სუხიტაშვილის ნათესავებს ნაკვეთებს ედავებიან
13_sek_suxita.gifგორის რაიონის სოფელ სვენეთში მცხოვრები შატბერაშვილის ოჯახს მიწის ნაკვეთებთან დაკავშირებით პრეტენზია აქვს. ამ საქმეში კი ალეკო სუხიტაშვილის სახელმაც გაიჟღერა. სვენეთი თავდაცვის მინისტრის მოადგილე ალეკო სუხიტაშვილის მშობლიური სოფელია.
სოფელ სვენეთში ჯემალ შატბერაშვილის ოჯახი წლების განმავლობაში მიწის ნაკვეთებს ითხოვს. ჯემალ შატბერაშვილი რამდენიმე ხნის წინ გარდაიცვალა და ამჯერად მისი ვაჟები ცდილობენ საკუთარი უფლებების დაცვას. ოჯახის მოხუცებული წევრი მედიკო შატბერაშვილი აღნიშნავს, რომ წლების განმავლობაში სოფლის ყოფილი გამგებელის დათო ბეჟანიშვილის წყალობით, ოჯახი ნაკვეთებისა და სასახლკარე მიწების გარეშეა დარჩენილი. დათო ბეჟანიშვილს ალეკო სუხიტაშვილთან ახლო ნათესაობა აკავშირებს, ისინი ბიძაშვილები არიან.
მედიკო შატბერაშვილი: „წლების განმავლობაში ჩემი მეუღლე ჯემალ შატბერაშვილი მიწის ნაკვეთების თაობაზე იბრძოდა. კაცი დაავადმყოფდა კიდეც ამ სირბილში და გარდაიცვალა. საკმაოდ მრავალრიცხოვანი ოჯახი გვაქვს. ჩემს ოთხ შვილს არც სასახლკარე მიწის ნაკვეთები მისცეს და არც არაფერი. ნორმით რაც გვეკუთვნოდა, იმას სხვები პატრონობენ. არ გვაძლევენ ჩვენს კუთვნილ ნაკვეთებში მუშაობის უფლბას. ვერ გეტყვით, ურევია თუ არა ამ საქმეში ალეკო სუხიტაშვილის ხელი, მაგრამ ვინც ჩვენს უფლებებს არღვევს, მისი ნათესავები არიან. სადღა არ ვიჩივლეთ, ვის აღარ მივმართეთ, მაგრამ ალიკას (იგულისხმება სუხიტაშვილი) წყალობით ვერსად გავიმარჯვეთ”.
როგორც ირკვევა, ალეკო სუხიტაშვილის ნათესავებმა იმ მიწის ნაკვეთებს დაადგეს თვალი, სადაც ნავთობსადენი გადიოდა და საიდანაც საკმაოდ სოლიდური შემოსავლები მიიღეს. ერთ-ერთ ასეთ „პრესტიჟულ“ ადგილზე მოხვდა შატბერაშვილების ოჯახის კუთვნილი მიწის ნაკვეთები, რომლებსაც რეალურად სხვები დაეპატრონნენ.
შატბერაშვილის ოჯახი იხსენებს, რომ როდესაც მიწის პრივატიზაცია დაიწყო, მიწის გაცემის კომისიამ სოფელში არსებული მიწები გადაზომა, დანომრა და მოსახლეობას დაურიგა. ნავთობსადენის ადგილას მდებარე 0,30 ჰა მიწის ფართობი შატბერაშვილებსაც ერგოთ. მართალია სოფლის საკრებულოში მიწის ნაკვეთის ნომერი მისცეს, მაგრამ ამ მიწის ნაკვეთის საძებნელად წასულმა ოჯახის წევრებმა მიწის კუთვნილ ნაკვეთს ვერ მიაგნეს. ადგილი, სადაც საკრებულომ ნაკვეთი გამოუყო შატბერაშვილების ოჯახს, მდებარეობს სოფლიდან ერთ კილომეტრში და „უყვედურას“ მიწებს ეძახიან.
2000 წლამდე აწ გარდაცვლილმა ჯემალ შატბერაშვილმა ჯერ რაიონის გამგეობას, შემდეგ სოფლის მეურნეობის სამმართველოს უფროსს მიმართა წერილობით, რომ დახმარებოდნენ მიწის ნაკვეთის მიღებაში. მაშინ გორის პროკურორი ალეკო სუხიტაშვილი იყო და ვარაუდობენ, რომ სწორედ სუხიტაშვილის გავლენის წყალობით, შატბერაშვილის ოჯახს ყურადღება არავინ მიაქცია.
