ქართლის სოფლებში კომუნალური გამრიცხველიანება მოსახლეობას ძვირად უჯდება
meter.gif15 იანვრიდან გორის რაიონის სოფლების უმრავლესობას ელექტროენერგიის მიწოდება შეუწყდა. როგორც გორის რაიონის ენერგოკომპანიაში აცხადებენ, იმ აბონენტს, რომელმაც დენის საფასური 15 იანვრამდე არ დაფარა, ვალის დაფარვამდე შეუწყდათ ელექტროენერგია.
ოფიციალური გაანგარიშებით, დენის ტარიფი 13 – 15 თეთრი ღირს. თუმცა ეს ტარიფი გორის რაიონის მოსახლეობაზე არ ვრცელდება. მაგალითად, გორის რაიონის სოფელ ქვახვრელში ენერგოკომპანიის წარმომადგენლები მოსახლეობას გახარჯული ელექტროენერგიის საფასურს 20 – 26 თეთრამდე ახდევინებს.
ელიკო მირუაშვილი: (ქვახვრელის მკვიდრი): „უკვე რამდენიმე თვეა, ასეთ სიტუაციაში ვართ. გინდ ეკონომიურად მოიხმარე დენი, გინდ არა – მაინც იმაზე მეტს გადაგახდევინებენ რამდენიც ღირს. ძირითადად, თვეში დაახლოებით 80 კვ  ელექტროენერგიას ვხარჯავ. მიუხედავად ამისა, ტარიფს ყოველთვიურად ზრდიან. თუკი პირველ თვეს კილოვატ საათზე 13 თეთრი გადავიხადე, მეორე თვეს – მითხრეს, 16 თეთრი უნდა გადაიხადოო… მესამე თვეს 19 თეთრიო, იანვრის თვეში კი მეუბნებიან – 26 თეთრი უნდა გადაიხადოო. მალე ალბათ კოლოვატ საათზე ლარს გადაგვახდევინებენ.”
ანალოგიური ვითარებაა გორის რაიონის სოფელ უფლისციხეში. მოსახლეობა გაურკვეველ ვითარებაშია. ამას ის ფაქტიც ემატება, რომ ხალხმა არ იცის ვის მიმართოს. ენერგოკომპანიის წარმოამდგენლები გახარჯული ელექტროენერგიის საფასურს დაითვლიან, ,,აბნელებენ” სოფლებს,  თანხის აკრეფას მოსახლეობას აკისრებენ და მიდიან. სოფლებში აღარც საკრებულოს თავმჯდომარეები არიან და ჯერ არც მამასახლისებია დანიშნული.
ენერგოკომპანიაში აცხადებენ, რომ სოფლებში კომუნალური მრიცხველების სისტემა მოქმედებს. გორის ენერგოკომპანიაში სჯერათ, რომ კომუნალური გამრიცხველიანება ამართლებს, თუმცა მოსახლეობის თვალით დანახული ,,კომუნალური გამრიცხველიანება” უპერსპექტივოა.
,,სოფლებში ენერგოკომპანიას თავისი ოფიციალური წარმომადგენლები არ ჰყავს. ინკასატორის სისტემა იქ არ მუშაობს. მოსახლეობამ თავად უნდა იზრუნოს თანხის აკრეფაზე. საქმე იმაშია, რომ სოფლის შუაგულში ერთი კომუნალური მრიცხველი დგას. იქ აღრიცხულია ის მაჩვენებელი, რაც დავუშვათ 50 ოჯახმა ერთ თვეში დახარჯა. ვვანგარიშობთ თანხის რაოდენობას, შემდეგ ვაფრთხილებთ ამ 50 ოჯახს, რა რაოდენობის თანხაა გადასახდელი. თვითონ მოსახლეობაა ვალდებული თანხა აკრიფოს. ვიდრე თანხა 100%-ით არ დაიფარება, ჩვენ დენს ვერ ვაწვდით. თუ იმ 50 ოჯახში დენის მომპარავი ჰყავთ, ეს თვითონ მოსახლეობამ უნდა გამოავლინოს” – აცხადებენ ენერგოკომპანიაში.
მოსახლეობა აცხადებს, რომ კომუნალური მრიცხველების და 50 ოჯახის ინდივიდუალური მრიცხეველების მაჩვენებელთა ჯამის თანაფარდობა საკმაოდ განსხვავებულია.
