აფხაზეთის ქართულ მოსახლეობას მონებივით ამუშავებენ
zitrusi.gifციტრუსის სეზონზე აფხაზეთის ქართულ მოსახლეობას დამატებითი პრობლემები შეექმნა. გარდა იმისა, რომ ისინი ვალდებულნი არიან აფხაზეთის დეფაქტო ხელისუფლებას ხარკის სახით გარკვეული ოდენობის ციტრუსი ჩააბარონ, მათ კარ-მიდამოში მონებივით, უხელფასოდაც უნდა იმუშაონ.
მართალია, მსგავსი ინფორმაცია და არაერთი ფაქტი არსებობს, საქართველოს ხელისუფლება, ყველასთვის ცნობილი მიზეზების გამო, ვერაფერს შველის. საერთაშორისო ორგანიზაციები კი მხოლოდ ფაქტის დაფიქსირებით შემოიფარგლებიან. რაც შეეხება მონური შრომის ანუ ტრეფიკინგის აფხაზურ ვარიანტს, ის სეზონის მიხედვით იცვლება. ასე მაგალითად, ციტრუსის სეზონზე გალიდან სოხუმის მიმართულებით იძულებით წაყვანილ ქართულ მოსახლეობას ციტრუსის დასაკრეფად იყენებენ, თხილის სეზონზე კი თხილის შესაგროვებლად.
მსგავსი ისტორიების შესახებ ინფორმაციას აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის სახალხო დამცველი მურმან ჩხოტუაც ფლობს. შესაბამისად, მათ შესახებ წერილებს გაეროს თბილისისა და აფხაზეთის ოფისებში აგზავნის, თუმცა უშედეგოდ: „აფხაზები გალში მცხოვრები ქართველების სახით უფასო ცოცხალ ძალას თავიანთ ეზოებში სამუშაოდ იყენებენ. ამჟამად ეს ციტრუსის სეზონს ეხება. ქართველები ძირითადად შრომითი ტრეფიკინგის მსხვერპლნი სოხუმში, ოჩამჩირისა და გულირიფშის რაიონებში ხვდებიან.
„მოსახლეობის გვარებს ვერ დავასახელებ, რადგან მათი უსაფრთხოება არანიარად არ არის დაცული. მათ მოსავალს იძულებით აკრეფინებენ. ხალხის გაყვანა კი ჯგუფურად ხდება. მაგალითად, შემოვა ჯგუფი, რომელიც შეკრებს ქართველთა მომუშავე ბრიგადას, წაიყვანს, რამდენიმე დღე ამუშავებს და უკან აბრუნებს. მათ მხოლოდ საჭმელს აჭმევენ. 3-4 დღის შემდეგ, ამ ჯგუფს უკან აბრუნებენ და სხვა, ახალი ჯგუფები მიჰყავთ. არანიარ ანაზღაურებას არ აძლევენ.“
მართალია, აღნიშნული ინფორმაცა გაეროს ოფისისთვისაც ცნობილია, თუმცა, როგორც ჩანს, მათ რეაგირების ძალა არა აქვთ. ამ საკითხზე, გაეროს ოფისში კომენტარებს არ აკეთებენ. მურმან ჩხოტუა კი ამბობს, რომ მათ არაერთი წერილი გაუგზავნა და პირადადაც ესაუბრა: „ეს ინფორმაცია არაერახელ გავუგზავნე გაეროს როგორც თბილისის, ისე სოხუმის ოფისს. ეს იმას მოწმობს, რომ გალის რაიონში აუცილებელია, გაეროს ადამიანის უფლებების დაცვის ოფისის გახსნა. რაც შეეხება ჩემს წერილზე პასუხებს, მწერენ, რომ გაერო ყველა დარღვევაზე რეაგირებას აკეთებს და აფიქსირებს. ბოლო წერილი კი მათ სულ რამდენიმე დღის წინ მივწერე. პასუხი ჯერ არ მიმიღია.“
ის, რომ ქართული მოსახლეობა აფხაზეთში სამუშაოდ გადაჰყავთ, კონფლიქტოლოგმა პაატა ზაქარეიშვილმაც დაგვიდასტურა, თუმცა მისი ინფორმაციით, ამ ხალხს გარკვეულ გასამრჯელოს უხდიან. ეს რომ ასე არ არის, თავად გალში მცხოვრები ის ქართველებიც ადასტურებენ, რომლებსაც სოხუმში მონური შრომა მოუწიათ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ასეთი ორი ოჯახი იპოვა და, ვინაობის გამჟღავნების გარეშე, ინტერვიუზე დაითანხმა. ისინი დაწვრილებით საუბრობენ იმ სქემაზე, რასაც აფხაზეთში ქართველთა ტრეფიკინგი ჰქვია.