გარდა ამისა, ჯემალ შატბერაშვილის ოჯახმა 2001 წელს მეზობლებთან ერთად მიწის ფართობები იჯარით აიღო. იმავე წელს ჯემალ შატბერაშვილი იჯარით აღებულ მიწის ნაკვეთებზეც აღარ შეუშვეს. როგორც ოჯახის წევრები იხსენებენ, ალეკო სუხიტაშვილის ახლობლებმა ოჯახს იჯარით აღებულ მიწებიდან 0,20 ჰა მიწის ფართობის დათმობა მოსთხოვეს; რომ არაფერი გამოუვიდათ მოიჯარეები სუხიტაშვილის ახლობლებს 0,60 ჰა მიწის ნაკვეთში აღარ შეუშვიათ. უფრო მეტიც, მოიჯარეების დამუშავებულ ფართობზე ტრაქტორი გადაატარეს და ნათესები გაანადგურეს. სწორედ ეს ფაქტი იყო უკანასკნელი წვეთი ჯემალ შატბერაშვილისთვის და იგი სულ მოკლე ხანში გარდაიცვალა.
მედიკო შატბერაშვილი (ჯემალ შატბერაშვილის მეუღლე): „მე ბეჟანიშვილებთან პიროვნულად არავითარი დაპირისპირება არ მაქვს. უბრალოდ ჩვენს კუთვნილ მიწის ნაკვეთებს ვითხოვ. 2003 წელს აეროპლანით გადაღებულ ფოტოზე ჩვენი ნაკვეთი ზუსტად იმ ადგილზე დაფიქსირდა, სადაც კოდით გვქონდა მონიჭებული, ხოლო მიწის მართვის დეპარტამენტიდან ოფიციალური საკუთრების მოწმობის დამადასტურებელი მოწმობაც მოგვივიდა. მიუხედავად ამისა, სამართალს მაინც ვერ მივაღწიეთ”.
ჩვენ თავდაცვის მინისტრის მოადგილეს ალეკო სუხიტაშვილს დავუკავშირდით.
ალეკო სუხიტაშვილი: „მე არც შატბერაშვილის ოჯახს ვიცნობ და არც დათო ბეჟანიშვილს. ბეჟანიშვილი არც ჩემი ნათესავია და არც ბიძაშვილი“.
მართალია, ალეკო სუხიტაშვილი კატეგორიულად უარყოფს ბეჟანიშილებსა და შატბერაშვილებთან რაიმე ურთიერთობას, მაგრამ სოფელ სვენეთში სუხიტაშვილი, ბეჟანიშვილი და შატბერაშვილები მეზობლები არიან. უფრო მეტიც, ალეკო სუხიტაშვილის საცხოვრებელი სახლი დათო ბეჟანიშვილისა და შატბერაშვილების საცხოვრებელი სახლის შუა მდებარეობს. სხვა მეზობლები იმასაც ამბობენ სოფელში, რომ მოდავე მეზობლები “ერთად არიან დაზრდილები“.
სოფელ სვენეთის ყოფილი გამგებელი დათო ბეჟანიშვილი და მისი ახლობლები წაყენებულ ბრალდებებს უარყოფენ. მათი თქმით, კარის მეზობლებს სადავო არაფერი აქვთ. დათო ბეჟანიშვილის ახლობლები იხსენებენ, რომ პირიქით, ალეკო სუხიტაშვილი შატბერაშვილების ნათესავები უფროაო. უკანასკნელ პერიოდში ალეკო სუხიტაშვილმა დათო ბეჟანიშვილისგან სასახლკარე ნაკვეთი იყიდა, სადაც საცხოვრებელი სახლი აიშენა.
სოფლის ამჟამინდელი გამგებელი ქეთევან მარკოზაშვილი გორის რაიონის გამგეობის სხდომებზეც არაერთხელ აღნიშნავს, რომ აეროპლანით გადაღებული ფოტოები არაზუსტია, რაც მოსახლეობას შორის სერიოზულ დაპირისპირებს იწვევს. ქეთევან მარკოზაშვილის აზრით, ახლად შექმნილი მიწის საკუთრების დამადასტურებელ პასპორტებში მონაცემები არაზუსტია. სწორედ ასეთი პასპორტი აქვთ ხელთ შატბერაშვილების ოჯახს, რომლის რეალურობაში ეჭვი სოფლის ამჟამინდელ გამგებელს შეაქვს.