,,ფაქტია, რომ ჩვენი ინდივიდუალური მრიცხველები გახარჯული ელექტროენერგიის უფრო ნაკლებ მაჩვენებელს აფიქსირებს, ვიდრე კომუნალური მრიცხევლები. არავინ იცის, რამდენად გამართულად მუშაობს სოფლებში ან ის კომუნალური, ან კიდევ ინდივიდუალური მრიცხველი. კომუნისტების დროინდელი მრიცხველებია. იქნებ იფიქრონ, თანამედროვე გამრიცხველიანებაზე. არავინ ჩვენი პატრონი არ არის და ამ პრობლემას მოგვარება ჯერ არ უწერია. ვიდრე ეს კომუნალური მრიცხველები იქნება, თანხის ,,მოტეხვა” უფრო იოლი იქნება” – ჩივიან ქვახვრელელები და უფლისციხელები.
ფაქტია, რომ მოსახლეობა დენის საფასურს ორმაგად იხდის. მიუხედავად ამისა, სოფლებს ,,დავალიანება” ენერგოკომპანიის მიმართ მაინც ყოველთვის აქვთ. არსებობს ეჭვი, რომ ენერგოკომპანია ხალხს ზედმეტ თანხას იმიტომ ახდევინებს, რომ გორში დამონტაჟებული გარეგანათების მიერ დახარჯული ელექტროენერგიის საფასურის ამოღება მოხდეს.
,,დღეები ისე გადის, ვერც კი ვხედავ ქალაქის გარეგანათებას. იმის ფული ქალაქელებმა გადაიხადონ. სოფელში მაცხოვრებლებს თავი დაგვანებონ.” – ცხარობს მოსახლეობა.

Installation of Communal Meters Will Cost Too Much for Villagers in the Kartli Region
Most villages in the Gori district have been cut off of electricity since January 15. Officials of the Gori District Power Company said that the subscriber who did not pay the bill until January 15 was cut off of electricity. Officially, the tax on electricity is 13-15 tetri per kilowatt. However, people from the Gori District do not have the same fee. For example, in the village of Kvakhvreli, the fee for electricity amounts to 20-26 tetri per kilowatt.
Eliko Miruashvili, a resident from Kvakhvreli said “We have been living in this situation for several months already. It does not make any difference whether you have spent the electricity economically or not, you have to pay more than its official price. Mostly, I use 80 kilowatts per month. Despite that, they raise the fee every month. Initially I paid 13 tetri for a kilowatt, the next month I paid 16 tetri, then 19 tetri and in January they told me to pay 26 tetri for a kilowatt. I think, very soon we might pay a lari for a kilowatt of electricity.”
The same situation is happening in the village of Uflistsikhe in the Gori district. The population lives in a vague situation and they do not know who to appeal to regarding their problems. Representatives of the Power Company count the bills for subscribers and then cut off the electricity. They order the villagers to collect money and leave the village. Villages do not have chairmen of the village councils and no other responsible people are assigned to handle the situation in the villages.
Officials from the Power Company said that communal meters work in the villages and they believe that the system has succeeded. However, the population does not agree with them and thinks that the installation of the communal meters has not been a success.
“The Power Company does not have representatives to the villages. The system of money collecting does not work. The population should collect the money. The problem is that there is one communal meter in the middle of the village and it shows how much electricity was used by fifty families a month. Then we calculate the total bill and tell those fifty families how much they have to pay at that time. Unless 100% of the bill is paid, the electricity is not supplied to the village. If they have a family among those fifty families who steals the electricity, other neighbors should guess their identity,” said the official from the company.
The villagers say that the figures, shown by individual meters differ from the total figure shown by the common meter for the fifty families.
“It is a fact that our individual meters show much less than the common meter. Nobody knows whether the individual and common meters work properly in the village. These meters were made during the Soviet Regime. They would rather think about installing modern meters. Nobody cares about our problems and it will not be soon resolved. While we have these old fashioned meters it would be easier to steal money from the population,” said villagers from Kvakhvreli and Uflistsikhe.
In fact, the population pays double for electricity; however, they always owe some money to the power company. People doubt that the power company makes them pay double in order to cover the bills for the street lights.
“Days pass and we do not travel to the city to see the street lights. Let the Gori dwellers pay that money and let them leave us alone,” said the villagers.