რესპონდენტი გალის ერთ-ერთი რაიონიდან: „ეს ამბავი ჩვენთვის ახალი არ არის. ამას თითქმის შევეგუეთ კიდეც. სხვა გზა არ გვაქვს, თუ არ დავმორჩილდებით და ურჩობას გამოვაცხადებთ, შურს ჩვენს შვილებზე იძიებენ. ეს კი არცერთ ოჯახს არ აწყობს.
ჟურნალისტი:იქნებ დაწვრილებით გვქითხრათ, როგორ მიჰყავთ ხალხი და იქ რა პირობებში მუშაობენ?
რესპონდენტი: სანამ ციტრუსის სეზონი მოახლოვდება, ყველანი იმის მოლოდინში ვართ, აფხაზური პოლიცია კარზე როდის მოგვადგება და იმ სიას გაგვაცნობს, რომელ ოჯახი რომელ დღეს უნდა წაგვიყვანონ სამუშაოდ. პოლიციელები ჩვეულებრივად, მშვიდობიანად მოდიან და ამბობენ, რომ თქვენ ამ დღეს გაემზადეთ, გვეტყვიან საათს და ადგილს, სად უნდა შევიკრიბოთ. დათქმულ დროსა და ადგილას სატვირთო   მანქანა გვხვდება და ამ მანქანით დანარჩენ აფხაზეთში მიჰყავთ ხალხი.
ჟურნალისტი:პირადად სად წაგიყვანეს?
რესპონდენტი: ოჩამჩირეში მომიწია მუშაობა. მათ ჩემი მეუღლის წაყვანა უნდოდათ, რადგან კაცები უფრო მეტს მუშაობენ, მაგრამ ცუდად იყო და მის ნაცვლად მე წავედი. როცა იქ ჩაგვიყვანეს, 4-5 კაციან ჯგუფებად დაგვყვეს და სხვადასხვა პლანტაციებში გაგვანაწილეს. ზოგ ჯგუფის 1 ჰექტარზე გაშენებული ციტრუსი უნდა დაეკრიფა, ზოგს 3-4 ჰექტარი. უკან მაშინ გაბრუნებენ, როცა დავალებას შეასრულებ.
ჟურნალისტი:სახლში მიგიყვანეს თუ პირდაპირ პლანტაციებში?
რესპონდენტი: არა, პირდაპირ პლანტაციებში. სამუშაო იარაღი კი თავად დაგვახვედრეს.
ჟურნალისტი:დასვენების უფლებას გაძლევდნენ, საჭმელს თუ გაჭმევდნენ ან საერთოდ, სად ცხოვრობდით?
რესპონდენტი: დასვენების უფლებას გვაძლევდნენ. იცით როგორ იყო, ვიცოდით, რომ პლანტაციები უნდა დაგვეკრიფა და სწრაფი მუშაობა ჩვენს იტნერესებში შედიოდა. რაც მალე მოვრჩებოდით, უფრო მალე წავიდოდით სახლებში. რაც შეეხება საჭმელს, პლანტაციებთან ახლოს, თითქმის ყველა ოჯახს აქვს პატარა სათავსო. იქ მოჰქონდათ საჭმელები და შეგვეძლო, როცა გვინდოდა მაშინ გვეჭამა. იყო ძეხვი, პური, კონსერვი და წყალი. დაბნელებამდე ვმუშაობდით, შემდეგ კი იმ სათავსოში ვიძინებდით.