სოფლის ამჟამინდელი გამგებელი ქეთევან მარკოზაშვილი და თავდაცვის მინისტრის მოადგილე ალეკო სუხიტაშვილი კი ალალი დეიდაშვილები არიან.

13_sek_suxita.gifThe Shatberashvilis from the village of Sveneti in the Gori District complain about plots of land. Aleko Sukhitashvili’s name has been mentioned in relation to the case. Sveneti is the Deputy Defense Minister, Aleko Sukhitashvili’s native village.
The Shatberashvilis have been demanding plots of land in the village of Sveneti for years. Jemal Shatberashvili died some time ago and now his sons are trying to protect their rights. The oldest member of the family Mediko Shatbershvili says that her family has remained without land because of former village councilor Dato Bezhanishvili. Dato Bezhanishvili is Sukhitashvili’s close relative - they are cousins.
Mediko Shatberashvili says: “My husband Jemal Shatberashvili was fighting for the land for years. The man got ill and died in this struggle. We are quite a large family. My four children were given neither plots nor anything else. The plots that were due to be ours now belong to others. They do not let us work on our land. I cannot say whether Aleko Sukhitashvili has any dealings in it, but those who are violating our rights are his relatives. We have sued in several instances, applied to many people but because of Alika (meaning Sukhitashvili) we could not win anywhere.”
As it later became clear, Aleko Sukhitashvili’s relatives chose the land where through which the oil-pipe runs. Thus they earned quite a large amount of money. The land owed to the Shatberashvili’s was in this ‘prestigious’ spot, however this plot was taken by others.
The Shatberashvilis recall that at the launch of the land privatization campaign, the distribution commission measured the land, numbered it and gave to the villagers. 0.3 hectares of land marked for their family was located along the route of the pipe-line. Although they were given the number of the plot at the village board, they could not find it when arrived at the site. The land apportioned for them by the board is located one kilometer away from the village, a place known as ‘Ukvedura’.
Before 2000, the late Jemala Shatberashvili had applied first to Regional Administrative Board and then to the Chief of the Agricultural Department to help him to secure the plot. At that time, the Gori Prosecutor was Aleko Sukhitashvili and they supposed that it was for this reason the Shatberashvilis were not paid any attention.
Besides this, Jemal Shatberashvili’s family rented some land together with neighbors in 2001. However he was not let onto his rented land that year either. As family members say, Aleko Sukhitashvili’s relatives demanded 0.2 hectares of his land. As their demanded went unheeded, Sukhitashvili’s relatives refused to allow the renters onto their land of 0.6 hectares. Moreover, they drove a tractor over a cultivated plot and spoiled the crops. It was the last straw for Jemal Shatberashvilii and shortly after this he died.
Mediko Shatberashvili, (Jemal Shatberashvili’s wife) says: “I have no quarrel with the Bezhanishvilis at all. I simply demand my land back. In 2003 our plot was photographed from an airplane exactly in the place where our code showed it should be. Besides that we have also received the document affirming our ownership of it. However we cannot obtain justice.”
We got in touch with the Deputy Defense Minister, Aleko Sukhitashvili.
Aleko Sukhitashvili states: “I know neither the Shatberashvilis nor Dato Bezhanishvili. The later is neither my relative nor cousin.”
Though Sukhitashvili categorically denies any relationship with the Shatberashvilis or Bezhanishvilis, they are close neighbors to him in the village of Sveneti. Moreover Aleko Sukhitashvili’s house is located between the houses of the Shatberashvilis and the Bezhanishvilis. Other of the neighbors says that the parties grew up together, since their childhood.
The former governor of Sveneti, Dato Bezhanishvili and his people deny the accusations. According to them there is no argument between with their next-door neighbors. Dato Bezhanishvili’s relatives say that Aleko Sukhitashvili is the Shatberashvilis’ relative rather than theirs. Recently Aleko Sukhitashvili bought a plot from the Shatberashvilis and built a house on it.
The current village governor, Ketevan Markozashvili, often declares at Gori District Administrative Board meetings that the photos taken by plane are fraudulent and cause serious disagreements between families. She thinks the data in the new land ownership certificates is fraudulent. The Shatberashvilis have such a certificate and the councilor casts suspicion over its authenticity.
Ketevan Markozashvili, the present village governor and the Deputy Defense Minister are also cousins.