მონების ყიდვა-გაყიდვა საუკუნის პრობლემად რჩება(ნაწილი III)
treff.gifბოლო 3 წლის განმავლობაში თურქეთში ტრეფიკინგის მსხვერპლი 666 გოგონა აღმოაჩინეს. ისინი ძირითადად ყოფილი სსრკ-ს ქვეყნებიდან იყვნენ. პირველ სამეულში მოლდაველი, უკრაინელი და რუსი გოგონები შედიან. ქართველები კი მე-6 ადგილზე არიან. 3 წლის განმავლობაში კი მათი რაოდენობა 29-მდე ავიდა.
თურქეთის შინაგან საქმეთა  სამინისტროს არალეგალური მიგრაციისა და ადამიანთა ტრეფიკინგის  განყოფილების პოლიციის ინსპექტორ რამაზან დეისალის ინფორმაციით:  2004 წელს თურქეთში ტრეფიკინგის 235 მსხვერპლი აღმოვაჩინეთ. აქედან 62 მოლდოველი იყო, 61 - რუსეთის მოქალაქე, 26 უკრინელი, 23 აზერბაიჯანელი, 19 - ყირგიზეთის მოქალაქე, 16 ქართველი, 11 რუმინელი, 9 ყაზახისტანის მოქალაქე, 5 უზბეკისტანიდან და 3 ბელარუსიიდან.
2005 წელს კი 222 მსხვერპლს დავეხმარეთ. მათ შორის 69 უკრიანელი იყო, 60 მოლდოველი, 25 რუსი, 1, ყირგიზეთის მოქალაქე, 11 რუმინეთიდან, 10 უზბეკი, 8 ყაზახი, 7 ქართველი, 6 ბოლორუსი, 6 თურქმენეთიდან, 1 სომხეთიდან, 1 უგანდადა ნ, 1 ბულგარეთიდან.
2006 წლის სტატისტიკა კი ასეთია:  29 მსხვერპლი უკრაინელი იყო, 69 მოლდოველი, 38 რუსეთის მოქალაქე, 24 ყირგიზეთიდან, 18 აზერბაიჯანიდან, 14 უზბეკეთიდან, 1 ყაზახეთიდან, 6 საქართველოდან, 1 ბოლორუსიიდან, 4 თურქმენეთიდან, 1 სომხეთიდან, 2 ირანიდან, 2 ბულგარეთიდან.“
რესპონდენტის თქმით, თურქეთში ძირითადად სამუშაოდ ყოფილი სსრკ-ს ქვეყნებიდან (საქართველო, მოლდავეთი, რუმინეთი, სომხეთი, აზერბაიჯანი, უკრაინა, რუსეთი) ჩადიან. მათი მიზანი მუშაობაა და არა სხვა რამ.
„ტრეფიკინგის მსხვერპლნი ძირითადად ის ადამიანები ხდებიან, რომლებიც თურქეთში არალეგალურად იმყოფებიან და მუშაობენ. მათ ტრეფიკერები პასპორტებს ართმევენ, სექსუალურ ბიზნესში მუშაობას აიძულებენ და აშანტაჟებენ, რომ თუ მათ დავალებებს არ შეასრულებენ, არალეგალობისთვის პოლიცია თავის სამშობლოში დეპორტაციას გაუკეთებს. ამას გარდა სხვა ხერხებითაც აშანტაჟებენ და იძულებულებს ხდიან, მათ მოთხოვნებს დაემორჩილონ. ამ ეტაპისთვის ჯერ ზუსტად ვერ დავადგინეთ თურქეთი - როგორც სატრანზიტო საშუალება (მსხვერპლთა მესამე ქვეყანაში გადასაყვანად). თუმცა ზოგადად ვიცით, რომ ასეთი ტრასები არსებობს. ეს შეიძლება  იყოს ზღვა, საიდანაც ადამიანები ბორნების საშუალებით  გადაჰყავთ, ასევე ავტოსაბარგულები და ფეხითაც კი. თუმცა, ის  ხალხი, ვინც ამ გზით გადაჰყავთ, თურქეში ლეგალურად შემოჰყავთ და  აქედანაც მოწესრიგებული საბუთებით გაჰყავთ“ - ამბობს დეისალი.