ჟურნალისტი:სათავსოში საწოლები იდგა?
რესპონდენტი: კი, როგორ არა. ჩვენებურად მას სათავსოს ვეძახით, ისე პატარა ერთსართულიანი სახლია, რომელსაც სათავსოებად იყენებენ.“

Georgian Population Is Trafficked In Abkhazia
zitrusi.gifGeorgian population of the Abkhazia coped with additional problems during the citrus season. They are to give certain amount of their harvest to the de-facto Abkhazian Government. Beside that, they were trafficked in Abkhaz families.
Although there are a lot of facts proving the hard situation in the area, Georgian government cannot solve the problem because of certain reasons. International organizations just present facts. As for the Abkhazian trafficking, it differs according to the seasons. For example, during the citrus season Georgian people from Gali are transported to Sokhumi to pick citrus.
Public Defender of the Abkhazian legitimate Government, Murman Chkhotua, has information about the incident too. Consequently, he sends letters to UN offices in Tbilisi and Abkhazia in vain. "Abkhaz people forcibly employ Georgian people in their farms without any payment. It mainly happens in Sokhumi, Ochamchire and Gulrifshi districts.
"I cannot say the names of trafficked people to avoid them additional problems. People are transported in groups to work in plantations. A group of Abkhaz arrives in the villages to collect Georgian workers. Three-four days later, having finished their duty people are sent back home and another group of workers are selected. Although they are given some food, nobody pays them for their work."
Although the UN office has information about the situation, they cannot do anything. They do not comment the fact in their office either. Murman Chkhotua says that he sent several letters to the UN office and also had private conversations with its representatives. "I have informed UN Offices both in Tbilisi and Sokhumi several times. It is necessary to open Human Rights Office of the UN in Gali district. They answered me that the UN reacts on every fact of human rights violation. I last sent them my letter several days ago, but I have not received any answers yet."
The facts of trafficking were confirmed by Paata Zakareishvili, conflictologist. However, he said that those people are paid some money. However, Georgian people, living in Gali district, concur that in Sokhumi they had worked like slaves.
Human Rights Centre has conversed with two trafficked families, who agreed to be interviewed without publishing their names. They speak about Georgian people's trafficking in Abkhazia in details.
Respondent from Gali district said, "This fact is not a surprise for us. We have already got used to it. If we do not obey, they will wreak their vengeance upon our children."
Journalist: Can you tell us in details how are people taken and trafficked there?
Respondent: As the nut season approaches, we except Abkhaz police arrive at our house and produce the list of families who should be taken to work. The policemen deal us in civil forms. They tell us the date and place of meeting, from where a lorry will take us to Abkhazia.
Journalist:Where were you personally taken to?
Respondent: I had to work in Ochamchire. They wanted to take my husband but he was ill and I went instead of him. Arriving at the place we were divided into groups of four and five men and distributed to various plantations. Some of the groups were to pick the citrus from the one acre large plantations; the others were to work on the three and four acres large plots. They will send people back as soon as they have finished your work."
Journalist: Were you taken to some house or straight to the plantation?
Respondent: No I was taken straight to the plantation. Tools were on the place.
Journalist: Did you have breaks, were you given food, and where did you live?
Respondent: Yes, we had breaks. Do you know how it was? We had to work in the plantations and sooner we finished the earlier we would go home. As for the food, every family had barns near their plantations. They brought food at the place and we could eat when we wished. Our daily ration consisted of sausages, bread, tins and water. We worked until dark, and then slept in the barns.
Journalist:Were there beds in the barn?
Respondent: Yes, of course there were. We call it barn; actually they were little houses which they used as a barn."