გორის მოსახლეობის 80%-ი ხელისუფლების მუშაობით უკმაყოფილოა
saba1.gifგორში ურბანულმა ინსტიტუტმა და საქართველოს ახალგაზრდული ასოციაციის გორის ოფისის წარმომადგენლების მიერ შერჩეულმა სამუშაო ჯგუფმა მოსახლეობის გამოკითხვა ჩაატარა. შეირჩა ექვსი ახალგაზრდა, რევაზ ნადირაძე, სოფო ოქროპირიძე, შორენა ტიელიძე, ეკატერინე ქოთოლაშვილი, ია ნაროზაშვილი და მარიამ სრესელი. გამოკითხვებით მიღებული ინფორმაციის და მისი ანალიზის შედეგად, სამუშაო ჯგუფის მიერ რეკომენდაციები მომავალი თვითმმართველობისთვის შემუშავდა.
გამოკითხვის მიხედვით, „ბადენ-ბადენად“ მონათლულ გორის მოსახლეობისთვის ყველაზე მთავარი პრობლემა დასაქმება და სოციალური მდგომარეობა აღმოჩნდა. ახალგაზრდები გორის სხვადასხვა უბანში განაწილდნენ და თითქმის რამდენიმე თვის განმავლობაში სწავლობდნენ მოსახლეობის აზრს. მოსახლეობის აზრით, კი მხოლოდ ცენტრალური - ისედაც კომუნისტების დროს გალამაზებული სტალინის ქუჩის მოწყობა და იქ ნათურების დაყენება არ უნდა იყოს პრიორიტეტი. გამოკითხვის ჯგუფის ორგანიზატორის გურამ ხიზანიშვილის თქმით, გორის მოსახლეობის 80%-ს წარმოდგენა არ ჰქონდა, როგორც არჩევნებში მონაწილე ოპოზიციურ და მმართველი პარტიის წარმომადგენლებზე, ასევე არ იციან, თუ რა ფუნქცია აკისრია ადგილობრივ თვითმმართველ ორგანოებს.
მარიამ სრესელი: „მოსახლეობის აბსოლუტურად უმეტესობა გაღიზიანებულია იმ ფაქტით, რომ ხელისუფლება ძირითადად ქალაქის ცენტრს აქცევს ყურადღებას. მხოლოდ ცენტრალურ ქუჩას, სტალინის ქუჩა იღებება და ნათდება. გარეუბნებში სხვაა ვითარება. მაგალითად, ცირკის მიმდებარე ტერიტორიაზე მაცხოვრებლები ნაგვის პრობლემას უჩივიან“.
სოფო ოქროპირიძე: „როდესაც მივდიოდით ოჯახებში, გვეკითხებოდნენ კანდიდატების ვინაობას, ბიოგრაფიას და ა.შ. აბსოლუტურად არავინ იცნობს არც მაჟორიტარ კანდიდატს და არც პროპორციული სიით გასულ კანდიდატს. გვეკითხებოდნენ ისეთ რამეს, რაც მაგალითად თვითმმართველობის კომპეტენციაში არ შედის. მათთვის მთავარია, ჭამა და სმა. ყველა თავის სოციალურ გაჭირვებაზე ფიქრობს. შეღებილი ფასადები და ზედმეტად მომრავლებული მინი სტადიონები მშიერ ხალხს აღიზიანებს“.
რეზო ნადირაძე: „გამოკითხვის დროს ბევრჯერ მოსახლეობა სახლში არც მიშვებდა. როგორც გავარკვიე, მანამდე სახლებში ნაციონალები იყვნენ. გაღიზიანებული ხალხი გვეუბნებოდა, რომ სადგურის დასახლებაში ელემენტარულად, სანიაღვრე არხი ვერ მოუწესრიგებიათ. მთის ფერდობთან ახლოს მდებარე უბანში, ყოველ წვიმიან სეზონში სახლები და გზები მთიდან ჩამოშლილი ქვიშით ივსება. სადგურის დასახლებაში ასევე ითხოვენ კანალიზაციის გაკეთებას.“
ეკა ქოთოლაშვილი: „მე ძირითადად „წმინდა წყლის“ დასახლებაში ვიმყოფებოდი. მოსახლეობას ამ უბანში არ აქვს ბუნებრივი აირი. ასევე მოუწესრიგებელია წყალგაყვანილობის სისტემა, რადგან მდინარე ლიახვის მიმდებარე ტერიტორიაზე მდებარეობს. წმინდაწყლის დასახლება შეიძლება ითქვას ჭაობში იძირება. ითხოვენ ასევე გარეგანათების დამონტაჟებას. აქაც ყველაზე დიდი პრობლემა დაუსაქმებლობაა.”

80% of Gori Population Complains about Government
saba1.gifWork group assembled by representatives of Urban Institute and Georgian Youth Association Gori Offices carried out investigation in Gori. Six young people were selected, such as Revaz Nadiradze, Sofo Okropiridze, Shorena Tielidze. Ekaterine Kotoloashvili, Ia Narozashvili and Mariam Sreseli. According to the survey work- group drew up recommendation list for self-government.
The survey showed that the main problem for Gori or so-called 'Baden-Baden' is unemployment and social situation. The young people made inquiries in many districts of Gori and carried out the investigation for several months.
Population thinks that only central Stalini Street can not be decorated and lit, since it had been beautiful even during Communist regime.
According to Mr. Guram Khizanishvili, head of the group, 80% of Gori people do not know members of either opposite or Government parties who took part in elections. They do not know anything about the function of local Self-Governmental bodies.
Mariam Sreseli said: "Most part of population is annoyed with the fact that Government pays particular attention to city centre. Only Central Stalini Street is painted and lit. For example, people living near the Circus complain for a lot of rubbish in the street."
Sofo Okropiridze stated: "Entering families they asked the names of candidates, their background etc. Nobody knows either majority or proportion candidates who have won the elections. They asked us about the problems which is beyond Self-Government's power. The main problem for them is food. They all are concerned about own problems. Painted facades and too many mini-stadiums irritate hungry people."
Rezo Nadiradze said the following: "During survey many people did not let me in. As I later found out, Nationals had visited them before. Annoyed people complained about a drain channel which had been out of order for a long time and the Government has never paid attention to. After every rain houses and street fill with sand in the suburb which is located at the foot of the mountain. They demand to repair sewerage system in Railway Station district."
Eka Kotolashvili said: "I carried out survey particularly in Tsmindatskali district. People have no gas in this district. Water-distributing system does not work there either, since the Liakhvi River is close to the district. It can be said that Tsmindatskali District sinks in the swamp. People also demand street lights. Unemployment is big problem for the people in this district too."