შარშან მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის თურქეთის ოფისმა თურქეთში ტრეფიკინგის შესახებ საკმაოდ ამომწურავი და საინტერესო ინფორმაცია გამოაქვეყნა. მის მიხედვით, 2005 წელს თურქეთში ტრეფიკინგის 469 მსხვერპლი იქნა აღმოჩენილი. მათგან 220 მსო-ს დახმარებით დაბრუნდნენ სახლებში. მათ შორის უკრაინაინიდან 66 მსხვერპლი იყო, მოლდოვეთიდან - 64, რუსეთიდან - 29, ყირგიზეთიდან - 20, უზბეკეთიდან - 11, რუმინეთიდან - 11, ყაზახეთიდან - 6, ბელორუსიიდან - 5, საქართველოდან - 3, თურქმენეთიდან - 2, აზერბაიჯანიდან - 2, უგანდიდან - 1.
მსო-ს წარმომადგენლებმა ის თანხაც გამოთვალეს, რაც ტრეფიკერებს ადამიანთა ვაჭრობის ბიზნესიდან შესდით. ეს თანხა წელწადში 360 მილიონი დოლარს აღწევს. თურქეთში ერთი კლიენტის სექსუალური მომსახურების საფასური კი 50-დან 150 აშშ დოლარამდე მერყეობს. ეს დამოკიდებულია მსხვერპლის ფიზიკურ მონაცემებსა და შესაძლებლობებზე.
მარკ ჰულსტი: „აღნიშნული ინფორმაციის მიხედვით, მსხვერპლთა 55% 18-დან 24 წლამდეა, 24% 25-დან 30 წლამდე. რაც შეეხება მათ განათლებას 59%-ს მხოლოდ საშუალო განათლება ჰქონდა. ყველანი გოგონები იყვნენ. 76% პროცენტის პასუხი იყო, რომ მათი ოჯახური პირობები საკმაოდ მძიმე იყო, ანუ ოჯახს საკმაოდ უჭირდა და სწორედ ამიტომ დასთანხმდნენ თურქეთში მუშაობას. მათი თურქეთში წაყვანა სხვადასხვა საშუალებებით მოხდა. 86%-ის გადაბირებაზე თავად ტრეფიკერები მუშაობდნენ და მათ სამსახურს სთავაზობდნენ 7% მოტაცებული იყო 9, 2% კი შრომის სააგენტოებს გაზეთებში გამოქვეყნებული განცხადებების საშუალებით დაუკავშირდნენ, და ტრეფიკერთა ხელში აღმოჩდნენ. 2005 წლის მონაცემთა 94% სწორედ სექსუალურ ტრეფიკინგს უკავშირდებოდა.“
მსხვერპლნი ძირითადად სწორედ სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან არიან. 220 მსხვერპლიდან 3% 14-დან 17 წლამდე ასაკის იყო, 55% კი 18-დან 24 წლამდე. მსხვერპლთა უმეტესება დედები იყვნენ. მათ 73%-ს ერთი შვილი ჰყავს, 20%-ს 2 შვილი, 5%-ს 3 შვილი, 2%-ს კი 3-ზე მეტი შვილი. მსო-ს თურქუთის ოფისის ანგარიშში ის ქალაქებიც არის მითითებული, სადაც ტრეფიკინგის შემთხვევები ხდება. ესენია: ანკარა (შემთხვევების 16%), არტვინი (4%), მერსინი (5%), იზმირი (4%), კუშადასი (3%), იგრიდი (3%), ტრაბზონი (2%), ბოდრუმი (1%), ანტალია(56%), სტამბული (33%).
--------------------
ტრეფიკინგი აზერბაიჯანში
-------------------
საქართველოს მსგავსად აზერბაიჯანიც ძირითადად ადამიანების ყიდვა-გაყიდვის სატრანზიტო ტრასად გამოიყენება. 231 გაყიდული გოგონა, 58 დაპატიმრებული ტრეფიკერი და გამოვლენილი 14 ორგანიზებული ჯგუფი  - ასეთია ერთი წლის არასრული სტატისტიკა აზერბაიჯანში.
