კახეთში, საპატრულო პოლიცია ხალხს ეთავხედება და ატერორებს
patrol.jpg შსს საპატრულო პოლიციის კახეთის სამმართველოს დაარსებიდან 2 წლის შესრულებასთან დაკავშირებით, საზეიმო ღონისძიებები თელავში ჯერ კიდევ სექტემბრის თვის ბოლოს იყო დაგეგმილი, თუმცა წინასაარჩევნო მზადების გამო ღონისძიებები ოქტომბრისთვის გადაიდო. მანამდე კი სოციოლოგიურმა ჯგუფებმა ზედიზედ გამოაქვეყნეს გამოკითხვის შედეგები, რომლის თანახმადაც, კახეთის საპატრულო პოლიცია მაღალი რეიტინგით სარგებლობს. გამოკითხულთა დიდი ნაწილის შეფასებით, პატრული ზრდილობიანი და სამართლიანია ყველასთან, არადა ეს ასე სულაც არ გახლავთ. ამაში თავად დავრწმუნდით, როცა, ახალგაზრდა პოლიციელებმა სიტყვიერი შეურაცხყოფის მოყენების შემდეგ ხელბორკილის დადებაც დაგვიპირეს.
“ამა წლის 8 სექტემბერს, დილით ჩემი კუთვნილი მანქანით მეგობრის დედა, კახეთიდან თბილისის საავადმყოფოში გადამყავდა. ბარჯისხევში წყალი ავიღეთ. მანქანაში ჩაჯდომისას მე უსაფრთხოების ღვედი გადავიჭირე, ჩემმა მეგობარმა კი დედამისს სასმელი წყალი მიაწოდა, რა დროსაც მანქანა დავძარით, რაც პატრულმა შენიშნა და მალევე გაგვაჩერა. უსაფრთხოების ღვედების გამოყენების გარეშე მანქანის მართვის გამო დაგვაჯარიმეს, თუმცა მანამ დაგვაჯარიმებდნენ უაზროდ იცინოდნენ, რის გამოც ჩემი მეგობარი მანქანიდან გადმოვიდა და მათ სთხოვა, რომ საჯარიმო ქვითარი იქნებ დროულად გამოეწერათ. მდგომარეობაც აუხსნა მათ. პოლიციელმა, რომელმაც მიუხედავად ჩვენი მოთხოვნისა, არც ვინაობა დაგვისახელა და დაჯარიმებამდე არც ჩვენი უფლებები განგვიმარტა, ჩემს მეგობარს უთხრა, „ბევრს ნუ მიედ-მოედები, წადი და მანქნაში დაეგდეო“, რაზედაც ეს უკანასკნელი აღელდა და მათ ზრდილობისაკენ მოუწოდა. ამას პატრულების მხრიდან კიდევ უფრო მწვავე რეაქცია მოჰყვა“,- აცხადებს მძღოლი. მისი თქმით, პოლიციელები მის მეგობარს დაემუქრნენ კიდეც. „უთხრეს, მუშაობაში ხელს გვიშლი და თუ არ მოგვშორდები და არ შეგვეშვები ბორკილებს დაგადებთ და დედაშენს საავადმყოფომდეც ვერ გაყვებიო. ჩემმა თანმხლებმა პატრულების ასეთი უხეშობა ვერ მოითმინა და მათ უთხრა, რომ საკუთარ უფლება - მოვალეობებს აჭარბებდნენ, რამაც ისინი კიდევ უფრო გაამხიარულა. ისიც კი უთხრეს, „ფეხები არავის მოსჭამოო“ და ამით დავშორდით ერთმანეთს, სიტუაციის გამწვავება აღარ გვინდოდა“,- ამბობს მძღოლი, რომლის გვარ-სახელსაც შეგნებულად არ ვასახელებთ.
მომხდარის შესახებ შსს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს უფროსს დავით ტაბუცაძეს აცნობეს და აღნიშნული პოლიციელების ვინაობის დადგენაც სთხოვეს, რასაც იგი დაპირდა, მაგრამ უშედეგოდ. „ამჟამად, საპატრულო პოლიციის უფროსისგან უკვე წერილობით ვითხოვთ საჯარიმო ქვითრის #118326 ხელმომწერი პოლიციელების ვინაობის დადგენას და მათი პასუხისმგებლობის საკითხის დასმას ჩვენი შეურაცხყოფისა და თავხედობისათვის. გარდა ამისა, საინტერესოა, რატომ იჩენს გულგრილობას საპატრულო პოლიციის კახეთის სამმართველოს უფროსი სამმართველოს თანამშრომლების უღირსი საქციელების მიმართ და რატომ ტოვებს უყურადღებოდ მოსახლეობის საჩივრებს“,- კითხულობს შეურაცხყოფილი მოქალაქე, რომელსაც ვითარების ამჯერადაც გაურკვევლობის შემთხვევაში, გადაწყვეტილი აქვს შსს გენერალურ ინსპექციას მიმართოს.
