუ არა, ნიღბიანები მელანდებიან. თუ მარტო ვარ და ხმაური შემომესმა, მგონია ისევ სპეცრაზმელები მოდიან...“, - აცხადებს ნანული აბულაძე.
სპეცოპერაციის შედეგად გივრაძეების ოჯახს მატერიალური ზარალიც მიადგა: „შუაღამე იყო, კარები დაკეტილი გვქონდა. ამიტომ სამართალდამცავებმა კარი შემოამტვრიეს, ბოსლის იატაკიც კი ჩაამტვრიეს, ჭურჭელი დაგვიმსხვრიეს, იარაღს ეძებდნენ და სახლში ყველაფერი ამოატრიალეს. როცა დარწმუნდნენ, რომ სპეცოპერაცია ცრუ ინფორმაციაზე დაყრდნობით ჩაატარეს, წავიდნენ. ისინი კი წავიდნენ, მაგრამ ჩვენ რა დავაშავეთ, ჩვენ ვინ აგვინაზღაურებს ამ ზარალს?“- კითხულობს ოჯახის უფროსი თეიმურაზ გივრაძე.
შინაგან საქმათა სამინისტროს აჭარის მთავრი სამმართველოს უფროსი დავით ბედიას კომენტარი ამასთან დაკავშირებით ასეთია: „კომენტარს არ ვიძლევი. თუ ვინმეს ზიანი მიადგა, სასამართლოს მიმართოს“.

On the 3rd August at 4.00 a.m., law enforcers were looking for weapons and explosives in the family home of the Givradzes, in the village of Uchkho in the Khulo region. Special forces officers harmed the family during the search. The family members, terrified by the special operation, recall the details.
On Shuamtoba, the traditional holiday of Adjara region, held on the 30th July, the Givradzes were visited by their son-in-law, Roland Akobardia and his cousin, a refugee Emzar Tskhovrebadze (who’s temporary residence is in Megrelia).
“My daughter and her husband use to visit us every year for the holiday. Nobody has ever suspected them before and neither have law enforcement been interested in what he does. My son-in-law lives in Batumi. If he were a terrorist, why had he not been detained before?” -Nanuli Abuladze, his mother-in-law wonders.
The special operation was launched upon the Givradzes’ house during the night. “The noise woke us up, we had automatics aimed at our foreheads. We were in shock…Nobody let us say anything, they tied our hands and legs….Initially we thought they were robbers. I fainted, my children were not allowed to reach me. The masked people gave me some water. I did not know what was going on in the other rooms. The special forces members were shouting at us: ‘where are you hiding the terrorists?’ I could tell from their voices that they had entered the room of our guests too. My son-in-law resisted them, but they beat his cousin Emzar Tsobekhia.”
“It was midnight, the noise woke me up; armed masked men like bandits were standing over us. At first I could not understand whether I was dreaming or if it was reality. ‘Emzar Kvitsiani, don’t move” - they were shouting. My cousin’s name is Emzar but his surname is not Kvitsiani. They should gather the information and only afterwards commence the operation. How it can be like this?!” - said Roland Akobardia, son-in-law of the family.
The special forces unit had also visited the families of the Givradze’s relatives, who Tsobekhia and Akobardia had stayed with from 30th July to 2nd August. Moreover, the law enforcers also knew that the two members of the Givradze family were in the Beshumi resort. A special forces unit had gone there as well. The Givradzes suspect that they had been turned in to the police by their neighbour: “As our guest’s name was Emzar, they probably thought Kvitsiani was his surname. The President has offered a reward for the person who finds the rebel. My neighbours seem to want to get richer. They must not have seen Kvitsiani on TV either, or they would have guessed that Kvitsiani was not at my house.”
The family are still overwhelmed: Though everything has ended up alright; both my husband and our guests were released, but we still are shocked. As soon as I close my eyes I see masked people. If I’m alone at home and hear some noise, I think the special forces are coming again…” says Nanuli Abuladze.
The special operation cost the family money as well: “It was  midnight, the door was locked. So they broke into the house through the door, broke our dishes, looking for weapons and turned everything in the house upside-down. Once they were sure the operation was based on false information, they left the house. They left, but who will assess the damage done to us?” asks Teimuraz Givradze, head of the family.
Davit Bedia, Chief of the Adjaran Department of the Ministry of Interior stated: “I will not comment on the facts. Anybody with damage should apply to the court.”