ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი ქალი დააპატიმრეს
არასამთავრობო ორგანიზაციები ოჯახური ძალადობის წინააღმდეგ გამოდიან და ხელისუფლებას ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისკენ მოუწოდებენ. მათი გააქტიურება თბილისში 29 აგვისტოს მომხდარმა უბედურმა შემთხვევამ გამოიწვია, როცა სამართალდამცველებმა ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი, 32 წლის ფეხმძიმე ნათია ჯანელიძე დააპატიმრეს.
რაც შეეხება ტრაგედიის ისტორიას, როგორც ირკვევა, 3 შვილის დედა ნათია ჯანელიძე მისი მეუღლის, სადახლოს პოლიციის უფროსის ნუკრი ჯანელიძისგან მუდმივ ძალადობას განიცდიდა. 29 აგვისტოს კი ძალადობა ისევ განმეორდა. ნუკრი ჯანელიძემ მეუღლე ქუჩაში გააგდო. მან კი ამის შესახებ საკუთარ მამას შეატყობინა. გახშირებული მსგავსი შემთხვევებით შეწუხებული ნათია ჯანელიძის მამა კი სიძის სახლში მივიდა და მისივე ცეცხლსასროლი იარაღით მოკლა.
ნათია ჯანელიძის მამამ - ვახტანგ თელიამ დანაშაული აღიარა და თქვა, რომ  არ ნანობს, რადგან მისი შვილი და შვილიშვილები მედმივად მსგავს ძალადობას განიცდიდნენ. მათ კი პოლიციის დახმარების იმედი არ ჰქონდათ, რადგან მოძალადე თავად ერთ-ერთი მაღალჩინოსანი იყო.
სამართალდამცველებმა თელიასთან ერთად დანაშაულის ჩადენის წაქეზების ბრალდებით, მისი შვილი, 4 თვის ფეხმძიმე  ნათია ჯანელიძეც დააკავეს. მას სასამართლომ 2 თვიანი წინასწარი პატიმრობა მიუსაჯა. საკანში ჯანელიძეს მუცელი მოეშალა. ცნობილია ისიც, რომ ის მეუღლემ 14 წლის ასაკში მოიტაცა.
ოჯახური ძალადობის წინააღმდეგ მებრძოლი არასამთავრობო ორგანიზაციები მსხვერპლის დაკავებას აპროტესტებენ და მის გათავისუფლებას ითხოვენ. როგორც კავკასიის ქალთა ქსელის ხელმძღვანელი ნინო ციხისთავი აცხადებს: „საქართველოში ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი ისევ ციხეში ჩასვეს. ამჯერად მან ხმამაღლა თქვა, რომ მასზე  ხორციელდებოდა ძალადობა ქმრის მხრიდან. ოჯახური ძალადობის შესახებ ახლობლების ინფორმირება თურმე საქართველოში წაქეზების ტოლფასია და სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე მუხლით ისჯება. სამწუხაროდ, როცა მოძალადე პოლიციის მაღალი თანამდებობის პირია, ძალადობის მსხვერპლი პოლიციას დაცვისთვის ვერ მიმართავს. ამ შემთხვევაში მსხვერპლმა ზუსტად იცის, რომ ამ ქმედებას შეიძლება ძალადობის უარესი ფაზა მოჰყვეს. რისთვის ისჯება ნათია ჯანელიძე? ვის უნდა მივმართოთ, როცა მოძალადე თავად პოლიციელია?“
კავკასიის ქალთა ქსელის წარმომადგენელთა ინფორმაციით, საქართველოში ოჯახური ძალადობის სტატისტიკა საკმაოდ მაღალია. 2006 წლის 9 თვეში დაფიქსირებულია დაახლოებით 2000-მდე შემთხვევა, თუმცა ეს რეალურ სურთს არ ასახავს, რადგან მსხვერპლნი ოჯახური ძალადობის სააშკარაოზე გამოტანას ერიდებიან. მათივე ინფორმაციით, საქართველოში ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი ყოველი მეოთხე ქალბატონი ხდება. რაც შეეხება ფეხმძიმეებს, ყოველი მე-7 ძალადობას განიცდის.
