ადვოკატურის გამოცდების ჩაბარება ფასიანი გახდა
kanoneb.gifიმ იურისტებს, რომელთაც ადვოკატობა სურთ, ადვოკატების გამოცდებზე გასასვლელად საჭირო საბუთებს 50 ლარიც უნდა მიაყოლონ. დღემდე ეს პროცედურა უფასო იყო. გამოცდის ჩაბარების შემდეგ კი ადვოკატთა  ასოციაციას ყოველ წელს 200 ლარი უნდა უხადონ. გამოცდების პირველი ეტაპი   მხოლოდ 40%-მა გაიარა, რის გამოც, საადვოკატო მომსახურებაზე ფასები დაახლოებით 30%-ით გაიზარდა. მეორე ეტაპი კი 28 ნოემბერს იმართება.
როგორც ადვოკატები აცხადებენ, მათთვის არავის განუმარტავს, გამოცდების ჩაბარება ფასიანი რატომ გახდა და ეჭვი აქვთ, რომ ეს ადვოკატთა რიგების გასაცხრილად კეთდება. „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ ადვოკატი დავით მანაგაძე ერთ-ერთია, ვინც ადვოკატთა გამოცდებთან დაკავშირებულ პრობლემებზე საუბრობს. მისი თქმით, დღემდე ჩატარებული ყველა მსგავსი გამოცდა თუ ტესტირება უფასო იყო და გაუგებარია, თითქმის ყოველ წელს ახალი ფინანსური ვალდებულებები რატომ მკვიდრდება.
დავით მანაგაძე: „არანაირი განმარტება, ეს თანხა რისთვის უნდა გადავიხადოთ, არ მოუციათ. 50 ლარის გარდა, ასოციაციის წევრი რომ გავხდეთ და ადვოკატის ლიცენზია მივიღოთ, ყოველ წელს 200 ლარი უნდა ვიხადოთ და გამოდის, რომ ადვოკატთა ასოციაციას საადვოკატო საქმიანობაში ერთგვარი მონოპოლიური უფლებები გააჩნია. ნებისმიერ შემთხვევაში, ადვოკატობისთვის აუცილებელ სერთიფიკატს ვერსად მიიღებ, თუ არა ასოციაციაში. შესაძლოა, თანხებს იურისტთა გაფილტვრისთვის აწესებენ. პრობლემები შეექმნებათ იგივე  სტუდენტებსაც, რომლებიც ბედს სცდიდნენ და გამოცდაზე უფასოდ გადიოდნენ, გადასახადის გამო კი თავს შეიკავებენ.“
პრობლემებზე საუბრობს ერთ-ერთი ცნობილი ადვოკატი ვახტანგ თალაკვაძეც. მისი თქმით: „ადრე გამოცდებს უცხოელები აფინანსებდნენ. დღეს კი როგორც ჩანს, ასოციაცია ამ თანხების გადახდას ვერ ახერხებს და ალბათ ამიტომაც დააწესა 50 ლარიანი გადასახადი. თუმცა, ეს რამდენად კანონიერი და საფუძვლიანია, ეს სხვა საკითხია. ასეთი სახის გამოცდებს ყველა ქვეყანაში სახელმწიფო აფინანსებს, რადგან ეს სახელმწიფოს ინტერესებში შედის.“
თალაკვაძე საკუთარ პოზიციას საადვოკატო საქმიანობის მონოპოლიზებაზეც გამოხატავს და ამბობს, რომ ალტერნატივა აუცილებლად უნდა არსებობდეს: "შეუძლებელია, მხოლოდ და მხოლოდ ერთი ასოციაცია არსებობდეს და ალტერნატიული სამსახური არ იყოს, რომელიც საადვოკატო საქმიანობაზე ლიცენზიებს გასცემს. ყველა განვითარებულ, დემოკრატიულ და სამართლებრივ სახელმწიფოში ცალკე იურიდიული კომპანიები და კანტორები არსებობენ, რომელთაც ანალოგიური ფუნქციები გააჩნიათ. როგორც ჩანს, ჩვენთან
ეს საკითხი მაინც სახელმწიფოებრივი კონტროლ ქვეშ არის.“
რაც შეეხება საადვოკატო საქმიანობაზე ფასების ზრდას, ეს პირდაპირ კავშირშია სოციალურად დაუცველ ფენებთან, რადგან მათ ადვოკატის დაქირავების საშუალება ხშირად არა აქვთ.  დავით მანაგაძის ინფორმაციით, ადვოკატის მომსახურების საფასური დაახლოებით 30%-ით გაიზარდა. რაც იმას ნიშნავს, რომ ადვოკატის მხოლოდ ერთ სასამართლო პროცესზე დასწრება დაახლოებით 200 დოლარი ღირს.
ვახტანგ თალაკვაძე კი ამბობს, რომ ფასების მატება ადვოკატთა რიცხვის შემცირებას პირდაპირ არ უკავშირდება: „ვინც გამოცდა ჩააბარა, ფიქრობს, რომ უფრო კვალიფიციურია და მომსახურების ფასი უნდა გაზარდოს. თუმცა, ადვოკატთა კვალიფიციურობა სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე არსებითად არ მოქმედებს. რაც არ უნდა კვალიფიციური იყო, გადაწყვეტილებები მაინც სხვა კუთხით გამოდის. მართალია, თანხების გაზრდა სოციალურად დაუცველ მოსახლეობას დააწვა, თუმცა სახელმწიფომ ესეც გაითვალისწინა და ამბობს, რომ ვისაც ადვოკატის აყვანა არ შეუძლია, მათ სახაზინო ადვოკატით უნდა ისარგებლონ. მათ კომპეტენციაზე და ობიექტურობაზე კი ვერაფერს გეტყვით. ყველამ კარგად იცის, სახაზინო ადვოკატებთან დაკავშირებით რაც ხდება.“
რაც შეეხება ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის  - კახა ასლანიშვილის პოზიციას, მას ისეთი ადვოკატების არსებობის რცხვენია, რომლებიც თვლიან, რომ საადვოკატო საქმიანობა მონოპოლიზებული არ უნდა იყოს.