აზერბაიჯანში ემიგრანტების იურიდიული დახმარების ცენტრის ხელმძღვანელის, ალოვსატ ალიევის ინფორმაციით, პოტენციური მსხვერპლნი უფრო შუა აზიიდან, ბელორუსიიდან, რუსეთიდან და მოლდოვეთიდან შემოჰყავთ.
ალოვსატ ალიევი: „კავკასიაში აზერბაიჯანს, ძირითადად, სატრანზიტო ტრასად იყენებენ. მათ გადმოსაყვანად კი ნახიჭევანის ტერიტორიას იყენებენ. თვითმფრინავები ნახიჭევანში ეშვებიან და შემდეგ იქიდან თურქეთსა და ირანში გადიან. ბოლო დროს აზერბაიჯანი ტრანზიტული ქვეყანა პაკისტანისთვისაც გახდა.  გოგონები აზერბაიჯანში მოწესრიგებული საბუთებითა და ვიზებით შემოჰყავთ. ამ ყველაფერს ორგანიზებას დანაშაულებრივი ჯგუფები უკეთებენ. ადრე აზერბაიჯანიდან გასაყიდი გოგონები ძირითადად დუბაიში გაჰყავდათ, ბოლო დროს კი უმრავლესობა პაკისტანში, თურქეთსა და ირანში გადის. დანაშაულში ფიგურირებენ როგორც აზერბაიჯანის, ისე სხვა ეროვნების მოქალაქეებიც, მაგალითად, რუსები და თურქები. მათ ფუნქციებიც გადანაწილებული აქვთ. ერთი ჯგუფი (ვთქვათ, რუსული) გოგონებს რუსეთში აგროვებს და აზერბაიჯანში ჩამოჰყავს, მეორე ჯგუფს კი ის მესამე ქვეყანაში გაჰყავს, სადაც მესამე, ანუ მიმღები ჯგუფი ხვდება. ეს არის ჯგუფური ბიზნესი და დანარჩენ ორ ჯგუფს თანხას მიმღები ქვეყნის ჯგუფი უხდის, რადგან გოგონები მათი შეკვეთილია და ისინი ყიდულობენ. სამწუხაროდ, ასეთი დაჯგუფებების რაოდენობა იზრდება. მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფოში ტრეფიკინგს ებრძვიან ებრძვიან, ისინი მაინც მრავლდებიან.“
რესპონდენტის ინფორმაციით აზერბაიჯანი მსხვერპლთა მიმღები ქვეყანაც არის და ძირითადად გოგონები აზიიდან, საქართველოდან, რუსეთიდან, უკრაინიდან და ბელორუსიიდან ჩამოჰყავთ: „თავიდან, როცა გოგონები ჩამოჰყავთ, ეუბნებიან, რომ მათთვის 6 თვიანი სამუშაო აქვთ და 6 000 დოლარს გადაუხდიან. ამ თანხაზე უარს თითქმის არავინ ამბობს. საბოლოოდ, როცა ეს გოგონები არ სჭირდებათ ან ეშინიათ, რომ მათგან გარკვეული საფრთხეა მოსალოდნელი, მათ თვითმფრინავის ბილეთებს უღებენ და უკან აბრუნებენ. ამ ყველაფერს ისე მოწესრიგებულად და ორგანიზებულად აკეთებენ, რომ არც ზარალდებიან.  2-3 წლის წინ საკმაოდ ბევრი აზერბაიჯანელი გახდა თურქეთში ტრეფიკინგის მსხვერპლი, 2005 წელს კი 16 მსხვერპლი აღმოჩნდა. რაც შეეხება უფრო ვრცელ სტატისტიკას: 2005 წელს აზერბაიჯანში 231 მსხვერპლი გვყავდა. ისინი სხვადასხვა ქვეყნებიდან იყვნენ. მათ შორის, 11 უზბეკეთიდან და ერთი ყირგიზეთიდან. 2006 წელს 9 თვის განმავლობაში ადამიანებით ვაჭრობის 51 მსხვერპლი გამოვლინდა. მათ შორის იყვნენ აზერბაიჯანელები, უზბეკები, რუსები, უკრაინელები. რაც შეეხება დანიშნულების ქვეყანას, სადაც მსხვერპლნი აზერბაიჯანიდან გადაჰყავთ, ეს არის: ემირატები, ირანი, პაკისტანი, თურქეთი და აშშ-ც კი. წლის განმავლობაში დაკავებულია 58 ტრეფიკერი. აქედან 11 მამაკაცი და 47 ქალი. სულ გამოვლენილია 14 ორგანიზებული ჯგუფი.“
რაც შეეხება ამერიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს რეიტინგს, (რომელიც მოკვლევაში ერთხელ უკვე ვახსენეთ), ცნობისთვის, ასეთი სულ 3 კალათა არსებობს. წესით მეორე კალათაში ქვეყანა დიდხანს არ უნდა დარჩეს, თუმცა საქართველო და ზოგადად კავკასია, მეორე კალათას ვერ გასცდა. უფრო მეტიც, წლების წინ მესამე კალათაშიც კი ვიყავით, რაც იმას ნიშნავდა, რომ ამერიკის მთავრობიდან ყველანაირი დახმარება უნდა შეგვწყვეტოდა. მართალია, მეორე კალათაში გადანაცვლებამ აღნიშნული საფრთხე აგვაცილა, თუმცა ჩვენი ქვეყნის წინაშე პრობლემა კვლავ სერიოზულად დგას.

