კახეთში გარემოს დაცვის ინსპექტორები გლეხებზე ნადირობენ
shesha.gifუფლებადაცვითი ორგანიზაციის წარმომადგენლები გარემოს დაცვის ინპექციის კახეთის ბიუროს თანამშრომლებს ადამიანის უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებენ. გდი-ის თანამშრომლები გლეხებს ნაყიდ და ნაჩუქარ შეშას თითქმის ყოველდღიურად ართმევენ და სამართალდამრღვევებს სასამართლოს გადასცემენ. რეგიონის მასშტაბით, ამ მდგომარეობაში მყოფი ასობით გაჭირვებული მოქალაქე, მცირეწლოვან ბავშვებთან ერთად, ყინვას შიშველი ხელებით ებრძვის.
პენსიონერი გუგული ტორიაშვილი შრომისუუნარო მეუღლესთან ერთად გურჯაანის რაიონის სოფელ ჭანდარში ცხოვრობს. იგი პირველი ჯგუფის ინვალიდია და მათი ოჯახის შემოსავალს მხოლოდ პენსია და სიღატაკის დაძლევის პროგრამის ფარგლებში მიღებული დახმარება შეადგენს. ტორიაშვილებს საკუთარი სახლი სიძველისგან დაენგრათ და თავს სხვის ბინას აფარებენ: „პურის ფული მოვიკელით, ცოტა შეშა რომ გვეყიდა, მაგრამ ჩემი მეუღლე ავად გახდა და შენახული 20 ლარით წამალი შევიძინეთ. სოფელ ჩუმლაყში ჩემი ძმისშვილი ცხოვრობს. გაიგო, რომ სიცივეში ვიყინებოდით და მითხრა, მეზობელს, რომელიც ტყიდან შეშას ეზიდება, ჩემი ვალი აქვს, ფულის სანაცვლოდ შეშას გამოვართმევ და გაჩუქებთო. შეშის წასაღებად 18 დეკემბერს დაგვიბარა. ჭანდრის ღვინის ქარხნის დირექტორს შევეხვეწეთ, შეშის გადმოსატანად ტრაქტორით დაგვხმარებოდა. ჩუმლაყიდან შეშა რომ მოგვქონდა, პატრულმა გაგვაჩერა. მერე გარემოს დაცვის ინსპექცია გამოიძახეს, მათ კი ოქმი შეადგინეს და ნაჩუქარი შეშა წაგვართვეს. მეუღლეს ოქმზე ხელის მოწერა დაავალეს. ჩემმა მეუღლემ წერა-კითხვა არ იცის, ამიტომ დოკუმენტს ხელი ვერ მოაწერა. შეშა გურჯაანის სატყეო განყოფილების ეზოში დაყარეს. ჩვენს მიერ თითქოსდა გარემოსთვის მიყენებული ზიანი 600 ლარით შეაფასეს და სასამართლოს გადაგვცეს“ - გვიამბობს ელიკო ტორიაშვილი და იქვე დასძენს, რომ მიუხედავად არაერთი თხოვნისა, გარემოს დაცვის ინსპექციის წარმომადგენლებმა მათ შეშის მოჭრის კანონიერების დოკუმენტის წარდგენისათვის დრო არ მისცეს.
„ღრუბელაშვილი აბუჩად მიგდებდა და მიყვიროდა, აბა შენ რა უნდა მოგკითხო, წერა – კითხვაც კი არ იციო. ნაჩუქარი შეშა რომ მომქონდა ერთი სოფლიდან მეორეში, რაიმე საბუთი თუ იყო საჭირო არ ვიცოდი. როცა მოითხოვეს, ვუთხარი მოგიტან მეთქი, მაგრამ გამოგვიცხადა, ვერ დაგიცდითო“ - აღნიშნავს გუგული ტორიაშვილი.
