ტელეკომპანია „თრიალეთმა“ საინფორმაციო მაუწყებლობა შეწყვიტა
trialeti.gifშიდა ქართლის ტელე-რადიო კომპანია „თრიალეთის“ საინფორმაციო სამსახურმა მაუწყებლობა შეწყვიტა. საინფორმაციო გამოშვება „ანარეკლი“ გასული კვირის პარასკევიდან აღარ მუშაობს. როგორც საინფორმაციო სამსახურის  უფროსის დროებით შემსრულებელმა ნინო ჩიბჩიურმა პირდაპირ ეთერში ოფიციალურად განაცხადა, „ანარეკლი“ გაურკვეველი ვადით წყვეტს მუშაობას.
როგორც „თრიალეთის“ თანამშრომლები „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ წარმომადგენელთან საუბარში აცხადებენ, მათთვის ჯერ-ჯერობით უცნობია საინფორმაციო სამსახურის დახურვის მიზეზი. თუმცა როგორც ტელევიზიის დაცვის სამსახურის წევრები ირწმუნებიან, „ანარეკლის“ მუშაობის შეწყვეტა დროებით მოხდა. ჟურნალისტები და ოპერატორები ამჯერად უფასო შვებულებაში საკუთარ სახლებში გაუშვეს. სხვა დეტალებზე „თრიალეთის“ თანამშრომლები ოფიციალურად არ საუბრობენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის“ არაოფიციალურად გახდა ცნობილი, რომ შპს „თრიალეთის“ ამჟამინდელმა ხელმძღვანელმა ბადრი ნანეტაშვილმა თათბირზე თანამშრომლებს განუცხადა, რომ დაგროვებული დავალიანებების გამო იძულებულია მუშაობა შეწყვიტოს და არ არის გამორიცხული ყოფილმა პარლამენტარმა საკუთარი კომპანია გაყიდოს. როგორც ნანეტაშვილს ჟურნალისტებისთვის უთქვამს, კომპანიას დიდძალი დავალიანება დაუგროვდა და შეუძლებელია ასეთ სიტუაციაში მუშაობა.
„თრიალეთის“ თანამშრომლები წელს უკვე მეორედ გაუშვეს უფასო შვებულებაში. თავდაპირველად ეს მოხდა 2006 წლის აგვისტოში. ორთვიანი „დასვენების“ შემდეგ 1 ოქტომბერს საინფორმაციო სამსახურმა მუშაობა განაახლა. თუმცა, როგორც აღმოჩნდა, ფინანსურმა კრიზისმა ტელეკომპანია იძულებული გახადა მუშაობა კვლავ შეეწყვიტა.
როგორც ცნობილია, „თრიალეთის“ დამფუძნებლის და მფლობელის ბადრი ნანეტაშვილის წინააღმდეგ ყოფილმა ჟურნალისტებმა 2005 წლის 5 სექტემბერს შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციას და ფინანსურ პოლიციას საჩივრით მიმართეს, სადაც ისინი აღნიშნავდნენ, რომ „თრიალეთში“ მფლობელი ჟურნალისტებს ყოველგვარი ხელფასისა და ანაზღაურების გარეშე ამუშავებდა. ბადრი ნანეტაშვილი იმ ეტაპზე საქართველოს პარლამენტის წევრი იყო. ყოფილი ჟურნალისტები სამართალდამცავთა მხრიდან გამოჩენილი უყურადღებობის შედეგად იძულებული გახდნენ, 2006 წლის მარტში სახალხო დამცველისთვის მიემართათ. სახალხო დამცველმა ყოფილი ჟურნალისტების საჩივრები შეიწავლა და დაადგინა, რომ ჟურნალისტების უფლებები მართლაც ირღვეოდა „თრიალეთში“. სოზარ სუბარმა საკუთარი დასკვნა საქართველოს პარლამენტს გადაუგზავნა, რაც 2006 წლის 21 ივნისს პარლამენტიდან ბადრი ნანეტაშვილის გაძევების საფუძველი გახდა.
პარლამენტის გადაწყვეტილება ბადრი ნანეტაშვილმა საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივრა. ამ უკანასკნელმა ნანეტაშვილი საჩივარი წარმოებაში მიიღო, თუმცა პროცესი ჯერ არ დამთავრებულა.
რაც შეეხება გაზეთ „თრიალეთს“, როგორც მისი თანამშრომლები ჩვენთან საუბარში აცხადებენ, ბადრი ნანეტაშვილმა გაზეთი გაზეთის ჟურნალისტებს გადააბარა. „თუ თქვენ თვითონ შეინახავთ გაზეთს, თქვენვე მოუარეთო“, – განაცხადა ნანეტაშვილმა.

trialeti.gifShida Kartli TV-Radio Company "Trialeti' cancelled News broadcasting. News program 'Anarekli' has given up functioning since Friday. Nino Chibchiuri, the interim head of the News-Room stated on live that 'Anarekli' has stopped working for uncertain period of time.
Representatives of 'Trialeti' stated in their interview with HRIDC that they do not know reason of abolishing news broadcasting. Security guards of the television urge that delay would be short. Journalists and operators were given holiday. Employees of the company do not comment other details.
HRIDC has been informed that present owner of the Ltd 'Trialeti' declared to the staff at the meeting about allocated debts. He said he had to close news service department, and does not exclude possibility of selling the company. Nanetashvili stated to the journalists that his company has many debts and it was impossible to work.
'Trialeti' staff has already been dismissed twice this year. Initially it happened in August 2006 and two months later on October 1 news broadcasting started its activities. Financial crisis made TV Company to cease its work.
On September 5 in 2005 former journalists for the company sued Badri Nanetashvili, founder and owner of 'Trialeti' at Regional and Financial Police Departments. They argued that Nanetashvili did not give salaries to them. He was Member of Parliament at that time. Law enforcers' indifference made them to apply Public Defender in March 2006. Ombudsmen studied their appeal and estimated that journalists' rights were really breached in the company. Sozar Subari submitted his conclusion to the Georgian Parliament which resulted into firing Badri Nanetashvili from the Parliament.
Badri Nanetashvili sued Parliament's decision at the Constitutional Court. The case is in the process of discussion.
Employees for the newspaper 'Trialeti' stated that Badri Nanetashvili put them in charge of the newspaper. 'If you keep the newspaper then take responsibility of running it,"-stated Nanetashvili.