პატრულს ემდურებიან კახეთის სხვა ქალაქებშიც. როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ მოქალაქე თამარ ქაჩლიშვილმა განუცხადა, მათ წინასაარჩევნოდ არ მისცეს დამოუკიდებელი კანდიდატის საარჩევნო პლაკატების გაკვრის საშუალება და ქმედების განხორციელების შემთხვევაში დაჭერით დაემუქრნენ. „მუქარასთან ერთად მათი მხრიდან ჩვენს მიმართ ადგილი ჰქონდა სიტყვიერ შეურაცხყოფას, აგდებულ დამოკიდებულებას და ა.შ.“,- აღნიშნავს ქ. გურჯაანის მკვიდრი.
საპატრულო პოლიციის წარმომადგენელთა მისამართით ბრალდებებს უარყოფს საპატრულო პოლიციის კახეთის სამმართველოს უფროსი დავით ტაბუცაძე. მისი თქმით, ასეთ ინფორმაციებს პატრულის არაკეთილმოსურნე ადამიანები ავრცელებენ. რაც შეეხება ზემოთხსენებულ კონკრეტულ შემთხვევას, ბატონი ტაბუცაძე ვითარების და იმ პატრულების ვინაობის გარკვევას დაგვპირდა, რომლებმაც მოქალაქეებს შეურაცხყოფა მიაყენეს და სრულიად უმიზეზოდ ხელბორკილის დადებაც დაუპირეს, თუმცა საპატრულო პოლიციის უფროსმა ჩვენი შემდგომი სატელეფონო ზარები, ტრადიციულად უპასუხოდ დატოვა.

Patrol Police Treat People Blatantly and Terror Them in Kakheti
patrol.jpgRegarding two years anniversary since establishment the Patrol Police Kakheti Department within Interior Ministry celebrating ceremonies were planned for late September, however because of pre-electoral preparations it was postponed till October. Beforehand social groups have published the results of questioning according to which Kakheti Patrol Police has high rate. Most people say that patrol policemen are polite and fair to everybody; however it is not reality at all. We were assured in it when young policemen initially insulted and then tried to put us into iron.
“On the 8th October this year I was taking my friend’s mother in my car to Tbilisi hospital from Kakheti-says the driver-We took water in Barjiskhevi. Getting into the car, I fastened my safety-belt, and my friend gave water to his mother. When we started the car, the patrol police stopped us and fined us for not having the safety belts fastened. However before fining us they were laughing unreasonably and because of that my friend got out of the car and asked them to fill in the fine form quickly explaining the situation of his mother.  The policeman who despite our demand neither told us his name not defined our rights before fining and said to my friend, “Don’t speak much, go and sit in the car”. My friend got angry with these words and called them for politeness, which resulted into more blatant reaction from the patrol policemen”.  The driver also says that the policemen threatened his friend, saying he was interrupting their work and if he did not leave them alone they would put him into iron and thus he would not be able to accompany his mother to the hospital.  My friend could not endure their blatancy and told them they were abusing their power; these words even more entertained them. The policemen told him in a foal language ‘you won’t do any harm to me’ and thus we parted, as we did not want to aggravate the situation,”-says the driver, whose name we aren’t writing consciously here.
Davit Tabutsadze, Chief of the Interior Ministry Patrol Police Kakheti Department was informed about the fact and asked him to ascertain their identities too; he promised them to do so, but in vain. “At present we demand from the head of the Patrol Police to ascertain the identities of the policemen who signed the fine receipt #118326 and launch a case against them for having insulting us and blatancy, besides that we wonder why the Head of Patrol Police Kakheti Department is indifferent to their policemen’s dishonest behavior and does not respond the appeals of the people”-asks the insulted citizen, who is going to appeal to Interior Ministry’s General Inspection for the situation is obscure yet.
The people from other Kakhetian towns also complain about Patrol. Tamar Kachalishvili stated in conversation with ‘Human Rights Centre’ that policemen did not let her to put up the electoral posters of independent candidate and in the case she did not obey them, they threatened her by detention. “They also insulted us when threatening etc.”-says a person living in Gurjaani.
Davit Tabutsadze, Head of the Patrol Police Kakheti Department denies the accusations against the policemen. He says that similar information is spread by the people who dislike the patrol police. As for the aforementioned event, Tabutsadze promised us to ascertain the identities of those patrol policemen, who insulted us and tried to put us into iron without any reasons, however the head of the Patrol Police did not answer our next telephone calls as a rule.