14:08, Friday, 24.05.2013
fxovlelebi.gifიქ არც საბავშვო ბაღია, არც სკოლა, არც მაღაზია და აფთიაქი. ვერც ქვით ნაშენ სახლებს ნახავთ. მათ არც გზა აქვთ, რომ რაიონულ ცენტრს დაუკავშირდნენ. იქ ვერც სასწრაფო დახმარების მანქანა მიდის და აუტანელი პირობების გამო სოფელში შემორჩენილ, მატარებლის ვაგონებსა და ქოხებში მცხოვრებ სულ სამ ოჯახს პირველად სამედიცინო დახმარებას 70 წელს მიტანებული ქალბატონი უწევს.
არაშენდის თემში შემავალი სოფელი ფხოველი გურჯაანის რაიონში, ქალაქიდან 12-13 კილომეტრში, მთებში მდებარეობს. ერთი შეხედვით, ვერ იტყვი რომ იქ ხალხი ცხოვრობს, რადგან ხის ტოტებისგან დაწნული ქოხები მთლიანად ხეებსა და ბუჩქებშია ჩაკარგული. სოფელში დიდი ხნის წინ ფხოვიდან ჩამოსახლებული ფხოვლელები ცხოვრობენ.
„ელემენტარული საცხოვრებელი პირობებიც რომ არ გვაქვს, თქვენც კარგად ხედავთ. გურჯაანიდან მანქანით ხომ ვერ წამოხვალ. ზაფხულში ერთხელ რომ  მოვიდეს წვიმა, სამანქანო გზაზე იმხელა ორმოებია, რომ მთელი სეზონი წყლით არის სავსე. განსაკუთრებით ცუდ მდგომარეობაში ზამთარში ვართ. სოფელი მაღალმთიანია და დიდი თოვლი და ყინვა იცის. გურჯაანიდან აქამდე ტყე-ტყე რომ ამოხვიდე, 8-9 საათი გჭირდება, თან შეიარაღებული თუ არ იქნები, შეიძლება ნადირმა დაგფლითოს. სოფელში მგლები შემოგვესივნენ და საქონელს აღარ ვჩივით, გვეშინია, ჩვენც არ შეგვჭამონ. ერთი სიტყვით ვყრივართ ძაღლუმადურად“ - ამბობს ზურაბ სადუნაშვილი. მისივე თქმით, ფხოველი მაღალმთიანი სოფელია, თუმცა ამ კატეგორიის სოფლებისათვის დაწესებული შეღავათებით მათ არასოდეს უსარგებლიათ: „ჩვენ არჩევნების დროსაც კი არავის ვახსენდებით, რადგან სამი ოჯახი ალბათ ვერაფერს გადაწყვეტს. რამდენჯერმე განცხადებითაც მივმართეთ რაიონის გამგეობას, მაგრამ ჩვენი გაჭირვებით არავინ დაინტერესებულა“ - აღნიშნავს იგი.
მიუხედავად ასეთი არასასურველი პირობებისა, ფხოვლელები აცხადებენ, რომ მათ სოფლის დატოვებას აიძულებენ: „დიდი ხანია აღარავის ვახსოვართ. ადგილობრივი ხელისუფლების ხელშეწყობით, დახმარების ნაცვლად ზოგიერთები პრობლემებს გვიქმნიდნენ, ნაკვეთებს გვართმევდნენ და თვითონ ისაკუთრებდნენ. სოფლის დატოვებას დღესაც გვაიძულებენ“ - აღნიშნავს ვაჟა იაგანაშვილი.
როგორც ფხოვლელებმა გვითხრეს, მათი სოფლით რაიონის ხელმძღვანელობასთან და კახეთის გუბერნატორთან დაახლოებული ბიზნესმენი სერგი კაკალაშვილია დაინტერესებული, რომელიც მეზობელ სოფელში სხვადასხვა სახის სამუშაოებს უკვე ახორციელებს. „გვითხრეს, მთელი ეს ადგილები, მეზობელი სოფლის ზიარის მსგავსად კაკალაშვილს სურს რომ იყიდოს და თქვენ აქ ხელს შეუშლითო. სიტყვაში შემოგვაპარეს მის მიერ მოგზავნილმა ადამიანებმა, ხომ არ ისურვებდით, თქვენი ქოხმახებიდან წასვლასო. არსად წასვლას არ ვაპირებთ და ნებისმიერ ადამიანს, რომელიც ინვესტიციის ჩადების გზით ცდილობს ჩვენს დამონებას და აქაურობის წართმევას, ისევე გავუძალიანდებით, როგორც შემოსეულ გარეულ ცხოველებს ვიგერიებთ. არ გვინდა ხელისუფლებას დავუპირისპირდეთ, მაგრამ ავი ზრახვების ნაცვლად ურჩევნიათ მოგვხედონ და შესაძლებლობების ფარგლებში დაგვეხმარნონ“ - ამბობენ სოფლის მაცხოვრებლები და აღშფოთებას ვერ მალავენ.
