მოსწავლეები საკლასო ოთხებში იყინებიან
skola.gifზამთარი კარს მოგვადგა, თუმცა სკოლების გათბობა მაინც ვერ ხერხდება. როგორც მოსწავლეები, ისე მასწავლებლები საკლასო ოთახებში იყინებიან. მშობლები კი პრეტენზიებს სკოლის დირექტორებს უყენებენ და გათბობის ჩართვას სთხოვენ. თბილისის სკოლების უმეტესობა ამ დღეშია. მცირე ნაწილმა კი გათბობის პრობლემა უკვე მოაგვარა.
მართალია, სკოლებში სარემონტო სამუშაოები და შესაბამისად გათბობის სისტემის დამონტაჟება სექტემბრისთვის უნდა დასრულებულიყო, პირობა ყველა სკოლაში ვერ შესრულდა. ამ ეტაპზე მოსწავლეებს, მასწავლებლებსა თუ მშობლებს  რემონტი ნაკლებად აინტერესებთ და მხოლოდ გათბობის პრობლემის მოგვარებას ითხოვენ.
იმ სკოლებში, სადაც ცენტრალური გათბობა ჯერ კიდევ არ არსებობს, მასწავლებლებმა მარტივი გამოსავალი მონახეს და ელექტრო გამათბობლებით თბებიან. მართალია, ამით სკოლის ბიუჯეტი ზარალდება, რადგან ელექტროენერგიაზე საკმაოდ დიდი გადასახადი ერიცხებათ, მაგრამ სწავლის გასაგრძელებლად მათ სხვა შანსი არ დარჩათ.
ამავდროულად, თბილისში საკმაოდ ბევრი ისეთი სკოლაა, სადაც ვერც ელექტრო ქურებით თბებიან. ამის მიზეზი კი ის არის, რომ მათ ან ელექტროენერგია არა აქვთ, ან გამათბობლებს სადენები ვერ უძლებს და ზიანდება. ის, რომ სკოლების უმეტესობა ელექტროენერგიით გათბობაზე გადავიდა, ამას თავად სკოლის მასწავლებლები, მოსწავლეები და მშობლები ადასტურებენ.
მაგალითად, ასათიანის ქუჩაზე მდებარე 43-ე სკოლაში გვითხრეს, რომ ელექტროქურების იმედად არიან, რადგან ცენტრალური გათბობის საქვაბეები იქ ჯერ არ დაუმონტაჟებიათ. იგივე სიტუაციაა 45-ე სკოლაშიც. ამ სკოლის ერთ-ერთმა მასწავლებელმა გვითხრა: „ჯერჯერობით ელექტროქურები გვაქვს. გათბობის სისტემა არ დაუმონტაჟებიათ. გვპირდებიან, მალე გავაკეთებთო.
რაც შეეხება ელექტროენერგიის გადასახადს, სკოლის ბიუჯეტიდან ვიხდით.“
საკმაოდ მძიმე ვითარებაა 48-ე სკოლაში, რადგან აქ არც ელექტრო გათბობა აქვთ.
როგორც ამ სკოლის საქმეთა მმართველმა ქეთევან ლელაშვილმა გვითხრა, მშობლების საყვედურებს ვეღარ უმკლავდებიან: „ვაიმე, ვიყინებით. გათბობის არანაირი საშუალება არ გვაქვს. შუქიც არ არის, ფაზაა დაკარგული და ელექტრო გამათბობელს ვერ ვრთავთ. ბავშვები და მშობლები გვიჯანყდებიან და ერთი ამბავია. სამინისტროს მივმართეთ, მაგრამ ჯერ ისევ ასე ვართ. „რადიატორები“ შემოტანილია, მაგრამ ჯერჯერობით გაზი არ შემოუყვანიათ. სამინისტროსგან არანაირი პასუხი არ მიგვიღია. მშობლები ძალიან უმაყოფილონი არიან და ამ ყველაფერს აპროტესტებენ.“
რაც შეეხება მოსწავლეების პოზიციას, ისინი ამბობენ, რომ გაყინულ ოთახებში ვერ ძლებენ და ხშირად გაკვეთილების გაცდენა უწევთ. „კლასში ყოველ დღე დაახლოებით 7-8 ბავშვი გვაკლია. ზოგი გაციებულია, ზოგს სიცხე აქვს. იმდენად ყინავს, რომ  მასწავლებლის მოსმენა არ შეგვიძლია. თვითონ მასწავლებლებიც კანკალებენ. მეტი რა გითხრათ. ჩაგვირთონ გათბობა.“
მშობლები კი პრეტენზიებს როგორც სკოლის დირექციას, ისე განათლების სამინისტროს უყენებენ: „ყველა მშობელი საკუთარი შვილის უსაფრთხოებასა და ჯანმრთელობაზე ზრუნავს და არვის სურს ჯანმრთელი შვილი სკოლიდან გაციებული დბრუნდეს. აბა თუ კითხულობს ვინმე, რამდენი ბავშვი გახდა ავად გაყინულ საკლასო ოთხებში ჯდომის გამო და მშობლები მათი მკურნალობისთვის რამდენ ფულს ხარჯავენ? რომელი საუკუნეა, რომ ისევ გათბობის პრობლემა არსებობს? ტელევიზიით, არჩევნებამდე სკოლის რემონტებთან დაკავშირებით, ისეთი „ფიარი“ გაიკეთეს, მეგონა სკოლაში კი არა სასახლეებში მოუწევდათ ბავშვებს სიარული.“
რაც შეეხება განათლების სამინისტროს პოზიციას, სკოლების რემონტისა და გათბობის შესახებ მათი პოზიცია ასეთია: „მეგა პროგრამა „იაკობ გოგებაშვილის“ ფარგლებში, წელს 8 უმსხვილესი ქალაქის 217 სკოლის  ეტაპობრივი და რაიონული ცენტრების 52 სკოლის სრული რეაბილიტაცია დაიგეგმა. წლის ბოლოსათვის 217-ვე სკოლის ეტაპობრივი რეაბილიტაციის სამუშაოები სრულდება, ხოლო რაიონულ ცენტრებსა და დაბებში 52 სკოლის ნაცვლად 70 სკოლის სრული რეაბილიტაცია განხორციელდა. შესაბამისად, წლის დასაწყისში დაგეგმილი 60 მლნ. ლარის მოცულობის სამუშაოების ნაცვლად, შესრულებული სამუშაოების ღირებულებამ 75 მლნ. ლარი შეადგინა.
