ქარელის რაიონის გამგებელს ბიუჯეტის თანხების მითვისებაში ამხელენ
gia_zanardiab.gif,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ორგანიზაციამ ქარელის რაიონის სამი სოფლის – დირბის, ახალსოფლისა და ურბნისის საჯარო სკოლების პედაგოგების სახელით წერილი მიიღო. წერილში აღნიშნულია, რომ პედაგოგებმა 2005 წლის დეკემბერში კუთვნილი ვაუჩერის თანხა სრულად არ მიიღეს და 2006 წელს ხელფასის გარეშე შეხვდნენ. პედაგოგები შექმნილი სიტუაციის გამომწვევი მიზეზებით დაინტერესდნენ და საკითხის შეწავლა თავადვე დაიწყეს. მიმართეს ჯერ დირექტორს, შემდეგ რესურსცენტრის ხელმძრვანელს, მაგრამ პასუხი ვერც მათგან მიიღეს, როგორც გაირკვა, არც მათ იცოდნენ სად წავიდა აღნიშნული თანხა. (ფოტოზე გია ზანარდია)
„მთელი წლის მანძილზე სისტემატურად ვუკავშირდებოდით ქარელის რაიონის გამგებელს, თუმცა კონკრეტული პასუხი მაინც ვერ მივიღეთ. გამგებელი გია ზანარდია ფინანსური განყოფილების უფროსის მოვალეობის შემსრულებელთან ერთად გვიცხადებდა, რომ თანხები განათლების სამინისტროდან არ ჩარიცხულა და ამ საკითხზე სპეციალური კომისია მუშაობს. რაიონში, პასუხი რომ ვერ მივიღეთ, საკითხის გარკვევას განათლების სამინისტროში შევეცადეთ, სადაც დამაჯერებლად განგვიმარტეს, რომ აღნიშნულ სკოლებზე ვაუჩერის თანხა თავის დროზეა ჩარიცხული და საკითხის გარკვევა ადგილობრივ ორგანოებში გვირჩიეს, ანუ როგორც დავასკვენით ყველა ნაბიჯს ქარელის რაიონის გამგებელთან მივყავართ. გამგეობაში გავარკვიეთ, რომ ჩვენი კუთვნილი თანხა ზანარდიამ ქარელში შენობების ფასადების შეღებვას მოახმარა,
კაპიტალური ხარჯებისთვის გამგეობას 40 000 ლარი ჰქონდა გამოყოფილი. ვინაიდან ეს თანხა საკმარისი არ აღმოჩნდა, როგორც ჩვენ შევიტყვეთ ზანარდიამ, საკრებულოსთან შეთანხმების გარეშე, სარემონტო სამუშაოებისთვის დამატებით მიზნობრივად ჩარიცხული სხვა თანხებიც გამოიყენა, მათ შორის, სკოლების ვაუჩერის თანხა - 45 000 ლარი. საერთო ჯამში კი ქარელის კაპიტალურ რემონტში დახარჯულმა თანხამ 290 000 ლარი შეადგინა.
გამგეობაში ისიც შევიტყვეთ, რომ სკოლების კუთვნილი თანხა, როგორც ზანარდია აცხადებს, მან მხარის რწმუნებულის მიხეილ ქარელის სიტყვიერი განკარგულების საფუძველზე გახარჯა. მას შემდეგ რაც ეს საკითხი გავახმაურეთ, ზანარდია პედაგოგებს დაგვპირდა, რომ უახლოეს მომავალში ამ თანხას საკუთარი ჯიბიდან გასცემდა, მისი ამგვარი ქმედება კი ჩვენ საეჭვოდ გვეჩვენება.
ჩვენი მოთხოვნის შემდეგ, ხელფასი სკოლის ფონდის დანაზოგიდან მოგვცეს, მაგრამ დაზარალდა სკოლები, ვინაიდან აღნიშნული თანხით ბევრი რამ სასიკეთო საქმე შეიძლება გაკეთებულიყო.
არსებული სიტუაციის შესახებ ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას მივმართეთ, სადაც განგვიმარტეს, რომ სკოლებზე გამოყოფილი თანხები ხელშეუხებელია და იგი მხოლოდ სკოლას უნდა მოხმარდეს. საერთოდ კი, მიზნობრივად გამოყოფილი თანხების სხვა მიმართულებით გახარჯვა, სისხლის სამართლებრივი დანაშაულია. ამ თემასთან დაკავშირებით რეპორტაჟი ადგილობრივი ტელევიზიის ეთერშიც გავიდა, სადაც საკითხით დაინტერესებას სამართალდამცველ ორგანოებს ვთხოვდით, თუმცა ამ დრომდე არავინ გამოგვხმაურებია.
