ყაჩაღობაში ბრალდებულებმა პროტესტის ნიშნად თვითდაზიანებები მიიყენეს
sasamartlo_1.gifყაჩაღობისათვის ბრალდებულები გიორგი დავითური, დავით გოგოლაური და გელა თითილოკაშვილი, დედოფლისწყაროს რაიონულმა სასამართლომ დამნაშავეებად სცნო. მსჯავრდებულები დანაშაულს არ აღიარებენ. პროტესტის ნიშნად, ეჭვმიტანილებმა თვითდაზიანებები მიიყენეს: გიორგი დავითურმა მავთულით პირი ამოიკერა, გოგოლაურმა კი ჟანგიანი ლურსმნით მუცელი გადაიჭრა და ვენები ამოიგლიჯა.
გამოძიების მასალებიდან ირკვევა, რომ 2006 წლის 12 მარტს, ღამის პირველ საათზე დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ არხილოსკალოში, სახლში მარტო მყოფ ელენე ბუჩუკურს თავს დაესხნენ შეიარაღებული ნიღბიანები, მათ ოქროს სამკაული, სხვადასხვა ნივთები და 500 ლარი წაიღეს.
„იმ დღეს სახლში მარტო ვიყავი. დასაძინებლად 11 საათისთვის დავწექი. აივანზე შუქი ანთებული დავტოვე. პირველი საათი ხდებოდა, როცა აივანზე შუქი ჩაქრა. ვიფიქრე, ნათურა გადაიწვა-მეთქი, მაგრამ მალევე სამზარეულოში შუქი აინთო და ხმაური შემომესმა. დერეფანში გავედი და კარი გავაღე. ჩემს წინ სამხედრო ფორმაში ჩაცმული, თავზე ნიღაბჩამოცმული პირი იდგა. მას მხოლოდ თვალები უჩანდა. ხელში სანადირო თოფი ეკავა. ოთახში ძალის გამოყენებით შემიყვანა და ვიღაცას გასძახა „მიდიო”, ვერ ამოვიცანი ვინ იყო“ - აღნიშნავს ელენე ბუჩუკური გამოძიებისათვის მიცემულ ჩვენებაში.
ელენე ბუჩუკურის დაყაჩაღების ფაქტზე დედოფლისწყაროს შს რაიონულ სამმართველოში სს კოდექსის 179-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა” და „გ” პუნქტებით სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. რამდენიმე დღეში გამოძიებამ ეჭვმიტანილებად ბუჩუკურის მეზობელი გიორგი დავითური, არხილოსკალოში მცხოვრები გელა თითილოკაშვილი და სოფელ სამთაწყაროს მკვიდრი დავით გოგოლაური სცნო.
ეჭვმიტანილების დაკავების მეორე დღეს, პოლიციამ გოგოლაურის სახლი განმეორებით გაჩხრიკა. „გამომძიებელს ვუთხარი, იმისთვის მოხვედით, რომ რაღაც ჩადოთ, თორემ სამი კვირის ნაყაჩაღარს კაცი სახლში როგორ შეინახავს-მეთქი. გავიგონე როგორ უთხრა, ბიჭო, კამერა და ფოტოაპარატი არ გვინდაო... მაშინ არც ვიცოდი, რომ დაზარალებულს კამერა ჰქონდა დაკარგული. ეს მოგვიანებით გავიგე. როგორც ჩანს, კამერის ჩადება უნდოდათ, რომ მერე ეთქვათ, ნახეთ, რა ვიპოვეთო. მაგრამ ეს არ გამოუვიდათ, რადგან ჩხრეკის დროს უამრავი ხალხი შევკრიბე” - აცხადებს დავით გოგოლაურის მეუღლე მაია საკანელაშვილი.
გამოძიების მოთხოვნით ჩატარებული ოდოროლოგიური და დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზის დასკვნით, ბუჩუკურის სახლში აღმოჩენილი თითისა და სუნის კვალი, სამივე ეჭვმიტანილის სუნსა და თითების ანაბეჭდს დაემთხვა. ეჭვმიტანილებმა ხელახალი ექსპერტიზის ჩატარება მოითხოვეს, რაც არ დაკმაყოფილდა.