Human Trafficking Remains the Problem of the Century(part III)
treff.gifSix hundred trafficked girls have been found in Turkey over the last three years. They are mainly from the former Soviet Union. Girls from Moldavia, the Ukraine and Russia occupy the first three places in the list. Georgian girls take the sixth place.  Their number reached 29 over the last three years.
Ramazan Deisal, police inspector of the Illegal Migration and Human Trafficking within the Turkish Internal Ministry stated that in 2004 two hundred thirty-five victims were found in Turkey. 62 of them were from Moldova, 61 from Russia, 26 from the Ukraine, 23 from Azerbaijan, 19 from Kyrgyzstan, 16 from Georgia, 11 from Rumania, 9 from Kazakhstan, 5 from Uzbekistan and 3 from Belarus.
“We assisted 222 victims in 2005. Sixty-nine of them were Ukrainian, sixty were Moldavian, twenty-five Russian, one Kyrgyz, eleven Romanian, ten Uzbek, eight Kazakh, seven Georgian, six Belarusian, six-Turkmen, one Armenian, one from Uganda and one from Bulgaria.”
“The statistics in 2006 is the following: 29 victims were Ukrainian, 69 were Moldavian, 38-Russian, 24 Kyrgyz, 18 Azeri, 14 Uzbek, one Kazakh, six Georgian, one Belarusian, 4 Turkmen, one Armenian, 2 Iranian, and 2 Bulgarian.”
The respondent pointed out that people usually come from the former Soviet countries (Georgia, Moldavia, Rumania, Armenia, Azerbaijan, Ukraine, and Russia) to Turkey to work. Having arrived in Turkey they hope to find a proper job and nothing more.
“The people, who stay and work in Turkey illegally, become trafficked victims mostly. The traffickers seize their passports, force them to work in sexual business and blackmail them. Unless they obey their demands, the traffickers threaten to take them to police department from where the victims will be deported back home. They also use some other methods of blackmailing and thus the traffickers force them to obey their demands. We have not declared Turkey as a transit country yet. However, we are sure that similar transporting routs really exist in Turkey. The route can be the sea, where ferries transport people, the boot of autos and on foot. However, the people who get into Turkey on foot or by being concealed in auto boots cross the border legally and thus have their documents in order even when the victims are transported to other countries from here,” said Deisal
Last year, the Turkish office of the International Organization for Migration published very detailed and interesting information about trafficking in Turkey. According to the information, 469 victims were discovered in Turkey in 2005. Two hundred and twenty of them returned to their homelands with the assistance of the IOM. Sixty-six victims out of those 220 were from the Ukraine, 64 from Moldova, 29 from Kyrgyzstan, 11 from Uzbekistan, 11-from Rumania, 6-Belarus, 3 from Georgia, 2 from Turkmenistan, 2 from Azerbaijan, one from Uganda.