პროგრამის განხორციელების საწყის ეტაპზე რთული აღმოჩნდა იმის განსაზღვრა, რამდენად შეუშლიდა ხელს გათბობის სისტემების მონტაჟი, ერთის მხრივ, სასწავლო პროცესს და, მეორეს მხრივ, სხვა, გეგმით გათვალისწინებულ სამშენებლო სამუშაოებს. სწორედ ამის გამო მოხდა გათბობის სისტემებისათვის აუცილებელი ქვაბების, სკოლებში სარემონტო სამუშაოების დასრულების შემდეგ, შეკვეთა და, შესაბამისად, მოწოდებაც. საქვაბეების მოწოდებაში შექმნილი ხარვეზი იანვრის ბოლოსათვის გამოსწორდება. იგი შეეხო 90 სკოლას იმ 274 სკოლიდან, რომლის გათბობის პროექტები დამტკიცდა, ან უახლოეს მომავალში დამტკიცდება.“

Pupils Are Frozen in Classrooms
skola.gifAlthough, it is already winter no central heating have not been installed in schools yet. Both teachers and pupils get frozen in classrooms. Parents complain about school principals and demand to resolve the problem. Most part of Tbilisi based schools has similar complaints.
Although, repair works and central heating installation should have been finished until September, the promise was not kept by authority. Parents, pupils and teachers do not care about the restored school buildings; cold troubles them most of all. Finally, teachers decided to use electric heating. However, school budget is losing by paying large bills on electricity, but it is the only chance to continue studies.
However, many schools cannot have electric heating either, not having either electricity or wires are damaged.
We were told at school # 43 in Asatiani Street that they use only electric heating, because boilers have not been installed in their school yet. One of the teachers told us, "they have promised us to install central heating, but now we use electric heating. As for the bills, they are paid from the school budget."
Situation is too difficult in the school # 48 having no electric heating either. Manager of the school, Ketevan Lelashvili told us that parents of their pupils continuously complain. "We are freezing. We have nothing to get worm. There is no electricity and we can not use electric heating either. Pupils and their parents are rebelling all the time. We have applied to the Ministry of Education in vain. Radiators are brought in the school but the school is not supplied with gas yet."
As for the pupils, they cannot stand sitting in the frozen classrooms and often miss lessons. "Seven or eight pupils miss lessons everyday. Some of them have cold, the others have temperature. We can not listen to our teachers because of cold. The teachers themselves are shivering. What else can we say? Let them install heating."
Parents complain about the board of the schools and the Ministry as well. "Every parent worries about her/his child's health. Nobody wants her healthy child to return home ill. Have they inquired how many children got ill in the freezing classrooms and how much money is spent on their medical treatment? We should not have heating problem in the twenty-first century. They have made such PR on TV about our schools before elections, I expected my children to learn in palaces and not in ordinary school buildings," said one of the parents.
Officials from the Ministry of Education say the following: "This year, Mega program 'Iakob Gogebashvili' aimed at rehabilitation of 217 schools in big cities and 52 schools in the districts.  All 217 schools will be rehabilitated till the end of the year. While in districts, 70 schools are restored instead of 52. Thus, the total expenses of the repair works amounted to 75 million GEL instead of 60 million."
"It was difficult to predict how the installation of the central heating could hinder studies and repair works. That's why, the boilers of the central heating were ordered at the end of the repair works, what resulted in the late delivery. The problem will be settled late in January. Boilers will be delivered at 90 schools out of 274. These schools have their central heating projects approved, or will soon be approved."