რეზერვისტობაზე უარი = ციხეს
kukava.gifპარლამენტის გადაწყვეტილებით, სარეზერვო სამსახური მამაკაცებისთვის სავალდებულო ხდება. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ჯარმოხდილებს იმავე ფუნქციის შესრულება ხელმეორედ მოუწევთ. აღნიშნული კანონპროექტი საკანონმდებლო ორგანომ პირველი მოსმენით უკვე მიიღო. ვინც რეზერვს თავს აარიდებს, სს პასუხისმგებლობა დაეკისრება.
საქართველოს კანონით „სარეზერვო სამსახურის შესახებ,“ სამხედრო ძალების რეზერვი მობილიზაციის, ომის ან ეროვნული უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე შეიარაღებული ძალების მხარდასაჭერად იქმნება. კანონპროექტის მე-3 მუხლით, სარეზერვო სამსახურის გავლის ხანგრძლივობა პირს შრომის საერთო სტაჟში ჩაეთვლება. გარდა ამისა, მას სამუშაო ადგილი და ხელფასი უნარჩუნდება.
კანონპროექტის მე-4 მუხლი სარეზერვო სამსახურის ასაკს ეხება. მისი მიხედვით აქტიურ რეზერვისტთა ასაკი 27-დან 50 წლამდეა. ამ ნაწილში პირს 2 წელიწადში ერთხელ 40 დღით გაიწვევენ; ეროვნული გვარდიის რეზერვისტთა ასაკი 35-დან 50 წლამდეა, გაწვევის ვადა კი 2 წელიწადში ერთხელ 3 კვირა; ინდივიდუალურ რეზერვისტთა ასაკი 27-დან 45 წლამდეა, გაწვევის ვადა  2 წელიწადში ერთხელ 2 კვირა. განსაკუთრებულ შემთხვევებში კი შეიძლება, რეზერვში 60 წლამდე ასაკის ადამიანიც მოხვდეს.
კანონპროექტით, სარეზერვო სამსახურისთვის თავის არიდება  ჯარიმით ან საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომით 180-დან 220 საათამდე, ან ერთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. ასევე სანქციებს ითვალისწინებს დეზერტირობაც. ამ შემთხვევაში პირს 3-დან 7 წლამდე პატიმრობა ემუქრება. სარეზერვო სამსახურში გამოუცხადებლობის შემთხვევაში კი რეზერვისტს 1000 ლარის გადახდა ეკისრება. თუ ის ჯარიმას დადგენილ ვადებში არ გადაიხდის, 15 დღიან პატიმრობას ვერ აცსდება.
გარდა ამისა, კანონპროექტით 2 აგვისტო რეზერვისტთა დღედ ცხადდება.
საპარლამენტო ოპოზიციასა და დამოუკიდებელ ექსპერტებს აღნიშნული ინიციატივა არ მოსწონთ. ოპოზიციის თქმით, კანონპროექტი საბიუჯეტო თანხების ზედმეტი ხარჯვაა და სხვა არაფერი, ექსპერტების თქმით კი კანონპროექტში არაერთი არაზუსტი პუნქტია ჩადებული.
კახა კუკავა,  „დემოკრატიული ფრონტის“ ერთ-ერთი ლიდერი: „ამ კანონპროექტის  მიღება საჭირო არ არის. მიგვაჩნია, რომ, რეზერვის ასეთი ტოტალური მასშტაბით ფორმირება მხოლოდ ომიანობის დროს შეიძლება.  მშვიდობიან პერიოდში 100 000-ანი რეზერვის ფორმირება ყოველგვარ ლოგიკას მოკლებულია. ეს რეალურად მიზნად ისახავს არა სამხედრო ამოცანების გადაწყვეტას, არამედ არის პოლიტიკური რეპრესიის აპარატი, რომლითაც მოსახლეობა სამხედრო ვალდებული იქნება. მატერიალურად, საქართველოს ბუჯეტი ამდენ ადამიანს ვერ შეინახავს. თავად კანონპროექტის ავტორებიც კი ამბობენ, რომ გასაწვევთა მხოლოდ 3-4 პროცენტის გაწვევა მოხდება. როცა 100 000 ადამიანია გასაწვევი და აქედან მხოლოდ 3-4 პროცენტი უნდა შეირჩეს, ეს უკვე  კორუფციის დიდი წყაროც იქნება.“
კანონპროქტს არც „მემარჯვენე“ დავით საგანელიძე იწონებს. მისი თქმით: „მთავარია, რამდენად საჭიროა რეზერვისტთა ბანაკები. როცა ვამბობთ, რომ ქვეყანაში კონფლიქტების მოგვარების ერთადერთი გზა მშვიდობიანი ფორმაა, ასეთ დროს რეზერვისტთა ბანაკები არ უნდა გვჭირდებოდეს. თუ ძალისმიერ მეთოდებზე  გადავდივართ, ეს უკვე სხვა საკითხია. თუმცა, ამისთვის რეზერვისტები რამდენად გამოდგება ესეც უნდა გავითვალისწინოთ. არავინ იცის, რისთვის იქმნება ეს ბრიგადები. ცალკე საკითხია, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან რამდენი მილიონი ლარი იხარჯება ამისთვის. ხელისუფლების ზოგიერთი წარმომადგენელი რეზერვისტებში უბრალოდ გასართობად იყო წასული. უნდა ვიცოდეთ, ამდენი თანხა რისთვის და რაში იხარჯება. მაშინ, როცა ქვეყანაში უამრავი პრობლემა არსებობს, ვფიქრობ, თანხების ასეთი ხარჯვა რეკომენდირებული არ უნდა იყოს“.