Representatives of the IOM estimated the total income for the traffickers from their illegal businesses amounted to 360 million USD. Sexual service for a single client cost from 50 up to 150 USD. The price depended on the physical appearance and abilities of the client.
Mark Hultsi: “According to the information, 55% of victims were between 18 and 24 years old and 24% of them were from 25 to 30. As for their education, 59% of the victims had received a secondary education. All of them were women. 76% of the victims said that the reason to seek employment in Turkey was that their living conditions back home were poor. Women went to Turkey with various promises that traffickers gave them. Traffickers worked themselves to win 86% of the victims over by promising them well-paid jobs, 7% of the victims were kidnapped and 9, 2% got in touch with traffickers after having read vacancy announcements in the newspapers. In 2005, according to data, 94% of the trafficking dealt with sexual trafficking.”
The victims are mostly from poor families. 3% out of 220 victims were aged from 14 to 17. 55% of them were aged from 18 to 24. Most of the victims were mothers. 73 % of them had a single child, 20% of the have 2 children, 5% has 3 children, 2% has more than three children. The IOM Turkish Office’s report also provided a list of cities where trafficking most often occurs. They are: Istanbul (33%), Antalia (56%), Ankara (16% of cases), Artvin (4%), Mersin (5%), Izmir (4%), Kushadas (3%), Igrid (3%), Trapzon (2%), and Bodrum (1%).
--------------------
Trafficking Azerbaijan
-------------------
Like Georgia, Azerbaijan is also used as a transit country for human trafficking. 231 purchased girls, 58 detained traffickers and 14 organized groups of traffickers were revealed   in Azerbaijan during a year.
Alovsat Aliev, the director of the Emigrants Legal Aid Center in Azerbaijan, said that the potential victims are especially from Central Asia, Belarus, Russia and Moldavia.
Alovsat Aliev: In the Caucasus, Azerbaijan is considered to be a transit country. The traffickers use Nakhichevani to enter the country. The planes land there and then they leave for Turkey and Iran. Azerbaijan has become a transit country for Pakistan recently as well. The girls arrive in Azerbaijan legally with their passports and visas in order. Organized groups arrange everything. In the past girls were mostly transported to Dubai, however, lately they are taken to Pakistan, Turkey and Iran. Azerbaijani citizens and others such as Russians and Turkish criminals are involved in the crime. They cooperate with each other. For example, a Russian group collects girls in Russia and brings them to Azerbaijan. The second takes them to a third country where a destination group meets them. It is an organized crime, and the last group that uses the girls for prostitution pays the first two groups for the deliveries. Although, the government fights the problem, the number of trafficking crimes has only increased.
According to the respondent, Azerbaijan is both transit and destination country. Trafficked women arrive particularly from Asia, Georgia, Russia, the Ukraine and Belarus. “Initially, when the girls arrive in the country traffickers offer them six-months worth of work and promise 6 000 USD at the end. Nobody rejects the proposal. Finally traffickers do not need the girls any more, because they are afraid that they will appeal the police and buy plane tickets to send them home. Criminals carry on their work accurately and never lose anything. Quite a large number of trafficked victims were from Azerbaijan in Turkey two-three years ago. In 2005, the number Azeri victims reached 16. More exact statistics reveal that in 2005, there were 231 victims in Azerbaijan. They were from various countries-11 from Uzbekistan and one from Kyrgyzstan. During nine months in 2006 we revealed 51 cases of trafficking. They were from Azerbaijan, Uzbekistan, Russia, and the Ukraine. Destination countries included: The United Emirates, Iran, Pakistan, Turkey and the United States. 58 traffickers were detained during the year; eleven of them were men and 47 women. Fourteen organized groups were revealed at that time.”
The US Foreign Department’s information mentioned above states that there are a total of three tiers. As a rule, a country should not remain in the second tiers for a long time.  However, Georgia and the Caucasus in general remain in the second basket. Moreover, several years ago Georgia was in the third tier, thus the country normally should have been suspended from various types of existing US foreign assistance. There appears to be some politics and some subjective expediency involved. The problem of human trafficking is claimed to have been partially resolved thus enabling Georgia to move up to the second tier. However, the problem still plagues the region and requires immediate attention and moving from rhetoric to action.