არასამთავრობო ორგანიზაციები და სახალხო დამცველის ოფისი ხელისუფლებას ახსენებს, რომ ევროკავშირის კარები ყველა იმ ქვეყნისთვის ჩაკეტილია, ვინც ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთ აპატიმრებს. „სერიოზული პრეტენზია მაქვს შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილთან. როგორ უნდა მჯეროდეს საქართველოში პოლიციის, თუ მისი მაღალჩინოსნები საკუთარ ოჯახებში ახორციელებენ ძალადობას?“ - კითხულობს ციხისთავი.
საქართველოში ოჯახურ ძალადობასთან დაკავშირებით შეშფოთებულია გაეროც. გაეროს ქალთა კომიტეტის დასკვნით, საქართველოში ქალთა მიმართ ძალადობა, მათ შორის ოჯახური ძალადობა, ფართოდაა გავრცელებული. კომიტეტი დაჟინებით მოითხოვს მონაწილე ქვიყნებისგან (საქართველო) უმაღლეს პრიორიტეტთა ნუსხაში შეიყვანოს კანონი ოჯახური ძალადობის აღკვეთის, მსხვერპლათა დაცვისა და დახმარების შესახებ და ფართოდ მოახდინოს ამ კანონის პოპულარიზება მთელ საზოგადოებაში. ასევე, ძალოვანი უწყებების წარმომადგენლებისა და  სხვა სახელმწიფო მოხელეების პასუხისმგებლობა ამ მიმართულებით გაიზარდოს  და მეტი აქტიურობა გამოიჩინონ მსხვერპლ ქალთა მიმართ.

Victim of Family Violence Arrested
Georgian NGOs protest against family violence and call the state to support the victims of violence. Their activation was connected with the arrest of 32 years old pregnant Natia Janelidze, who was the victim of family violence herself.
Janelidze’s story looks like following: mother of three children was often under the harassment of her husband, the head of Sadakhlo Police department Nukri Janelidze. On the 29th of August harassment against her was repeated again. Nukri Janelidze  turned out his wife from the house. Natia called her father and informed him about it. The father of victim, annoyed by the behavior of his son-in-law, went to his house and killed him with Janelidze’s own gun.
Natia Janelidze’s father, Vakhtang Telia acknowledged the crime and added that he is not sorry of doing so, as his daughter and grand children were leaving in continuous stress. According to Telia, they did not hope that police would help them, as the violator was one of the high rank officials.
Law enforcers, together with Telia, arrested Natia Janelidze, pregnant wife of killed Nikri Janelidze. She is accused in encouragement of the crime. The court sentenced her two months of preliminary arrest. She lost her unborn child in the prison. Natia Janelidze was captured when she was 14 years old.
Non governmental organizations fighting against family violence protest against Janelidze’s arrest and demand her urgent release. According to Nino Tsikhiseli, the head of Caucasian Women Network: “The victim of family violence was arrested. She announced that harassment from her husband had a daily character. Unfortunately, it turned out, that informing family members about your problems means encouragement of the crime.  Sadly, if the victim of family violence is a wife of a policeman, she can not ask law enforcers for help. For what is Natia Janelidze punished? Who will help the victims, when oppressor is a policeman himself?”
According to Caucasian Women Network the number of family violence in Georgia is quite high. Only two thousand cases were registered during 2006. However, it is not the real number, as most of victims do inform neither police, nor NGOs about it. Every fourth woman in Georgia becomes a victim of family violence, every seventh is pregnant.
NGOs and the Ombudsman’s Office remind state that the doors of Europe are closed for the countries, which have high index of family violence. “I have serious pretence towards Vano Merabishvili, the Minister of Internal Affairs. How I can trust Georgian police, when they use violence in their own families?” – asks Tsikhistavi.
UN is also concerned about situation on family violence in Georgia. According to the findings of UN Committee on Women’s Issues, violence against women, as well as family violence is frequent in Georgia. The Committee insists to put the law against family violence in the list of priorities of the country. Also demands to raise responsibilities of policeman and high rank officials about this issue and pay more attention to women victims.