კომპანია „ფორტე – კახეთის“ ერთ-ერთი მფლობელის ფხოველით დაინტერესებას, ადგილობრივი მოსახლეობა იმ სიმდიდრეს უკავშირებს, რომელიც სოფელშია. სიმდიდრის შესახებ ინფორმაცია 66 წლის დურმიშხან ცუკოშვილს ვთხოვეთ: „ფხოველში მარტო 19 ეკლესია და 3 ციხე-სიმაგრის ნანგრევებია. აქ მიწიდან ამოდის ბორჯომის მსგავსი, სუფთა, მინერალური წყალი. მლაშე წყალიც ამოდის. ნამდვილი ახტალა აქ გვაქვს, სამკურნალო ტალახია. მიწა გვაქვს, რომელიც საპონივით ქაფდება. ყველაფერს რომ თავი დავანებოთ, ნავთობია, რომელიც დღემდე გამოუყენებელია“.
ფხოვლელების პრეტენზიებსა და ბრალდებებს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში კატეგორიულად უარყოფენ. რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე ვალერი ვარდოსანიძე აცხადებს, რომ ამ თანამდებობაზე ახალი დანიშნულია და ყველა პრობლემას არ იცნობს. „მე თელავში ვმუშაობდი. შესაბამისად გურჯაანის პრობლემებს ზედმიწევნით არ ვიცნობ, თუმცა სოფლებში არსებული მდგომარეობით დაინტერესებულია პირადად კახეთის გუბერნატორი გია ნაცვლიშვილი. იგი თავად ეცნობა თითოეული სოფლის პრობლემებს და ვსწავლობთ რა რესურსები გააჩნიათ მათ“ - ამბობს ვარდოსანიძე.
გურჯაანის გამგებელთან დაკავშირება შეუძლებელი აღმოჩნდა. ჩვენი სატელეფონო ზარები მან უპასუხოდ დატოვა. სამუშაო ოთახში კი, როგორც მისაღებში გვითხრეს, „ფრიად მნიშვნელოვანი საქმეების მოგვარებით ყოფილა დაკავებული და კომენტარისთვის არ სცალია.“
ჩვენ ბიზნესმენ სერგი კაკალაშვილსაც დავუკავშირდით, რომელმაც მას შემდეგ რაც შეიტყო  თუ რა საკითხზე გვსურდა მისგან კომენტარი, საუბარი აღარ ისურვა.

People from the Mountainous Region Urge for Help
fxovlelebi.gifThere is neither nursery and secondary schools and nor market and pharmacists in the area. You will not see any houses built with stone. The inhabitants cannot reach the regional center via proper road. Thus, ambulance cannot arrive in the village and the three families, living only in train carriages and hut, can be medically aided by seventy-year-old woman.
The village of Fkhoveli includes the Arashenda community in Gurjaani District and is situated 12-13 kilometers from the town. At the first site you will not guess that people live there. Their huts, made of wooden branches, are hidden in trees and bushes. Long time before, ethnic Phkhovelis from the Phkhovi region settled in the area.
“As you see, we do not have the minimal living conditions, either. You cannot drive from Gurjaani to here. After a rain in summer, the holes on the road fill with water and then no car can move along the road during the season. Our situation particularly worsens in winter. The village is in the mountain and in winter it is heavy snow and frost in the area. It takes 8-9 hours to walk to the village from Gurjaani through the forest. Besides that unless you have a gun, a wild animal might attack you on your way through the forest. Wolves attacked our village, thus we do not care about our domestic animals, and we are concerned about ourselves. All in all, we live the hardest life,” said Zurab Sadunashvili. He also added, though their village is mountainous, the villagers have never received allowances for their category.  “Nobody remembers us even during the elections, maybe because three families cannot change anything. We have applied to the regional administrative board, in vain,” he said.
Despite hard life the villagers say that they are forced to leave the place. “We have been forgotten for a long time. Instead of aid, several people abused us together with the local government. They used to appropriate our plots. Such situation is still going on,” said Vazha Iaganashvili.
Villagers said that businessman Sergi Kakalashvili, a close person to the regional authority and the Kakheti Region Governor, has increased interest in the area. He is carrying out different activities in the neighbor village. “We were told that Kakalashvili wanted to buy our territory similar to the neighbor village of Ziari, and we were preventing him from acting so. His mediators asked us whether we wished to leave our huts. We do not intend to leave the place and every person who tries to subdue us through investing in the area; we resist them as well as we do in the case of the animals attacking us. We advise them instead of suppressing us let them assist the poor villagers,” the people from the village cannot help their anger.
One of the owners of the Forte-Kakheti Company is interested in the village of Phkhoveli because of the wealth in the area. We asked sixty-six-year old Durmishkhan Tsukoshvili for the information about the wealth. “There are 19 churches and ruins of three fortresses in the village. Pure, mineral water, like Borjomi, is leaking from the ground in here. We have medical mud-bath like Akhtala too. Our sand foams up. At least the most important is the oil field which has not been used yet.”
Officials from the Gurjaani Municipality categorically deny the fact of the villagers complaining. The deputy Gamgebeli of the region, Valeri Vardosanidze, said that he had been appointed to this position a little time ago and did not have information about all problems in the district. “I worked in Telavi. Thus, I do not know anything about the problems in Gurjaani; however, Gia Natsvlishvili, Kakheti Region Governor, is personally interested in the situation in villages of the region. He is enquiring about their problems in details and we estimate what resources each of them have,” said Vardosanidze.
It was impossible for the Human Rights Center to get through the Gurjaani Gamgebeli. He did not answer our calls. In his office, the representatives of the Human Rights Center were told by receptionist that he was busy discussing too urgent matters and could not comment on the fact.
The center got in touch with Kakalashvili too, but he, having heard the point of our conversation, refused to speak with us.