მიგვაჩნია, რომ ქარელის რაიონის გამგებელს მოსახლეობისთვის იმის ჩვენება, რომ ქალაქი გალამაზდა, წლების მანძილზე გაურემონტებელი სკოლებისა და პედაგოგთა ხელფასების ხარჯზე არ უნდა მოეხდინა,“ - აღნიშნულია წერილში.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ქარელის რაიონის გამგებელს გია ზანარდიას დაუკავშირდა. ზანარდიამ განაცხადა, რომ მსგავსი ბრალდებები სისულელეა და განცხადების ავტორად ყოფილი ქარელელი დეპუტატი ბადრი ნანეტაშვილი დაასახელა. როგორც გავარკვიეთ, ბადრი ნანეტაშვილს და გია ზანარდიას გარკვეულ საკითხებზე დაპირისპირება ჰქონიათ.
ჩვენს კითხვაზე, თუ საიდან უნდა სცოდნოდა ნანეტაშვილს აღნიშნული ინფორმაცია დაწვრილებით, ქარელის გამგეობაში გვითხრეს, რომ სულ ცოტა ხნის წინ ქარელის გამგებელმა მოადგილე, ბესო ბანკანაშვილი გაათავისუფლა, რომელსაც ფინანსები ებარა. ბესო ბანკანაშვილი კი ბადრი ნანეტაშვილის თანასოფლელი, მეგობარი და კლასელია.
ბადრი ნანეტაშვილი ამჟამად ,,თრიალეთის“ გენერალური დირექტორია. მისი მოადგილე გოჩა დავითაშვილი კი ირწმუნება, რომ ზანარდია ცრუობს.

Kareli District Gamgebeli Is Blamed for Appropriating Budget Funds
gia_zanardiab.gifThe Human Rights Center’s Gori Organization received a petition from the teachers of public schools from the villages of Dirbi, Aklhalsofeli and Urbnisi in the Kareli District. The teachers wrote in their petition that they did not receive the vouchers in December of 2005 and entered the 2006 without their salaries. The teachers investigated the reasons for the incident and initially applied to the director followed by the head of the Resource Center. However, they could not receive any answer, because those people did not know where that money had disappeared. (photo: Gia Zanardia)
“We used to get in touch with the Gamgebeli (governor) of the Kareli District in 2006 however we did not receive any informative reply from him. Gamgebeli Gia Zanardia told us, together with the interim chief of the Financial Department that the funds were not allocated from the Ministry of Education. He also added that a special commission was working on the issue. Having not received any proper explanation in the district, we petitioned to the Ministry of Education. We received a reply from the Ministry that they had apportioned the sum for vouchers in its time and they advised us to find out the situation from the local bodies. Finally, we understood that all facts led us to the district Gamgebeli. We found out at the Administrative Board that Zarandia spent that money on painting the facades of the buildings in Kareli.”
“Forty thousand lari was apportioned to the Administrative Board for capital expenses. Since the sum was not enough, Zanardia, without having gaining prior consent from the Municipality, spent the money that was allocated for other purposes. The appropriated sum included 45 000GEL, which was allocated for the school vouchers. In total, 290 000 GEL was spent on capital repair works in Kareli.”
“We also learned at the Administrative Board that Zanardia spent the money for teachers’ vouchers according to Regional Governor Mikheil Kareli’s oral resolution. After the teachers had revealed those violations, Zanardia promised them to pay their vouchers from his own pocket. However, the teachers do not trust him.”
“Afterwards, we demanded the salaries, they paid us the money from the school fund reserve, which ended up damaging the school budgets. Many good things could have been done with that money.”
“We applied to the Young Lawyers Association regarding the situation where we were told that the money designated for the schools cannot be used for other purposes.  In general, it is a crime to redirect money that was allocated for some other purposes. Moreover, it’s a shame that it was wasted. A local TV station reported on the situation where we urged the law enforcement bodies to draw their attention to this incident. However, nobody has replied to us yet.”
“We think that the Kareli District Gamgebeli should not have painted the facades at the expense of teachers’ salaries,” the letter stated.
In a conversation with the Human Rights Office, Zanardia claimed that similar accusations are nonsense and said that the author of the petitions was Badri Nanetashvili, former MP from Kareli. As the center found out, Zanardia and Nanetashvili had some arguments regarding certain questions.
We asked officials from the Kareli district Administrative Board how Nanetashvili could have obtained information about the problem, they answered that a little time ago, Kareli district Gamgebeli fired Beso Bankanashvili, his deputy in financial department. Bankanashvili was a close friend and a classmate of Nanetashvili.
Nanetashvili is a Director General of the TV Company Trialeti. His deputy, Gocha Davitashvili, claimed that Zanardia is lying.