კახა ასლანიშვილი: „რაც შეეხება 50 ლარს, ეს არის ტესტების, საბუთების მომზადების, დარბაზის ქირაობის და დღგ-ის საფასური, რომელსაც ადრე აშშ-ის იურისტთა ასოციაცია აფინანსებდა. თითო ტესტი, რომელსაც გამოცდაზე გასვლის მსურველებს ვურიგებთ 4 დოლარი ჯდება. სულ ასეთი 3 ტომი სჭირდებათ რაც 12 დოლარი გამოდის. რაც შეეხება საადვოკატო საქმიანობის  მონოპოლიზებას, მრცხვენია, ვინც ამაზე პრეტენზიებს გამოხატავს. სწორედაც, ეს საქმე მონოპოლიზებული უნდა იყოს.“
მის პოზიციას პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე ლევან ბეჟაშვილიც იზიარებს და ამბობს, რომ ამ საკითხში სახელმწიფო ვერ ჩაერევა: „ჩვენ მივღეთ „ადვოკატთა შესახებ“ კანონი, რომელმაც ადვოკატის პროფესიას და ამ სფეროს აბსოლუტური დამოუკიდებლობა მიანიჭა. ადვოკატთა ასოციაცია  ნებისმიერ გადაწყვეტილებას რომელიც ამ სფეროში მიმდინარეობს, დამოუკიდებლად ღებულობს. სახელმწიფო მათ საქმიანობაში ვერ ჩაერევა.“
რაც შეეხება ფასების ზრდას და მოსახლეობის იმ ნაწილს, ვისაც ადვოკატის დაქირავება არ შეუძლია, ბეჟაშვილის პოზიციით: „ამისთვის უფასო იურიდიული დახმარების პროექტს ვამზადებთ. კანონპროექტს ალბათ საშემოდგომო სესიაზე განვიხილავთ. მის მიხედვით, იმ ადამიანებს, ვისაც ადვოკატის დაქირავების და კვალიფიციური იურიდიული მომსახურების საშუალება არა აქვს, შეუძლია სახელმწიფოს სპეციალურ პროგრამაში ჩაერთოს“.

Fees Are Fixed for Bar Exams
kanoneb.gifThose lawyers who want to be attorneys should pay 50 lari to take bar exams. It had been free up to present. Having passed exams, attorneys should pay 200GEL to Bar Association a year. The first stage of the exams was passed by 40% only and it caused increase in 30% of legal service price.
According to attorneys they were not told that fee was fixed for bar exams. They doubt that it is done to reduce number of attorneys. Davit Managadze, Lawyer for 'Human Rights Information and Documentation' is one of those who speak about the problem. He stated that all exams and tests were free before and wonders why new financial obligations are adopted every year.
Davit Managadze: "They did not explain why we have to pay this money. Besides that, we have to pay additional 200GEL to Bar Association to get a license. That means Bar Association has some monopole rights in the legal system. The only place to get certificate is Bar Association. Students will have problems too. They used to take exams free, but now they will not pay the money."
One of the famous Lawyers, Vakhtang Talakvadze speaks about the problem too. "Foreigners used to fund exams before. Today association can not cover expenses and thus they decided to fix fee. I can not insist whether it is legal and correct. Similar exams are funded by government everywhere, since it is within its interests."
Talakvadze expresses his attitude to the monopolization of the legal activity. He said alternative should certainly exist. "It is impossible to have only one association in the country, another alternative service should be established to grant licenses for legal activity. There are separate legal companies with similar functions in developed, democratic and Legal Countries. This problem seems to be controlled by government in our country."
As for increased prices on legal service, it is directly influences socially excluded people who particularly can not afford to hire a lawyer.  Davit Managadze stated that prices on legal service increased in 30%.  That means you should pay 200USD to a lawyer when he/she attends one court hearing. Vakhtang Talakvadze stated increased prices have not resulted from reduced number of lawyers. "Who has passed exams thinks that he is more skilled and should be paid more. However attorney's qualification does not tell on verdict. Though socially excluded people can not afford to hire an attorney, the Government has taken this fact in consideration. Poor people can be defended by Assigned Attorney. However we can not insist on their competence and objectiveness. Everybody is fully aware what problems one can cope dealing with Assigned Attorneys."
As for the Chairman of the Bar Association, Kakha Aslanishvili, he stated, he is ashamed for those lawyers who think that Legal Activities should not be monopolized.
Kakha Aslanishvili: "Fifty lari is a fee to cover expenses for tests, documents, hall rent and VAT, which was previously funded by the US Bar Association. Each test costs four dollars; each participant needs three volumes of tests which cost 12dollars. As for monopolization of legal activities, I am ashamed for those who dare to resist it. It should certainly be monopolized."
Levan Bezhashvili, Chairman of Parliamentary Legal Committee agrees with the latter. He said Government can not involve every problem: "We have adopted a law on 'attorneys' which has granted absolute freedom and independence to lawyers. Bar Association is free at making decisions. Government should never interfere its activity."
As for increased prices and population who can not afford to hire a lawyer, Bezhashvili stated: "We are drawing up legal aid program on the issue. According to it, people who can not afford to hire a lawyer can involve this Governmental Program."