რა ბედი ელის გალის რაიონის ქართულ სკოლებს?
akcia.png27 ნოემბერს გალის რაიონის დაბალი ზონის ქართული სკოლების პედაგოგებმა ერთდღიანი გაფიცვა მოაწყვეს. პედაგოგები საქართველოს ხელისუფლებისაგან ითხოვენ ხელფასების დანიშვნას საათობრივი განაკვეთებით და ერთჯერადი ყოველწლიური დახმარების გაცემას. 28 ნოემბერს კი ყველა სკოლის პედაგოგიური კოლექტივის  წარმომადგენელმა (დაახლოებით 50-მდე პედაგოგმა) ენგურს გამოღმა, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ორსანტიის ხიდთან გამართა საპროტესტო აქცია.
აქციის მონაწილეები ერთსულოვანნი იყვნენ იმაში, რომ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ლეგიტიმურმა ხელისუფლებამ ისინი საერთოდ დაივიწყა: „ჩვენ მხოლოდ მაშინ ვახსენდებით მათ, როცა პოლიტიკური ქულების ჩაწერა უნდათ",-განაცხადა ოტობაიას #1 საშუალო სკოლის პედაგოგმა ბელა ხუფენიამ. მან მთელი პედაგოგიური კოლექტივის, 300-მდე მოსწავლისა და მათი მშობლების სახელით, კატეგორიულად მოითხოვა, რომ „გამოძიებულ იქნეს, როდიდან, რა რაოდენობის თანხები იქნა გაცემული გალის დაბალი ზონის პედაგოგებზე. გვაინტერესებს რა გაიცა ქაღალდზე და რა თანხებზეა საუბარი რეალურად. ჩვენ ეჭვი გვაქვს, რომ ჩვენთვის განკუთვნილი თანხები სადღაც არამიზნობრივად გაედინებოდა და იხარჯებოდა. ვითხოვთ გალის რაიონის დაბალი ზონის ქართული სკოლების დაფინანსებას.“ ფიჩორის სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგე ნაზი ჯანჯულია კი აცხადებდა: „ყველაფერი, რაც აქ ითქვა სწორია და ამის დასადასტურებლად ქვედა ზონის ყველა სკოლის წარმომადგენელია აქ. ტანკების გარემოცვაში, გაუდაბურებულ სოფლებში ჩვენ ვღაღადებთ ქართულ ენას; ილიას, აკაკის, ვაჟას სულისკვეთებით ვზრდით მომავალ თაობას. ჩვენ არ დაგვავიწყდა ქართული ენა, მაგრამ ჩვენ დავავიწყდით!
დაავიწყდა ჩვენს ლეგიტიმურ ხელისუფლებას, რომ ჩვენ ადამიანები ვართ, რომ ჩვენც ვარსებობთ. თუ ზოგიერთ სკოლაში დაფინანსება 2001 წლამდე იყო, ფიჩორის სკოლას 1998 წლიდან არა აქვს დაფინანსება. 2005 წელს მივიღეთ ბოლო ერთჯერადი დახმარება და მორჩა, ყველას დავავიწყდით. არც ერთხელ ჩვენთვის მასწავლებლის დღეც კი არ მოულოცავს ვინმეს. არავინ არ აღნიშნავს, რას ვემსახურებით, როგორ ვითარებაში. იმაშიც კი შეაქვთ ეჭვი, რომ ჩვენთან სწავლება ქართულ ენაზე მიმდინარეობს. რატომ ერთხელ მაინც არ ნახა ვინმემ ჩვენი სკოლების საკლასო ჟურნალები? ჩვენი თხოვნაც არის და მოთხოვნაც - სასწრაფოდ დაგვირიგონ ერთჯერადი დახმარება და საათობრივი განაკვეთით ანაზღაურების საკითხიც გადაწყდეს.“
რაც შეეხება საკითხს, თუ ვის, რომელ უწყებას მიმართეს თავიანთი მოთხოვნებით, ამაზე ოტობაიას #2 საშუალო სკოლის პედაგოგი დალი თორია გვესაუბრა: „არ დარჩენილა სახელმწიფო ორგანო, უწყება, ინსტანცია, რომელსაც არ მივმართეთ. თვით საქართველოს კათალოკოს-პატრიარქ, უწმინდესსა და უნეტარესსაც კი მივმართეთ. შედეგი არანაირი. პასუხი იყო, რომ სექტემბრიდან დაგაფინანსებთ, ახალი წლიდან, მაგრამ ყველაფერი ტყუილი აღმოჩნდა. შარშან, ზუსტად ამ დროს გვქონდა შეხვედრა საქართველოს განათლების მინისტრის მოადგილე სამადაშვილთან. ჩვენ სხვა საკითხებთან ერთად, სკოლის რემონტი, ტრენინგების ჩატარება, მეთოდური ლიტერატურით უზრუნველყოფა, ჩვენი სკოლების პედაგოგთა დაფინანსების საკითხიც დავაყენეთ. როგორც ხედავთ, უშედეგოდ. ჩვენ ვადანაშაულებთ საქართველოს განათლების სამინისტროს, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სამინისტროს ჩვენი ზემოთ დასახელებული ყველა პრობლემის იგნორირებაში. ვითხოვთ პასუხს, გვეკუთვნის თუ არა ხელფასი, და თუ გვეკუთვნის, რატომ არ გვაძლევენ?"
