პატარა სოფლის დიდი პრობლემები
chikvib.gifადიგენის რაიონის სოფელ ენთელში ჩიყვი და სხვადასხვა ნაწლავური ინფექციები აღარავის უკვირს. (ფოტოზე ავთანდილ ლომოძე)
სოფელი ენთელი ადიგენის რაიონიდან დახლოებით 10 კილომეტრით არის დაშორებული. ენთელი ამაღლებულ გორაკზეა გაშენებული. აქაურები ძირითადად მიწათმოქმედებასა და მესაქონლეობას მისდევენ. ხელით ამუშავებენ მიწას და მთავარ სამუშაო იარაღადაც თოხს და ბარს აღიარებენ.
ენთელში 140 კომლი ცხოვრობს. სოფელში აღარ ფუნქციონირებს კლუბი, აღარ მუშაობს ბიბლიოთეკა, გაუქმებულია საბავშვო ბაღი. როგორც აქაურები ხუმრობენ დაწესებულებებიდან მხოლოდ ,,სკოლა და წისქვილი შემორჩათ”.
,,დაწესებულება წისქვილი” და მეწისქვილის ამბები
,,აქაურები 1944 წელს საჩხერის რაიონიდან ჩამოასახლეს, მე მაშინ სამი წლის ვიყავი და არაფერი მახსოვს. მამაჩემი მიყვებოდა, რა ძნელი იყო მათთვის საკუთარ კუთხესთან განშორება,” - საუბრობს ავთანდილ ლომიძე.
ის ახლა სოფლის წისქვილში მეწისქვილეა. ,,ახლა ვინღა მუშაობს, მე იშვიათი გამონაკლისი ვარ,” - ამბობს მოხუცი და ეღიმება.
ავთანდილ ლომიძე სოფლის სიდუხჭირეს და გაჭირვებას მჭადის ფქვილის წონით ხვდება: ,,ადრე ვინ წონიდა მოტანილ სიმინდს? დააგდებდნენ ტომარას და მიდიოდნენ.  ახლა კი ტომრიდან შემთხვევით გადმოვარდნილ თითო კაკალ სიმინდსაც დაჰკანკალებენ, გაჭირდა ცხოვრება და ამიტომ,” - ამბობს მეწისქვილე.
საერთო გაჭირვებას სასმელი წყალის არქონაც ემატება.
,,სოფლის ზემოთ სამ კილომეტრში მარილიანი წყალი მოდის და იმას ვეზიდებით.  მარილიანი წყალი კი ჩიყვს აჩენს. ცხონებულ დედაჩემსაც ჰქონდა ჩიყვი, გავუკეთეთ ოპერაცია, მაგრამ”... ფქვილიან მკლავს შუბლზე ისვამს მოხუცი.
,,დაწესებულება სკოლა”
სოფელში სასწავლო პროცესი ორ შენობაში მიმდინარეობს. ერთი საბავშვო ბაღისაა, მეორე ყოფილი კოლმეურნეობის კანტორის.
სკოლაში ასი მოსწავლე სწავლობს, უმრავლესობის განცხადებით, ისინი სოფელში გაჩერებას არ აპირებენ.
,,აქ რა მინდა, რა უნდა ვაკეთო? ან სად უნდა ვიმუშავო?” - აქეთ გვისვამს კითხვას მეთერთმეტე კლასელი თორნიკე ობოლაშვილი.
მასწავლებლები და მოსწავლეები კომპიუტერზე ოცნებობენ: ,,კომპიუტერი ტელევიზორში გვაქვს ნანახი,” - ამბობს მეთერთმეტეკლასელი თეონა ხარაიშვილი.
სოფელში არავინ მუშაობს, დაუსაქმებლობა აქაურებისთვის დიდი პრობლემაა.
,,ახალგაზრდობა მთელ დღეს ბირჟაზე ატარებს, გული მიკვდება, ამას რომ ვხედავ,” - ამბობს ადგილობრივი ციალა ქიმაძე.
