თელავს კრიმინალური წარსულის მქონე ადამიანი მართავს
თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ახალი თავმჯდომარე ჰყავს. გოჩა მამაცაშვილი საკრებულოს წევრმა ლევან ახალაურმა შეცვალა. პარალელურად ცვლილებები მოხდა თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობაშიც. გამგებელი გაგა ციგროშვილი პირადი განცხადების საფუძველზე შვებულებაში გავიდა. მის მოვალეობას გამგებლის პირველი მოადგილე დავით ნუსხელიძე ასრულებს. ეს უკანასკნელი 2004 წელს სამსახურებრივი სიყალბისთვის თბილისის საოლქო სასამართლომ გაასამართლა და დამნაშავედ სცნო.
თელავის საკრებულოს თავმჯდომარემ გოჩა მამაცაშვილმა თანამდებობა პრეზიდენტის განცხადებების შემდეგ დატოვა. ხელისუფლების ოპონენტები ამბობენ, რომ მამაცაშვილს ძვირადღირებული მანქანის შეძენა და სამუშაო ოთახში, ასევე ძვირადღირებული ევრორემონტის ჩატარება, მით უფრო აბაზანის მოწყობა არ აპატიეს. მამაცაშვილმა საკრებულოს შენობიდან ნაციონალური მოძრაობის თელავის რაიონული ორგანიზაციის ოფისში გადაინაცვლა, თუმცა საკრებულოს თავმჯდომარის სამუშაო ოთახის კარის გასაღებს გარკვეული ხნის განმავლობაში არავის აძლევდა, რის გამოც მის შემცვლელს ძველ კაბინეტში უხდებოდა მუშაობა.
ამ ფაქტს თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ახალი თავმჯდომარე არც უარყოფს და არც ადასტურებს. „თავდაპირველად ჩემს ძველ კაბინეტში ვაგრძელებდი მუშაობას, თუმცა ხანდახან მამაცაშვილის ყოფილი ოთახითაც ვსარგებლობდი. ამჟამად კი იმ ოთახში ვმუშაობ, სადაც ჩემი წინამორბედი საქმიანობდა,“ - აღნიშნავს ახალაური.
- ბატონო ლევან, იქნებ გვითხრათ რატომ გავიდა შვებულებაში თელავის გამგებელი გაგა ციგროშვილი?
- ეს გაგა ციგროშვილს უნდა ჰკითხოთ, მგონი მან უფრო უნდა გითხრათ ზუსტი მიზეზი. ალბათ დამეთანხმებით.
- კი მაგრამ, თქვენ საკრებულოს თავმჯდომარე ბრძანდებით. გამგებელს თანამდებობაზე საკრებულო ირჩევს. როცა გამგებელი შვებულებაში გავიდა, გადაწყვეტილების მიზეზი არ აგიხსნათ?
- მითხრა, რომ შვებულებაში ოჯახური პრობლემების გამო გავიდა. სხვა არაფერი უთქვამს. თუ ციგროშვილის გათავისუფლება გვინდოდა, გავუშვებდით.
- ბატონო ლევან, თელავის გამგებლის მოვალეობას ვინც ასრულებს ამჟამად - დავით ნუსხელიძე, იგი სოფელ აკურის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარეა, ხომ?
- დიახ, მგონი. წლების წინ აკურის საკრებულოს თავმჯდომარედ მუშაობდა.
- ალბათ იცით, რომ 2004 წლის 6 დეკემბერს დავით ნუსხელიძეს თბილისის საოლქო სასამართლომ გამამტყუნებელი განაჩენი გამოუტანა და სისხლის სამართლის დამნაშავედ სცნო. როგორ მოახერხა ბატონმა ნუსხელიძემ ასეთ მცირე დროში რეაბილიტაციაც და დაწინაურებაც?
-ეს მას ჰკითხეთ, მან უნდა გიპასუხოთ. გარწმუნებთ, თელავს შრომისმოყვარე და პატიოსანი ადამიანები მართავენ. ამ კონკრეტულ შემთხვევაშიც ასეა.
როგორ მოახერხა დავით ნუსხელიძემ ორ წელიწადში არა მარტო რეაბილიტაცია, არამედ დაწინაურებაც, ამის შესახებ ის არ საუბრობს. ნუსხელიძეს რამდენჯერმე დავუკავშირდით, თუმცა კომენტარის გაკეთება არ ისურვა.
თბილისის საოლქო სასამართლოს 2004 წლის 6 დეკემბრის განაჩენიდან ვკითხულობთ, რომ დავით ნუსხელიძემ და ვახტანგ ომიაძემ ჩაიდინეს სამსახურებრივი სიყალბე, ე.ი. ყალბი დოკუმენტის შედგენა პირადი მოტივით, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 341-ე მუხლით. „სასჯელის სახით თელავის რაიონის სოფელ აკურის საკრებულოს ორივე წევრს განესაზღვროთ თავისუფლების აღკვეთა ერთი წლის ვადით, სასჯელის საერთო რეჟიმის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოხდით, რაც საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 63-64 მუხლების საფუძველზე პირობით არ იქნა გამოყენებული და გამოსაცდელ ვადად დაუდგინდათ. მსჯავრდებულების ყოფაქცევაზე კონტროლი დაევალოს პრობაციის სამსახურს საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით,“ - აღნიშნულია განაჩენში.
პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინიტრაციაში აცხადებენ, რომ ნუსხელის დანაშაულებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით ინფორმაციას არ ფლობენ. „არაფერი ვიცი ამის შესახებ. გავერკვევი,“ - განაცხადა პრეზიდენტის რწმუნებულის პირველმა მოადგილემ ზურაბ ბეჟანიშვილმა.
რაც შეეხება თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებლის გაგა ციგროშვილის შვებულებაში გასვლას, ამის მიზეზად იგი გადაღლას ასახელებს. „ძალიან დავიღალე მუშაობით. ამიტომ, ვთხოვე გუბერნატორს, ცოტა ხანს დავისვენებ მეთქი და შვებულებაში გავედი. სხვა მიზეზი არ არსებობს. საერთოდ, არ ღირს ამ ინფორმაციის გავრცელება.
- ბატონო გაგა, თქვენს წასვლას თქვენივე ოფისის ძვირადღირებულ სარემონტო სამუშაოებს უკავშირებენ, რას გვეტყვით ამასთან დაკავშირებით?
- სარემონტო სამუშაოები ჩავატარე. ორი ოთახი გავაერთიანე და გარკვეული ფინანსები გაიხარჯა, მაგრამ საგანგაშო არაფერია,“ - აცხადებს ციგროშვილი.
თელავის საზოგადოება იმედოვნებს, რომ ნუსხელიძის ახლო წარსულით პარტიის ცენტრალურ ოფისში თუ არა, პრეზიდენტი მაინც დაინტერესდება. „თელაველები ამბობენ, რომ ნუსხელიძე, როგორც საჯარო მოხელე, რაიონის სირცხვილია.“

Telavi Is Governed By a Person with Criminal Record
Telavi Municipality has a new chairman, Levan Akhalauri replaced Gocha Mamatsashvili. Simultaneous to it, the personnel changes took place in the Telavi Municipality. Gaga Tsigroshvili, Gamgebeli (governor) left for a vacation on the basis of personal application. He was replaced by his deputy Davit Nuskhelidze. In 2004, the Tbilisi Regional Court tried the latter for fraudulent activities and found him guilty.
Mamatsashvili resigned after the President’s famous statements. The opponents of the government said that Mamatsashvili was not forgiven for having purchased luxurious car and for expensive repair-works carried out in his quarter. He was particularly punished for having made bathroom in his office. Mamatsashvili moved to the National Movement’s Telavi Office. However, he did not give the key to his former quarter to anyone for quite a long time. Thus, his substitution had to sit in another room.
The new chairman of the Telavi Municipality neither denies nor confirms the fact. “Initially I continued my activities in the old room, however sometimes I used Mamatsashvili’s quarter too. Nowadays, I work in my predecessor’s room,’ said Akhalauri.
-Mr. Levan, could you tell us why has the Telavi Gamgebeli left for holiday?
-You should ask this question to Tsigroshvili himself. He must have more reliable information.
-Yes, he must, but you are a chairman of the Municipality. Gamgebeli is elected by the Municipality. Did not he explain you the reason for having left for holiday?
-He said that he wanted to leave for holiday because of domestic problems. He said nothing more. If we wanted to fire Tsagroshvili, we would have fired him.
-Mr. Levan, Davit Nuskhelidze, interim Gamgebeli of Telavi District, is a former chairman of the council of the village of Akuri, is not he?
-Yes, I think he is. He worked to that position several years ago.
-You might know that on December 6 2004 Nuskhelidze was found guilty by Tbilisi Regional Court. How did Nuskhelidze manage to rehabilitate and be promoted within such a short time?
-You should ask him this question. I assure you that Telavi is governed by hardworking and honest people. The same can be said about this person too.
Nuskhelidze does not comment how he has managed to rehabilitate and be promoted for the last two years. We tried to get in touch with him several times; however he refused to speak with us.
An extract from the Tbilisi Regional Court verdict dated by December 6, 2004 states that Davit Nuskhelidze and Vakhtang Omiadze committed crime; they prepared fraudulent documents for personal purposes. The crime is envisaged by the Georgian Criminal Code Article 341-e. “Both members of the councilor of the village of Akuri in the Telavi District are sentenced to one-year-imprisonment in the detention setting within the Penitentiary Department. The sentence was not followed under the Georgian Criminal Code Articles 63-64 and they were given probation time. Above-mentioned condemned people are put under the charge of the probation service office located in their residences,” the verdict stated.
Officials from the Kakheti Regional Governor’s Administration said that they do not have any information about Nuskhelidze’s criminal record. “I do not know anything about that. I will find out,” said Deputy Governor of the Kakheti Region, Zurab Bezhanishvili.
As for Tsigorishvili’s vacation, the Telavi Municipality Gamgebeli said that he left for vacation because of being too tired of work. “I am too tired of work. So I asked the regional governor to let me leave for vacation. There is no other reason for it and actually you should not spread this information.”
-Mr. Gaga, people connects your vacation with the expensive repair-works in your office, what can you say regarding the situation?
-I carried out repair-works and joined two rooms. I spent some money on it; though there is nothing too alarming in it,” said Tsigorishvili.
Telavi population considers that the President should get interested in the criminal record of Nuskhelidze. “Telavi dwellers say that it is district’s shame that Nuskheildze is public official.”