„ბუჩუკურის სახლში მხოლოდ ერთხელ ვარ ნამყოფი. გელა თითილოკაშვილი კი მეც და გოგოლაურმაც სასამართლო პროცეზსე პირველად ვნახეთ“ - აცხადებს გიორგი დავითური. გოგოლაურის განცხადებით კი ის დაზარალებულს საერთოდ არ იცნობდა. ის, რომ ყაჩაღობის დროს გოგოლაურიცა და დავითურიც საკუთარ საცხოვრებელ სახლებში იმყოფებოდნენ, ამას მათი არაერთი მეზობელი ადასტურებს, თუმცა, მოწმეების დაკითხვა არც გამომძიებელმა და არც მოსამართლემ საჭიროდ არ ჩათვალა: „დავითურის, თითილოკაშვილი და გოგოლაურის მიერ დანაშაულის ჩადენა დასტურდება როგორც დაზარალებულის ჩვენებით, ასევე ექსპერტიზის დასკვნით. ამიტომ საჭიროდ აღარ ჩავთვალეთ დამატებითი მოწმეების დაკითხვა“ - აღნიშნავს გამომძიებელი.
გოგოლაურის მეუღლე, მაია საკანელაშვილი კი ამბობს, რომ საქმეში, ექსპერტიზის დასკვნების სიყალბის გარდა, სხვა დარღვევებიც შეინიშნება: „როდესაც დაზარალებულს ვუთხარი, შენი სახლიდან თურმე ძალიან ბევრი ძვირფასეულობა წაუღიათ - მეთქი, გაიცინა და მიპასუხა, არაფერიც არ დამიკარგავსო. ამ დროს საბრალდებო დასკვნაში წერია, რომ ყაჩაღობის შედეგად ბუჩუკურის სახლიდან 4000 ლარზე მეტი ღირებულების ბრილიანტია წაღებული. გარდა ამისა, საქმის მასალების მიხედვით, ბუჩუკური სასტიკად იყო ნაცემი ჩემი მეუღლის მიერ. ბუჩუკურის შვილს ვუთხარი, დედაშენს ექსპერტიზას ჩავუტარებ, რათა დადგინდეს, არის  თუ არა ნაცემი-მეთქი. მან კი ექსპერტიზის ჩატარებაზე უარი მითხრა” - აღნიშნავს ჩვენთან საუბარში მაია საკანელიშვილი.
საკანელიშვილის თქმით, მას მტკიცებულებების გაყალბების გამო გამომძიებელთან კონფლიქტიც მოუვიდა: „ჩხუბის დროს გამომძიებელი დამემუქრა, ჩივილს თავს თუ არ დაანებებ, კვალიფიკაციას შევცვლით და შენს მეუღლეს ბრალდებას კიდევ უფრო დავუმძიმებთო“ - აცხადებს დავით გოგოლაურის მეუღლე.
დედოფლისწყაროს შს რაიონული სამმართველოს გამომძიებელი დავით ტუხაშვილი, მისდამი წაყენებულ ბრალდებებს კატეგორიულად უარყოფს: „მე არ ვარ ვალდებული ჟურნალისტებს რაიმე სახის ინფორმაცია მივაწოდო, თუმცა მიუხედავად ამისა, გეტყვით, რომ გოგოლაურის მეუღლის განცხადებები სრული სიცრუეა და სიმართლეს არ შეესაბამება.“
გოგოლაურის ადვოკატის, შალვა რევაზიშვილის ინფორმაციით, საქმეში მტკიცებულებების მასობრივად გაყალბება, ციხეში მყოფმა დაკავებულებმა თვითდაზიანებების მიყენებით გააპროტესტეს.
„დავითურმა პირი ამოიკერა. მანამდე არ გადაიყვანეს საავადმყოფოში, სანამ მის სიცოცხლეს სერიოზული საფრთხე არ დაემუქრა. ჩემმა ქმარმა კი თავის მოკვლა სცადა, მუცელი გადაიჭრა და ვენები ჟანგიანი ლურსმნით ამოიგლიჯა. ნაკერების დასადებად რომ წაიყვანეს, ციხის თანამშრომლებმა დუბინკებით ისე სასტიკად სცემეს, რომ ნეკნები, ლავიწის ძვალი და მარცხენა ფეხის კოჭი ჩაუმტვრიეს. გონდაკარგული იყო. ისეთ მდგომარეობამდე მიიყვანეს, რომ სისხლისგან იცლებოდა და ფიქრობდნენ, სად წაეყვანათ ისე, რომ ამის შესახებ ზემდგომ ორგანოებს არ შეეტყოთ. ცემისგან გაგიჟდა და ვერ იმორჩილებდნენ, შეეშინდათ და ამის მერე გადაიყვანეს „რეზბალნიცაზე“. როცა ჩემი ქმრის ნახვა მოვინდომე, მითხრეს, არ გინდა, საშინელ დღეში არისო. მაინც ვნახე. ისე იყო ნაცემი, რომ თვითონაც ვერ ვიცანი. სახეზე ბავშვობის „შრამი“ აქვს და იმით მივხვდი, რომ დათო იყო. დღესაც აქვს სტრესული შეტევები” - ამბობს მაია საკანელაშვილი.