ენთელელების განცხადებით, სოფელში  ბავშვების 99 პროცენტი ჩიყვით არის დაავადებული. ჩიყვი და სხვადასხვა ნაწლავური ინფექციები სოფელში უკვე აღარავის უკვირს. რაც დაბინძურებული სასმელი წყლით არის გამოწვეული.
,,სკოლაში ექვსი წლის წინ ექიმები იყვნენ ამოსულები და მასწავლებლები და ბავშვები ჩიყვზე შეგვამოწმეს. ბავშვების 99 პროცენტს ჩიყვი აღმოაჩნდა. მაშინ დაარიგეს კაფსულები, ერთჯერადი მიღებისთვის. მას შემდეგ კი არავის გავხსენებივართ,” - აცხადებს სკოლის მასწავლებელი მარინე ნოზაძე.
,,ბავშვებს მკურნალობა სჭირდებათ, მაგრამ მშობლები ხელმოკლედ ცხოვრობენ და შვილებს ვერ მკურნალობენ. წყალში იოდის შემცველობა ნაკლებია და ვვარაუდობთ, რომ ეს დაავადება სწორედ სასმელი წყლის ბრალია. ხშირია ნაწლავური ინფექციები, ტანზე გამონაყარი. წყალს ჭიები და მატლები მოჰყვება, ” - ამბობს მასწავლებელი ელენე ჩხიტუნიძე.

Big Problems for a Small Village
chikvib.gifNobody gets surprised at goiter and various intestine diseases in the village of Enteli in the Adigeni district. It is a real story of a poor village. (photo: Avtandil Lomidze)
The village of Enterli is ten kilometers away from Adigeni and is located on a high hill. Villagers are mostly farmers and they look after their cattle. They are cultivating land without tractors and the main working tools for them are hoe and spade.
One hundred and forty families live in the village. There are no clubs, libraries and nursery schools in the village. The villagers joke that the only office that functions in the area are a school and a mill.
Stories of the Office ‘Mill’ and the Miller
“Local people were settled in the area in 1944 from the Sachkhere district. I was three years old at that time and cannot remember anything. My father used to tell me how difficult was for them to leave their homeland,” said Avtandil Lomidze.
He is a miller for the village mill now. “Who works now? I am a rear exception,” smiled the old man.
Lomidze can guess the level of poverty in the village according to the weight of corn flour. “Who was weighing the corn in the past? They were putting the sack and left the mill. Now they do not waste even one seed of the corn. The life has become too difficult,” said the miller.
The general poverty is aggravated by the lack of drinking water.
“Salted water is flowing three kilometres away from the village. That water causes goitre. My poor mother also had the disease, she was operated on, but…” scratches his forehead with floured hand.
Office ‘School’
Children are given lessons at two buildings in the village. One of them is a former building of the nursery school and another is the former collective farm’s administration’s office.
There are one hundred pupils in the school and most of them say that having left school they are not going to stay in the village.
“What shall I do here? Where should I work here?” Tornike Obolashvili, a pupil of the eleventh grade asked.
Teachers and pupils dream about computers. “I have seen a computer on TV,” said Teona Kharaishvili, a pupil of the eleventh grade.
Nobody is employed in the village and unemployment is a big problem for them.
“The youth spends the whole day in the street and I am sorry for them,” said a villager, Tsiala Katamadze.
The villagers say that 99 % of the village children have goitre. Nobody gets surprised at it and at various intestine diseases. The problem is caused by drinking water.
“Six years ago doctors arrived at school to test teachers and children on goitre. 99 % of children had the disease. Those doctors gave them some tablets for single use and nobody has remembered about us since that time,” said school teacher, Marine Nozadze.
“Children need treatment but their parents are poor and cannot afford medical assistance. Drinking water in the village does not have I enough iodine and we think the disease is caused by that factor. Intestine diseases are widely spread as well as eruption on the skin. The water is full of worms and broods,” said Elene Chkhitunidze, a teacher.