გარემოს დაცვის ინსპექციის კახეთის ბიუროს სწრაფი რეაგირების განყოფილების მთავარი სპეციალისტი იაგო ღრუბელაშვილი მოქალაქის ბრალდებებს უარყოფს. იგი ტელეფონით მას შემდეგ დაგვიკავშირდა, რაც მის ხელმძღვანელს დავით უთმელიძეს სამართალდარღვევის ოქმის ქსეროასლი ვთხოვეთ. ღრუბელაშვილმა კატეგორიულად მოგვთხოვა, განგვემარტა, რატომ დავინტერესდით აღნიშნული საკითხით: „რაში გაინტერესებთ გუგული ტორიაშვილის საქმე. თქვენი ნათესავია? არა?... მაშ რატომ იწუხებთ თავს? ჩვენი ქმედება კანონიერია და გირჩევთ, ნურაფერს დაწერთ. ტორიაშვილებს ვერაფრით უშველით. მაგ წერა-კითხვის უცოდინარებს საიდან გადაეყარეთ?“ - გვიყვირა გარემოს დაცვის ინსპექტორმა ღრუბელაშვილმა და ტელეფონი გათიშა.
გარემოს დაცვის ინსპექციის კახეთის ბიუროს, გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში, ბოლო 7 დღის განმავლობაში 10-მდე ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი აქვს გადაგზავნილი. ოქმს თან ზიანის გაანგარიშების დოკუმენტიც ერთვის.
„გუგული ტორიაშვილი გარემოს ზიანს იმ მარტივი მიზეზის გამო ვერ მიაყენებდა, რომ მას შეშა თავად არ მოუჭრია. სამართალდამრღვევად შერაცხულ ტორიაშვილს შეშა მისმა ნათესავმა აჩუქა, რომელსაც კანონით გათვალისწინებული, საშეშე მერქნის კანონიერების დამადასტურებელი დოკუმენტი გააჩნია. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 128 პრიმა მეორე მუხლის მეოთხე პუნქტში ნათქვამია, რომ „ხე-ტყისა და პირველადი გადამუშავების პროდუქტების ტრანპორტირება ან რეალიზაცია საშეშე მექრნის კანონიერების დამადასტურებელი დოკუმენტის გარეშე გამოიწვევს დაჯარიმებას ორმოცდაათი ლარიდან სამას ლარამდე, ხე ტყის კონფისკაციით, ან უამისოდ“ - აცხადებს ადვოკატი ლია ხუროშვილი. მისივე თქმით, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მითითებულ მუხლში ცვლილება მიმდინარე წლის ზაფხულში შევიდა: „მართალია კანონის არცოდნა დამრღვევს პასუხისმგებლობისგან არ ათავისუფლებს, მაგრამ ძნელია ინვალიდ ადამიანს, რომელმაც წერა-კითხვა არ იცის, მოსთხოვო შეასრულოს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის კოდექსით დადგენილი მოთხოვნები. ამიტომ გარემოს დაცვის ინსპექციას ოქმების წერის ნაცვლად ურჩევნია, კონკრეტული ცვლილების შესახებ მედიის საშუალებით ხალხს ინფორმაცია მიაწოდოს. ტორიაშვილი თუ ვერ გაიგებდა, დანარჩენები გაიგებდნენ“ - აღნიშნავს იურისტი.
ოფიციალური ინფორმაციით, გურჯაანის რაიონულ სასამართლოს ჯერ არცერთი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი არ განუხილავს. მოსამართლე შალვა მჭედლიშვილის თანაშემწე ნინო ქაჩლიშვილი განმარტავს, რომ მოსამართლეს 2006 წელს დარჩენილ ყველა სამუშაო დღეს პროცესები აქვს ჩანიშნული და გარემოს დაცვის ინსპექციის მიერ შედგენილ ოქმებს 2007 წელს განიხილავს. აქედან გამომდინარე, კახეთის მასშტაბით ასობით გაჭირვებული მოქალაქე ახალ წელს არა მარტო მშიერი, არამედ გათბობის გარეშე შეხვდება და ზამთრის სუსხთან გამკლავება გათოშილი ხელებით მოუწევს.