სამომავლოდ კი, იმ შემთხვევაში, თუკი მათი მოთხოვნები არ დააკმაყოფილეს, პედაგოგები სკოლებში აღარ შევლენ და სასწავლო პროცესი შეწყდება: „ჩვენთვის მიუღებელია ის, რასაც ახლა ვაკეთებთ, პროტესტის ამგვარი ფორმა, მაგრამ იძულებული გავხდით, რათა მთელ საქართველოს გავაგებინოთ, თუ როგორ გვიჭირს. თუ დადებითად არ გადაწყდება ჩვენი დაფინანსების საკითხი, ალბათ დავხურავთ და ვერ შევინარჩუნებთ სკოლებს. უხელფასოდ როგორ ვიარსებოთ? იყო პერიოდი, როცა მოსწავლეთა მშობლები აგროვებდნენ რაღაც მიზერულ თანხებს, ახლა მათაც ისე უჭირთ, რომ მაგათი თანხებით ნამდვილად ვერ დავუშვებთ დაფინანსებას.“ აქციის მონაწილეთა აზრი ამ შემთხვევაშიც ერთიანი იყო.
რაც შეეხება აფხაზური მხარის შეთავაზებას, იანვრიდან მათ დააფინანსონ ეს სკოლები, ქართველ პედაგოგებს ამაზე საუბარი არ სურთ: „მაშინ ყველა სკოლა რუსულ სწავლებაზე უნდა გადავიდეს. აი, ამას კი ნამდვილად ვერ დავუშვებთ",- ამბობს ლია რატია, ნაბაკევის საშუალო სკოლის პედაგოგი.
აქცია დილის 10 საათზე დაიწყო და ერთ საათს გაგრძელდა. ხელისუფლებიდან მათთან არავინ არ მისულა. მაგრამ მთელი ის პერიოდი, რაც აქცია მიმდინარეობდა, ვიდეოკამერით აფიქსირებდნენ ყველაფერს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის კონსტიტუციური უსაფრთხოების სამმართველოს თანამშრომლები. მეტიც, ჩვენთვის ცნობილი გახდა ისიც, რომ ამ უწყების ერთ-ერთი მაღალჩინოსანი გია ბარამია, ტელეფონით დაუკავშირდა პედაგოგებს, სოფლების გამგებლებს და კატეგორიულად აუკრძალა ჯერ გაფიცვა, შემდეგ კი აქციის ჩატარება. ბარამიას დავალებით, პირველი ოტობაიას გამგებელს დალი ხალვაშსაც დაურეკეს (დაურეკა ცნობილმა ნეიროქირურგმა ნაპო მესხიამ) და სთხოვეს 28 ნოემბრის აქცია არ გამართულიყო. დ. ხალვაშის აზრით, აქციის მონაწილეთა მოთხოვნები სამართლიანი იყო და ისიც მათ გვერდით დადგა.

What Will Happen with the Schools In Gali District?
akcia.pngOn November 27, teachers from several Georgian schools in the Gali District went on a strike. They demanded salaries according to their working hours and allowances from the Georgian government. On November 28, teachers (nearly fifty people) of all schools in the district, held demonstration near the river Enguri Bridge, in the village of Orsantia. The teachers said that the legal government of the Abkhazian Autonomous Republic does not pay attention to them.
"They remember us when they want to gain some political points," said Bela Khufenia, teacher of the secondary school #1 in the village of Otobaia. In the name of 300 pupils and their parents, she categorically demanded, "to investigate how much money had been apportioned on the teachers in the district. We doubt that that sum was wasted unreasonably. We demand additional funds in the district schools."
Manager of the secondary school in the village of Fichori, Nazi Janjulia, said: "These people are right demanding money; representatives of every school in the area attend this demonstration and they can confirm the difficulties we are facing working in the district. We are teaching Georgian language in the schools surrounded with tanks and empty villages. We are growing young generation with the spirit of Ilia Chavchavadze, Akaki Tsereteli, and Vazha Pshavela. We have not forgotten Georgian language; however, we are forgotten!"
"Our government forgot that we are human beings too. Several schools were funded until 2001, but the school in the village of Fichori has not been funded since 1998. We received an allowance once in 2005 and that was all. Nobody has congratulated us with the teacher's day. Nobody admits what respect we deserve. They even doubt that we do not teach pupils in Georgian. Why has nobody checked the journals of our schools? We demand allowances and salaries according to our working hours."
Dali Toloraia, teacher of the secondary school # 2 in the village of Otobaia, told us whom they have applied for help. "We have applied to every governmental body and the Catholicos- Patriarch of Georgia, his Holiness Ilia II too.  There was no result. They promised to finance us in September, then next year, but they have deceived us. We met Samadashvili, deputy Minister of Education last year. We demanded schools repaired, trainings, to supply us with methodical literature and to give salaries to teachers. As you see they have done nothing. We blame the Georgian Ministry of Education, Abkhazian Ministry of Education who have ignored all our problems. We wonder if we really deserve salaries, and if we do, why they do not give us them."
In future, if their demands are not satisfied the teachers will cease studies at schools. "We do not appreciate what we are doing now, but we were forced to hold demonstrations to inform the whole country about the situation we are working in. If they do not solve the problem, we might close the schools. We can not work without salaries. Parents of our pupils used to gather some money and give us, but now they also hardly get on and we can not let them pay us any longer," said demonstrators.
Teachers categorically refuse to get finances from the Abkhazian self-proclaimed government. "If we agree, all schools will become Russian. We cannot let them it," said Lia Ratia, teacher from the school in the village of Nabakevi.
The demonstration started at 10:00 am and lasted for one hour. Nobody met them from the government. However, the demonstration was witnessed by the officials from the Constitutional Security Department of the Abkhazian Autonomous Republic and they took photos as well. Moreover, the head of the department, Gia Baramia phoned the teachers, village councilors and categorically prohibited them to hold demonstrations. Councilor of the village of Otobaia, Dali Khalvashi, was also warned on phone. [Famous neuron-surgeon Napo Meskhia] asked her not to hold demonstration on November 28. Khalvashi considered teachers' demands fair and joined their demonstration.