რამდენიმე დღის წინ, დედოფლისწყაროს რაიონულმა სასამართლომ სამივე განსასჯელი დამნაშავეებად სცნო. მოსამართლე თამარ ჭუნიაშვილმა გელა თითილოკაშვილს 8 წლით, გიორგი დავითურს 7 წლით და დავით გოგოლაურს 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. მსჯავრდებულები რაიონული სასამართლოს განაჩენს თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებენ.

Accused in Robbery Have Injured Themselves in Protest
The investigation materials proved that on March 12, 2006 at 1:00 a.m. armed and masked robbers attacked Elene Buchukuri in the village of Arkhiloskalo in Dedoflistskaro District. The woman was alone at home and the robbers seized jewelry, various things and 500GEL.
"I was alone on that day. I went to bed at 1:00 PM. I left light on the veranda. It was nearly 1:00 AM the light turned off. I thought the bulb fused out, but soon the light was switched on in the kitchen and I heard noise. I went to the corridor and opened the door. A man in military uniform and mask was standing there. I saw only his eyes. He was holding hunting gun. He grabbed me into the room and shouted to somebody to come in. I could not recognize who he was," said Buchukuri in her testimony.
Dedoflistskaro District Department launched criminal case on the robbery under the Georgian Criminal Code Article 179, section II (a, c). Several days later, investigation blamed Buchukuri's neighbor Giorgi Davituri, Gela Titilokishvili living in the village of Arkhiloskalo and Davit Gogolauri from the village of Samtatskaro for the robbery.
On the next day of the accused detention, police searched Gogolauri's house again.
"I told the investigator, whether they had come to plant something in the house. Otherwise a robber could not have kept the robbed things at home during three weeks. I heard him telling the officer, that they did not need video and photo cameras…I did not know then that the victim had lost the camera. Thus, they wanted to plant a camera in order to show afterwards that they had found it at home. They did not succeed because I had gathered a lot of people to witness the search," said Davit Gogolauri's wife, Maia Sakanelishvili.
The investigation demanded to carry out odorological and dactiloscope examination. As a result, the trace of the finger prints and the smell of all three accused was found in Buchukuri's house. The accused demanded to carry out the examination again but their demand was not satisfied.
"I have been to Buchukuri's house only once. Both Gogolauri and I saw Titilokishvili at the trial for the first time," said Davituri. Gogolauri said that he did not know the victim at all. Several neighbors witnessed that Gogolauri and Davituri were at home during the robbery. However, neither investigator nor judge interrogated the witnesses. "The crimes committed by Davituri, Titilokishvili and Gogolauri are proved by the testimony made by the victim and the conclusion of the examination. Thus, we did not consider it necessary to interrogate more witnesses," said the investigator.
Sakanelishvili said that there are some more mistakes in the case material besides the fraudulent conclusion of the examination. "When I asked the victim whether much jewelry had been seized from her house during the robbery, she laughed and said that she had lost nothing. However, the verdict states that the jewelry of more than 4000 GEL had been robbed from Buchukuri's house. Besides that, the victim was cruelly beaten by my husband. I told her son to let me carry out the medical examination on his mother to prove whether she had really been beaten, but he refused," said Sakanelishvili in her conversation with Human Rights Centre.
Sakanelishvili mentioned, that she had had a conflict with the investigator because of fraudulent proofs. "The investigator threatened me during the argument that unless I gave up suing, they would change the qualification of the crime and grave my husband's charge even more," said Gogolauri's wife.
Davit Tukhashvili, investigator of the Dedoflistskaro District Police Department, categorically denies the accusations against him. He says: "I am not obliged to give any information to journalists. However, I would tell you that the statements of Gogolauri's wife are fraudulent."
Shalva Ramazashvili, lawyer of Gogolauri said that there were a lot false proofs in the case material. The accused injured them to express their protest in prison.
"Davituri has sewed up his mouth. He was not taken to the hospital until his health was not seriously threatened. My husband tried to kill himself and stubbed himself and tore his vena out with rusty nail. Until taking him to the hospital, prison officers beat him with clubs and broke his ribs, collar bone and left ankle. He fainted and arriving at the hospital he was bleeding and they were thinking where to take him to hide the incident from the higher instances. My husband went crazy after beating and they got scared and took him to the jail hospital. When I wanted to see my husband they warned me against it since he looked terribly. However, I insisted and visited him in hospital. He was so beaten that I could not recognize him. He has a scar on his face since the childhood and it helped me to guess he was Dato. He has stressful attacks even now," said Sakanelashvili.
Several days ago, Dedoflistskaro District Court found the three accused guilty. The judge, Tamar Chuniashvili, sentenced Titilokishvili to eight years, Davituri to Seven years and Gogoluri to six years in prison. The condemned are about to appeal against the verdict at the Tbilisi Appeal Court.