სამხედრო ექსპერტ შალვა თადუმაძეს კანონპროექტი იმიტომ არ მოსწონს, რომ მასში ბევრი გაუგებარი მუხლი დევს: „რეზერვის შექმნაში ცუდი და მიუღებელი არაფერია. ეს ადრეც უნდა გაკეთებულიყო. მთავარი საკითხია, რა რაოდენობის რეზერვი იქმნება და რომელი კანონმდებლობით რეგულიდრება ის. შემოთავაზებული კანონპროექტი ექსპერტებთან შეთანხმებული არ ყოფილა და ამიტომაც იქ ისეთი შეცდომებია, რომელიც სერიოზულ პრობლემებს შექმნის. კანონპროექტში ძალიან ცუდად არის დარეგულირებული, რის მიხედვით ირჩევა რეზერვისტები და რის მიხედვით გადანაწილდებიან ისინი სხვადასხვა კატეგორიის ბანაკებში. საკმაოდ გაუგებარია გაწვევის პროცედურაც. სახელმწიფო ერთდროულად 100 000 რეზერვისტის შენახვას ვერ შესძლებს. ჩემი აზით, უმჯობესია, ეს თანხა რეგულარულ არმიას მოხმარდეს და რეზერვისტების გაცილებით ნაკლები რაოდენობა მომზადდეს.“
რაც შეეხება უმრავლესობას, მას თავდაცვისა და უშიშროების საპარლამენტო კომიტეტის მიერ მომზადებული კანონპროექტი მოსწონს და დარწმუნებულია, რომ ის ქვეყნის უსაფრთხოებას გამოადგება. კანონპროექტის კანონად ქცევამდე კი კიდევ ორი  მოსმენა დარჩა.

Refusal on Reserve Service = Imprisonment
kukava.gifAccording to the Parliament's decision, the reserve service has become obligatory for every man in Georgia. Thus, everyone who has already served in the army will have to do the same once more. The draft law was voted through at the first hearing. Subsequently, those who avoid service will be charged under the criminal law.
Under Georgian law on "Reserve Service", the reserve of the military forces is being created in the case of mobilization, war or national security to support the armed forces.  Under the Article 3 of the draft law, the length of the reserve service will be included the record of service. Besides that, his job and salary is saved.
The article 4 of the draft law deals with the age of reservists. According to it, the age of the active reservists is from 27 up to 50. In this part a person will be recruited once in two years and his service will last for forty days. The age of the reservists in the Guard is from 35 to 50 and they will be recruited once in two years and their service will last for three weeks. The age of individual reservists is from 27 to 45 and they will be recruited once in two years, and their service will last for two weeks. In emergency situations, even sixty-year-old man might be recruited.
Under the draft law, avoiding of the reserve service is either fined or be punished by 180-220 hour-long labor. In graver situation, law offender would be imprisoned for one year. Deserters will also be sanctioned and face imprisonment from three up to seven years. If a person avoids reserve service, he has to pay 1 000 GEL. If he does not pay this amount within the fixed time, he will be imprisoned for fifteen days.
Besides that, under the draft law, August 2 is declared the Reservist's Day.
Parliamentary Opposition and independent experts do not like the initiative. The opposition claims that the draft law will cause extra expenses in the budget. Experts say that there are numerous obscure topics in the draft law.
Kakha Kukava, one of the leaders of the Democratic Front, declares:  "We do not need this law. We think such total reserve formation can take place only during the war. During the peace, forming an army of 100 000 reservists is beyond any logic. It does not aim at resolving the military problems, but it is a kind of political oppression under what forces the population always to be in military form. Georgian budget cannot keep so many people. Even the authors of the draft law say that only 3 - 4% of the men will be recruited. When you choose 3 or 4% out of 100 people that will result into a corruption of course."
Neither Davit Saganelidze, from the "Rights", approves the draft law. He says: "The principal problem is whether we need reservists. When we say that the only way to solve the conflicts is through peace talks, we should not need reservists. But the question will change if we choose forcible methods. In this case, we should consider whether reservists will be useful for the purpose. Nobody knows what goals of these units are. There is another problem dealing with extra expenses in the state budget. Some of governmental officials joined reservists' army just for fun. We must know what millions of lari would be spent on. When there are so many problems in the country, I think that such expenses in the budget are not reasonable."
Military expert, Shalva Tadumadze, does not like the draft law, because there are many obscure articles in it. "It is good to create reserve army. It should have done previously too. But the point is what is the number of reservists and under what law is it regulated. The draft law was not discussed with experts and it resulted into many mistakes in it. There is not a criterion according to which the reservists will be selected and distributed to various camps. The recruiting process is not clear either. The state cannot keep 100 000 reservists altogether. I think this money should rather be spent on regular army and less number of reservists should be trained."
As for the parliamentary majority, they like the draft law prepared by the Parliamentary Committee of the Defense and Security. They are sure that it will serve the security of the country. The draft law should turn into a law after having discussed twice.