In Kakheti Environmental Inspectors Persecute Peasants
shesha.gifRepresentatives of human rights organization blame officials from the Kakheti Bureau of the Environmental Inspection (EI) for violating human rights. Everyday, EI inspectors seize peasants the firewood, which they buy or receive as a gift and then the inspectors send so-called law offenders to the court.  In the region, hundreds of poor people with their under-age children try to survive the frost with bare hands.
Retired Guguli Toriashvili, with his disabled wife, lives in the village of Chandari in Gurjaani District. The only income for the family is a pension the woman receives as a disabled person and the allowance, granted by the government, within the poverty reduction program. The house of the Toriashvilis pulled down, and now they shelter somebody's house. "We wanted to buy firewood instead of flour. Unfortunately, my husband got ill and we bought medicine for twenty lari we had saved for the wood. My nephew lives in Chumlaki, and hearing we were freezing, he promised us to give us firewood. His neighbor owed him some money and my nephew decided to take firewood from him instead of the debt.  We urged the director of the wine-factory to lend us a tractor to transport the wood, and finally we arrived in Chumlaki on December 18 to take the wood. However, patrol police stopped us on our way home. Then the police called the environmental inspection which confiscated our firewood. They ordered my husband to sign the warrant, but he is illiterate and could not sign the document. They left the firewood in the yard of Gurjaani Forest Department. They fined us with 600 GEL for damaging the environment and sent our case to the court for investigation," said Eliko Toriashvili and added that the inspectors did not let them produce the document to prove the legal purchase of the wood.
"Ghrubelashvili was shouting at me and making fun of me, He was saying what he would ask me because I am illiterate. I did not know whether I needed any documents to accept the firewood as a present and to transport it from one to another village. However, I was ready to produce the documents, but they could not wait for us," said Guguli Toriashvili.
Iago Ghrubelashvili, specialist-in-chief of the Fast Reaction Unit within the Kakheti Bureau of the Environmental Inspection, denies accusations against him. He called the Human Rights Center after officials from the NGO had asked his boss, Davit Utmelidze, to produce a copy of the warrant on breaching the law. Ghrubelashvili categorically demanded to explain him why the centre was that much interested in the fact. "Why are you so interested in Guguli Toriashvili's fate? Is he your relative? No? Then why do you bother? We acted within the law and I do not advise you to publish anything about it. You will not protect them. Where did you meet those illiterate people?" the inspector shouted and cut the line.
Kakheti bureau of the EI has submitted nearly ten warrants on breaching the law to the Gurjaani District Court for the last seven days. The warrants are enclosed with bills, as well.
"Toriashvili could not damage the environment for very simple reason. He did not chop the trees himself. So called law offender received the firewood as a present from his relative and they had the document to prove that the wood was cut within the law. Administrative Code, Prima Article 128, section four, states, that "A person, transporting or selling wood without legal document, must be fined from 50 to 300 GEL, confiscated or released," said lawyer, Lia Khuroshvili.  She also pointed out that amendments were brought to the aforementioned law in summer, this year. "It is true that nobody can be discharged because of being unfamiliar with the law, but it is really difficult to demand from an illiterate person to act under law. Thus, the EI should rather inform the people about the amendments on TV to avoid similar facts. Toriashvili might have misunderstood the information, but others should really take the announcement into consideration," said the lawyer.
According to the official information, Gurjaani District Court has not discussed any warrants, yet. Nino Kachlishvili, assistant to the judge Shalva Mchedlishvili, said that everyday in 2006 there are trials, and the judge is about to discuss Toriashvili's case, as well as many other cases submitted by EI, in 2007.  Thus, hundreds of people in Kakheti will be hungry and freezing on New Year Eve.